Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Плани-конспекти уроків з навчання грамоти 1 клас
1.
2. Урок 1.
Тема. Закріплення букви «ес», уміти читати склади, слова з нею. Читання
речень. ( «Супутник Букваря»)
Мета. Закріплювати вміння читати склади, слова з буквою «ес». Вчити читати
речення і зв’язні тексти з вивченими літерами, викладати слова з розрізної
азбуки. Удосконалювати навички звуко-буквенного аналізу. Розвивати
мислення, пам’ять, акторські здібності, уміння працювати з комп’ютером.
Виховувати бажання читати казки, доброту, чуйність.
Тип уроку. Урок-казка
Обладнання: складова таблиця, звукові пенали, предметні малюнки, маски до
казки «Колобок», шарада, картки зі словами. Картки з розрізненими складами,
магнітофон, комп’ютери.
Хід уроку
I. Повторення і закріплення вивченого.
- Діти, до нас на урок завітав герой із казки. Відгадайте хто ж він?
Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений, -
Я від баби втік,
Я від діда втік,
( Відповіді дітей).
Учитель
- Діти, давайте допоможемо колобку подолати всі перешкоди.
3. - Біжить дорогою колобок, а назустріч йому зайчик.
( Учень одягає маску зайчика)
Зайчик –Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок – Не їж мене, зайчику, я краще з дітками складову таблицю прочитаю.
Зайчик – Добре! Читай.
1. Робота зі складовою таблицею
М МА МО МУ МИ МІ
Н НО НІ
Л ЛА ЛО ЛУ
В ВУ ВІ
С СА СИ
Учитель – Покотився колобок далі. Біжить та й біжить дорогою… Перестріває
його вовк.
Вовк. – Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок - Не їж мене, вовчику-братику, я твоє завдання виконаю. А всі дітки
мені допоможуть.
Вовк – Добре. А давай у гру пограємо.
2. Гра « Лото» ( Переставити букви місцями так, щоб вийшли слова).
Учні виконують завдання на комп’ютері.
В, И, С, И, Л (СЛИВА)
А, С, Н, С, О (СОСНА)
Н, О, С, Л (СЛОН)
4. Учитель – Добре справилися з завданням. Знову відправився колобок
мандрувати. Біжить та й біжить дорогою… Перестріває його ведмідь.
Ведмідь – Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок - Не їж мене, ведмедику-братику, я твоє завдання виконаю.
Ведмідь – Добре. Слухай.
3. Скоромовка (Заучити напам’ять).
Учні використовують комп’ютери.
• На столі стоїть сільниця,
у сільниці сіль – солиця.
4. Розгадування шаради.
В цифрі « сім» букву замініть,
Тоді в воді його ловіть.
( сім – сом )
Слова відгадки викладіть з розрізних складів. Взаємоперевірка.
Учитель – Дружно всі ми працювали. Відпочити нам пора. Колобочок, любий
друже, Танцюй з нами «Гопака».
II. Фізкультхвилинка. (Танцювальна)
Учитель – Побіг колобок. Біжить дорогою … Зустрічається з лисичкою.
Лисичка – Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок – Не їж мене, лисичко – сестричко, я всі завдання звіряток виконав.
Відпусти мене.
5. Лисичка – Ні. Я тебе не відпущу. Мої завдання треба теж виконувати. А
вони дуже складні.
Колобок – А в мене є друзі і вони мені допоможуть. Діти, допоможіть мені,
будь ласка!
5) Робота над текстом «У лісі»
( « Супутник букваря » с. 26)
а) Читання тексту вчителем, а учні читають «луною».
б) Самостійне напівголосне читання учнями.
Робота в парах.
в) Гра «Дочитай речення»
Учитель починає читати, а діти продовжують.
г) Читання тексту учнями «Ланцюжком» .
г) Робота за запитанням.
- Хто пішов у сосновий ліс?
- Куди пішли Слава і Ліна?
- Що рвали діти?
- Кому показав сову Слава?
ІІІ. Фізкультхвилинка. Пісня «Лисичка» із дитячої опери М. Лисенка з
танцювальними рухами.
д) Робота в зошитах.
Друкування речень під диктовку.
6. Сумно сому самому.
Сава носив сіно.
е) Гра «Блискавка».
Читання слів на картках.
Сім, слон, сіно, сила, солома, насос, масло. Слава, слива, смола, сом, ніс, лис,
син, соус, сало, ананас.
Лисичка – Добре ж ви постаралися. Допомогли колобку. Відпускаю його.
Учитель – Відправився колобок мандрувати далі.
ІV. Підсумок уроку
- Діти, дякую вам за старанність, доброту, зацікавленість. Ви дуже гарно
сьогодні працювали. Наш урок закінчено.
7. Урок 2
Тема. Закріплення звукових значень букви «ес». Опрацювання текстів «Мама і
сини», «Ліс». Робота з дитячою книгою.
Мета. Закріплювати вміння виділяти у словах звуки [ с ]? [ c’ ], виконувати
звуковий аналіз слова, формувати навички читання, вчити викладати слова з
розрізної азбуки, розвивати спостережливість, зв’язне мовлення; навички роботи
з комп’ютером; виховувати в дітей бажання допомагати дорослим, любов до
природи.
Тип уроку. Усний журнал.
Обладнання: складова таблиця, звукові пенали, предметні малюнки, картки зі
словами, макет журналу, магнітофон, каса букв, книжки Г. Бойка, книжки з
казками, загадками, комп’ютери.
Хід уроку
I сторінка журналу «Пригадайко»
Повторення вивченого матеріалу.
1. Мовна розминка
8. Учні розказують скоромовку, вивчену на попередньому уроці.
- Який звук найчастіше зустрічається?
- Який це звук?
- Яким він ще може бути?
2. Робота з комп’ютером
Знайти і виділити кружечком букву «ес» у віршику.
Спить старий сердитий сом,
Сниться сому сьомий сон.
Сонце пестить поплавок,
Сом сопе на весь ставок.
3. Гра «Хто швидше?»
Учні добирають слова із звуками [c], [c’].
4. Звукове моделювання слова «сорока»
(Учні працюють індивідуально і біля дошки).
5. Гра «Де чиє місце?»
На дошці - предметні малюнки: слон, сонце, сумка, синичка, сани.
Поряд з малюнками в довільному порядку прикріплені картки зі
словами. Потрібно з’єднати слово з відповідним малюнком.
6. Робота з «Букварем»
а) Читання колонок слів ( с. 43 )
(читання вголос окремими учнями та вибіркове читання)
9. б) Складання розповіді за малюнком «У лісовій школі».
II сторінка журналу «Кмітляндія»
Робота в зошиті «Супутник Букваря від А до Я»
а) Гра «Знайди схему» ( завдання 5 ).
б) Гра « Утвори і запиши слова» ( завдання 7 ).
в) Скоромовка ( завдання 8 ).
7. Фізкультхвилинка для очей
Вивчення нового матеріалу
III сторінка журналу «Природнича»
1. Загадка
Я в земельці народився,
Теплим дощиком умився,
Капелюшком я накрився,
Й під листочком схоронився. (Гриб)
( С. Дунайська )
- Які ви знаєте гриби? Чи всі гриби можна вживати у їжу?
2. Звуко-складовий аналіз слова «гриби».
3. Бесіда за малюнком «Букваря» (с.44).
- Розгляньте малюнок. Кого ви бачите на ньому? Звідки прийшли діти?
Що вони принесли мамі?
10. 4. Словникова робота
носили солила насолила
5. Опрацювання тексту «Мама і сини»
а) Текст читає вчитель.
- Як звати хлопчиків?
б) Читання тексту учнями «ланцюжком».
в) Робота за запитаннями
- Прочитайте речення, де говориться про те, що робили
хлопчики?
- Що робила мама?
- Скільки банок з грибами вона насолила?
г) Повторне напівголосне читання тексту.
г) Хвилинка фантазії.
- Як ви б продовжили текст?
6. Фізкультхвилинка з імітацією відповідних рухів.
Ас-ас-ас- в ліс пішов наш клас.
Іс-іс-іс- гарний у нас ліс.
Би-би-би- ми знайшли гриби.
Си-си-си- кошик швидко принеси.
Ду-ду-ду- з повним кошиком іду.
( С. Дунайська )
11. 6. Опрацювання тексту «Ліс»
а) Читання надрукованого на дошці речення.
Сіло … на сосну.
Сонно мовило «..сну». ( сонце, засну )
- На яке дерево сіло сонечко?
- Де ростуть сосни?
- У назвах ще яких дерев є звук [c]?
б) Бесіда за малюнком «Букваря» ( с. 45).
- Розгляньте малюнок.
- Які тварини зображені на ньому?
- Що ви знаєте про лосів?
- Назвіть дерево, на якому сидить білочка.
в) Читання тексту вчителем.
- Запам’ятайте назви тварин.
г) Читання тексту учнями хором.
г) Вибіркове читання.
д) Гра « Незнайко».
Вчитель: Учні:
У лісі дуби ( сосни )
На сосні сорока ( смола )
12. А он зайчики ( лосі )
Лиса носила лісові горішки ( білка )
Усі вони в неволі ( на волі )
е) Гра «Букви загубились»
- Діти, своїм пухнастим хвостиком лисичка витерла букви в словах.
Подумайте, які букви витерла лисичка і прочитайте слова.
л и с и а
IV сторінка журналу «Веселики»
Робота з дитячою книгою Г. Бойка «Веселики»
1. Робота з виставкою книг біля дошки
- Покажіть книжку з казками. Чому ви вирішили, що це саме вона?
- Відберіть книжку, в якій надруковані загадки.
- Яку книжку ви бачите вперше? Покажіть її.
2. Ознайомлення з новою книгою.
3. Читання вчителем творів із розділу «Шкільні веселики», аналіз
їхнього змісту.
4. Робота з комп’ютером
Малювання малюнків до прочитаних творів використовуючи програму
«Paint»
і л о а
13. 5. Рекомендації щодо самостійної діяльності учнів: вдома розповісти
про веселики, відшукати книжки із загадками, смішинками,
скоромовками і принести їх до школи.
V сторінка журналу «Підсумкова»
Підсумок уроку
Урок 3
Тема. Звук [к] позначення його буквою «ка». Словниково-логічні
вправи. Читання речень поданих рукописним шрифтом.
Мета. Ознайомити учнів з буквою «ка», її звуковим значенням,вчити
читати слова різної звуко-складової структури, розширювати уявлення
про слова, що звучать однаково, але мають різне значення, збагачувати
словниковий запас учнів, виховувати любов до тварин.
14. Обладнання: предметні малюнки, картки з друкованими літерами «К»
і «к», складові пенали, променеподібна таблиця, комп’ютери,
магнітофон, 2 кошики,малюнок котика.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
I Повторення вивченого
1. Гра «Голосні – приголосні»
( Діти розкладають букви у два кошики: у перший – букви, що
позначають голосні звуки, у другий – що позначають приголосні).
2. Гра «Навпаки»
- Я читаю слова зліва направо, а ви мені читаєте справа наліво.
( Слова надруковані на картках)
Кіт, кіт, кіт.
Куж, куж, куж.
Сіл, сіл, сіл.
Тік, тік, тік.
- Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, хто сьогодні завітав до нас.
Гострі кігті має -
В подушки ховає,
Лазить все на плотик,
А зоветься…( котик ).
15. ( М.Підгірянка )
- Котик хоче погратися з вами у гру «Збери слово».
Робота в групах.
На дошці – малюнки: слива, сосна, слон. Під малюнками виставлені у
довільному порядку букви:
в, и, с, л, а;
а, с, н, с, о;
н, о, с, л.
3. Читання речень.
Гра «Що не так?»
Робота в парах.
На сосні висіли сливи.
Білка носила сосни.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення звука [к] із слова «котик».
2. Артикуляція звука[к].
(Робота з дзеркальцем).
3. Самостійний добір слів із звуком [к] у різних позиціях.
Робота в групах
4. Чистомовка.
Ко-ко-ко- дає корова молоко.
16. Ок-ок-ок- сяду тихо на пеньок.
Ку-ку-ку- співаю пісеньку дзвінку.
Ки-ки-ки- забияки-півники.
5. Звуковий аналіз слів: мак, килим.
Робота із звуковими пеналами.
IV. Ознайомлення з буквою «ка».
Використовуються комп’ютери.
1. Загадка. Розгляд малюнків.
2. Показ букви «ка» (великої і малої), ознайомлення з її назвою, аналіз
графічної будови. Зіставлення за формою та розмірами. Місце букви
«ка» в касі.
3. Хвилинка фантазії
- На що схожа буква «ка»?
4. Гра «Літачок»
Утворення і читання прямих складів.
17. 5. Гра «Парашутисти».
Читання обернених складів.
V.Фізкультхвилинка
Діти співають пісню «Два півники» з рухами.
VI.Робота з «Букварем» (с. 46-47)
1. Звуко-складовий аналіз слів «капелюшок», «мишка».
2. Читання букви «Ка».
3. Робота за складовою таблицею.
4. Аналітико-синтетичні вправи.
а) Читання слів: косинка, росинка.
б) Читання слів: колосок, колос, колоски.
- Як ви їх розумієте?
в) Читання слів:
18. Робота в парах.
- Чому слово Килина надруковане з великої букви?
- Чи спільні ці слова?
- Якими буквами розрізняються?
5. Логічна вправа. (Омоніми)
Коса
6. Гра «Здогадайся»
в о л о - к и
7. Читання слів у колонках у різному темпі.
8. Бесіда про птахів. ( Використовуються малюнки птахів).
9. Читання тексту «Миколин сокіл».
1) Читає учитель.
2) Читають учні «ланцюжком».
3) Робота над окличними реченнями.
19. 4) Гра «дочитай речення»
5) Робота за малюнком до тексту.
6) Робота з комп’ютером.
Зайти і обвести кружком букву «ка».
Киця спить і в сні муркоче,
Цілий день проспить охоче.
Знову сняться киці Касі
Миші, до ковбасок ласі.
VII. Робота в зошиті «Супутник Букваря»
1. Звуковий аналіз слів: коза, кінь, кролик.
2. Робота з пластиліном. Ліплення букв Кк.
3. Написання друкованими літерами букви «К» і «к».
4. Гра «Знайомство букв» ( Завдання 3).
5. Вправи на розширення поля зору.
Гра «Гірка».
6. Робота над текстом «Лиска».
VIII. Підсумок уроку