1. Tugasan ini membincangkan fonetik dan fonologi bahasa Melayu dengan memberikan definisi kedua-dua konsep, penjelasan penghasilan bunyi, dan rancangan pengajaran harian.
2. Murid diminta menyediakan laporan yang mengandungi maklumat tentang definisi dan penghasilan bunyi bahasa Melayu disertai rajah artikulasi dan sokongan daripada lima sumber rujukan.
3. Satu rancangan pengajaran harian perlu dis
Slide Kick Off for Public - Google Cloud Arcade Facilitator 2024.pptx
Fonetik dan fonologi bahasa melayu
1. 1/6
FOR THE FULL ESSAY PLEASE
WHATSAPP 010-2504287
TUGASAN
HBML1203
FONETIK DAN FONOLOGI BAHASA MELAYU
SEMESTER MEI 2021
ARAHAN KHUSUS
1. Jawab dalam Bahasa Melayu.
2. Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.
3. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam SATU fail.
4. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.
5. Tarikh penghantaran: 11 Julai 2021.
6. Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% daripada jumlah markah kursus.
FOR THE FULL ESSAY PLEASE
WHATSAPP 010-2504287
2. 2/6
FOR THE FULL ESSAY PLEASE
WHATSAPP 010-2504287
SOALAN TUGASAN
Fonetik dan fonologi merupakan bidang linguistik yang penting kerana menghuraikan aspek
bunyi dalam sesuatu bahasa. Fonetik dan fonologi melibatkan penghasilan bunyi oleh alat-
alat artikulasi manusia.
Laporan tugasan anda mestilah mengandungi:
i. Definisi fonetik dan fonologi bahasa Melayu;
ii. Penghasilan bunyi-bunyi bahasa oleh alat-alat artikulasi manusia. Rajah artikulasi
hendaklah disertakan.
iii. Sediakan SATU rancangan pengajaran harian (RPH) untuk SATU sesi pengajaran
untuk mengajarkan aspek fonetik dan fonologi bahasa Melayu. RPH tersebut
hendaklah mengandungi perkara-perkara berikut:
Nama guru:
Kelas:
Lingkungan usia murid:
Fokus: (jenis kemahiran)
Tarikh/Masa:
Tempoh pelaksanaan:
Bahan pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Induksi set:
Pengenalan:
Aktiviti permainanan:
Rumusan dan pengayaan:
3. 3/6
Sediakan tugasan ini dalam bentuk format laporan ilmiah yang betul dengan sokongan fakta
dan rujukan daripada sekurang-kurangnya LIMA sumber rujukan terkini yang berkaitan.
FOR THE FULL ESSAY PLEASE
WHATSAPP 010-2504287
[Jumlah: 60 markah]
4. 4/6
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HBML1203 / FONETIK DAN FONOLOGI BAHASA MELAYU/ MEI 2021
NS
CLO Kriteria Wajaran
Cemerlang Baik Sederhana Rendah Lemah Markah
Maks.
4 3 2 1 0
Pengenalan
1
Pengenalan atau latar
belakangkajian yang
sangatmenarik dan
membincangkan dengan
jelas tajuk kajian secara
keseluruhan.Objektif
penulisan dinyatakan
dengan sangatbaik,jelas
dan teratur.
Pengenalan atau latar
belakangkajian yang
menarik dan
membincangkan
dengan jelas tajuk
kajian secara
keseluruhan.Objektif
penulisan dinyatakan
dengan baik dan jelas.
Pengenalan atau latar
belakangkajian yang
menarik dan
membincangkan tentang
tajuk kajian secara
keseluruhan.Objektif
penulisan tidak begitu
jelas.
Pengenalan atau
latar belakangkajian
yang sederhana dan
tidak
membincangkan
tentang tajuk kajian
secara keseluruhan.
Objektif penulisan
juga tidak jelas.
Tiada sebarang
pengenalan
atau latar
belakangkajian.
4
i &
ii
2 Isi
Kandungan
3
Membincangkan definisi,
sistemdan aplikasi
prinsip fonetik dan
fonologi dalamP&P
bahasa Melayu secara
jelas dan terperinci.
Hujah dan fakta
dijelaskan dengan
contoh yang sangatbaik
dan amat menyokong
perbincangan.Aktiviti
P&P dijelaskan dengan
baik berserta contoh
yang menunjukkan
perkaitan yangjelas dan
dipersembahkan dengan
sangatmenarik dan
kreatif. Contoh yang
diberikan adalah sangat
baik dan amat berkaitan
bagi menyokong
perbincangan dengan
berkesan. Rajah
Membincangkan
definisi,sistemdan
aplikasi prinsip fonetik
dan fonologi dalam
P&P bahasa Melayu
dengan baik dan
teratur namun tidak
begitu terperinci.
Hujah dan fakta
dijelaskan dengan
contoh yang baik dan
menyokong
perbincangan.Aktiviti
P&P dijelaskan dengan
baik berserta contoh
yang menunjukkan
perkaitan yangjelas
dan agak menarik.
Rajah artikulasi dilukis
dan dilabelkan dengan
kemas.
Perbincangan yangagak
jelas tentang definisi,
sistemdan aplikasi
prinsip fonetik dan
fonologi dalamP&P
bahasa Melayu namun
tidak begitu teratur dan
tidak terperinci.Hujah
dan fakta dijelaskan
dengan contoh yang
kurangrelevan. Aktiviti
P&P dijelaskan secara
ringkas sahajaberserta
contoh yang tidak
menunjukkan perkaitan
yang jelas.Rajah
artikulasi dilukisdan
dilabelkan.
Perbincangan yang
terlalu ringkas
tentang definisi,
sistemdan aplikasi
prinsip fonetik dan
fonologi dalamP&P
bahasa Melayu.
Hujah dan fakta
dijelaskan tanpa
contoh yang relevan.
Aktiviti P&P
dijelaskan secara
ringkas sahaja.Rajah
artikulasi dilukis
secara ringkas.
Tiada langsung
perbincangan
yang berkaitan.
12
5. 5/6
NS
CLO Kriteria Wajaran
Cemerlang Baik Sederhana Rendah Lemah Markah
Maks.
4 3 2 1 0
artikulasi dilukisdan
dilabelkan dengan
kemas, lengkap dan
menarik.
Maklumat
Sokongan
(Sorotan
Kajian) 1.5
Huraian dijelaskan
secara terperinci dan
disertakan dengan
sekurang-kurangnya lima
maklumat sokongan
yang jelas dan terperinci.
Huraian dijelaskan
secara terperinci dan
disertakan dengan
sekurang-kurangnya
empat maklumat
sokongan yang
terperinci.
Huraian dijelaskan
secara terperinci dan
disertakan dengan tiga
maklumat sokongan
yang umum.
Huraian disertakan
dengan dua
maklumat sokongan
yang kurangtepat
dan memerlukan
penerangan.
Huraian tidak
dijelaskan
dengan baik.
Tiada maklumat
sokongan.
6
Kesimpulan
1
Kesimpulan yangjelas
dan padat serta
menjawab persoalan
tugasan dengan sangat
jelas dan menyeluruh.
Kesimpulan yangjelas
dan menjawab
persoalan tugasan
dengan baik.
Kesimpulan yangboleh
diterima.Ia menjawab
persoalan tugasan.
Kesimpulan yang
boleh diterima tetapi
tidak menjawab
persoalan tugasan
dengan baik.
Kesimpulan
yang tidak jelas
dan tidak
menjawab
persoalan
tugasan.
4
Organisasi
1
Keterangan disusun
mengikut logik dan
penulisannya jelas,
menarik dan bermakna.
Penulisan mengikut
kriteria iaitu
mengandungi bahagian
pengenalan, huraian dan
pelaporan tentang tajuk
serta rumusan disusun
mengikut format.
Penulisan bibliografi
mengikut gaya APA
Keterangan disusun
mengikut logik dan
penulisannya adalah
bermakna.
Penulisan mengikut
kriteria iaitu
mengandungi bahagian
pengenalan, huraian
dan pelaporan tentang
tajuk tetapi rumusan
kurangtersusun.
Penulisan bibliografi
tidak mengikut gaya
Keterangan disusun
mengikut logik dan cara
penulisannya adalah
memuaskan.
Penulisan tidak mengikut
kriteria walaupun
mengandungi bahagian
pengenalan, huraian dan
pelaporan tentang tajuk
tetapi rumusan kurang
tersusun. Penulisan
bibliografi tidak
mengikut gaya APA.
Keterangan tidak
disusun mengikut
logik dan cara
penulisannya adalah
tidak memuaskan.
Penulisan tidak
mengikut kriteria
yang dikehendaki
dan format yang
ditetapkan. Penulisan
bibliografi tidak
mengikut gaya APA.
Keterangan
tidak disusun
mengikut logik
dan
penulisannya
adalah tidak
bermakna.
4
6. 6/6
NS
CLO Kriteria Wajaran
Cemerlang Baik Sederhana Rendah Lemah Markah
Maks.
4 3 2 1 0
sepenuhnya. APA sepenuhnya.
JUMLAH 7.5 30
No
Soalan
CLO
RPH
Wajaran
Cemerlang Baik Sederhana Lemah
Tidak
Memuaskan
Markah
Marks.
4 3 2 1 0
iii. 3
Tempoh 1
Tempoh sangat
bersesuaian dengan
aktiviti pembelajaran.
Tempoh bersesuaian
dengan aktiviti
pembelajaran.
Tempoh kurang
bersesuaian dengan
aktiviti
pembelajaran.
Tempoh tidak
bersesuaian langsung
dengan aktiviti
pembelajaran.
Tiada tempoh
dinyatakan.
4
Bahan
pembelajaran
1
Sangat bersesuaian
dengan perkembangan
murid, usia murid dan
objektif pembelajaran.
Bersesuaian dengan
perkembangan
murid, usia murid
dan objektif
pembelajaran.
Kurangbersesuaian
dengan
perkembangan
murid, usia murid
dan objektif
pembelajaran.
Tidak bersesuaian
dengan
perkembangan murid,
usia murid dan
objektif pembelajaran.
Tiada bahan
pembelajaran
dinyatakan.
4
Objektif
pembelajaran
1
Ditulis dengan baik,
berdasarkan standard
pembelajaran dan
bersesuaian dengan
pelaksanaan aktiviti.
Berdasarkan
standard
pembelajaran dan
bersesuaian dengan
pelaksanaan aktiviti.
Berdasarkan
standard
pembelajaran tetapi
tidak bersesuaian
dengan pelaksanaan
Tidak berdasarkan
standard
pembelajaran dan
tidak bersesuaian
dengan pelaksanaan
Tiada objektif
pembelajaran
dinyatakan. 4
7. 7/6
aktiviti. aktiviti.
Set induksi 1
Langkah-langkah di
dalamset induksi
sangatbaik dan
berupaya menarik
kesediaan murid untuk
mengikuti aktiviti
pembelajaran.
Langkah-langkah di
dalamset induksi
berupaya menarik
kesediaan murid
untuk mengikuti
aktiviti
pembelajaran.
Langkah-langkah di
dalamset induksi
kurangmenarik
kesediaan murid
untuk mengikuti
aktiviti
pembelajaran.
Langkah-langkah di
dalamset induksi
tidak menarik
kesediaan murid
untuk mengikuti
aktiviti pembelajaran.
Tiada langkah-
langkah set
induksi
dinyatakan.
4
Pengenalan 1
Langkah-langkah
dalampengenalan
sangatbaik,menarik
dan menjurus kepada
objektif pembelajaran.
Langkah-langkah
dalampengenalan
menjurus kepada
objektif
pembelajaran.
Langkah-langkah
dalampengenalan
kurangmenjurus
kepada objektif
pembelajaran.
Langkah-langkah
dalampengenalan
tidak menjurus
kepada objektif
pembelajaran.
Tiada langkah-
langkah
pengenalan
dinyatakan.
4
Aktiviti 1.5
Langkah-langkah
dalamaktiviti sangat
menarik dan jelas,
bersesuaian dengan
usia dan keupayaan
murid dan objektif
pembelajaran.
Langkah-langkah
dalamaktiviti
menarik,
bersesuaian dengan
usia dan keupayaan
murid dan objektif
pembelajaran.
Langkah-langkah
dalamaktiviti kurang
menarik, kurang
bersesuaian dengan
usia dan keupayaan
murid dan objektif
pembelajaran.
Langkah-langkah
dalamaktiviti tidak
menarik, tidak
bersesuaian dengan
usia dan keupayaan
murid dan objektif
pembelajaran.
Tiada langkah-
langkah
aktiviti
dinyatakan.
6
Rumusan dan
pengayaan
1
Berjaya merumuskan
dengan baik
keseluruhan
pembelajaran yang
telah dilakukan.
Terdapat unsur
pengayaan dalam
rumusan.
Telah merumuskan
dengan baik
keseluruhan
pembelajaran yang
telah dilakukan.
Terdapat unsur
pengayaan dalam
rumusan.
Tidak dapat
merumuskan
dengan baik
keseluruhan
pembelajaran yang
telah dilakukan.
Kurangpengayaan.
Tidak merumuskan
dengan baik
keseluruhan
pembelajaran yang
telah dilakukan.Tiada
pengayaan.
Rumusan dan
pengayaan
tidak
dinyatakan.
4
Jumlah 7.5 30