1. Тема:Велика буква Ч. Читання слів і тексту з вивченими літерами. Уявлення
про близькі за значенням слова.
Мета:Удосконалювати навички свідомого та виразного читання.
Збагачувати словниковийзапас учнів. Розвиватипізнавальний інтерес та
уміння критично мислити, вести діалог, доводитисвої судження. Виховувати
у першокласників цілісне ставлення до оточуючогосвіту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами філософії..
Обладнання:друкованібукви, предметні малюнки, фішки для визначення
звуків, 6 кольоровихкапелюхів.
Хід уроку:
І.Вступна частина.
1. Організація класу.
2. Емоційний настрій.
А щоб почути у кінці,
Що в нашім 1 класі
Діти просто молодці– треба
Налаштуватись на роботу.
Очі дивляться - та все бачать,
Вуха слухають – та все чують.
Голова думає.
Яким буде урок? Цікавим.
Які у мене діти? Найкращі.
Нехай мої та ваші надії здійсняться!
ІІ. Актуалізація опорнихзнань.
1. Орфоепічні вправи.
Гра «Додайслово».
Чу-чу-чу - калачі (печу)
Че-че-че - добрепіч (пече)
Ча-ча-ча – дай скоріше (калача)
Ач-ач-ач – ой смачний (калач)
- А коли так говорять:
Хочеш їсти калачі -
2. Не сиди на печі.
2. Роботанад скоромовкою.
В чаплі чорнічеревички.
Чапля чапа до водички.
(повільно, прискорено,швидко)
Виділення звука [ч].
Додаткова інформаціяпрочаплю.
Чаплі є досить великі птиці. Вони бувають чорні, білі, сірі, руді. Ведуть
околоводнийспосіб життя. Ні плавати, ні пірнати не вміють. Харчуються
жабами, зміями, рибою, комахами, рачками тощо.
3. Виконання завдання Читалочки.
Читання слів у стовпчиках.
Читання слів, надрукованих з великої літери.
Що називають ці слова? Чому їх написано з великої літери?
Читання слів, надрукованих з малої букви.
— Знайдіть слова, що відрізняються лише однією буквою. (Річка і ручка,
суничка і синичка.
Фізкультхвилинка.Райдуга.
https://www.youtube.com/watch?v=t7FLa2FF2AI
ІІІ. Робота над текстом.
1. Первинне сприймання тексту.
Читання тексту учнями за вчителем.
Словникова робота.
3. — Як ви розумієте значення висловів від спеки річка ніби схудла; річчина
хвороба виліковна?
— Поясніть значення слів: дріт — ..., спека — ..., іржа — ..., звернувшись до
довідки.
Довідка. Гаряче, дуженагріте сонцем повітря. Червоно-бурийшар на поверхні
заліза. Металевий виріб у вигляді гнучкої нитки або тонкого прута.
2. Бесіда за змістом тексту.
(6 груп першокласників , одягаючи певного кольору по черзі капелюх,
виконують завдання, щоб розглянути одну і ту ж проблему з 6 незалежних
одна від одної точки зору).
Команда білого капелюха
Шукає спільні факти в тексті та ілюстрації та добираєзаголовок.
(Н- д. на піщаному березі лежить сміття, хлопчик у зелених чоботяхтримає
мішок зі сміттям)
Команда жовтого капелюха
Досліджує позитивні, оптимістичні прогнозиситуації та
добираєзаголовок.
(Н- д, на малюнку не так багато зображено сміття, тому хлопчик і сам може
його прибрати. Якщо прийдуть друзі, вони можуть перейнятися проблемою,
Сергійко в гумових чоботях, то не поранить ногу, на головікапелюх – не
напече сонце)
Командачорногокапелюха
Оцінює ситуацію з точки зорунаявних недоліків, ризиків та добирає
заголовок.(Н-д, Сергійко прибирає сміття без рукавичок, хлопчик
знаходиться сам на природібез дорослих, а це небезпечно. Громадаможе
звикнути до того, що одні люди смітять, а інші прибирають).
Команда червоного капелюха
4. Висловлює свої переживання, емоції щодо обговорення ситуації, інтуїтивні
здогадки та добираєзаголовок.
( Н-д ,почуття радостіта пошани до хлопчика, відчуття жалю, що на пляжі не
можна відпочити, бо річка хвора. Шкода, що Сергійко один звернув увагу на
проблему, яка існує в нашому суспільстві)
Командазеленогокапелюха
Шукає альтернативні ідеї для вирішення проблеми та добираєзаголовок. (Н
- д, запустити спеціальну сміттєприбиральну машину, проводити
профілактику захворювань, розклеїтина березі річки оголошення певного
змісту).
Команда синьогокапелюха
Підводить підсумки та визначає як поданий текст та ілюстрація впливає
на нас та добираєзаголовок.(Н – д, не треба бути байдужим до екологічних
проблем, не існує невирішених проблем при бажанні їх вирішити).
ІV. Рефлексія. Вправа «Стань у позу».
Якщо вам все вдалось, підведіть руки вгору.
Якщо у вас виникли складнощі, поставте руки в боки.
Якщо у вас нічого не вийшло, опустіть руки вниз.
- Дійсно, в нашім 1 класі діти просто молодці!