МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

Підготувала: Куценко
Людмила Михайлівна,
вчитель математики
вищої категорії,
учитель - методист

2011
Тема: Стандартний вигляд числа
Мета:
Навчальна:
Ввести поняття стандартного вигляду числа; виробити в учнів
навички виконувати дії з числами, що записані в стандартному
вигляді, з використанням набутих раніше вмінь виконання дій зі
степенями з цілим показником;
Розвивальна: Добитися від учнів свідомого розуміння матеріалу через розвиток
розумової
активності;
розвиток
логічного
мислення,
вдосконалення математичного мовлення, розвиток пізнавального
інтересу учнів;
Виховна:
створення на уроці “ситуації успіху ”, виховання уваги,
наполегливості, зосередженості, вміння слухати та висловлювати
власну думку, працювати в парі.
Тип уроку:
комбінований урок набуття нових знань з елементами
практичної роботи (індивідуальна робота із самоперевіркою,
робота в парах, тестування на ПК)
Методи:
бесіда, елементи лекції, практична робота
Обладнання: мультимедійне обладнання, калькулятори, персональні
комп’ютери, підручник з алгебри для 8-го класу з поглибленим
вивченням математики Мерзляка А.Г. та ін., Харків, «Гімназія»,
2008.
Хід уроку.

І. Організаційний момент:
Епіграф уроку:
Кожний день, коли ви не додали до своєї освіти хоч би маленьку крихту
знань, вважайте втраченим його для вас безнадійно
К.С. Станіславський
Інструктаж з ТБ; пояснення до бланку відповідей.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Теоретичний блок: з’ясувати відповідність між частинами понять з теми
«Властивості степеня з цілим показником»(слайд 3 презентації)
№1. Теоретичний блок:

Слайд 3

З'ясувати відповідність між поняттям та його змістом:

А

Б

Дріб дорівнює нулю тоді і тільки тоді, коли
0
1
2
3
4

5

6

0
Для будь-якого a,що не дорівнює нулю,
та n є N
Щоб перемножити два степеня з однаковими
ненульовими основами та цілими показниками, треба
Щоб поділити два степеня з однаковими
ненульовими основами та цілими показниками, треба
Щоб піднести степінь з цілим показником
у цілий степінь, треба
Щоб перемножити два степеня з різними
ненульовими основами та однаковими
цілими показниками степеня, треба
Щоб поділити два степеня з різними
ненульовими основами та однаковими
цілими показниками степеня, треба

1

коли чисельник дорівнює нулю, а знаменник
не дорівнює нулю
основу залишити незмінною, а показники
додати

2
3
4

5

основу залишити незмінною, а показники
перемножити
основу залишити незмінною, а від показника
діленого відняти показник дільника
основу діленого поділити на основу дільника
та одержаний дріб піднести до указаного
цілого степеня
основи перемножити та піднести добуток
до указаного цілого степеня

6

Кожен учень заповнює свій бланк відповідей в частині теоретичного блоку. Після
закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 4 презентації) з виставленням
кількості балів за завдання теоретичного блоку
Відповіді до теоретичного
блоку:
1

А

2

Б

2

А

1

Б

3

А

4

Б

4

А

3

Б

5

А

6

Б

6

А

5

Б

2) Практичний блок: вибрати з таблиці слайду 5 відповідь, яка ілюструє запис
поданого виразу у вигляді дробу з натуральними показниками степенів. Ці
відповіді занести до бланку відповідей в частині практичного блоку. Після
закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 6 презентації) з виставленням
кількості балів за завдання практичного блоку.
№2. Практичний блок.

Слайд 5

№ Завдання

Відповіді
А

1

2а −10

3

3

−

1 −1
в
3

а в
1

−

а -2в3

2

2

Б
в3
− 2
а

2в
3а10

 2а10
−
 3в


В
а2
− 3
в
2
3а10 в






Г
в3
а2
6а10 в
1

р0

1

0

1
р

к -1

4

р
1

-к

1
к

к
1

к
−
1

Слайд 6
Відповіді до
практичного блоку:
А

Б

В

*

1

*

2
3
4

Г

*
*

Отже, ми з вами повторили означення степеня з цілим показником,та властивості цих степенів
(демонструється слайд 7)
Слайд 7
1
аn

1) Для будь-якого а ≠ 0, n є N

а −n =

2) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z

а n а m =а n+m

3) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z

а n : а m =а n-m

4) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z

(а n ) m =а nm

5) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z

а n в n =(ав) n

6) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z

аn  а 
= 
вn  в 

n
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів; викладання нової
теми.
1) Демонструється слайд 8 та пропонується учням розв’язати задачу (розв’язок демонструється
учням після їх самостійної роботи – друга частина слайду 8).
слайд 8
Задача:

• Якщо швидкість світла
≈300 000км/с,
відстань від Сонця до Землі
≈150 000 000 км,
то через який час промінь Сонця
торкнеться поверхні Землі?
• Розв'язок:
t = S/U; t = 150000000:300000=
=500 (с)
500 с = 500/60 хв = 8⅛ хв

2) Демонструється слайд 9 та пропонується учням виконати дію множення за допомогою
калькулятора (розв’язок демонструється учням після їх самостійної роботи – друга частина
слайду 9).
слайд 9
Виконати дію за
допомогою калькулятора:
• 324 000 000 000 ∙ 0,000 002 345
• Без калькулятора:
3,24 ∙1011 ∙2,345 ∙ 10-6=
=7,5978 ∙ 105=759780

3) В процесі розв’язування з’ясовується, що обчислення краще проводити, якщо подати дані
задач в так званому стандартному вигляді
Слайд 10

Nota Bene!!!
Стандартний вигляд числа –
це запис числа у вигляді
а ∙10n, де 1≤ а <10, nєZ
Тут n – порядок числа, записаного
у стандартному вигляді
Отже, якщо числа подати в стандартному вигляді, то обчислення проводити легше.
Слайд 11
Запишемо дані задачі
через стандартний вигляд
числа:

U ≈300 000км/с=3∙105км/с;
S ≈150 000 000 км=1,5 ∙107км
t- ?
______________________
• Розв'язок:
t = S/U;
t=1,5 ∙107:(3∙105) =5 ∙102 (с)
5 ∙102 с = 500/60 хв = 8⅛ хв

4) Стандартний запис числа частіше за все має наближений характер. Наприклад, зараз на Землі
живе приблизно 6∙109 жителів. Але чи означає це, що землян саме 6 млрд? Ні, всі нулі в даному
записі – неточні цифри, вони отримані в результаті округлення. Тільки цифра 6 тут значуща, всі
останні – не значущі.

ІV. Закріплення поданого матеріалу.
1) За запропонованою таблицею слайду 12 записати числа в стандартному вигляді.
Слайд 12
Числа «ліліпути»

Числа «велетні»

Діаметр молекули води
0,000 000 000 28 м

Швидкість світла у вакуумі
299 792 458 м/с

Товщина плівки мильного пузиря
0,000 000 000 6 м

Радіус Сонця
696 000 000 м

Радіус еритроцита
0,000 003 75 м

Площа поверхні Землі
510 083 000 км2

Маса атома водню
0,000 000 000 000 000 000 0017 мг

Відстань від Землі до Місяця
384 400 000 м

Час існування атома надважкого водню
0,000 000 000 01 с

Відстань від Землі до Сонця
149 600 000 000 м

Фронтальне опитування (усно):
1. Порівняти порядки чисел, що виражають діаметр еритроцита та діаметр молекули води
(діаметр еритроцита більше, -6 > -10).
2. На скільки порядків відстань від Землі до Сонця більша за відстань від Землі до Місяця?
(на 3 порядки)
3. Округлити значення площі поверхні Землі так, щоб воно мало тільки одну значущу
цифру (≈ 5∙108 км2)
2) Рухавка «Вірно-невірно» (невелика фізична розминка з приємним змістовим навантаженням)
Всі учні встали біля своїх парт.
Якщо відповідь «вірю» - то сіли на стілець, якщо відповідь «не вірю» - то присіли біля стільця.
- Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у міліметрах, дорівнює 3?
(Так)
- Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у кілометрах, дорівнює -2?
(Ні)
- Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у метрах, дорівнює 0?
(Так)
- Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у тонах, дорівнює -3?
(Ні)
- Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у центнерах, дорівнює -2?
(Ні)
(На слайді 13 - підказка:
106мг = 103г = 1 кг = 10-2ц = 10-3т
10 мм = 1 см = 10-1дм = 10-2м = 10-5км )
2. Кругові рухи головою за годинниковою стрілкою та проти неї.
3. Розтирання раковин вух (проекція на всі органи людини, покращення загального
фізичного стану).
4. Корекція осанки!!!
3) Робота в парах.
Учні об’єднуються в пари за принципом «паровозик - вагончик» та опрацьовують вправу
№17.32 на ст.110 підручника з алгебри для 8-го класу з поглибленим вивченням математики
Мерзляка А.Г. та ін., Харків, «Гімназія», 2008. Ключ до виконання вправи – слайд 14:
слайд 14

Робота в парах - №17.32
• Ключ до роботи:
Чи можна порівняти числа, подані у
стандартному вигляді, якщо вони
мають різні порядки?
Ні! Тоді…

Хто зробив – піднімає руку. Перша пара – перевіряє учитель, друга пара – коментують
виконане завдання.
Далі - № 17.35 (виконується в парах).
4) Половина учнів виконує №17.35, а інші учні тестуються на комп’ютерах. Потім - обмін
видами роботи.
На зворотній стороні бланку відповідей поміщено таблицю до комп’ютерного тесту. Для
успішного складання тесту учні можуть у вільних стовпцях робити необхідні їм записи
(подавати числа у стандартному вигляді). Після закінчення роботи за комп’ютером бал за тест
виставляється у бланк відповідей та за формулою кожен з’ясовує свій рівень навчальних
досягнень за урок. Виставлення оцінок у щоденники, бланки відповідей здаються вчителеві.
Комп’ютерний тест
У таблиці додатку подано маси та радіуси планет Сонячної системи. Користуючись таблицею,
вибрати правильний варіант відповіді на кожне питання.
Увага! Всі відповіді повинні подаватися у стандартному вигляді!
№1. Виразити найбільший діаметр з поданих планет у кілометрах:
А) 1,426 ∙103км; Б) 142,6 ∙109км; В) 120,86 ∙103км; Г) 1,2086 ∙105км;
№2. Виразити масу планети Венера у тоннах:
А) 4,88 ∙1021т; Б) 4,88 ∙108т; В) 4880 ∙1024т; Г) 0,488 ∙1022т
№3. Перелічити планети у порядку зростання їх мас:
А) Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран, Венера, Марс, Меркурій;
Б) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Сатурн, Юпітер;
В) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Юпітер, Сатурн;
Г) Юпітер, Сатурн, Нептун, Венера, Уран, Марс, Меркурій
№4. Указати порядок числа, що виражає, у скільки разів маса Нептуна більша за масу
Меркурія:
А) 3; Б) 1; В) 2; Г) неможна визначити
№5. З’ясувати, у якої з планет – Урана чи Марса – радіус більше і на скільки метрів:
А) Марс, на 2,042 ∙107м;
Б) Уран, на 2,042 ∙106м;
6
В) Марс, на 2,042 ∙10 м;
Г) Уран, на 2,042 ∙107м
№6. Порівняти маси Урана і Нептуна. На скільки кілограмів і яка планета важча?
А) Нептун, на 1,71 ∙1024кг;
Б) Уран, на 1,71 ∙1025кг;
В) Нептун, на 1,71 ∙1025кг;
Г) Уран, на 1,71 ∙1024кг
№7. Виразити різницю між масами найважчої та найлегшої планети з поданих у тоннах:
А) ≈1,9 ∙1015т; Б) ≈1,9 ∙1017т; В) ≈1,9 ∙105т; Г) ≈1,9 ∙1016т
Відповіді на
комп’ютерний тест:
А
1
2
3
4

Б

В

*
*
*
*
*

5
6
7

Г

*
*
Для комп'ютерного тесту:
планета
М, кг
Меркурій 3,26∙1023
Венера
4,88∙1024
Марс
6,43∙1023
Юпітер
1,90∙1027
Сатурн
5,69∙1026
Уран
8,69∙1025
Нептун
1,04∙1026

R, м
2,42∙106
6,10∙106
3,38∙106
7,13∙107
6,04∙107
2,38∙107
2,22∙107

Ключ до комп'ютерного тесту:
планета
М, кг
Меркурій 3,26∙1023
Марс
6,43∙1023
Венера
48,8∙1023
Уран
869∙1023
Нептун
1040∙1023
Сатурн
5690∙1023
Юпітер
19000∙1023

планета
Меркурій
Марс
Венера
Нептун
Уран
Сатурн
Юпітер

R, м
2,42∙106
3,38∙106
6,10∙106
22,2∙106
23,8∙106
60,4∙106
71,3∙106

V. Рефлексія.
1.
2.
3.
4.

Чи цікаво було на уроці?
Де я можу застосувати набуті знання?
Що мене вразило, здивувало?
Що я можу порадити на майбутнє собі, своїм друзям, учителеві?

VІ. Домашнє завдання:
1) На основі №17.34-17.36 підручника скласти по три питання до кожного з номерів для
ілюстрації можливостей роботи з числами, поданими у стандартному вигляді.
2) Творче завдання: в главі 7 книги Якова Перельмана «Жива математика» багато цікавих
історій розповідається про числа – «велетні». Опрацювати цей матеріал та розповісти на
уроці через тиждень найцікавіше (реферат).
Додаток
Бланк відповідей має вигляд:
1. Теоретичний
блок:

2. Практичний блок:

1

А

Б

А

2

А

Б

1

3

А

Б

2

4

А

Б

3

5

А

Б

4

6

А

Б

В

Г

Б
Бал 2:

Бал 1:

3. Комп'ютерний тест:
Бал 3:

Сумарний
бал:

(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)

Після заповнення бланк відповідей має вигляд:

ПІБ учня_________________
1. Теоретичний блок:

2. Практичний блок:

1

А

2

Б

А

Б

2

А

1

Б

1

3

А

4

Б

2

4

А

3

Б

3

*

5

А

6

Б

4

*

6

А

5

Б

6

*

4

3. Комп'ютерний тест:
Бал 3:

Сумарний бал:

Г
*

Бал 2:
Бал 1:

В

(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)

6

1
1

Учням, що показали високий рівень засвоєння знань та були активними під час уроку,
можна додати один бал до загальної оцінки за урок.

3852 станд вигляд числа конспект уроку

  • 1.
    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТАНАУКИ УКРАЇНИ Підготувала: Куценко Людмила Михайлівна, вчитель математики вищої категорії, учитель - методист 2011
  • 2.
    Тема: Стандартний виглядчисла Мета: Навчальна: Ввести поняття стандартного вигляду числа; виробити в учнів навички виконувати дії з числами, що записані в стандартному вигляді, з використанням набутих раніше вмінь виконання дій зі степенями з цілим показником; Розвивальна: Добитися від учнів свідомого розуміння матеріалу через розвиток розумової активності; розвиток логічного мислення, вдосконалення математичного мовлення, розвиток пізнавального інтересу учнів; Виховна: створення на уроці “ситуації успіху ”, виховання уваги, наполегливості, зосередженості, вміння слухати та висловлювати власну думку, працювати в парі. Тип уроку: комбінований урок набуття нових знань з елементами практичної роботи (індивідуальна робота із самоперевіркою, робота в парах, тестування на ПК) Методи: бесіда, елементи лекції, практична робота Обладнання: мультимедійне обладнання, калькулятори, персональні комп’ютери, підручник з алгебри для 8-го класу з поглибленим вивченням математики Мерзляка А.Г. та ін., Харків, «Гімназія», 2008. Хід уроку. І. Організаційний момент: Епіграф уроку: Кожний день, коли ви не додали до своєї освіти хоч би маленьку крихту знань, вважайте втраченим його для вас безнадійно К.С. Станіславський Інструктаж з ТБ; пояснення до бланку відповідей. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. 1) Теоретичний блок: з’ясувати відповідність між частинами понять з теми «Властивості степеня з цілим показником»(слайд 3 презентації)
  • 3.
    №1. Теоретичний блок: Слайд3 З'ясувати відповідність між поняттям та його змістом: А Б Дріб дорівнює нулю тоді і тільки тоді, коли 0 1 2 3 4 5 6 0 Для будь-якого a,що не дорівнює нулю, та n є N Щоб перемножити два степеня з однаковими ненульовими основами та цілими показниками, треба Щоб поділити два степеня з однаковими ненульовими основами та цілими показниками, треба Щоб піднести степінь з цілим показником у цілий степінь, треба Щоб перемножити два степеня з різними ненульовими основами та однаковими цілими показниками степеня, треба Щоб поділити два степеня з різними ненульовими основами та однаковими цілими показниками степеня, треба 1 коли чисельник дорівнює нулю, а знаменник не дорівнює нулю основу залишити незмінною, а показники додати 2 3 4 5 основу залишити незмінною, а показники перемножити основу залишити незмінною, а від показника діленого відняти показник дільника основу діленого поділити на основу дільника та одержаний дріб піднести до указаного цілого степеня основи перемножити та піднести добуток до указаного цілого степеня 6 Кожен учень заповнює свій бланк відповідей в частині теоретичного блоку. Після закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 4 презентації) з виставленням кількості балів за завдання теоретичного блоку Відповіді до теоретичного блоку: 1 А 2 Б 2 А 1 Б 3 А 4 Б 4 А 3 Б 5 А 6 Б 6 А 5 Б 2) Практичний блок: вибрати з таблиці слайду 5 відповідь, яка ілюструє запис поданого виразу у вигляді дробу з натуральними показниками степенів. Ці відповіді занести до бланку відповідей в частині практичного блоку. Після закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 6 презентації) з виставленням кількості балів за завдання практичного блоку.
  • 4.
    №2. Практичний блок. Слайд5 № Завдання Відповіді А 1 2а −10 3 3 − 1 −1 в 3 а в 1 − а -2в3 2 2 Б в3 − 2 а 2в 3а10  2а10 −  3в  В а2 − 3 в 2 3а10 в     Г в3 а2 6а10 в 1 р0 1 0 1 р к -1 4 р 1 -к 1 к к 1 к − 1 Слайд 6 Відповіді до практичного блоку: А Б В * 1 * 2 3 4 Г * * Отже, ми з вами повторили означення степеня з цілим показником,та властивості цих степенів (демонструється слайд 7) Слайд 7 1 аn 1) Для будь-якого а ≠ 0, n є N а −n = 2) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n а m =а n+m 3) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n : а m =а n-m 4) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z (а n ) m =а nm 5) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z а n в n =(ав) n 6) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z аn  а  =  вn  в  n
  • 5.
    ІІІ. Мотивація навчальноїдіяльності учнів; викладання нової теми. 1) Демонструється слайд 8 та пропонується учням розв’язати задачу (розв’язок демонструється учням після їх самостійної роботи – друга частина слайду 8). слайд 8 Задача: • Якщо швидкість світла ≈300 000км/с, відстань від Сонця до Землі ≈150 000 000 км, то через який час промінь Сонця торкнеться поверхні Землі? • Розв'язок: t = S/U; t = 150000000:300000= =500 (с) 500 с = 500/60 хв = 8⅛ хв 2) Демонструється слайд 9 та пропонується учням виконати дію множення за допомогою калькулятора (розв’язок демонструється учням після їх самостійної роботи – друга частина слайду 9). слайд 9 Виконати дію за допомогою калькулятора: • 324 000 000 000 ∙ 0,000 002 345 • Без калькулятора: 3,24 ∙1011 ∙2,345 ∙ 10-6= =7,5978 ∙ 105=759780 3) В процесі розв’язування з’ясовується, що обчислення краще проводити, якщо подати дані задач в так званому стандартному вигляді Слайд 10 Nota Bene!!! Стандартний вигляд числа – це запис числа у вигляді а ∙10n, де 1≤ а <10, nєZ Тут n – порядок числа, записаного у стандартному вигляді
  • 6.
    Отже, якщо числаподати в стандартному вигляді, то обчислення проводити легше. Слайд 11 Запишемо дані задачі через стандартний вигляд числа: U ≈300 000км/с=3∙105км/с; S ≈150 000 000 км=1,5 ∙107км t- ? ______________________ • Розв'язок: t = S/U; t=1,5 ∙107:(3∙105) =5 ∙102 (с) 5 ∙102 с = 500/60 хв = 8⅛ хв 4) Стандартний запис числа частіше за все має наближений характер. Наприклад, зараз на Землі живе приблизно 6∙109 жителів. Але чи означає це, що землян саме 6 млрд? Ні, всі нулі в даному записі – неточні цифри, вони отримані в результаті округлення. Тільки цифра 6 тут значуща, всі останні – не значущі. ІV. Закріплення поданого матеріалу. 1) За запропонованою таблицею слайду 12 записати числа в стандартному вигляді. Слайд 12 Числа «ліліпути» Числа «велетні» Діаметр молекули води 0,000 000 000 28 м Швидкість світла у вакуумі 299 792 458 м/с Товщина плівки мильного пузиря 0,000 000 000 6 м Радіус Сонця 696 000 000 м Радіус еритроцита 0,000 003 75 м Площа поверхні Землі 510 083 000 км2 Маса атома водню 0,000 000 000 000 000 000 0017 мг Відстань від Землі до Місяця 384 400 000 м Час існування атома надважкого водню 0,000 000 000 01 с Відстань від Землі до Сонця 149 600 000 000 м Фронтальне опитування (усно): 1. Порівняти порядки чисел, що виражають діаметр еритроцита та діаметр молекули води (діаметр еритроцита більше, -6 > -10). 2. На скільки порядків відстань від Землі до Сонця більша за відстань від Землі до Місяця? (на 3 порядки) 3. Округлити значення площі поверхні Землі так, щоб воно мало тільки одну значущу цифру (≈ 5∙108 км2)
  • 7.
    2) Рухавка «Вірно-невірно»(невелика фізична розминка з приємним змістовим навантаженням) Всі учні встали біля своїх парт. Якщо відповідь «вірю» - то сіли на стілець, якщо відповідь «не вірю» - то присіли біля стільця. - Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у міліметрах, дорівнює 3? (Так) - Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у кілометрах, дорівнює -2? (Ні) - Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у метрах, дорівнює 0? (Так) - Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у тонах, дорівнює -3? (Ні) - Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у центнерах, дорівнює -2? (Ні) (На слайді 13 - підказка: 106мг = 103г = 1 кг = 10-2ц = 10-3т 10 мм = 1 см = 10-1дм = 10-2м = 10-5км ) 2. Кругові рухи головою за годинниковою стрілкою та проти неї. 3. Розтирання раковин вух (проекція на всі органи людини, покращення загального фізичного стану). 4. Корекція осанки!!! 3) Робота в парах. Учні об’єднуються в пари за принципом «паровозик - вагончик» та опрацьовують вправу №17.32 на ст.110 підручника з алгебри для 8-го класу з поглибленим вивченням математики Мерзляка А.Г. та ін., Харків, «Гімназія», 2008. Ключ до виконання вправи – слайд 14: слайд 14 Робота в парах - №17.32 • Ключ до роботи: Чи можна порівняти числа, подані у стандартному вигляді, якщо вони мають різні порядки? Ні! Тоді… Хто зробив – піднімає руку. Перша пара – перевіряє учитель, друга пара – коментують виконане завдання. Далі - № 17.35 (виконується в парах). 4) Половина учнів виконує №17.35, а інші учні тестуються на комп’ютерах. Потім - обмін видами роботи. На зворотній стороні бланку відповідей поміщено таблицю до комп’ютерного тесту. Для успішного складання тесту учні можуть у вільних стовпцях робити необхідні їм записи (подавати числа у стандартному вигляді). Після закінчення роботи за комп’ютером бал за тест виставляється у бланк відповідей та за формулою кожен з’ясовує свій рівень навчальних досягнень за урок. Виставлення оцінок у щоденники, бланки відповідей здаються вчителеві.
  • 8.
    Комп’ютерний тест У таблицідодатку подано маси та радіуси планет Сонячної системи. Користуючись таблицею, вибрати правильний варіант відповіді на кожне питання. Увага! Всі відповіді повинні подаватися у стандартному вигляді! №1. Виразити найбільший діаметр з поданих планет у кілометрах: А) 1,426 ∙103км; Б) 142,6 ∙109км; В) 120,86 ∙103км; Г) 1,2086 ∙105км; №2. Виразити масу планети Венера у тоннах: А) 4,88 ∙1021т; Б) 4,88 ∙108т; В) 4880 ∙1024т; Г) 0,488 ∙1022т №3. Перелічити планети у порядку зростання їх мас: А) Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран, Венера, Марс, Меркурій; Б) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Сатурн, Юпітер; В) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Юпітер, Сатурн; Г) Юпітер, Сатурн, Нептун, Венера, Уран, Марс, Меркурій №4. Указати порядок числа, що виражає, у скільки разів маса Нептуна більша за масу Меркурія: А) 3; Б) 1; В) 2; Г) неможна визначити №5. З’ясувати, у якої з планет – Урана чи Марса – радіус більше і на скільки метрів: А) Марс, на 2,042 ∙107м; Б) Уран, на 2,042 ∙106м; 6 В) Марс, на 2,042 ∙10 м; Г) Уран, на 2,042 ∙107м №6. Порівняти маси Урана і Нептуна. На скільки кілограмів і яка планета важча? А) Нептун, на 1,71 ∙1024кг; Б) Уран, на 1,71 ∙1025кг; В) Нептун, на 1,71 ∙1025кг; Г) Уран, на 1,71 ∙1024кг №7. Виразити різницю між масами найважчої та найлегшої планети з поданих у тоннах: А) ≈1,9 ∙1015т; Б) ≈1,9 ∙1017т; В) ≈1,9 ∙105т; Г) ≈1,9 ∙1016т Відповіді на комп’ютерний тест: А 1 2 3 4 Б В * * * * * 5 6 7 Г * *
  • 9.
    Для комп'ютерного тесту: планета М,кг Меркурій 3,26∙1023 Венера 4,88∙1024 Марс 6,43∙1023 Юпітер 1,90∙1027 Сатурн 5,69∙1026 Уран 8,69∙1025 Нептун 1,04∙1026 R, м 2,42∙106 6,10∙106 3,38∙106 7,13∙107 6,04∙107 2,38∙107 2,22∙107 Ключ до комп'ютерного тесту: планета М, кг Меркурій 3,26∙1023 Марс 6,43∙1023 Венера 48,8∙1023 Уран 869∙1023 Нептун 1040∙1023 Сатурн 5690∙1023 Юпітер 19000∙1023 планета Меркурій Марс Венера Нептун Уран Сатурн Юпітер R, м 2,42∙106 3,38∙106 6,10∙106 22,2∙106 23,8∙106 60,4∙106 71,3∙106 V. Рефлексія. 1. 2. 3. 4. Чи цікаво було на уроці? Де я можу застосувати набуті знання? Що мене вразило, здивувало? Що я можу порадити на майбутнє собі, своїм друзям, учителеві? VІ. Домашнє завдання: 1) На основі №17.34-17.36 підручника скласти по три питання до кожного з номерів для ілюстрації можливостей роботи з числами, поданими у стандартному вигляді. 2) Творче завдання: в главі 7 книги Якова Перельмана «Жива математика» багато цікавих історій розповідається про числа – «велетні». Опрацювати цей матеріал та розповісти на уроці через тиждень найцікавіше (реферат). Додаток
  • 10.
    Бланк відповідей маєвигляд: 1. Теоретичний блок: 2. Практичний блок: 1 А Б А 2 А Б 1 3 А Б 2 4 А Б 3 5 А Б 4 6 А Б В Г Б Бал 2: Бал 1: 3. Комп'ютерний тест: Бал 3: Сумарний бал: (Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3) Після заповнення бланк відповідей має вигляд: ПІБ учня_________________ 1. Теоретичний блок: 2. Практичний блок: 1 А 2 Б А Б 2 А 1 Б 1 3 А 4 Б 2 4 А 3 Б 3 * 5 А 6 Б 4 * 6 А 5 Б 6 * 4 3. Комп'ютерний тест: Бал 3: Сумарний бал: Г * Бал 2: Бал 1: В (Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3) 6 1 1 Учням, що показали високий рівень засвоєння знань та були активними під час уроку, можна додати один бал до загальної оцінки за урок.