1. ТЕМА: ТАБЛИЧНИЙ ПРОЦЕСОР MS EXCEL ТА ІСТОРИЧНІ
МІСЦЯ ДНІПРОПЕТРОВЩИНИ.
Мета:
- узагальнити та систематизувати вивчений матеріал;
- розвивати навички та вміння вирішення завдань на задану тему в
середовищі табличного процесора MS Excel;
- закріпити вміння учнів в складанні електронних документів.
- розвивати навички та вміння учнів працювати самостійно над
матеріалом;
- розвивати логічне мислення, пам'ять, уважність, вміння виконувати
роботу за зразком;
- розвивати навички комп'ютерної грамотності.
- виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до предмету і до
сучасних наук.
- через вміння використовувати інтернет та медіа технології розвивати
інтелектуальні запити особистості.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Програмне забезпечення: редактор для створення електронної таблиці
MS Excel, програмадля перегляду відео, редактор для створення презентації.
Обладнання та наочність: комп`ютери з встановленою операційною
системою Windows, проектор, ноутбук, екран, інструктивні картки,
відеоролик, інтерактивна презентація, дошка, інструкції з ТБ в кабінеті
інформатики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційначастина
II. Актуалізаціяопорних знань.
Ми постійно живемо у світі чисел, цифр і розрахунків. Кожного дня
людина стикається із ситуаціями, коли необхідно проявити свої математичні
2. здібності та розв’язати проблемні питання. Нам доводиться вирішувати
складні завдання. При нескладних обчисленнях ми використовуємо
калькулятор. Коли стикаємося з більш складними діями, звертаємося до
електронних таблиць. А в якій професії необхідні знання чисел, рішення
задач, різноманітні обчислення?
(Учні) Бухгалтер, менеджер, економіст, соціолог.
Отже, електронні таблиці дають нам можливість автоматично виконувати
різні математичні обчислення і управляти ними. Сьогодні ми з вами будемо
говорити про табличний процесор Excel.
Давайте повторимо, що ми з вами знаємо і вміємо робити за допомогою
цієї програми:
створити, редагувати і сформувати табличний документ;
виконувати обчислення за формулами;
застосовувати відносні і абсолютні посилання;
використовувати у формулах функції;
будувати діаграми і графіки;
ІІІ. Перевірка знань фактичного матеріалу та основних понять.
Давайте пригадаємо основні поняття, які ми будемо використовувати на
сьогоднішньомууроці. Для цього я пропоную вам зіграти в інтерактивну гру
«Скринька знань».
(Учні переглядають презентацію на екрані)
Правила гри:
3. (Слайд №3) Увага на екран!
Отже, починаємо.
(Слайд №5-10) Питання [1].
1. Що утворюють дві або більше клітинок (діапазон)
2. Що утворюється на перетині рядків і стовпців? (комірка)
3. Головнийоб'єкттаблиці – це…? ( формула )
4. Кожна комірка має свою… ( адресу )
5. Розширенням імені файлу електронної книги Excel є: (.xls )
6. Призначення табличного процесора(обчислення даних)
(Учитель) Молодці!
ІУ. Формуванняумінь і навичок при розв'язаннізадач.Практичне
застосуваннязнань та вмінь.
А зараз ми переходимо до
вирішення завдань у
середовищі табличного
редактора. Матеріалом
послужить подорож рідним
краєм. Ми вирушаємо на
автомобілі до обласного
центру, міста
Дніпропетровськ.
1) Повторити поняття
формули і її
застосування для
вирішення різних типів
завдань на практиці.
Для того, щоб розв’язати
цю задачу, потрібна формула. Що називається формулою в електронній
таблиці?
4. (Учні) Формула – це вираз, який задає порядок обчислення в електронній
таблиці [1].
З яких об'єктів складається формула?
(Учні) В Excel формула – це послідовність символів, що починається зі
знака рівності. У цю послідовність символів можуть входити числа, тексти,
посилання на клітинки, знаки дій (оператори), дужки та функції. Результатом
роботи формули є нове значення, що виводиться як результат обчислення
формули за вже наявними даними.
Які оператори, використовуються у формулах?
(Учні) (робота з підручником) [1].
Позначка Дія
+ Додавання
- Віднімання
* Множення
/ Ділення
^ Піднесення до степеня
% Операція відсотка (застосовується до окремого числа)
У завданнях на рух зазвичай використовують такі величини: швидкість,
час руху і пройдений шлях. Кожна з цих величин має свої одиниці виміру.
Основна формула рівномірного руху:
S = v · t, де S – шлях, t – час, v – швидкість.
Задача №1 Рух автомобіля.
Визначити швидкість руху автомобіля з Нікополя до Дніпропетровська,
якщо відомі час у дорозі і відстань між містами.
Запишіть у зошиті алгоритм розв’язання задачі за допомогою
математичної моделі.
Увага на дошку!
5. Визначити швидкість
руху автомобіля V- ?,
якщо S = 122 км, t =
2ч..Формула для
розрахунків V = S: t, V =
122: 2 = 61км / год
Виконати завдання за
допомогою табличного
редактора Excel, звірити
результати.
(Учитель) (Учні усно
відповідають, як правильно складати формулу і як її записувати в Excel).
Інструктаж із правил техніки безпеки.
Учні за комп’ютерами виконують роботу.
Отже, діти, ми дісталися до нашого славного міста Дніпропетровська.
Дніпропетровськ – місто обласного підпорядкування в Україні,
адміністративний центр Дніпропетровської області
Як адміністративний центр приєднаних до Російської імперії земель
запорозьких козаків місто було засновано у 1776 р. у пониззі р. Самари і
названо Катеринослав, 1787 р. перенесено на теперішнє місце на Дніпрі,
поряд з козацькою слободою Половицею (тепер центр сучасного
Дніпропетровська). Місто перейменоване на Дніпропетровськ у 1926 р. на
честь місцевого революціонера, "всеукраїнського старости" Григорія
Петровського та річки Дніпро
Ведеться будівництво метрополітену. У Дніпропетровську
використовуються найпередовіші технології в галузі зв'язку. Розвинена
міська телефонна мережа, мережі дротового, радіотелефонного, а також
мобільного зв'язку.
Місто також є великим залізничним, автодорожнім і авіаційним вузлом.
Основні види міського громадського транспорту - трамвай, тролейбус,
6. автобус і таксі.
Налагоджено
стабільне
повітряне
сполучення з
зарубіжними
країнами.
Задача №2
Конвертація
валюти.
Покупка
авіаквитка
Інструктивна картка
1. Запустити табличний процесор Excel
2. Створити електронну таблицю за зразком
3. Виконати розрахунки з урахуванням абсолютних і відносних посилань
на комірки таблиці.
4. Зберегти результат на Аркуш 2, Книга1
– Які посилання називають відносними, абсолютними і змішаними?
Вартість авіаквитка в доларовому еквіваленті
Курс $ 26
Вартість в грн. Вартість в $
Вена (Австрія) 5225 ?
Стамбул (Турція) 3702 ?
Тель-Авів (Израіль) 6036 ?
Прага (Чехія) 7052 ?
Сідней (Австралія) 21562 ?
7. – Які ви застосували при
вирішенні цього завдання?
– Назвіть формули, які ви
застосували для рішень цих
завдань? (Учні пояснюють)
Фізкультхвилинка
Учні виконують вправи для очей,
рук і корпуса, рекомендовані під
час роботи з комп’ютером.
Для вирішення наступного завдання я пропоную подивитися невеликий
відеоролик «Історичні місця Дніпропетровщини». На основі даного
відеоматеріалу вам потрібно створити таблицю в табличному редакторі і
виконати сортування даних
Увага на екран!
2) Сортування даних у таблиці.
Задача №3. Створити порівняльну таблицю архітектурних пам'ятників
за часом їх заснування
Інструктивна картка
1. Запустити табличний процесор Excel
2. Створити електронну таблицю за зразком
3. Виконати сортування даних :
– впорядкувати назви архітектурних пам'ятників за алфавітом;
– впорядкувати дані в стовпчику рік заснування по зростанню;
– впорядкувати дані в стовпчику рік заснування по спадаючій;
4. Зберегтирезультат сортування на Аркуш 3 у вигляді окремих таблиць.
8. 3) Завдання на побудовудіаграм
В різних ситуаціях фахівця можуть цікавити як самі числа, показані в
таблиці, так і тенденції у їх зміні, які показують діаграми.
Увага на дошку!
Вправа «Продовж речення».
1) Діаграма ЕТ – це … (графічне зображення, у якому числові дані
подаються у вигляді геометричних фігур).
2) Для побудови діаграм можна використати дані, … (які знаходяться
в несуміжних комірках або діапазонах).
3) Можливі такі види розміщення діаграм: … (на окремому аркуші, на
поточному аркуші).
– Як побудувати діаграму?
– Які типи діаграм ви знаєте, що називається легендою?
– Поясніть алгоритм побудови діаграм.
(Розповідають учні)
Задача №4 Демографічнатаблицянаселення Дніпропетровської області
Інструктивна картка
1. Запустіть табличний процесор Excel
Головні архітектурні пам'ятники Дніпропетровщини
Місто Рік заснування
ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ІМ. Д.
ЯВОРНИЦЬКОГО
Дніпропетровськ 1849
ФОРТЕЦЯ КОДАК Старі Кодаки 1635
РІЗДВЯНА ЦЕРКВА Нікополь 1812
ТРОЇЦЬКИЙ СОБОР Новомосковськ 1776
СВЯТО-УСПЕНСЬКА ЦЕРКВА Китайгород 1754
МУЗЕЙ ЕТНОГРАФІЇ Петриківка 1802
9. 0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
4000
4500
Динаміка чисельності населенняДніпропетровської
області
2. Створіть електронну таблицю за зразком
3. Побудуйте діаграму, оформіть її за зразком
4. Збережіть результат на Аркуш 4 Книга1
III. Узагальнення. (Тестна комп'ютері)
Питання до тесту
1 Документом опрацювання в Excel є: (таблиця)
2 На перетині стовпців і рядків розміщується: (клітинка)
3. Скільки аркушів за замовчуванням містять електронні таблиці? (16)
4. Як називаються клітинка в електронних таблицях з якою виконують дію?
(активна)
5. З якого знака починається введення формули? («=»)
6. З імені рядката імені стовпця складається:(адреса клітинки)
7. У діапазон C4:C7 міститься така кількість клітинок: (4)
8. Скільки стовпців в Excel? (256)
9. Які з перерахованих понять є об'єктами діаграми? (легенда)
10. Яку формулу необхідно записати в активну клітинку для обчислення
середнього значення чисел розташованих в діапазоні A1:D1?
(=срзнач(A1:D1))
11. Що є об'єктом діаграми? (назва діаграми)
12. Який вигляд має число 5,75 в дробовому форматі? (5 3/4)
10. IV. Рефлексія
1. Складання сінквейна з вивченої теми
(Відповідь учнів)
1) Таблиця.
2) Електронна, розрахункова.
3) Обчислює, обробляє, управляє.
4) Використовується в бухгалтерії, статистиці.
5) Калькулятор.
V. Підсумок уроку
1.Виставляння оцінок.