1. Урок алгебри у 7класі № 26
Тема: Лінійна функція, її графік та властивості.
Мета: Познайомити учнів з означенням лінійної функції; формувати знання
про графік та властивості лінійної функції; вміння будувати та читати
графік лінійної функції; розвивати логічне мислення, уважність;
виховувати наполегливість у навчанні.
Обладнання: креслярські прилади, підручник, комп’ютерна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Перевірка готовності учнів до уроку.
2. Створення психологічного настрою (слайд 1).
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вам уже відомі різні поняття, пов’язані з терміном функція.
Пригадайте їх.
На слайді 2 проектується асоціативний кущ:
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Вправа №907 (Г. П. Бевз Алгебра 7)
- Чи належать графіку функції 12 −= õó точки?
Перевірку даної вправи можна виконати у вигляді взаємоперевірки.
а) А(5;1): у= 2·5-1=9 – не належить;
Девіз уроку:
«Успіх приходить
лише до того, хто
його прагне».
Значення
Зростає
Множина значень
Точки
Аргумент
Спадає
Графік
Область визначення
Функція
2. б) В(-1;3): у= 2· (-1) -1= -3 – не належить;
в) С(-1; -3): у= 2 · (-1) -1 = -3 – належить;
г) Д(3;5): у=2 · 3 -1 = 5 - належить.
2. Вправа № 910
- Побудуйте графік функції:
(це завдання є випереджальним, тому що готує учнів до сприйняття нового
матеріалу).
а) 12 −= õó , якщо 70 ≤≤ õ
х 0 1 2 3 4 5 6 7
у -1 1 3 5 7 9 11 13
у
1
0 1 х
б) 35,0 += õó
х -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6
у 0 0,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6
у
3. 1
-6 0 1 6 х
На слайді 3 з’являються побудовані графіки. За готовими рисунками
організовується робота за алгоритмом порівняння:
1. Знайдіть спільне.
2. Знайдіть подібне.
3. Знайдіть відмінне.
4. Які висновки можна зробити?
ІV. Формулювання теми і мети уроку
У повсякденному житті нам часто приходиться мати справу з
покупками, їх ціною і вартістю. А чи задумувався хтось із Вас, що вартість
покупки можна представити у вигляді функції?
Наприклад, дівчинка купила 1кг бананів по 13грн і 2кг печива по деякій
ціні. Скільки їй потрібно заплатити за всю покупку?
Якщо ціну 1кг печива позначимо за õ грн., а вартість покупки за ó грн.,
то отримаємо : 132 += õó . Такий запис виражає лінійну функцію.
Отже, тема нашого уроку : «Лінійна функція, її графік та властивості».
Метою уроку є знайомство з «узагальненою формулою, яка представляє
лінійну функцію, з її графіком і властивостями».
V. Пояснення нового матеріалу
План викладення нового матеріалу
1.Приклади величин, зв'язок між якими виражається функцією виду âêõó +=
[залежність між масою т бочки з бензином і об’ємом V бензину в ній –
т=0,8 V+30, якщо ρ=0,8кг/дм3
, т порожньої бочки 30кг].
2.Означення лінійної функції [лінійною називають функцію, яку можна
задати формулою виду âêõó += , де х - аргумент , к і в- деякі числа].
Приклади лінійних функцій: 32 −= õó ; 5+−= õó ; õó 4= .
3. Властивості лінійної функції: область визначення [будь-яке число];
множина значень [будь-яке число].
4.Графік лінійної функції [ графіком лінійної функції є пряма.
Щоб побудувати графік знаходимо координати будь-яких двох його точок].
5. Приклад побудови графіка лінійної функції:
3+= õó
Функція 3+= õó - лінійна, тому графіком є пряма.
Складемо таблицю:
4. х 0 -2
у 3 1
Слайд 4:
у
1
0 1 х
6.Властивості графіка лінійної функції.
[ Якщо к>0, то графік зростає; якщо к<0, то графік спадає. Число в показує
ординату точки перетину графіка з віссю Оу ].
VI. Закріплення нового матеріалу
1.Виконання усних вправ:
1.1 (слайд 5)
1.2. (слайд 6)
Знайди помилку
На якому рисунку графік побудовано правильно?
у
у у
Знайди зайве
Чи є лінійною функція, задана формулою;
Для лінійних функцій назвіть значення
коефіцієнтів к і в.
5. 1
0 1 х 1 1
0 1 х 0 1 х
5,15,0121 +=+−=−= õóõóõó
1.3. (слайд 7)
2. Виконання письмових вправ:
Вправа № 937
Лінійну функцію задано формулою 35,0 += õó .
Яке значення цієї функції відповідає значенню 2−=õ ?
При якому значенні аргументу, значення функції дорівнює 3?
VII. Формування навичок практичного використання
1. Вправа № 939
Побудуйте графік функції:
а) 23 −= õó в) õó 3,01−=
б) õó 6,0−= г) 2
3+
=
õ
ó
2. Вправа № 943
Дано функцію 1
3
2
−= õó . Чи належать графіку функції точки А(0;-1), В(3;1),
С(9;5)?
VIIІ. Домашнє завдання
Опрацювати: §21.
Виконати: 1) Вправа № 940; 941.
2) Творче завдання: запишіть приклади залежностей, які
виражають лінійну функцію.
ІX. Підсумок уроку
1. Назвіть нові поняття уроку (технологія «Мікрофон»).
2. Контроль засвоєння матеріалу
Заповни пропуски
х0у0
6. Виконайте тестові завдання: (слайд 8)
Виберіть правильну відповідь:
1. Лінійною є функція:
а) у=х2
+3; б) у=х-3; в) у= õ
3
; г) у=4-х3
?
2. Графіком лінійної функції є:
а) точка; б) крива; в) пряма; г) парабола.
3. Скільки точок потрібно для побудови графіка лінійної функції:
а) одну; б) дві; в) три; г) багато.
4. Лінійну функцію задано формулою у=0,5х-1. Знайдіть значення функції,
якщо значення аргументу дорівнює -2:
а) -2; б) -3; в) -11; г) -4.
5. Графік якої із функцій зростає:
а) у= 1
3
+
õ
; б) у=-х-3; в) у=-3х; г) у=4-8х?
6. Для функції у=6-4х знайдіть значення аргументу, якщо значення функції
дорівнює 8:
а) -26; б) -4; в) -8; г) -0,5.
7. Виконайте тестові завдання: (слайд 8)
Виберіть правильну відповідь:
1. Лінійною є функція:
а) у=х2
+3; б) у=х-3; в) у= õ
3
; г) у=4-х3
?
2. Графіком лінійної функції є:
а) точка; б) крива; в) пряма; г) парабола.
3. Скільки точок потрібно для побудови графіка лінійної функції:
а) одну; б) дві; в) три; г) багато.
4. Лінійну функцію задано формулою у=0,5х-1. Знайдіть значення функції,
якщо значення аргументу дорівнює -2:
а) -2; б) -3; в) -11; г) -4.
5. Графік якої із функцій зростає:
а) у= 1
3
+
õ
; б) у=-х-3; в) у=-3х; г) у=4-8х?
6. Для функції у=6-4х знайдіть значення аргументу, якщо значення функції
дорівнює 8:
а) -26; б) -4; в) -8; г) -0,5.