SlideShare a Scribd company logo
1 of 49
Pengajaran Puisi
  Tradisional
  Tingkatan 3
       Dihasilkan oleh ;
  SAHARUDDIN BIN ABDULLAH
    SMK Sijangkang Jaya.
Pantun Nasihat
 Bersatu Hati
Contoh Rancangan Pelajaran
Tingkatan     Tiga
Masa          70 minit
Tajuk         Pantun Nasihat
              Bersatu Hati
Genre         Puisi Tradisional
Menghuraikan maksud, gaya bahasa, dan
                   unsur bunyi dalam puisi.
 Fokus      10.5
 Utama              Aras 1 (i)
                   Menghuraikan maksud puisi dengan
                   perkataan sendiri.

                   Berbincang dan membuat penjelasan
                   secara spontan tentang sesuatu perkara
                   terhadap isu yang dikemukakan.
 Fokus      2.5
Sampingan
                   Aras 2 (iv)
                   Menjelaskan pendapat sesuatu isu secara
                   spontan.
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
 
             i.Menghuraikan maksud puisi dengan
             bahasa sendiri dan menyenaraikan unsur
    Objektif bunyi dalam pantun. [FU – 10.5 –aras 1(i)]
              
             ii.Menyatakan pandangan terhadap tajuk
             yang diberikan berdasarkan sumber atau
             pengalaman murid dalam perbincangan
             kumpulan.[FS – 2.5 – aras 2 (iv) ]
              
             iii. Menyatakan lima maksud frasa mengikut
             konteks ayat dalam pantun. – Sistem Bahasa
              
Kemahiran Kemahiran Bertutur
 Bahasa      Kemahiran Membaca



  Sistem     Sebutan dan intonasi
 Bahasa      Tatabahasa: Maksud frasa


             Ilmu: Pendidikan Moral dan Agama
 Pengisian
             Nilai: Menjaga maruah diri, bekerjasama,
Kurikulum
                    berusaha


Kemahiran Kecerdasan pelbagai (verbal linguistik), Kemahiran
 Bernilai    berfikir, Kemahiran Kontekstual (mengaitkan isi
 Tambah      pengajaran dengan pengalaman murid)
Aktiviti Pengajaran    Penilaian
     Langkah                                           KBT/Catatan
                  dan Pembelajaran          Formatif
                Guru menunjukkan                       
     Set         gambar perlakuan                       
    Induksi      remaja pada masa                      Lampiran 1
                 ini (baik dan buruk)
                                                       Gambar
                 kepada murid.
                                                       perlakuan
                Guru meminta
                                                       remaja
                 respons daripada
                 murid tentang
                 kedua-dua gambar
                 tersebut.
                Guru mengaitkan
                 gambar tersebut
                 dengan kehidupan
                 murid dan isi
 
Apa yang anda lihat
Siapa mereka   Apa yang mereka buat
T   N       U       A    N    P
P   A       N       T    U    N




S   H T         N A       A   I
N A     S       I       H A   T
T E R U A B S
  T   A H   I




B E R S A T U
  H A   T   I
                                                              
        Maksud dan Unsur Bunyi                Objektif (i)   Pantun Nasihat
                                              tercapai       (Bersatu Hati)
        Guru melagukan Pantun Nasihat                        
        dan meminta semua murid mengikut                     Lampiran 2(a)
        lagu tersebut.                                        
        Guru meminta murid melagukan                        Lembaran Sifir
        pantun tersebut mengikut kumpulan                    Akronim Kajian
        lelaki dan perempuan.                                Puisi.
    1   Guru meminta murid menjalankan                       
        aktiviti ‘bedah karya’ untuk                         Lampiran 2(b)
        mengetahui maksud dan unsur bunyi                     
        dalam pantun.                                        Latihan
        Guru meminta murid menjelaskan                      mengesan
        penggunaan unsur bunyi asonansi                      maksud pantun
        dan aliterasi dalam mana-mana baris                  dan unsur bunyi.
        pantun pilihan.
        Guru mendengar dan membuat
        pembetulan jawapan murid.
         
Lampiran 2 (a) –
                        Lampiran 2 (a) –
                  Lampiran Sifir Akronim Puisi
                  Lampiran Sifir Akronim Puisi

                      Kajian Puisi
                      Kajian Puisi


Maksud Pantun /                        Unsur Bunyi
                                       Asonansi
     Puisi                              Aliterasi


    Tema
                                      Unsur Bahas
   Persoalan           Bentuk
                                          Nilai
                     Pengajaran
Lampiran 2 (a):
   Lampiran Sifir Akronim Kajian Puisi

Kajian Puisi            Kajian Puisi
 Maksud Pantun/Puisi    Unsur-Unsur Bahasa
 Tema                   Hiperbola
 Persoalan              Personifikasi
 Bentuk                 Nilai
 Unsur-Unsur Bunyi      Pengajaram
 Asonansi
 Aliterasi
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”    Maksud

Gunung Tahan sama didaki, 
Sungai Pahang sama direnang, 
Jikalau semua bersatu hati, 
Kerja yang payah menjadi
senang.
Melangir keris pusaka hikmat, 
Keris sejarah sejak bahari, 
Kalau gadis ingin selamat, 
Jangan murah menjual diri.
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”   Maksud

Menanam bunga di dalam
pasu, 
Bunga melati dan bunga
pandan, 
Jangan ikut hawa nafsu, 
Kelak nanti binasa badan.
Nyiur muda dibuat pengat,
Mari dimakan bulan puasa,
Wahai pemuda hendaklah
beringat,
Kerana mulut badan binasa.
Maksud Pantun
     Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”   Maksud

Orang berkelah di Tanjung Rhu,
Sambil memanggang si ikan sepat,
Hendaklah banyak menghadap guru,
Supaya terang jalan makrifat.



Rendang sungguh pohon ara,
Tumbuh subur tepi telaga,
Tidak salah berkenal mesra,
Tatasusila perlu dijaga.
         Aktiviti Adaptasi Karya                  
                                                 Lampiran 3
        Guru meminta murid duduk
                                                 -Tajuk-tajuk
        dalam kumpuan. (4 orang)
                                      Objektif   perbincangan
         
        Guru memberikan tajuk        (ii)        
        perbincangan yang berbeza-    tercapai    
        beza untuk setiap kumpulan                
        berdasarkan maksud pantun.     
                                       
        Guru meminta setiap ahli
        kumpulan menyatakan
        pandangan berdasarkan
    2   sumber atau pengalaman
        masing-masing.
         
        Guru memberi komen atau
        pujian terhadap percambahan
        fikiran oleh kumpulan-
 
        kumpulan murid.
 
Lampiran 3


  Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk,
 berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
                    diberi.

• Kumpulan 1
• Tajuk: Kebaikan Bekerjasama
• Nyatakan pendapat anda tentang
  kepentingan bekerjasama dalam
  masyarakat
Lampiran 3


  Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk,
 berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
                    diberi.

• Kumpulan 2
• Tajuk: Kepentingan Menjaga Maruah
  Diri
• Nyatakan pendapat anda tentang
  pentingnya menjaga maruah diri sendiri
Lampiran 3


  Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk,
 berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
                    diberi.

• Kumpulan 3
• Tajuk: Cara-cara Membudayakan
  Amalan Berbudi Bahasa
• Nyatakan pendapat anda tentang cara-
  cara membudayakan amalan berbudi
  bahasa.
Lampiran 3


  Diberi kepada kumpulan yang telah dibentuk,
 berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
                    diberi.

• Kumpulan 4
• Tajuk: Ciri-ciri Remaja Berilmu
• Nyatakan pendapat anda tentang ciri-ciri
  dan contoh-contoh remaja berhemah.
(5 pendapat)
Lampiran 3


  Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk,
 berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
                    diberi.

• Kumpulan 5
• Tajuk: Kepentingan Berguru
• Nyatakan pendapat anda tentang
  kepentingan berguru ketika menuntut
  ilmu.
(5 pendapat)
                                             
    3   Aktiviti                 Objektif   Lampiran 4
                                 (iii)      Lembaran
        •Guru menyarankan        tercapai   kerja –
        maksud frasa mengikut               maksud frasa
        konteks ayat dalam                   
        petikan.                             
        •Guru meminta murid       
        merujuk kamus untuk       
        menjelaskan maksud        
        frasa dalam LPG.          
                                  
        •Guru membuat rumusan
                                  
        tentang tugasan murid.
Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun
     Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus.

    Pantun Nasihat ’Bersatu Hati”       Maksud Frasa
Gunung Tahan sama didaki,            
Sungai Pahang sama direnang, 
Jikalau semua bersatu hati, 
Kerja yang payah menjadi senang.

Melangir keris pusaka hikmat,        
Keris sejarah sejak bahari, 
Kalau gadis ingin selamat, 
Jangan murah menjual diri.

Menanam bunga di dalam pasu,         
Bunga melati dan bunga pandan, 
Jangan ikut hawa nafsu, 
Kelak nanti binasa badan.
Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun
      Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus.

Nyiur muda dibuat pengat,
Mari dimakan bulan puasa,
Wahai pemuda hendaklah beringat,
Kerana mulut badan binasa.

Orang berkelah di Tanjung Rhu,
Sambil memanggang si ikan sepat,
Hendaklah banyak menghadap guru,
Supaya terang jalan makrifat.

Rendang sungguh pohon ara,
Tumbuh subur tepi telaga,
Tidak salah berkenal mesra,
Tatasusila perlu dijaga.
                                   
                Guru meminta murid        
                untuk melagukan            
                ‘Pantun Nasihat’           
                dengan sebutan dan         
                intonasi.
    Penilaian    
       dan      Guru merumuskan
    Peneguhan
                pelajaran hari ini.
         
                 
         
         
 
Maksud Pantun
  Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”                  Maksud

Gunung Tahan sama didaki,          Sekiranya kita bekerjasama
Sungai Pahang sama direnang,       melakukan sesuatu pekerjaan, kerja
Jikalau semua bersatu hati,        sukar pasti menjadi lebih senang.
Kerja yang payah menjadi senang.




Melangir keris pusaka hikmat,      Seseorang gadis akan selamat
Keris sejarah sejak bahari,        hidupnya jika sentiasa menjaga
Kalau gadis ingin selamat,         maruah dirinya.
Jangan murah menjual diri.
Maksud Pantun
  Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”                   Maksud

Menanam bunga di dalam            Seseorang itu tidak boleh
pasu,                             mengikut hawa nafsu kerana hal
Bunga melati dan bunga            ini akan membinasakan dirinya.
pandan, 
Jangan ikut hawa nafsu, 
Kelak nanti binasa badan.

Nyiur muda dibuat pengat,         Seseorang itu dinasihatkan supaya
Mari dimakan bulan puasa,         menjaga tutur kata agar tidak
Wahai pemuda hendaklah            mendatangkan kesusahan kepada
beringat,                         diri sendiri.
Kerana mulut badan binasa.
Maksud Pantun
  Pantun Nasihat ”Bersatu Hati”                Maksud

Orang berkelah di Tanjung Rhu,    Seseorang itu hendaklah sentiasa
Sambil memanggang si ikan         berguru supaya memperoleh ilmu
sepat,                            dalam hidupnya.
Hendaklah banyak menghadap
guru,
Supaya terang jalan makrifat.

Rendang sungguh pohon ara,        Berkenal-kenalan amat
Tumbuh subur tepi telaga,         digalakkan tetapi kita harus
Tidak salah berkenal mesra,       menjaga tatasusila.
Tatasusila perlu dijaga.
Maksud Pantun
Antara ....... ialah ......
                      Antara ....... ialah ......



                   Penanda wacana
                   Penanda wacana

  dan (isi 1 dan 2)
  dan (isi 1 dan 2)                           Seterusnya (isi 4)
                                              Seterusnya (isi 4)


Di samping itu (isi 3)
Di samping itu (isi 3)                              Selain itu
                                                    Selain itu


                ..... Juga merupakan ....
                 ..... Juga merupakan ....
Apa yang anda lihat
Siapa mereka   Apa yang mereka buat
Tajuk Perbincangan Rumusan




   Faktor-Faktor     Keburukan-keburukan
 Malaysia Menjadi        merokok dan
 Tumpuan Pekerja      kekangan mengatasi
                           masalah.
Asing dan Kesannya
• Petikan 2 :
              Arahan tugasan
                        Kumpulan 3
                       a)Pendahuluan
• Petikan 1 :
                       b)7 isi tersurat
 Kumpulan 1
a)Pendahuluan            Kumpulan 4
b)7 isi tersurat         4 Isi tersirat
                         Penutup
 Kumpulan 2            Agihkan kerja :
 4 Isi tersirat        a)Membuat
                        pendahuluan/penutup
 Penutup               b)Mencari isi ikut perenggan.
Pembentangan Rumusan
             dan
         Rumusan Guru




39
Petikan 1 : Rumusan
Baca petikan di bawah dengan teliti,
kemudian buat satu rumusan tentang
  faktor-faktor yang menyebabkan
 Malaysia menjadi tumpuan pekerja
     asing dan kesan-kesannya

                         Kata kunci
 Kata kunci                kedua
  pertama
Isi Tersurat
  (Faktor Malaysia menjadi tumpuan pekerja asing)
 Mendapatkan pelaung pekerjaan yang lebih baik berbanding
  dengan negara asal.
 Terdapat banyak pekerjaan di Malaysia.
 Keadaan negara kita yang aman dan makmur.
 Permintaan yang tinggi terhadap buruh asing oleh majikan Malaysia
 Sanggup menerima upah yang murah berbanding buruh tempatan.
 Ada pihak di negara kita memberi perlindungan kepada pekerja
  asing.
 Keadaan pantai yang luas menyebabkan kawalan oleh pihak
  berkuasa menjadi sukar.
 Kekurangan penguatkuasa di jabatan yang bertanggungjawab.
Isi tersirat (pendapat sendiri)
                   Kata kunci kedua

      Implikasi kedatangan pekerja asing
       Implikasi kedatangan pekerja asing

Kadar penganggguran dalam kalangan penduduk tempatan meningkat

 Persaingan dengan pekerja tempatan kerana majikan lebih berminat
    menggaji pendatang asing disebabkan kos upah yang rendah

           Timbul pelbagai kegiatan jenayah di negara ini

  Penempatan setinggan makin bertambah kerana pendatang asing
                  membina rumah secara haram

Berlaku pengaliran mata wang ke luar negara dan merugikan negara

  Kemahiran yang dimiliki oleh tenaga kerja tempatan disia-siakan
Penutup




           harus
                                                 supaya
           mesti
                                                  agar
           patut



 Kesimpulannya, semua pihak haruslah bekerjasama untuk menangani
masalah kedatangan supaya masalah kebanjiran pekerja dapat ditangani
                        secara lebih efektif.
Petikan 2 : Rumusan
Baca petikan di bawah dengan teliti,
kemudian buat satu rumusan tentang
 keburukan-keburukan merokok dan
   kekangan mengatasi masalah
  merokok dalam kalangan pelajar

 Kata kunci
                            Kata kunci
  pertama
                              kedua
Isi Tersurat
              (Keburukan merokok)
 Satu pembaziran yang jelas.
 Punca kepada pelbagai penyakit yang dikategorikan sebagai
  penyakit berbahaya.
 Sebagai pembunuh nombor satu negara.
 Bukan sahaja membahayakan diri sendiri malah pada masa yang
  sama membahayakan kesihatan kelyarga dan orang disekeliling.
 Menganggu keselesaan orang lain akibat bau rokok.
 Menjejaskan komunikasi seseorang.
 Menghadapi gejala ketagihan yang sukar diatasi.
 Menjadi punca kebakaran kerana puntung rokok dibuang merata-
  rata.
Isi tersirat (pendapat sendiri)
             Kata kunci kedua
Kekangan mengatasi masalah merokok
Kekangan mengatasi masalah merokok
      dalam kalangan pelajar.
       dalam kalangan pelajar.

 Pekedai menjual rokok kepada remaja bawah 18 tahun

          Tiada penguatkuasaan yang tegas

    Tiada kerjasama dari ibu bapa dan masyarakat

     Pengaruh dari rakan sebaya yang terlalu kuat

 Penjualan rokok secara berleluasa dan mudah didapati
Penutup




           harus
                                                supaya
           mesti
                                                 agar
           patut



Kesimpulannya, semua pihak haruslah berganding bahu untuk menangani
  masalah merokok dalam kalangan pelajar supaya dapat melahirkan
                      warga negara yang sihat
PUISI
PUISI

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105mopilinenjin2010
 
Rptbm thn3 1
Rptbm thn3 1Rptbm thn3 1
Rptbm thn3 1rabuyah
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kamisalasiah82
 
Rancangan tahunan bm sk tahun 5
Rancangan tahunan bm sk tahun 5Rancangan tahunan bm sk tahun 5
Rancangan tahunan bm sk tahun 5Kamarudin Jaafar
 
Rptbm tahun4
Rptbm tahun4Rptbm tahun4
Rptbm tahun4Nur Iman
 
Kisi kisi b. sunda kelas ix
Kisi kisi b. sunda kelas ixKisi kisi b. sunda kelas ix
Kisi kisi b. sunda kelas ixDeni Riansyah
 
Penilaian Buku Pelajaran
Penilaian Buku PelajaranPenilaian Buku Pelajaran
Penilaian Buku PelajaranMarliena An
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kamisalasiah82
 
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2Misscha Febry
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Rptbm tahun4
Rptbm tahun4Rptbm tahun4
Rptbm tahun4nba95
 
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1sulaiman174
 
Rancangan tahunan bm sk tahun 3
Rancangan tahunan bm sk tahun 3Rancangan tahunan bm sk tahun 3
Rancangan tahunan bm sk tahun 3Hazyzyizuan Hassa
 
Silabus pembelajaran tematik8 istiqomah
Silabus  pembelajaran tematik8  istiqomahSilabus  pembelajaran tematik8  istiqomah
Silabus pembelajaran tematik8 istiqomahnasywaabidakamila
 

What's hot (20)

Pangkur
PangkurPangkur
Pangkur
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
 
Rptbm thn3 1
Rptbm thn3 1Rptbm thn3 1
Rptbm thn3 1
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Rph puisi pantun
Rph puisi pantunRph puisi pantun
Rph puisi pantun
 
Rancangan tahunan bm sk tahun 5
Rancangan tahunan bm sk tahun 5Rancangan tahunan bm sk tahun 5
Rancangan tahunan bm sk tahun 5
 
Rptbm tahun4
Rptbm tahun4Rptbm tahun4
Rptbm tahun4
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Kisi kisi b. sunda kelas ix
Kisi kisi b. sunda kelas ixKisi kisi b. sunda kelas ix
Kisi kisi b. sunda kelas ix
 
Penilaian Buku Pelajaran
Penilaian Buku PelajaranPenilaian Buku Pelajaran
Penilaian Buku Pelajaran
 
TEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM silTEMPAT UMUM sil
TEMPAT UMUM sil
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Rpp kidang kencana fix
Rpp kidang kencana fixRpp kidang kencana fix
Rpp kidang kencana fix
 
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2
Rppb.inggris sma berkarakterklsxi-2
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rptbm tahun4
Rptbm tahun4Rptbm tahun4
Rptbm tahun4
 
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1
Rancangan mingguan bahasa melayu tahun 1
 
Rancangan tahunan bm sk tahun 3
Rancangan tahunan bm sk tahun 3Rancangan tahunan bm sk tahun 3
Rancangan tahunan bm sk tahun 3
 
RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6
 
Silabus pembelajaran tematik8 istiqomah
Silabus  pembelajaran tematik8  istiqomahSilabus  pembelajaran tematik8  istiqomah
Silabus pembelajaran tematik8 istiqomah
 

Viewers also liked

KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si Randang
KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si RandangKOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si Randang
KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si RandangMuhamad Nur Fitri Azari
 
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduan
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduanPantun epmat kerat muhibah & perpaduan
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduanNursyamimi Ameera
 
Pantun empat kerat
Pantun empat keratPantun empat kerat
Pantun empat keratsariyatom
 
Bina ayat bergambar
Bina ayat bergambarBina ayat bergambar
Bina ayat bergambarZaini Nie
 
Bmm3116 pantun dan seloka
Bmm3116 pantun dan selokaBmm3116 pantun dan seloka
Bmm3116 pantun dan selokaZara Echa
 
6 komunis dan darurat di tanah melayu
6 komunis dan darurat di tanah melayu6 komunis dan darurat di tanah melayu
6 komunis dan darurat di tanah melayuNur Az
 
Ancaman komunis di tanah melayu
Ancaman komunis di tanah melayuAncaman komunis di tanah melayu
Ancaman komunis di tanah melayuSamad Shomie
 
Peribahasa
PeribahasaPeribahasa
Peribahasamarina
 
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata Amie Gy
 
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAH
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAHKERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAH
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAHPendidik Bangsa
 
Bina ayat mengikut tema
Bina ayat mengikut temaBina ayat mengikut tema
Bina ayat mengikut temaKathleen Ong
 
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2Mohamed Naim Daipi
 

Viewers also liked (20)

KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si Randang
KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si RandangKOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si Randang
KOMSAS: Pantun empat kerat (Jenaka dan Sindiran) dan Seloka Emak Si Randang
 
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduan
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduanPantun epmat kerat muhibah & perpaduan
Pantun epmat kerat muhibah & perpaduan
 
Pantun kanak kanak
Pantun kanak kanakPantun kanak kanak
Pantun kanak kanak
 
Pantun empat kerat
Pantun empat keratPantun empat kerat
Pantun empat kerat
 
Bina ayat bergambar
Bina ayat bergambarBina ayat bergambar
Bina ayat bergambar
 
Penubuhan parti komunis malaya
Penubuhan parti komunis malayaPenubuhan parti komunis malaya
Penubuhan parti komunis malaya
 
Bmm3116 pantun dan seloka
Bmm3116 pantun dan selokaBmm3116 pantun dan seloka
Bmm3116 pantun dan seloka
 
6 komunis dan darurat di tanah melayu
6 komunis dan darurat di tanah melayu6 komunis dan darurat di tanah melayu
6 komunis dan darurat di tanah melayu
 
Ancaman komunis di tanah melayu
Ancaman komunis di tanah melayuAncaman komunis di tanah melayu
Ancaman komunis di tanah melayu
 
Pantun empat kerat
Pantun empat keratPantun empat kerat
Pantun empat kerat
 
PANTUN KANAK-KANAK
PANTUN KANAK-KANAKPANTUN KANAK-KANAK
PANTUN KANAK-KANAK
 
Peribahasa
PeribahasaPeribahasa
Peribahasa
 
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata
Slaid Pembentangan Pantun Melayu: Bingkisan Permata
 
Pantun 2 Kerat
Pantun 2 KeratPantun 2 Kerat
Pantun 2 Kerat
 
Jenis jenis pantun
Jenis jenis pantunJenis jenis pantun
Jenis jenis pantun
 
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAH
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAHKERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAH
KERTAS KONSEP PESTA PANTUN SEKOLAH MENENGAH
 
Bina ayat mengikut tema
Bina ayat mengikut temaBina ayat mengikut tema
Bina ayat mengikut tema
 
Pantun Nasihat
Pantun NasihatPantun Nasihat
Pantun Nasihat
 
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2
Peribahasa Untuk Sekolah Rendah 2
 
Cerpen Munsyi
Cerpen MunsyiCerpen Munsyi
Cerpen Munsyi
 

Similar to PUISI (20)

Materi,tugas,rpp,lampiran 4
Materi,tugas,rpp,lampiran 4Materi,tugas,rpp,lampiran 4
Materi,tugas,rpp,lampiran 4
 
Materi,tugas,rpp,lampiran 4
Materi,tugas,rpp,lampiran 4Materi,tugas,rpp,lampiran 4
Materi,tugas,rpp,lampiran 4
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
 
RPP LAGU KURIKULUM 2013
RPP LAGU KURIKULUM 2013 RPP LAGU KURIKULUM 2013
RPP LAGU KURIKULUM 2013
 
Rpp forward smk x unit 11
Rpp forward smk x unit 11Rpp forward smk x unit 11
Rpp forward smk x unit 11
 
Minggu 3 b
Minggu 3 bMinggu 3 b
Minggu 3 b
 
RPP B_INDONESIA KLS VII.doc
RPP B_INDONESIA KLS VII.docRPP B_INDONESIA KLS VII.doc
RPP B_INDONESIA KLS VII.doc
 
Chapter 13 pathway x peminatan
Chapter 13 pathway x peminatanChapter 13 pathway x peminatan
Chapter 13 pathway x peminatan
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
RPP kelas 1 smt 2 2017
RPP kelas 1 smt 2 2017 RPP kelas 1 smt 2 2017
RPP kelas 1 smt 2 2017
 
Tema 1 kd 3.4 dan 4.4 anekdot
Tema 1 kd 3.4 dan 4.4 anekdotTema 1 kd 3.4 dan 4.4 anekdot
Tema 1 kd 3.4 dan 4.4 anekdot
 
Rpp kd 3.11 chapter vi
Rpp kd 3.11 chapter viRpp kd 3.11 chapter vi
Rpp kd 3.11 chapter vi
 
Beberapa CONTOH - Copy.pdf
Beberapa CONTOH - Copy.pdfBeberapa CONTOH - Copy.pdf
Beberapa CONTOH - Copy.pdf
 
CONTOH.pdf
CONTOH.pdfCONTOH.pdf
CONTOH.pdf
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Model RPP Bahasa Indonesia
Model RPP Bahasa IndonesiaModel RPP Bahasa Indonesia
Model RPP Bahasa Indonesia
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran 2
 
Kelas 2
Kelas 2Kelas 2
Kelas 2
 

More from Kementerian Pelajaran Malaysia

Karangan memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaan
Karangan   memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaanKarangan   memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaan
Karangan memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaanKementerian Pelajaran Malaysia
 

More from Kementerian Pelajaran Malaysia (20)

Teknik Menukarkan Bahasa Melayu Standard.pdf
Teknik Menukarkan Bahasa Melayu Standard.pdfTeknik Menukarkan Bahasa Melayu Standard.pdf
Teknik Menukarkan Bahasa Melayu Standard.pdf
 
TIPS Menjelang Peperiksaan.pptx
TIPS Menjelang Peperiksaan.pptxTIPS Menjelang Peperiksaan.pptx
TIPS Menjelang Peperiksaan.pptx
 
Sinopsis leftenan adnan
Sinopsis leftenan adnanSinopsis leftenan adnan
Sinopsis leftenan adnan
 
Sinopsis novel tirani
Sinopsis novel tiraniSinopsis novel tirani
Sinopsis novel tirani
 
Rangka karangan spm 2021
Rangka karangan spm 2021Rangka karangan spm 2021
Rangka karangan spm 2021
 
Karangan memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaan
Karangan   memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaanKarangan   memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaan
Karangan memperoleh keputusan cemerlang dalam peperiksaan
 
Rangka karangan cara mengatasi masalah remaja
Rangka karangan cara mengatasi masalah remajaRangka karangan cara mengatasi masalah remaja
Rangka karangan cara mengatasi masalah remaja
 
Karangan permainan tradisional 2020
Karangan permainan tradisional 2020Karangan permainan tradisional 2020
Karangan permainan tradisional 2020
 
Karangan peranan sekolah memupuk budaya penyayang
Karangan peranan sekolah memupuk budaya penyayangKarangan peranan sekolah memupuk budaya penyayang
Karangan peranan sekolah memupuk budaya penyayang
 
Karangan peranan ibu bapa mengatasi masalah disiplin
Karangan peranan ibu bapa mengatasi masalah disiplinKarangan peranan ibu bapa mengatasi masalah disiplin
Karangan peranan ibu bapa mengatasi masalah disiplin
 
Karangan pengangkutan awam
Karangan pengangkutan awamKarangan pengangkutan awam
Karangan pengangkutan awam
 
Karangan hikmah di sebalik covid
Karangan hikmah di sebalik covidKarangan hikmah di sebalik covid
Karangan hikmah di sebalik covid
 
Gurindam 12 fasal ketiga
Gurindam 12 fasal ketigaGurindam 12 fasal ketiga
Gurindam 12 fasal ketiga
 
Pengajaran rumusan (usaha usaha perpaduan)
Pengajaran rumusan (usaha usaha perpaduan)Pengajaran rumusan (usaha usaha perpaduan)
Pengajaran rumusan (usaha usaha perpaduan)
 
Teknik menjawab kertas 2
Teknik menjawab  kertas 2Teknik menjawab  kertas 2
Teknik menjawab kertas 2
 
Kepentingan ilmu dalam kehidupan remaja
Kepentingan ilmu dalam kehidupan remajaKepentingan ilmu dalam kehidupan remaja
Kepentingan ilmu dalam kehidupan remaja
 
B7 novel
B7 novelB7 novel
B7 novel
 
B6 tatabahasa (peribahasa)
B6 tatabahasa (peribahasa)B6 tatabahasa (peribahasa)
B6 tatabahasa (peribahasa)
 
B5 latihan kesalahan kata, istilah dan tatabahasa
B5 latihan kesalahan kata, istilah dan tatabahasaB5 latihan kesalahan kata, istilah dan tatabahasa
B5 latihan kesalahan kata, istilah dan tatabahasa
 
B4 kesalahan ejaan dan imbuhan
B4 kesalahan ejaan dan imbuhanB4 kesalahan ejaan dan imbuhan
B4 kesalahan ejaan dan imbuhan
 

PUISI

  • 1. Pengajaran Puisi Tradisional Tingkatan 3 Dihasilkan oleh ; SAHARUDDIN BIN ABDULLAH SMK Sijangkang Jaya.
  • 3. Contoh Rancangan Pelajaran Tingkatan Tiga Masa 70 minit Tajuk Pantun Nasihat Bersatu Hati Genre Puisi Tradisional
  • 4. Menghuraikan maksud, gaya bahasa, dan unsur bunyi dalam puisi. Fokus 10.5 Utama Aras 1 (i) Menghuraikan maksud puisi dengan perkataan sendiri. Berbincang dan membuat penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara terhadap isu yang dikemukakan. Fokus 2.5 Sampingan Aras 2 (iv) Menjelaskan pendapat sesuatu isu secara spontan.
  • 5. Pada akhir pelajaran, murid dapat :   i.Menghuraikan maksud puisi dengan bahasa sendiri dan menyenaraikan unsur Objektif bunyi dalam pantun. [FU – 10.5 –aras 1(i)]   ii.Menyatakan pandangan terhadap tajuk yang diberikan berdasarkan sumber atau pengalaman murid dalam perbincangan kumpulan.[FS – 2.5 – aras 2 (iv) ]   iii. Menyatakan lima maksud frasa mengikut konteks ayat dalam pantun. – Sistem Bahasa  
  • 6. Kemahiran Kemahiran Bertutur Bahasa Kemahiran Membaca Sistem Sebutan dan intonasi Bahasa Tatabahasa: Maksud frasa Ilmu: Pendidikan Moral dan Agama  Pengisian Nilai: Menjaga maruah diri, bekerjasama, Kurikulum berusaha Kemahiran Kecerdasan pelbagai (verbal linguistik), Kemahiran Bernilai berfikir, Kemahiran Kontekstual (mengaitkan isi Tambah pengajaran dengan pengalaman murid)
  • 7. Aktiviti Pengajaran Penilaian Langkah KBT/Catatan dan Pembelajaran Formatif    Guru menunjukkan     Set gambar perlakuan     Induksi remaja pada masa Lampiran 1 ini (baik dan buruk)   Gambar kepada murid.   perlakuan  Guru meminta   remaja respons daripada   murid tentang   kedua-dua gambar   tersebut.    Guru mengaitkan   gambar tersebut   dengan kehidupan murid dan isi  
  • 8. Apa yang anda lihat Siapa mereka Apa yang mereka buat
  • 9. T N U A N P P A N T U N S H T N A A I N A S I H A T
  • 10. T E R U A B S T A H I B E R S A T U H A T I
  • 11.         Maksud dan Unsur Bunyi Objektif (i) Pantun Nasihat   tercapai (Bersatu Hati) Guru melagukan Pantun Nasihat     dan meminta semua murid mengikut   Lampiran 2(a) lagu tersebut.     Guru meminta murid melagukan   Lembaran Sifir pantun tersebut mengikut kumpulan   Akronim Kajian lelaki dan perempuan.   Puisi. 1 Guru meminta murid menjalankan       aktiviti ‘bedah karya’ untuk   Lampiran 2(b)   mengetahui maksud dan unsur bunyi       dalam pantun.   Latihan   Guru meminta murid menjelaskan   mengesan   penggunaan unsur bunyi asonansi maksud pantun   dan aliterasi dalam mana-mana baris dan unsur bunyi.   pantun pilihan.   Guru mendengar dan membuat   pembetulan jawapan murid.    
  • 12. Lampiran 2 (a) – Lampiran 2 (a) – Lampiran Sifir Akronim Puisi Lampiran Sifir Akronim Puisi Kajian Puisi Kajian Puisi Maksud Pantun / Unsur Bunyi Asonansi Puisi Aliterasi Tema Unsur Bahas Persoalan Bentuk Nilai Pengajaran
  • 13. Lampiran 2 (a): Lampiran Sifir Akronim Kajian Puisi Kajian Puisi Kajian Puisi  Maksud Pantun/Puisi  Unsur-Unsur Bahasa  Tema  Hiperbola  Persoalan  Personifikasi  Bentuk  Nilai  Unsur-Unsur Bunyi  Pengajaram  Asonansi  Aliterasi
  • 14. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Gunung Tahan sama didaki,  Sungai Pahang sama direnang,  Jikalau semua bersatu hati,  Kerja yang payah menjadi senang. Melangir keris pusaka hikmat,  Keris sejarah sejak bahari,  Kalau gadis ingin selamat,  Jangan murah menjual diri.
  • 15. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Menanam bunga di dalam pasu,  Bunga melati dan bunga pandan,  Jangan ikut hawa nafsu,  Kelak nanti binasa badan. Nyiur muda dibuat pengat, Mari dimakan bulan puasa, Wahai pemuda hendaklah beringat, Kerana mulut badan binasa.
  • 16. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Orang berkelah di Tanjung Rhu, Sambil memanggang si ikan sepat, Hendaklah banyak menghadap guru, Supaya terang jalan makrifat. Rendang sungguh pohon ara, Tumbuh subur tepi telaga, Tidak salah berkenal mesra, Tatasusila perlu dijaga.
  • 17.    Aktiviti Adaptasi Karya         Lampiran 3 Guru meminta murid duduk   -Tajuk-tajuk dalam kumpuan. (4 orang) Objektif perbincangan   Guru memberikan tajuk (ii)   perbincangan yang berbeza- tercapai   beza untuk setiap kumpulan     berdasarkan maksud pantun.       Guru meminta setiap ahli kumpulan menyatakan pandangan berdasarkan 2 sumber atau pengalaman   masing-masing.       Guru memberi komen atau   pujian terhadap percambahan fikiran oleh kumpulan-   kumpulan murid.  
  • 18. Lampiran 3 Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang diberi. • Kumpulan 1 • Tajuk: Kebaikan Bekerjasama • Nyatakan pendapat anda tentang kepentingan bekerjasama dalam masyarakat
  • 19. Lampiran 3 Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang diberi. • Kumpulan 2 • Tajuk: Kepentingan Menjaga Maruah Diri • Nyatakan pendapat anda tentang pentingnya menjaga maruah diri sendiri
  • 20. Lampiran 3 Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang diberi. • Kumpulan 3 • Tajuk: Cara-cara Membudayakan Amalan Berbudi Bahasa • Nyatakan pendapat anda tentang cara- cara membudayakan amalan berbudi bahasa.
  • 21. Lampiran 3 Diberi kepada kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang diberi. • Kumpulan 4 • Tajuk: Ciri-ciri Remaja Berilmu • Nyatakan pendapat anda tentang ciri-ciri dan contoh-contoh remaja berhemah. (5 pendapat)
  • 22. Lampiran 3 Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang diberi. • Kumpulan 5 • Tajuk: Kepentingan Berguru • Nyatakan pendapat anda tentang kepentingan berguru ketika menuntut ilmu. (5 pendapat)
  • 23.         3 Aktiviti Objektif Lampiran 4   (iii) Lembaran •Guru menyarankan tercapai kerja – maksud frasa mengikut   maksud frasa konteks ayat dalam     petikan.     •Guru meminta murid   merujuk kamus untuk   menjelaskan maksud   frasa dalam LPG.     •Guru membuat rumusan   tentang tugasan murid.
  • 24. Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus. Pantun Nasihat ’Bersatu Hati” Maksud Frasa Gunung Tahan sama didaki,    Sungai Pahang sama direnang,  Jikalau semua bersatu hati,  Kerja yang payah menjadi senang. Melangir keris pusaka hikmat,    Keris sejarah sejak bahari,  Kalau gadis ingin selamat,  Jangan murah menjual diri. Menanam bunga di dalam pasu,    Bunga melati dan bunga pandan,  Jangan ikut hawa nafsu,  Kelak nanti binasa badan.
  • 25. Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus. Nyiur muda dibuat pengat, Mari dimakan bulan puasa, Wahai pemuda hendaklah beringat, Kerana mulut badan binasa. Orang berkelah di Tanjung Rhu, Sambil memanggang si ikan sepat, Hendaklah banyak menghadap guru, Supaya terang jalan makrifat. Rendang sungguh pohon ara, Tumbuh subur tepi telaga, Tidak salah berkenal mesra, Tatasusila perlu dijaga.
  • 26.         Guru meminta murid   untuk melagukan   ‘Pantun Nasihat’   dengan sebutan dan   intonasi. Penilaian   dan Guru merumuskan Peneguhan pelajaran hari ini.          
  • 27.
  • 28. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Gunung Tahan sama didaki, Sekiranya kita bekerjasama Sungai Pahang sama direnang, melakukan sesuatu pekerjaan, kerja Jikalau semua bersatu hati, sukar pasti menjadi lebih senang. Kerja yang payah menjadi senang. Melangir keris pusaka hikmat, Seseorang gadis akan selamat Keris sejarah sejak bahari, hidupnya jika sentiasa menjaga Kalau gadis ingin selamat, maruah dirinya. Jangan murah menjual diri.
  • 29. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Menanam bunga di dalam Seseorang itu tidak boleh pasu,  mengikut hawa nafsu kerana hal Bunga melati dan bunga ini akan membinasakan dirinya. pandan,  Jangan ikut hawa nafsu,  Kelak nanti binasa badan. Nyiur muda dibuat pengat, Seseorang itu dinasihatkan supaya Mari dimakan bulan puasa, menjaga tutur kata agar tidak Wahai pemuda hendaklah mendatangkan kesusahan kepada beringat, diri sendiri. Kerana mulut badan binasa.
  • 30. Maksud Pantun Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud Orang berkelah di Tanjung Rhu, Seseorang itu hendaklah sentiasa Sambil memanggang si ikan berguru supaya memperoleh ilmu sepat, dalam hidupnya. Hendaklah banyak menghadap guru, Supaya terang jalan makrifat. Rendang sungguh pohon ara, Berkenal-kenalan amat Tumbuh subur tepi telaga, digalakkan tetapi kita harus Tidak salah berkenal mesra, menjaga tatasusila. Tatasusila perlu dijaga.
  • 32.
  • 33.
  • 34.
  • 35. Antara ....... ialah ...... Antara ....... ialah ...... Penanda wacana Penanda wacana dan (isi 1 dan 2) dan (isi 1 dan 2) Seterusnya (isi 4) Seterusnya (isi 4) Di samping itu (isi 3) Di samping itu (isi 3) Selain itu Selain itu ..... Juga merupakan .... ..... Juga merupakan ....
  • 36. Apa yang anda lihat Siapa mereka Apa yang mereka buat
  • 37. Tajuk Perbincangan Rumusan Faktor-Faktor Keburukan-keburukan Malaysia Menjadi merokok dan Tumpuan Pekerja kekangan mengatasi masalah. Asing dan Kesannya
  • 38. • Petikan 2 : Arahan tugasan  Kumpulan 3 a)Pendahuluan • Petikan 1 : b)7 isi tersurat  Kumpulan 1 a)Pendahuluan  Kumpulan 4 b)7 isi tersurat  4 Isi tersirat  Penutup  Kumpulan 2 Agihkan kerja :  4 Isi tersirat a)Membuat pendahuluan/penutup  Penutup b)Mencari isi ikut perenggan.
  • 39. Pembentangan Rumusan dan Rumusan Guru 39
  • 40. Petikan 1 : Rumusan Baca petikan di bawah dengan teliti, kemudian buat satu rumusan tentang faktor-faktor yang menyebabkan Malaysia menjadi tumpuan pekerja asing dan kesan-kesannya Kata kunci Kata kunci kedua pertama
  • 41. Isi Tersurat (Faktor Malaysia menjadi tumpuan pekerja asing)  Mendapatkan pelaung pekerjaan yang lebih baik berbanding dengan negara asal.  Terdapat banyak pekerjaan di Malaysia.  Keadaan negara kita yang aman dan makmur.  Permintaan yang tinggi terhadap buruh asing oleh majikan Malaysia  Sanggup menerima upah yang murah berbanding buruh tempatan.  Ada pihak di negara kita memberi perlindungan kepada pekerja asing.  Keadaan pantai yang luas menyebabkan kawalan oleh pihak berkuasa menjadi sukar.  Kekurangan penguatkuasa di jabatan yang bertanggungjawab.
  • 42. Isi tersirat (pendapat sendiri) Kata kunci kedua Implikasi kedatangan pekerja asing Implikasi kedatangan pekerja asing Kadar penganggguran dalam kalangan penduduk tempatan meningkat Persaingan dengan pekerja tempatan kerana majikan lebih berminat menggaji pendatang asing disebabkan kos upah yang rendah Timbul pelbagai kegiatan jenayah di negara ini Penempatan setinggan makin bertambah kerana pendatang asing membina rumah secara haram Berlaku pengaliran mata wang ke luar negara dan merugikan negara Kemahiran yang dimiliki oleh tenaga kerja tempatan disia-siakan
  • 43. Penutup harus supaya mesti agar patut Kesimpulannya, semua pihak haruslah bekerjasama untuk menangani masalah kedatangan supaya masalah kebanjiran pekerja dapat ditangani secara lebih efektif.
  • 44. Petikan 2 : Rumusan Baca petikan di bawah dengan teliti, kemudian buat satu rumusan tentang keburukan-keburukan merokok dan kekangan mengatasi masalah merokok dalam kalangan pelajar Kata kunci Kata kunci pertama kedua
  • 45. Isi Tersurat (Keburukan merokok)  Satu pembaziran yang jelas.  Punca kepada pelbagai penyakit yang dikategorikan sebagai penyakit berbahaya.  Sebagai pembunuh nombor satu negara.  Bukan sahaja membahayakan diri sendiri malah pada masa yang sama membahayakan kesihatan kelyarga dan orang disekeliling.  Menganggu keselesaan orang lain akibat bau rokok.  Menjejaskan komunikasi seseorang.  Menghadapi gejala ketagihan yang sukar diatasi.  Menjadi punca kebakaran kerana puntung rokok dibuang merata- rata.
  • 46. Isi tersirat (pendapat sendiri) Kata kunci kedua Kekangan mengatasi masalah merokok Kekangan mengatasi masalah merokok dalam kalangan pelajar. dalam kalangan pelajar. Pekedai menjual rokok kepada remaja bawah 18 tahun Tiada penguatkuasaan yang tegas Tiada kerjasama dari ibu bapa dan masyarakat Pengaruh dari rakan sebaya yang terlalu kuat Penjualan rokok secara berleluasa dan mudah didapati
  • 47. Penutup harus supaya mesti agar patut Kesimpulannya, semua pihak haruslah berganding bahu untuk menangani masalah merokok dalam kalangan pelajar supaya dapat melahirkan warga negara yang sihat