Rangkaian pengajaran ini membincangkan aktiviti senaman. Ia terdiri daripada tiga langkah utama: (1) murid bercerita tentang aktiviti senaman, (2) membaca petikan dan membuat peta minda, (3) menulis ayat tentang teknik memanaskan badan. Rangkaian ini bertujuan meningkatkan pengetahuan dan kemahiran murid dalam bidang pendidikan jasmani.
1.3.a.3. Mulai dari Diri - Modul 1.3 Refleksi 1 Imajinasiku tentang Murid di ...
Senaman Aktif Untuk Badan Sihat
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Cerdik
Bil. Murid : 30 orang
Tema : Sukan Permainan
Tajuk : Senaman
Tarikh : 4 Ogos 2008
Masa : 8.00-9.00 pagi (60 minit)
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
1) Murid dapat menyatakan 3 jenis aktiviti senaman pada
kadar sekurang-kurangnya 80% sebutan dan intonasi yang
betul. [2.1 Aras 1 (i)]
2) Membaca petikan “Senaman Oh Senaman” secara imbasan
untuk menyatakan 3 fakta mengenai senaman secara lisan.
[6.5 Aras 1 (i)]
3) Menulis 5 ayat tentang “Teknik Memanaskan Badan”
berdasarkan petikan yang dibaca. [9.2 Aras 1 (i)]
Fokus Utama :
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang dikehendaki daripada teks
Fokus Sampingan :
9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau
dibaca.
Aras 1 (i) Merekodkan maklumat tentang sesuatu perkara.
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang
baik dan jelas.
Aras 1 (i) Menceritakan cerita yang didengar dengan menggunakan sebutan dan intonasi
yang betul.
Mohd Hanif b. Zinaldin
PISMP 2A 2008
2. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kosa kata: teknik, aktiviti, betis, bahu, melonggarkan
Ilmu : Pendidikan Jasmani, Sains.
Nilai : Kerjasama, keberanian.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mencirikan, mengimbas kembali,
menilai, penjanaan idea.
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, verbal-linguistik
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui tentang aktiviti bersenam
Bahan Bantu Belajar : Komputer, sambungan Internet, gambar-gambar aktiviti
senaman, Movie Maker,
Mohd Hanif b. Zinaldin
PISMP 2A 2008
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi (5min) KB :
Menghubungkaitkan,
Gambaran mengenai
mencirikan
tajuk pembelajaran iaitu 1. Guru menunjukkan murid
‘Senaman Aerobik’ BCB : mendengar aktif
video klip ‘Senaman Aerobik’.
BBB : video klip
Pepatah: ‘Senaman Aerobik’
2. Guru mengaitkan aktiviti
Pantang ajal sebelum dengan tajuk pelajaran. Ilmu:
undur. Pendidikan Jasmani
Langkah 1 (15 minit)
Bercerita mengenai KB : Mengimbas
1. Guru meminta murid duduk
aktiviti senaman. secara pasangan kembali,
2. Murid mengklik pautan web
menghubungkaitkan
pembelajaran yang
i. Apakah yang kamu disediakan
dapat perhatikan dalam BCB : bercerita dan
3. Guru akan memberikan berbincang
gambar tersebut?
soalan panduan kepada
murid BBB : Gambar aktiviti
4. Seorang murid akan senaman, Movie Maker
ii. Di manakah individu
bercerita mengenai aktiviti
selalu bersenam? yang boleh dilakukan ketika KP : verbal-linguistik,
bersenam
Interpersonal.
5. Pasangan murid tersebut
Grafik: akan merakamkan cerita
dengan menggunakan Nilai: kerjasama,
Borang penilaian Movie Maker keberanian
6. Aktiviti yang sama
diteruskan bagi pasangan Ilmu:
tadi.
7. Murid diminta mendengar Pendidikan Jasmani
semula rakaman, dan
menilainya bersama guru.
Mohd Hanif b. Zinaldin
PISMP 2A 2008
4. Langkah 2 (20 minit)
Membaca petikan 1. Guru meminta murid duduk KB : Membanding
‘Senaman Oh Senaman’ secara berkumpulan beza, menilai
dan membuat peta minda 2. Murid akan mengklik petikan
“Senaman Oh Senaman” BCB : bercerita dan
3. Setiap ahli akan berbincang
Morfologi membacakan petikan
• Kata kerja dengan bacaan mentalis BBB : petikan
• Kata adjektif dan mencatatkan isi-isi ‘Senaman Oh
penting Senaman’, Peta Minda
4. Ahli kumpulan akan
membanding beza jawapan KP : Intrapersonal.
yang diperoleh seterusnya
membuat peta minda Nilai: kerjasama,
5. Setiap kumpulan akan keberanian
membentangkan hasil di
hadapan kelas Ilmu:
6. Guru akan menyemak Pendidikan Jasmani
jawapan (sebutan) murid
Langkah 3 (15 minit)
Membina ayat tentang 1. Murid akan membaca dan KB : Mengimbas
‘Teknik memanaskan menghayati petikan ‘Teknik kembali,
badan’. memanaskan badan’. menghubungkaitkan,
penjanaan idea
2. Murid memberi tumpuan
kepada pengertian BCB : berbincang,
perkataan yang berwarna inkuiri penemuan
kuning
Mohd Hanif b. Zinaldin
PISMP 2A 2008
5. Perbendaharaan kata: 3. Murid diminta untuk BBB : Petikan ‘Teknik
menghasilkan ayat memanaskan badan’ ,
• Teknik
mengenai teknik senaman gambar aktiviti
• Aktiviti berdasarkan perkataan regangan, kamus.
yang diberikan.
• Melonggarkan 4. Murid mengelik pautan KP : Interpersonal.
• Betis untuk mendapatkan
Nilai: keberanian
• Bahu gambaran mengenai
Ilmu:
pembinaan ayat.
Pendidikan Jasmani
5. Guru membetulkan ayat
murid yang salah.
Penutup kognitif Penutup (5min)
• Membuat 1. Guru menyoal murid
rumusan isi tentang perkara yang
pelajaran dipelajari.
Penutup sosial 2. Guru menyimpulkan
pelajaran.
• Memberi pujian
dan motivasi 3. Guru memberi pujian dan
dorongan kepada murid
supaya berusaha membaiki
pembacaan.
Mohd Hanif b. Zinaldin
PISMP 2A 2008