1. Графічне зображення рівномірного руху
Мета: Навчальна. Ввести поняття прямолінійного рівномірного руху;
використовувати знання, отриманіна уроках математики, для побудови графіків
рівномірного руху ,для визначення за графіками пройденого тілом шляху,
швидкості, часу руху; домогтися розуміння функціональної залежності між
величинами.
Розвиваюча. Розвивати навички читання графіків, логічне мислення, вміння
аналізувати, порівнювати, працювати з інформацією; шукати звязки між
предметами, застосовувати отримані знання на практиці.
Виховна. Виховувати культуру оформлення розв’язків до графічних задач та
культуру мовлення; виховувати творчу особистість учнів.
Тип уроку: вивчення нових знань
Обладнання:інструкції до уроку, диференційовані на три рівні, мультимедійна
установка.
Хід уроку
1. Організаційний етап
2. Мотивація
3. Актуалізація знань
Вчитель фізики.
І. «Глибоке занурення в фізику» - фронтальне опитування:
1 питання – 0,5 бал.
1.Що називається механічним рухом?
2. Що називається траєкторією?
3. На які види поділяють механічний рух за формою траєкторії?
4. Що називається шляхом?
5.В яких одиницях вимірюється шлях в системі СІ?
6.Яка фізична величина є характеристикою механічного руху?
7. В яких одиницях в системі СІ вимірюють швидкість?
8. Формула для обчислення швидкості?
9.Формула для обчислення шляху?
10. Який рух називають прямолінійний рівномірний?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 9 (2,5). Відповіді: 2 зав. – 960 м., 5 зав. - третій рухався швидше,
найбільшу відстань подолав другий, найдовше рухався другий.
Вчитель: Діти, ви знаєте, задачі в фізиці можна розв’язувати двома способами.
Той, яким ви розв’язували вдома і ми в класі називають аналітичний спосіб. А є
ще й другий – графічний. Не всі фізичні задачі можна вирішити цим способом,
але деякі мають лише один спосіб вирішення – графічний. Та мабуть зрозуміло,
для того, щоб користуватися цим способом нам спочатку треба навчитися
описувати фізичні процеси за допомогою графіків. І почнемо ми з графіків
рівномірного руху.
Отже, тема уроку «Графічнезображення рівномірногоруху».
2. Як завжди хочу звернутися до ваших знань: які слова, терміни вам знайомі?
Дійсно, ви вивчали графіки на уроках математики.
Тому цей урок ми проведемо разом з вчителем математики. Я переконана вона
нам дуже допоможе навчитися будувати і читати графіки рівномірного руху.
Та перед тим, як надати слово вчителю математики, хочу зачитати вам слова
великого вченого
Галілео Галілея: «Якщо хтось досягне успіху у пізнанні природи і природа
заговорить з ним, то заговорить вона мовою математики».
Вчитель математики. Дійсно, важко переоцінити роль математики у вивченні
інших предметів, у розвитку інших наук. А між фізикою і математикою існує
тісний зв'язок. Математичні моделі широко використовуються під час розв’язання
фізичних задач. І сьогодні ви самі в цьому переконаєтеся. Тож давайте згадаємо:
4. Слайд 6
Слайд 7
Я надіюсь, щозгаданий нами матеріал скоротитьчасна вивчення нової теми
з фізики та полегшить їїрозуміння.
Вчитель фізики. Отже, починаємо. Щоб збільшити ККД нашого уроку,
пропоную вам користуватися інструкціями до уроку.
Прочитаємо завдання № 1:
Сучасний український літак АН – 158, рухаючись рівномірно, подолав 400 км за 30
хв. Побудуйте графік залежності шляху, що подолав літак, від часу – графік
шляху.
Дайте відповідь на питання, що потрібно знати, щоб побудувати графік?
(Рівняння руху). А для того, щоб його записати, що треба знайти? (Швидкість).
Отже, розв’язуємо задачу: знаходимо швидкість руху, записуємо рівняння руху,
визначаємо координати 2-х точок, будуємо графік шляху.
t, год 0 1
L, км 0 400
5. Робимо висновок № 1. Читаємо його на стор. 69.
Питання: чи можу я за графіком визначити, який шлях пролетить літак за 2 год.
А зараз згадаємо літо… Ми – пливемо…. А назустріч – чемпіон по плаванню
серед тварин – кальмар. Він здійснює реактивний рух, тому розвинув швидкість
200 км/год. Давайте на цій же координатній площині побудуємо графік шляху
кальмара.
t, год 0 2
L, км 0 400
0 4 t, год
200
400
L , км
1 2 3 5
Робимо висновок № 2. Стор. 69 (4).
Слайд на екрані – графік шляху тіла (для груп А, В).
Група С виконує завдання на 72 стор. впр.10 рис.2 – яке тіло рухається з
найбільшою швидкістю?
0 10 20 30 t, c
10
20
30
40
50
L , м
Питання:
1. Як рухалось тіло?
2. Який шлях воно подолало за перші 10 с?
3. Якоюбула швидкість на кожній ділянці?
Отже, що ми можемо дізнатисяза графіками шляху:
1. Характер руху
2. Визначати шлях за будь-якийчас.
3. Визначати швидкість.
4. Порівнювати швидкостірізних тіл.
6. L
t0
L
t0
L
t
L
t0
L1
t1
L2
t2
L
t0
I
II
ʋ1 > ʋ2
А зараз ми знову повернемосядо першої задачі. Наше наступне завдання
побудувати графік швидкості рівномірного руху. Вже по аналогії ми запишемо
рівняння. Яким воно буде. V=800 км/год, V=200 км/год. Чи є в кого пропозиції.
Заслухати учнів.
Побудувати V(t).
0 t, c
v,
км/год
Подивітьсязадачу№ 6.38.
Який можна зробити висновок. Що можна дізнатисяза графіком швидкості?
1. Характер руху.
2.Порівнювати швидкості різних тіл.
3. Знаходити шлях.
І останнє завдання. № 6.36. Підказка – уважно роздивитися масштаб.
Вчитель фізики. Чи можна сказати, що ми виконали завдання уроку? А от про
вчителя математики забули. Надаємо їй слово.
7. Вчитель математики: демонструє на слайдах та розповідає, в яких галузях
нашого життя людина використовує графіки та графічну інформацію.
З графіками ми зустрічаємося не тільки на уроках у школі (слайд
1). Якщо придивитися, то можна побачити, що вони оточують нас і у
повсякденному житті: в природі – веселка, береги річки, дороги, гори,
траєкторія польоту комети мають форму графіків функцій (слайд 2), в
будівництві – це залізничні колії, лінії електропередач, сходи, мости,
американські гірки (слайд 3)
У медицині (слайд 4) лікарі за допомогою графіків описують
роботу серця та головного мозку.
8. У статистиці їх використовують для наочного відображення
динаміки процесів та явищ (слайд 5).
Синоптики будують графіки для спостережень та прогнозування
змін у природі (слайд 6).
Графіки використовують також у мистецтві (слайд 7).
Нотний стан складається із графіків функцій.
За допомогою графіків можна малювати картини. Так, ілюстрації
до роману Пушкіна «Євгеній Онєгін» виконані художником Миколою
Васильовичем Кузьміним за допомогою графиків різних функцій.
Будуючи за точками графіки функцій у координатній площині,
ми також можемо створювати різні цікаві зображення (слайд 8, слайд
9).
9. Вчитель фізики: Оцініть свою корисну дію на уроці по 7-ми бальній шкалі, та
визначте загальний бал за урок, додавши бали за теоретичну розминку.
Підсумок уроку.
Домашнє завдання – переписати з інструкцій.
10. ІНСТРУКЦІЯ
до уроку за темою:
«Графічне зображення рівномірного руху».
І. Питання: знаєш відповідь – 0,5 бал.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Всього ___________
ІІ. Задача:Сучасний український літак АН – 158, рухаючись рівномірно, подолав
400 км за 30 хв. Побудуйте графік залежності шляху, що подолав літак, від часу
(графік шляху) – l(t).
ІІІ. Завдання:«Чемпіон з плавання» серед тварин кальмар розвинув швидкість
200 км/год. Побудувати графік залежності шляху від часу.
Підказка: щоб побудувати графік залежності шляху від часу, спочатку треба
записати рівняння залежності шляху від часу.
ІУ. Завдання:
Питання до графіка руху тіла:
1. Як рухалось тіло?
2. Який шлях воно подолало за перші 10 с?
3. Якоюбула швидкість на кожній ділянці?
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКОМ ШЛЯХУ?
У. Завдання: за умовоюзадачі будуємо графіки швидкостілітака та кальмара.
Підказка: якщо швидкість з часом не змінюється, то яке буде рівняння швидкості?
УІ. Завдання: розв’яжемо (усно) задачу № 6.38
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКАМИ ШВИДКОСТІ?
Кориснадія на уроці (0-7б.) _________+ бали за питання ______= _______
Домашнє завдання: параграф 10, № 6.37, 6.41, впр.10(4) *
11. ІНСТРУКЦІЯ
до уроку за темою:
«Графічне зображення рівномірного руху».
І. Питання: знаєш відповідь – 0,5 бал.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Всього ___________
ІІ. Задача:Сучасний український літак АН – 158, рухаючись рівномірно, подолав
400 км за 30 хв. Побудуйте графік залежності шляху, що подолав літак, від часу
(графік шляху) – l(t).
ІІІ. Завдання:«Чемпіон з плавання» серед тварин кальмар розвинув швидкість
200 км/год. Побудувати графік залежності шляху від часу.
Підказка: щоб побудувати графік залежності шляху від часу, спочатку треба
записати рівняння залежності шляху від часу: l=v·t
Складіть табличку (як в попередній задачі) для знаходження координатдвох
точок, але одна з яких буде – (0; 0).
ІV. Завдання:
Питання до графіка руху тіла:
1. Як рухалось тіло?
2. Який шлях воно подолало за перші 10 с?
3. Якоюбула швидкість на кожній ділянці?
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКОМ ШЛЯХУ?
Підказка: ст.69 2 частина - 4)
V. Завдання:за умовоюзадачі будуємо графіки швидкостілітака та кальмара.
Підказка: якщо швидкість з часом не змінюється, то яке буде рівняння швидкості?
VІ. Завдання: розв’яжемо (усно) задачу№ 6.38
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКАМИ ШВИДКОСТІ?
Підказка: ст..71 «Підбиваємо підсумки».
Кориснадія на уроці (0-7б.) _________+ бали за питання ______= _______
Домашнє завдання: параграф 10, № 6.37, 6.41.
12. ІНСТРУКЦІЯ
до уроку за темою:
«Графічне зображення рівномірного руху».
І. Питання: знаєш відповідь – 0,5 бал.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Всього ___________
ІІ. Задача:Сучасний український літак АН – 158, рухаючись рівномірно, подолав
400 км за 30 хв. Побудуйте графік залежності шляху, що подолав літак, від часу
(графік шляху) – l(t).
ІІІ. Завдання:«Чемпіон з плавання» серед тварин кальмар розвинув швидкість
200 км/год. Побудувати графік залежності шляху від часу.
Підказка: щоб побудувати графік залежності шляху від часу, спочатку треба
записати рівняння залежності шляху від часу: l=v·t
Складіть табличку (як в попередній задачі) для знаходження координатдвох
точок, одназ яких буде – (0; 0).
ІV. Завдання: на стор. 72 підручника розгляньтемалюнок 2. Запишіть в зошит –
яке з 3-х тіл рухається з більшою швидкістю. Підказка: стор. 69 - рис. 10.4.
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКОМ ШЛЯХУ?
Підказка: ст.69 2 частина - 4)
V. Завдання:за умовоюзадачі будуємо графіки швидкостілітака та кальмара.
Підказка: якщо швидкість з часом не змінюється, то яке буде рівняння швидкості
буде наступне: v = 200.
VІ. Завдання: розв’яжемо (усно) задачу№ 6.38
ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ГРАФІКАМИ ШВИДКОСТІ?
Підказка: ст.71 «Підбиваємо підсумки» - прочитативсе!
Кориснадія на уроці (0-7б.) _________+ бали за питання ______= _______
Домашнє завдання: параграф 10, № 6.37, 6.41.