Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
47
1. Основна частина
Авторська методична розробка уроку
на тему «Алгоритми в нашому житті »
з клас НУШ
На уроках інформатики ми дізнаємося багато про інформацію, пристрої
комп'ютера та алгоритми. Цікаво, що в нашому повсякденному житті нас
оточують безліч алгоритмів : день змінює ніч, після ночі знову настає день; з
року в рік чергуються весна, літо, осінь, зима; з'являється листя на деревах;
кругообіг води в природі; і багато інших.
Алгоритми, що існують у нашому житті, відрізняються між собою. Так,
деякі з них є простими й однозначними, наприклад, як посадити дерево.
Деякі з них є складними та мають характер циклічності, наприклад, зібрати
яблука в кошик. А деякі в процесі свого виконання можуть виконуватися по
різному, залежно від умов у яких вони виконуються.
Діти, не маючи досвіду в створенні алгоритмів можуть інтуїтивно
розрізняти їх за своєю структурою. Ми постійно конструюємо свої плани в
залежності від ситуації "якщо трапиться...", "якщо зустрінуся...", "якщо
встигну..." тощо.
Мета роботи:
• навчальна: ознайомити з поняттями «алгоритм», «виконання
алгоритму», «виконавець алгоритму»; ознайомити учнів із використанням
алгоритмів у нашому житті; удосконалювати уміння працювати з мишею;
• розвиваюча: розвивати пам'ять, увагу, мовлення, логічне мислення,
навички самостійної роботи на комп'ютері, розвивати алгоритмічне
2. мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою
діяльність, аналізувати i робити висновки;
• виховна: виховувати охайність та уважність, формувати інформаційно-
комунікаційну та здоров’язбережувальну компетентності, виховувати вміння
узагальнювати та бажання вивчати інформатику.
Актуальність та інноваційність
Дітям подобаєтьсяпроводитичас з новими технологіями, але частіше за все
ми можемо застати їх за такими заняттями, як ігри, спілкування в чатах з
друзями, пошук в інтернеті та іншим активним користуванням. При цьому
вони зовсім не орієнтовані на свідоме використання цих технологій та
самореалізацію з їх допомогою.
Практична значимість роботи.
Вивчення алгоритмів розвиває аналітичне мислення, вчить мислити
логічно, розвиває уяву, креативність. У початковій школі програмування
вчить дітей мислити швидко і чітко: вони розуміють, як влаштований світ,
встановлюють логічний ланцюжок подій і можуть передбачити, що буде далі.
Чим раніше починається навчання, тим винахідливішою і креативнішою стає
людина. Декому це дивно чути, але в майбутньому всі будуть навчатись
програмуванню.
3. Зміст уроку
Тема:«Алгоритми в нашому житті »
Мета :
навчальна: ознайомити з поняттями «алгоритм», «виконання алгоритму»,
«виконавець алгоритму»; ознайомити учнів із використанням алгоритмів у
нашому житті; удосконалювати уміння працювати з мишею;
розвиваюча: розвивати пам'ять, увагу, мовлення, логічне мислення, навички
самостійної роботи на комп'ютері, розвивати алгоритмічне мислення;
формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність,
аналізувати i робити висновки;
виховна: виховувати охайність та уважність, формувати інформаційно-
комунікаційну та здоров’язбережувальну компетентності, виховувати вміння
узагальнювати та бажання вивчати інформатику.
Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет,
мультимедійний проектор, презентація уроку, електронні матеріали,
(роздруковані файли-заготовки інтерактивного плакату для дітей), мобільні
телефони для сканування QR- кодів.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класудо уроку
1. Привітання із класом.
2. Перевірка готовностіучнів та обладнання до уроку.
3. Перевірка присутностіучнів.
4. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 1)
4. Отже, тема сьогоднішнього уроку «Алгоритми в нашому житті». Наша з
вами задача – з’ясувати, де в щоденному житті ми стикаємося з
алгоритмами. А ще ми продовжимо вчитися складати алгоритми та
виконувати їх.
5. Ознайомлення дітей з правилами користування розданого їм
роздрукованого файлу інтерактивного плакату (слайд 2)
6. Ознайомлення з емоційним станом учнів
Діти, а чи любите ви сонечко?А яке воно? (тепле, усміхнене, ласкаве). Я
гадаю, що ви вже дуже чекаєте гарних та сонячнихднів. А чи знаєте ви,
що метелики також люблять сонечко та усміхнених дітей? Давайте ми з
вами посміхнемося однеодномуі помістимо метеликів на своє сонечко
настрою. (слайд 3)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення:
Повторимо правила поведінки в комп’ютерномукласі. (слайд 4)
Щоб розпочатисьогоднішній урок я пропоную перегляд відео.
Давайте з вами поміркуємо:
1. Яку послідовність дій виконує хлопець, щоб купити каву? (слайд 5)
2. Яке повідомлення називають командою?
3. Хто може бути виконавцем команд?
ІІІ. Мотивація
А чи доводиться вам бути виконавцями алгоритмів?
Як часто у житті вам доводиться виконувати команди?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовується проектор, та матеріал підручника)
5. Ми вже знаємо, що кожного ранку всі ми виконуємо однаковий
алгоритм. Коротко мийого називаємо «Ранок», а саме: …… (відповіді дітей)
прокидаємось, робимо зарядку, вмиваємось, снідаємо, чистимо зуби,
одягаємось, беремо портфель та йдемо до школи.
По дорозі до школи ми можемо знову стати виконавцями алгоритму
перехід вулиці через пішохідний перехід. А потім знову алгоритм за
алгоритмом … І так щодня.
Що називають алгоритмом?
В інформатиці інструкцію називають алгоритмом, якщо вона складається з
скінченої послідовності команд, спрямованихна отримання певного
результату.
Наприклад, готуючи бутерброд, ти дотримуєшся алгоритму:
1. Узяти шматок хліба.
2. Покласти на хліб листок салату.
3. Покласти зверху котлету.
4. Покласти зверху шматок сиру.
5. Покласти на сир шматок помідора.
6. Накрити іншим шматком хліба. (слайд 6)
IV. Формування практичнихумінь і навичок
Завдання 1. Розгадай ребус (слайд 7)
Команда
Школяр
Правило
6. Завдання 2. Переглянемовідео «Гігієнадля дітей» (слайд 8)
Дайте відповідь на питання.
Як уберегтися від злих мікробів?
Завдання 3.
Онлайн вправа« Алгоритм висаджування дерева»
Відскануй QR код та перейди за посиланням для проходження вправи № 1:
https://learningapps.org/4584435
V. Фізкультхвилинкадля очей (слайд 9)
Діти. Зробімо паузу та проведемо фізкультхвилинку для очей. Слідкуйте,
будь ласка за рухами на моніторі.
VI. Закріплення знань, формування вмінь
Онлайн вправа«Миєморуки правильно!»
Працюємоу парах
Створіть і вкажіть одне одномуалгоритм, як вірно мити руки. Скільки він
має команд? Хто може бути виконавцем такого алгоритму?
Проскануй QR код та перейди за посиланням для проходження вправи № 2
https://learningapps.org/10726382
Фізкультхвилинка«Цифри»(слайд 10)
Діти. Нумо зробімо паузу та проведемо фізкультхвилинку
Хід вправи: стоячи, заінструкціями вчителя виконуємо вправу: «Зараз ми
будемо писати цифри у незвичний спосіб.
Цифру 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо),
цифру 2 – підборіддям,
цифру 3 – правим плечем,
цифру 4 – лівим плечем,
7. цифру 5 – «пишемо» правим ліктем,
цифру 6 – лівим ліктем,
цифру 7 – правим коліном,
цифру 8 – лівим коліном,
цифру 9 – правою ногою,
а десяточку – «хвостиком».
Для допитливих по бажанню можна переглянути відео «Історія зубної
щітки» та «Дослід із милом» (слайд 11,12)
V. Підсумок уроку
Обговорюємо
1. Що називають алгоритмом?Наведи приклади.
2. Дітки, на початку уроку ми ставили задачу – з’ясувати, де в щоденному
житті ми стикаємося з алгоритмами. Чи знаємо ми тепер відповідь на це
запитання? Давайте ще раз повторимо, які алгоритми є навколо нас?
3. Хто або що може бути виконавцем алгоритму?
Рефлексія (слайд13)
Що нового сьогоднідізналися?
Чого навчилися?
Що сподобалось науроці, а що ні?
Чи виникали труднощі?
Прикрепіть на дерево стікери –яблучка з вашими відповідями.
VI. Кінець уроку (слайд 14)
Ось і уроку кінець!
Хто працював - молодець!
За роботупо- заслузі!
Щиро дякую вам друзі!
Урок закінчено, до побачення.
8. Посилання на використаніджерела інформації.
1. https://www.youtube.com/watch?v=OrB7lct6ilM
2. http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator
3. https://www.youtube.com/watch?v=hd_kEZEHkdo
4. https://www.youtube.com/watch?v=wBw_koE0IuE
5. https://www.youtube.com/watch?v=99Q0NI9t2vQ