1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 – 3.30 petang
Tarikh : 29 Januari 2013
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Mengurus diri sendiri
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 5 cara menguruskan diri sendiri.
2. Menyatakan 5 kepentingan mengurus diri dengan bertanggungjawab.
3. Mempamerkan perasaan sayang dan bangga terhadap diri sendiri.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Cara mengurus diri.
2. Kepentingan urus diri dengan tanggungjawab.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Hemah tinggi : kesopanan
3. Kesyukuran
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
2. Bil. Sumber Kuantiti
1. komputer riba 1
2. Kertas mahjong 8
3 Lembaran kerja 17
4. LCD projektor 1
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Rotating review
Elemen Pengurusan Catatan, Penerapan Nilai Murni,
Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari, Nilai Alam Sekitar, Unsur
Kemahiran Generik Patriotisme, dan sumber P&P
Set Induksi KB :
(3 minit) Menghubungkait
1. Murid memerhati Membanding
tayangan video mengenai Beza
pemakanan tidak
Nilai:Kesyukuran
berkhasiat.
TKP : Ruang/Visual
2. Guru memilih murid untuk
Interpersonal SPP: Tayangan video
memberikan ulasan
mengenai video yang Kinestetik
ditayangkan. Verbal-
3. Guru mengaitkan video linguistik
dengan tajuk.
3. KB : Membanding
Langkah 1 ( 10 minit ) Nilai :bertanggungjawab
Beza
1. Murid-murid
ditayangkan SPP : tayangan PowerPoint
Menghubungkait
persembahan
multimedia (Powerpoint)
KBF : Menjana idea
yang bertajuk
Menganalisis
‘Pengurusan Diri’
2. Guru bersoal jawab
TKP : Interpersonal
dengan murid pada
Verbal-
setiap tayangan slaid
linguistik
powerpoint yang
ditunjukkan.
Soalan 1:
- Makanan pakah
yang tidak
berkhasiat untuk
tubuh kita?
Jawapan murid:
- Makanan ringan, air
gas, makanan yang
berminyak, makanan
yang diawet, gula-
gula, dan lain-lain.
Soalan 2:
- Apakah cara kita
4. menjaga kebersihan
diri?
Jawapan murid:
- Gosok gigi, mandi,
pakai pakaian yang
bersih, basuh tangan
sebelum makan.
Soalan 3:
- Apakah aktiviti yang
sesuai untuk riadah?
Jawapan murid:
- Bermain basikal,
bermain bola,
berkelah, berkhemah,
siram pokok bunga,
basuh kereta ayah dan
sebagainya.
Soalan 4:
Apakah ciri
penampilan diri yang
positif?
Jawapan murid:
- Berpakaian kemas,
bijak bertutur dengan
berhemah, yakin pada
diri sendiri.
5. Langkah 2
(10 minit)
1. Murid dibahagikan kepada KB : Menghubungkait Sumber P&P
6 kumpulan. Membanding - Kertas mahjong
2. Setiap kumpulan diberikan Beza - Marker pen
kertas mahjong dan
marker. Nilai Murni
TKP : Ruang/Visual
3. Setiap kumpulan diberikan - Bertanggungjawab
Interpersonal
topik yang berbeza. - Hemah tinggi
Kinestetik
4. Dalam pasukan,
Verbal-linguistik
bincangkan topik tersebut Nilai Patriotisme
an catatkan perkara yang PK :Rotating Review - Berbangga dengan diri
berkaitan dengan tajuk sendiri dan sayang diri
tersebut. sendiri.
5. Selesai tugasan, bergerak
secara pasukan ke
kumpulan lain untuk
membuat penilaian di
samping memberi komen
dan idea untuk kumpulan
tersebut.
Penutup
(3 minit) KBKK : Nilai-nilai:
1. Guru merumuskan menghubungkait. Menghargai
mengenai tajuk Berbangga
pembelajaran pada hari TKP : kinestatik, visual.
tersebut.