1. Тема: Написання імен по батькові
Мета: Пояснити учням, як утворюються чоловічі та жіночі імена по батькові;
виховувати ввічливість та повагу до старших.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний малеріал.
Хід уроку
I Емоційне налаштування на урок
Давайте усмішки всім дарувати
І друзям, і гостям.
Хай радість злітає у небо, як птах
І добрі слова у всіх вас на устах.
-Доброго дня. Я дарую вам свою усмішку, тепле слово та гарний настрій!
Дзвінок покликав на урок,
Тож працювати час.
Цікаві вправи і завдання
Уже чекають вас!
I I Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми опрацювали тему: «Написання не з іменниками».
1. Перевірка знань теорії.
2. Перевірка виконання домашнього завдання.
3. Колективна робота
• Словниковий диктант.
Небезпека, нетактовність, неуспіх, немовля, нежить, неточність, нещастя,
нестриманість, невихованість, не доречність, нестерпність, неволя, недбальство, неук,
неправда, негода, не рабство.
• Робота біля дошки. (Виконання індивідуальних завдань двома учнями).
2. Картка 2
Переписати, розкриваючи дужки.
Для пташки і золота клітка – (не)воля. Такий (не)жить – хоч би вижить.
Панська ласка – (не)коляска, (не) сядеш і (не)поїдеш. Бійся (не)чорта, а лихого
чоловіка. Ситий голодному (не)товариш. Не так шкода, як (не)вигода.
Народна творчість.
• До іменників з не дібрати синоніми: (біля дошки)(Синоніми – це слова, близькі
за значенням, але різні за звучанням)
Неволя- Нещастя- Недруг- Неправда-
• Гра « Так чи Ні»
Я вам пропоную гру « Так чи Ні». Якщо ви згодні з моїми словами, то піднімаєте
зелений світлофор, а якщо ні- червоний.
1. Не з іменниками пишемо разом, коли слово без не не вживається ?(Так).
2. Не з іменниками пишемо разом, коли є протиставлення? (Ні).
3. Не з іменниками пишемо окремо, коли його можна замінити іменником без не
(синонімом)? (Ні)
4.Іменники з префіксом недо- , що мать значення неповної дії, пишуться разом? (Так)
-Чи здолали ми невгамовну часточку не-?
I I I Цілевизначення та планування навчальної діяльності
Картка 1
Переписати, розкриваючи дужки.
У (не)роби завжди (не)врожай. Знайко біжить, а (не)знайко лежить. Де
(не)згода, там часто шкода. Красить (не)краса, а розум. Лінивого вчи (не)молотом,
а голодом.
Народна творчість.
3. Подивіться, чиста сторінка,
Ні теми нема, ні мети,
Лише знак питання великий,
Спробуй відгадку знайти.
-Якщо є знак питання, треба дати відповідь на запитання і таким чином
сформуємо тему нашого уроку.
А відгадайте-но, що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина. (Ім’я)
- А чи знаєте, що означають ваші імена?
- А чиє ім’я поряд із вашим буде іти все ваше життя?
- Кожна людина має не тільки ім’я, а ще й по батькові.
По батькові- це офіційне ввічливе звертання.
-А чи зможете ви звернутись чи написати про відому, шановану людину, не знаючи,
як правильно утворити її ім’я по батькові?
- Чи здогадалися ви про що буде йти мова на уроці?
- Так от сьогодні тема нашого уроку: Написання імен по батькові. Запишемо
тему уроку.
Мета:
1 Навчитися утворювати чоловічі та жіночі імена по батькові;
2 Виховувати ввічливість та повагу до старших;
I V Основний зміст уроку
• Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу
• Творення імен по батькові. Робота за таблицями.
4. • Робота біля дошки. Записати, від поданих у дужках імен утворюючи імена по
батькові.
І. Семен (Тарас), Богдан (Григорій), Олег (Ігор), Ярослав (В*ячеслав), Сергій (Юрій),
Олександр (Валерій), Микола (Мефодій), Орест (Микола), Андрій (Євген), Світлана
(Лука), Свирид (Яків), Митрофан (Хома).
ІІ. Олена (Степан), Іванна (Дмитро), Галина (Петро), Роксолана (Лев), Алла (Гнат),
Любов (Анатолій), Мар*яна (Валерій), Інна (Яків), Анастасія (Хома) .
• Дослідження
Прочитайте імена по батькові. Визначте, від
яких імен їх утворено. Який суфікс мають
слова першої колонки, а який- другої?
5. V Закріплення здобутих знань в процесі виконання практичних завдань
• Усно
• Письмово
Виконання вправ ( 344, 345)
• Зверніть увагу на портрети відомих людей . (назвати ім*я по батькові
відомих людей та поставити суфікси)
1. (відомий також як ; 25 лютого (9 березня) 1814, с. Моринці — 26 лютого (10
березня) 1861, м. Санкт-Петербург)
український поет, письменник, художник, громадський та політичний
діяч. Національний герой і символ України.
2. ( (13) грудня 1893, Тростянець — 13 травня 1933, Харків) — український прозаїк,
поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози.
3. (27 серпня 1856, с. Нагуєвичі — 28 травня1916, Львів, Австро-Угорщина) —
видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський
і політичний діяч. Доктор філософії (1893), дійсний член Наукового товариства імені
Шевченка (1899), почесний доктор Харківського університету (1906)
4. ( [19] березня 1895, Київ, Київська губернія, Російська
імперія — 24 липня 1964, Київ, — український радянський поет, перекладач,
публіцист, громадський діяч, мовознавець, літературознавець.
• Робота в парах (2 приклада, для кожного ряду)
6. VI. Узагальнення й систематизація зробленого на уроці
Подумати і дати відповіді на питання:
1. Як утворюються чоловічі імена по батькові? Навести приклади.
2. Як утворюються жіночі імена по батькові? Навести приклади.
• Що нового ви для себе сьогодні дізналися?
• Оцінювання
VII. Домашнє завдання. §43 Що означає ваше ім'я. Написати по 5 прикладів:
чоловічих та жіночих імен по батькові.
7. VI. Узагальнення й систематизація зробленого на уроці
Подумати і дати відповіді на питання:
1. Як утворюються чоловічі імена по батькові? Навести приклади.
2. Як утворюються жіночі імена по батькові? Навести приклади.
• Що нового ви для себе сьогодні дізналися?
• Оцінювання
VII. Домашнє завдання. §43 Що означає ваше ім'я. Написати по 5 прикладів:
чоловічих та жіночих імен по батькові.