SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Mata pelajaran :      Bahasa Melayu

Tahun:                6 Berjaya

Bilangan murid :      20 orang

Hari:                 Rabu

Tarikh:               4 April 2012

Masa:                 10.35 -11.35 pagi

Tajuk:                Permainan tradisional

Penggabungjalinan kemahiran

Fokus utama

8.5 Aras 1 (i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana

8.5 Aras 1 (ii) Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat

Fokus Sampingan

3.1 Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan

Objektif

Di akhir pelajaran murid akan dapat:

1.Menyenaraikan lima penanda wacana yang terdapat dalam petikan teks “Permainan

 Tradisional”

2.Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana yang telah disenaraikan

Pengetahuan sedia ada:

1.Murid pernah bermaian wau dan congkak

2.Murid pernah belajar tentang penanda wacana dalam pengajran yang lepas.

3.Murid boleh membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
Kemahiran berbahasa

-Bertutur dan mendengar

-Membaca

-Menulis

Bahan bantu mengajar

Petikan teks,Kertas A 4 , Kad manila, papan tulis, sampul berwarna, congkak

Sistem bahasa

Tatabahasa – penanda wacana

Sebutan dan ejaan

Kemahiran bernilai tambah

Pembelajaran koperatif

KBKK-menjana idea, mengelas dan membuat kaitan dan perhubungan

Pengisian kurikulum

   1. Ilmu :          Pendidikan jasmanai dan kesihatan
   2. Nilai :         Kerjasama,hormat –menghormati,keberanian,kejujuran
Langkah/      Isi pelajaran    Aktiviti guru        Aktiviti murid     Catatan
Masa
                               Guru menunjukkan     Murid memberikan   BBM
              Bersoal jawab    papan congkak        perhatian dan      Congkak,
              tentang objek    kepada murid         menjawab soalan
              maujud           Guru bersoal jawab   guru.              Ilmu :
                               dengan murid                            Pendidikan
Set induksi                    berdasarkan objek                       Jasmani &
                               yang ditunjukkan                        Kesihatan
(5 minit)
                                                                       Nilai:Kejujuran
                                                                       KBT:
                                                                       KBKK-Menjana
                                                                       idea


                               Guru menerangkan     Murid mendengar    BBM:
                               kepada murid         arahan guru.       Papan tulis,kertas
                               tentang permainan                       mah-jong kad
                               tradisional.                            manila.
              Mengelaskan      Guru meminta
              permainan        murid membentuk 4
Langkah 1     tradisional      kumpulan .
              mengikut jenis
(15 Minit)                     Guru meminta wakil   Murid membentuk    Ilmu:Pendidikan
                               kumpulan datang ke   kumpulan.          Jasmani &
                               hadapan dan                             Kesihatan
                               melengkapkan         Wakil kumpulan     Nilai:
                               jadual.              melengkapkan       Keberanian dan
                                                    jadual.            kerjasama
                                                                       KBT:Pembelajaran
                                                                       koperatif
                                                    Murid menyemak     KBKK
                                                    bersama guru       Mengelaskan
Menggariskan     Guru mengedarkan        Murid menerima         BBM:
              penanda          petikan teks kepada     petikan teks.          Petikan teks
Langkah 2     wacana yang      murid.                                         Permainan
              terdapat dalam   Guru meminta                                   Tradisional,
(15 minit )   teks             murid membaca
                               petikan secara          Murid membaca          Papan tulis, kertas
                               senyap.Kemudian         petikan dengan         A4, sampul
                               membaca secara          sebutaan dan           berwarna.
                               kuat –individu          intonasi yang betul.
                               dengan nada dan
                               intonasi yang sesuai.                          Ilmu:
                               Guru bersoal jawab      Murid menjawab         Pendidkan Jasmani
                               tentang petikan.        soalan guru tentang    & Kesihatan
                               Guru meminta            petikan yang
                               murid menggariskan      dibaca.
                               penanda wacana          Murid                  Nilai:
                               yang terdapat dalam     menggariskan           Kersajasa dan
                               petikan.                penanda wacana         hormat
              Membina ayat     Guru meminta wakil      dalam petikan.         menghormati
              bagi pennda      kumpulan datang ke
              wacana yang      hadapan dan             Wakil kumpulan
              telah            memilih sampul          membuat cabutan.       KBT:
              disenaraikan     berwarna tentang                               Menjana idea
                               Penanda wacana                                 Pembelajaran
                               seperti yang                                   koperatif
                               tersenarai dalam
                               petikan.
                               Guru meminta            Setiap kumpulan
                               murid membina ayat      membina ayat
                               berdasarkan             berdasarkan
                               penanda wacana          penanda wacana
                               yang telah              yangb telah dipilih
                               dikeluarkan dari
sampul dalam kertas
                 A 4 yang diedarkan
                 oleh guru.            .
                 Setiap kumpulan
                 diminta membina
                 ayat.
                 Guru meminta
                 wakil kumpulan
                 membacakan ayat
                 yang telah ditulis.


                 Guru menyemak         Murid menyemak
                 jawapan bersama       jawapan bersama
                 murid.                guru


                 Penanda wacana
                 -oleh sebab itu
                 -seterusnya
                 -oleh yang demikian
                 -namun begitu
                 -sementara itu




Membuat          Guru menayangkan      Murid menumpukan BBM:
ulasan tentang   gambar wau dan        perhatian semasa   Papan
gambar           congkak di layar      guru menampal      ataulis,gambar
permainan       Guru meminta            gambar wau dan        wau dan congkak
             tradisional     setiap kumpulan         congkak.
Langkah 3    yang            memilih salah satu      Setiap kumpulan
(20 minit)   ditunjukkan     gambar yang             memilih salah satu
                             mereka suka dan         gambar yang           Ilmu:
                             kemudian murid          ditunjukkan dan       Pendidikan
                             dikehendaki             membuat ulasan        Jasmani &
                             membuat ulasan          tentang gambar        Kesihatan
                             tentang gambar          yang dipilih dengan
                             yang dipilih            menggunakaan
                             berdasarkan ciri-ciri   penanda wacana
                             seperti berikut:        yang telah            Nilai:Kerjasama
                             -Tempat bermain         disenaraikan.
                             -Bilangan pemain
                             -Waktu/masa
                             dimainkan.              Wakil kumpulan
                             Guru mengingatkan       membacakan ulasan
                             murid supaya                                  KBT:
                             menggunakan                                   KBKK-
                             penanda wacana                                Menjana
                             yang telah                                    idea,membuat
                             disenaraikan dalam                            kaitan dan
                             ulasan yang dibina.                           perhubungan
                             Guru meminta wakil                            pembelajaran
                             kumpulan membaca                              koperatif
                             ulasan yang telah
                             dibina.


             Merumus isi     Guru merumuskan
Penutup      pelajaran dan   isi pelajaran dengan
             menyanyikan     bersoal jawab
(5 Minit)    lagu layang-    bersama murid.
             layang
Baca teks di bawah dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

Permainan Tradisioanal – Congkak dan Wau

Permainan tradisioanal adalah sebahagian daripada cara berhibur bagi masyarakat pada
zaman dahulu. Permainan ini juga dapat mengeratkan hubungan dalam masyarakat setempat.
Oleh yang demikian, permainan tradisional juga dikenali sebagai permainan rakyat.Ada di
anatara permainan ini tidak dimainkan lagi tetapi hanya diketahui oleh ibu bapa dan datuk
nenek kita sahaja.Walau bagai manapun, ada juga yang masih dimainkan lagi oleh kanak-
kanak sehingga ke hari ini. Di antara permainan itu termasuklah guli,congkak, wau selambut
sepak raga, gasing dan lain-lain lagi.

       Terdapat dua jenis permainan tradisional yang masih mendapat perhatian sehingga ke
hari ini, iaitu permainan wau dan congkak. Permainan wau juga dikenali sebagai layang-
layang. Permainan wau amat digemari oleh penduduk- penduduk kampong. Wau direka
dalam pelbagai bentuk dan mempunyai nama yang tersendiri seperti wau burung,wau
pari,wau katak,wau bayan dan wau barat. Namun begitu, wau bulan sangat digemari oleh
orang Melayu. Permainan wau akan dimainkan oleh dua orang iaitu seorang akan memegang
wau dan seorang lagi yang dipanggil juru anjung akan memegang tali. Apabila angin bertiup
maka tali akan ditarik melawan arus angin dengan cara menghulur talinya sehinggalah wau
itu tinggi di udara. Oleh sebab itu, wau perlu dimainkan di kawasan lapang seperti di padang
ataupun di sawah padi.

       Sementera itu, permainan congkak ialah sejenis permainan Melayu tradisional yang
digemari oleh kaum wanita dan kanak-kanak. Permainan itu memerlukan dua orang pemain.
Alatan yang digunakan dalam permainan ini ialah papan congkak dan buah congkak.Papan
congkak mengandungi 14 lubang yang dipanggil “kampong”. Terdapat dua lubang besar di
setiap hujung papan congkak. Lubang ini dipanggil       “rumah”. Permaian ini dimulakan
serentak dengan memasukkan sebiji “ buah” ke dalam setiap “kampong” sendiri dan
seterusnya memasukkan ke dalam “rumah”. Seterusnya “buah” hendaklah dimasukkan ke
dalam “kampong” lawannya. Jika ia singgah di “ kampong” lawan yang tidak ada “buah”,
maka dia dikira “mati”. Permainan ini biasanya tidak memerlukan kawasan khusus untuk
dimainkan. Lazimnya congkak boleh dimainkan di kawasan terbuka mahupun tertutup seperti
anjung rumah, pondok dan sebagainya.

More Related Content

What's hot

Contoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejaContoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejagino tugino
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2normaabdulsamad
 
Kelas v sd ips_siti s
Kelas v sd ips_siti sKelas v sd ips_siti s
Kelas v sd ips_siti sw0nd0
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5Oh Jenny
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMohd Safian
 
Minggu3+2013
Minggu3+2013Minggu3+2013
Minggu3+2013sofie
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21Rozaiman Makmun
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianlizapandi
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105mopilinenjin2010
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrfaiz aziz
 

What's hot (18)

Contoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejaContoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanareja
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
Modul pengajaran komsas hikayat langlang buana 2
 
Kelas v sd ips_siti s
Kelas v sd ips_siti sKelas v sd ips_siti s
Kelas v sd ips_siti s
 
RPP BIG 3A
RPP BIG 3ARPP BIG 3A
RPP BIG 3A
 
TEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM silTEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM sil
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4
 
Minggu3+2013
Minggu3+2013Minggu3+2013
Minggu3+2013
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Band 4
Band 4Band 4
Band 4
 
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21
Cadangan Kegiatan Amali bagi SBA SPN21
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
 
Rph moral sem 3
Rph moral sem 3Rph moral sem 3
Rph moral sem 3
 
Pengajaran komsas 2012
Pengajaran komsas 2012Pengajaran komsas 2012
Pengajaran komsas 2012
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
 

Similar to Pendidikan Tradisional

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harianizyan bakri
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Rancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberRancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberNurhaimi Abdul Rahman
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)Suhaida Anior
 
Rancangan harian
Rancangan harianRancangan harian
Rancangan harianrasidahstm1
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5Oh Jenny
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianjafri1980
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)raudzanorzila
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikzoulexa
 
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1ronita67
 
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Shamimi Jamudin
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxTEJA812252
 
Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619jafri1980
 

Similar to Pendidikan Tradisional (20)

Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Rancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 septemberRancangan pengajaran harian 20 september
Rancangan pengajaran harian 20 september
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
Rancangan harian
Rancangan harianRancangan harian
Rancangan harian
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
 
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
 
Rpp pmri
Rpp pmriRpp pmri
Rpp pmri
 
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docx
 
Modul tahun 1
Modul tahun 1Modul tahun 1
Modul tahun 1
 
Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619
 

More from PAKLONG CIKGU

ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.PAKLONG CIKGU
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017PAKLONG CIKGU
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017PAKLONG CIKGU
 
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3PAKLONG CIKGU
 
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang BersihLaporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang BersihPAKLONG CIKGU
 
kertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersihkertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersihPAKLONG CIKGU
 
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3PAKLONG CIKGU
 
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3PAKLONG CIKGU
 
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3PAKLONG CIKGU
 
Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3 Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3 PAKLONG CIKGU
 
soalan sejarah tahun 4
soalan  sejarah  tahun 4soalan  sejarah  tahun 4
soalan sejarah tahun 4PAKLONG CIKGU
 
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.PAKLONG CIKGU
 
permainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataanpermainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataanPAKLONG CIKGU
 
Teka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayuTeka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayuPAKLONG CIKGU
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3PAKLONG CIKGU
 
Ujian penulisan b.melayu th4
Ujian penulisan b.melayu  th4Ujian penulisan b.melayu  th4
Ujian penulisan b.melayu th4PAKLONG CIKGU
 
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4
ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4PAKLONG CIKGU
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4PAKLONG CIKGU
 
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016PAKLONG CIKGU
 
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3PAKLONG CIKGU
 

More from PAKLONG CIKGU (20)

ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
 
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3
 
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang BersihLaporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
 
kertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersihkertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersih
 
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
 
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
 
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
 
Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3 Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3
 
soalan sejarah tahun 4
soalan  sejarah  tahun 4soalan  sejarah  tahun 4
soalan sejarah tahun 4
 
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
 
permainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataanpermainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataan
 
Teka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayuTeka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayu
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
 
Ujian penulisan b.melayu th4
Ujian penulisan b.melayu  th4Ujian penulisan b.melayu  th4
Ujian penulisan b.melayu th4
 
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4
ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
 
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
 
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3
 

Recently uploaded

Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptxSesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptxSovyOktavianti
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxmawan5982
 
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptxHendryJulistiyanto
 
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SDPPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SDNurainiNuraini25
 
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfModul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfSitiJulaeha820399
 
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptx
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptxAksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptx
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptxsdn3jatiblora
 
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxtugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxmawan5982
 
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAKDEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAKirwan461475
 
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..ikayogakinasih12
 
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar mata pelajaranPPKn 2024.pdf
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar  mata pelajaranPPKn 2024.pdf2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar  mata pelajaranPPKn 2024.pdf
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar mata pelajaranPPKn 2024.pdfsdn3jatiblora
 
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptxKontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptxssuser50800a
 
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdf
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdfAksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdf
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdfDimanWr1
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase B
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase BModul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase B
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase BAbdiera
 
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxBAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxJamhuriIshak
 
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTKeterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTIndraAdm
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1udin100
 
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxMateri Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxRezaWahyuni6
 
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarantugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarankeicapmaniez
 
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxPERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxRizkyPratiwi19
 
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptxMiftahunnajahTVIBS
 

Recently uploaded (20)

Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptxSesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
 
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx
442539315-ppt-modul-6-pend-seni-pptx.pptx
 
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SDPPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
 
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfModul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
 
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptx
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptxAksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptx
Aksi nyata Malaikat Kebaikan [Guru].pptx
 
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxtugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
 
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAKDEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
 
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
 
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar mata pelajaranPPKn 2024.pdf
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar  mata pelajaranPPKn 2024.pdf2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar  mata pelajaranPPKn 2024.pdf
2 KISI-KISI Ujian Sekolah Dasar mata pelajaranPPKn 2024.pdf
 
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptxKontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
 
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdf
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdfAksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdf
Aksi nyata disiplin positif Hj. Hasnani (1).pdf
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase B
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase BModul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase B
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 4 Fase B
 
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxBAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
 
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTKeterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
 
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxMateri Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
 
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarantugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
 
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxPERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
 
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx
11 PPT Pancasila sebagai Paradigma Kehidupan dalam Masyarakat.pptx
 

Pendidikan Tradisional

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun: 6 Berjaya Bilangan murid : 20 orang Hari: Rabu Tarikh: 4 April 2012 Masa: 10.35 -11.35 pagi Tajuk: Permainan tradisional Penggabungjalinan kemahiran Fokus utama 8.5 Aras 1 (i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana 8.5 Aras 1 (ii) Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat Fokus Sampingan 3.1 Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan Objektif Di akhir pelajaran murid akan dapat: 1.Menyenaraikan lima penanda wacana yang terdapat dalam petikan teks “Permainan Tradisional” 2.Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana yang telah disenaraikan Pengetahuan sedia ada: 1.Murid pernah bermaian wau dan congkak 2.Murid pernah belajar tentang penanda wacana dalam pengajran yang lepas. 3.Murid boleh membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
  • 2. Kemahiran berbahasa -Bertutur dan mendengar -Membaca -Menulis Bahan bantu mengajar Petikan teks,Kertas A 4 , Kad manila, papan tulis, sampul berwarna, congkak Sistem bahasa Tatabahasa – penanda wacana Sebutan dan ejaan Kemahiran bernilai tambah Pembelajaran koperatif KBKK-menjana idea, mengelas dan membuat kaitan dan perhubungan Pengisian kurikulum 1. Ilmu : Pendidikan jasmanai dan kesihatan 2. Nilai : Kerjasama,hormat –menghormati,keberanian,kejujuran
  • 3. Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan Masa Guru menunjukkan Murid memberikan BBM Bersoal jawab papan congkak perhatian dan Congkak, tentang objek kepada murid menjawab soalan maujud Guru bersoal jawab guru. Ilmu : dengan murid Pendidikan Set induksi berdasarkan objek Jasmani & yang ditunjukkan Kesihatan (5 minit) Nilai:Kejujuran KBT: KBKK-Menjana idea Guru menerangkan Murid mendengar BBM: kepada murid arahan guru. Papan tulis,kertas tentang permainan mah-jong kad tradisional. manila. Mengelaskan Guru meminta permainan murid membentuk 4 Langkah 1 tradisional kumpulan . mengikut jenis (15 Minit) Guru meminta wakil Murid membentuk Ilmu:Pendidikan kumpulan datang ke kumpulan. Jasmani & hadapan dan Kesihatan melengkapkan Wakil kumpulan Nilai: jadual. melengkapkan Keberanian dan jadual. kerjasama KBT:Pembelajaran koperatif Murid menyemak KBKK bersama guru Mengelaskan
  • 4. Menggariskan Guru mengedarkan Murid menerima BBM: penanda petikan teks kepada petikan teks. Petikan teks Langkah 2 wacana yang murid. Permainan terdapat dalam Guru meminta Tradisional, (15 minit ) teks murid membaca petikan secara Murid membaca Papan tulis, kertas senyap.Kemudian petikan dengan A4, sampul membaca secara sebutaan dan berwarna. kuat –individu intonasi yang betul. dengan nada dan intonasi yang sesuai. Ilmu: Guru bersoal jawab Murid menjawab Pendidkan Jasmani tentang petikan. soalan guru tentang & Kesihatan Guru meminta petikan yang murid menggariskan dibaca. penanda wacana Murid Nilai: yang terdapat dalam menggariskan Kersajasa dan petikan. penanda wacana hormat Membina ayat Guru meminta wakil dalam petikan. menghormati bagi pennda kumpulan datang ke wacana yang hadapan dan Wakil kumpulan telah memilih sampul membuat cabutan. KBT: disenaraikan berwarna tentang Menjana idea Penanda wacana Pembelajaran seperti yang koperatif tersenarai dalam petikan. Guru meminta Setiap kumpulan murid membina ayat membina ayat berdasarkan berdasarkan penanda wacana penanda wacana yang telah yangb telah dipilih dikeluarkan dari
  • 5. sampul dalam kertas A 4 yang diedarkan oleh guru. . Setiap kumpulan diminta membina ayat. Guru meminta wakil kumpulan membacakan ayat yang telah ditulis. Guru menyemak Murid menyemak jawapan bersama jawapan bersama murid. guru Penanda wacana -oleh sebab itu -seterusnya -oleh yang demikian -namun begitu -sementara itu Membuat Guru menayangkan Murid menumpukan BBM: ulasan tentang gambar wau dan perhatian semasa Papan gambar congkak di layar guru menampal ataulis,gambar
  • 6. permainan Guru meminta gambar wau dan wau dan congkak tradisional setiap kumpulan congkak. Langkah 3 yang memilih salah satu Setiap kumpulan (20 minit) ditunjukkan gambar yang memilih salah satu mereka suka dan gambar yang Ilmu: kemudian murid ditunjukkan dan Pendidikan dikehendaki membuat ulasan Jasmani & membuat ulasan tentang gambar Kesihatan tentang gambar yang dipilih dengan yang dipilih menggunakaan berdasarkan ciri-ciri penanda wacana seperti berikut: yang telah Nilai:Kerjasama -Tempat bermain disenaraikan. -Bilangan pemain -Waktu/masa dimainkan. Wakil kumpulan Guru mengingatkan membacakan ulasan murid supaya KBT: menggunakan KBKK- penanda wacana Menjana yang telah idea,membuat disenaraikan dalam kaitan dan ulasan yang dibina. perhubungan Guru meminta wakil pembelajaran kumpulan membaca koperatif ulasan yang telah dibina. Merumus isi Guru merumuskan Penutup pelajaran dan isi pelajaran dengan menyanyikan bersoal jawab (5 Minit) lagu layang- bersama murid. layang
  • 7. Baca teks di bawah dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. Permainan Tradisioanal – Congkak dan Wau Permainan tradisioanal adalah sebahagian daripada cara berhibur bagi masyarakat pada zaman dahulu. Permainan ini juga dapat mengeratkan hubungan dalam masyarakat setempat. Oleh yang demikian, permainan tradisional juga dikenali sebagai permainan rakyat.Ada di anatara permainan ini tidak dimainkan lagi tetapi hanya diketahui oleh ibu bapa dan datuk nenek kita sahaja.Walau bagai manapun, ada juga yang masih dimainkan lagi oleh kanak- kanak sehingga ke hari ini. Di antara permainan itu termasuklah guli,congkak, wau selambut sepak raga, gasing dan lain-lain lagi. Terdapat dua jenis permainan tradisional yang masih mendapat perhatian sehingga ke hari ini, iaitu permainan wau dan congkak. Permainan wau juga dikenali sebagai layang- layang. Permainan wau amat digemari oleh penduduk- penduduk kampong. Wau direka dalam pelbagai bentuk dan mempunyai nama yang tersendiri seperti wau burung,wau pari,wau katak,wau bayan dan wau barat. Namun begitu, wau bulan sangat digemari oleh orang Melayu. Permainan wau akan dimainkan oleh dua orang iaitu seorang akan memegang wau dan seorang lagi yang dipanggil juru anjung akan memegang tali. Apabila angin bertiup maka tali akan ditarik melawan arus angin dengan cara menghulur talinya sehinggalah wau itu tinggi di udara. Oleh sebab itu, wau perlu dimainkan di kawasan lapang seperti di padang ataupun di sawah padi. Sementera itu, permainan congkak ialah sejenis permainan Melayu tradisional yang digemari oleh kaum wanita dan kanak-kanak. Permainan itu memerlukan dua orang pemain. Alatan yang digunakan dalam permainan ini ialah papan congkak dan buah congkak.Papan congkak mengandungi 14 lubang yang dipanggil “kampong”. Terdapat dua lubang besar di setiap hujung papan congkak. Lubang ini dipanggil “rumah”. Permaian ini dimulakan serentak dengan memasukkan sebiji “ buah” ke dalam setiap “kampong” sendiri dan seterusnya memasukkan ke dalam “rumah”. Seterusnya “buah” hendaklah dimasukkan ke dalam “kampong” lawannya. Jika ia singgah di “ kampong” lawan yang tidak ada “buah”, maka dia dikira “mati”. Permainan ini biasanya tidak memerlukan kawasan khusus untuk dimainkan. Lazimnya congkak boleh dimainkan di kawasan terbuka mahupun tertutup seperti anjung rumah, pondok dan sebagainya.