2. МЕТА: узагальнити й систематизувати
знання учнів
із теми „Іменник” ;
розвивати вміння аналізувати мовний
матеріал ;
перевірити рівень навчальних досягнень із
даної теми;
розвивати творчі здібності школярів ;
виховувати любов до Батьківщини,рідного
слова.
Обладнання: комп’ютер, картки,
підручник, педагогічний програмний засіб
країнська
мова. 6 клас” , словнички “МІЙ АНТИСУРЖИК”.
3. ТРИ КОМАНДИ:
ВСЕЗНАЙКИ – все про іменник
КОРЕКТОРИ – правопис іменників
ОРФОГРАФИ – відмінювання
Систематизація усього раніше вивченого про іменник здійснюється за
допомогою мультимедійної презентації. За її слайдами діти дають усно
відповіді на питання і виконують практичні завдання/.
4. Хід уроку
I Організація класу
II Повідомлення теми й мети уроку
III Мотивація навчальної діяльності
IV Узагальнення й систематизація вивченого
6. Завдання
розподілити слова в дві колонки -
назви істот і назви неістот
Земля, богатир, сонце, мурашка, пісня,
соловей, життя, рибина, натхнення,
рука, немовля, личинка, троянда, колібрі,
картина, дівчатко, зіронька, краб
7. ?аке загальні і власні назви
•Для групи «ВСЕЗНАЙКИ» дібрати до іменників – загальних назв
іменники – власні назви.
Країна –
гори –
поет –
газета –
місто –
казка -
•Для групи «ОРФОГРАФИ» записати правильно власні назви
(я,Я)рослав (М,м)удрий , (Р,р)ічка (д,Д)ніпро , (Ж,ж)урнал (п,П)ізнайко,
(п,П)резидент (у,У)країни, (о,О)леся, (Ц,ц)укерки (б,Б)ілочка
•Для групи «КОРЕКТОРИ» - пояснити написання слів
Ярослав Мудрий ,річка Дніпро ,журнал «Пізнайко», Президент України,
Олеся, цукерки «Білочка»
8. ?льки родів має іменник
•Замініть словосполучення й речення іменниками спільного роду:
роботяща, працьовита людина (роботяга)?
хто забагато і беззмістовно говорить (базіка);
неуважна людина (роззява);
той, хто навчився чого-небудь самостійно (самоук);
той, хто нічого не може зробити (нездара).
Завдання
9. чає граматична категорія числа в іменник
Для групи ВСЕЗНАЙКИ - записати іменники у дві колонки (вживаються тільки в
однині або тільки у множині).
Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба,
сукно, терези, Львів, Суми, молоко, джунглі, макарони, вермішель, бетон, ясла, канікули
для групи ОРФОГРАФИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині
і множині, поставити їх у форму множини:
зілля, книга, навчання, життя, дощ, школа, проміння, золото, виразність, нитка,
рис, вовк, Львів, країна, мрія, картоплина.
для групи КОРЕКТОРИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і
множині, поставити їх у форму однини
Гімалаї, дощі, двері, ґринджоли, ручки, вершки, окуляри, землі, уроки, нитки,
Суми, країни, Карпати, сорочки, ножиці
Завдання
10. – .змінювана частина мови А за чим ще змінюют
відмінку іменник завжди вживається з прийменни
?ний відмінок має два питання
для учасників груп КОРЕКТОРИ І ОРФОГРАФИ:
вставити слова з довідки, визначити відмінок.
Дай,…, старим сили, а молодим розуму!
Працюй,…, то й Бог допоможе! Мовчи,…,
будеш їсти паляничку! Як не вертись,…, а
хвіст ззаду. Не губи,…, коло обуха.
Слова для довідок: Боже, небоже, язичку,
грибе, собако, мухо.
Для учасників групи ВСЕЗНАЙКИ: поставити іменники у формі кличного
відмінка. Записати і зошит.
Мама, матуся, батько, брат, сестра, приятель, слухач, лікар, учитель,
панство, Україно, друг, козак.
11. ,є такі іменники які не можуть
юватись за відмінками?
•До поданих іменників доберіть прикметники.
Група ВСЕЗНАЙКИ: Інтерв’ю, аташе, шимпанзе, авеню, поні.
Група КОРЕКТОРИ: Фіаско, фламінго, круп’є, трюмо, журі.
Група ОРФОГРАФИ: мадам, меню, салямі, Місісіпі, маестро
Завдання
12. •Як відбувається
поділ іменників на
?відміни
•Скільки є відмін
?іменників
•Іменники яких відмін
мають поділ на
?групи
•Для групи ОРФОГРАФИ: Виписати іменники 4 відміни.
Зайча, заєць, зайчик, ведмежа, ведмедиця, вовк, вовчиця,
вовченя, чайка, чаєня, качка, каченя, прізвище ім’я.
•Для групи ВСЕЗНАЙКИ: дібрати іменники – синоніми 2-ої відміни.
Злагода ,оборона, атака , битва , вдача , земля , курява , нива .
•Для групи КОРЕКТОРИ: дібрати іменники – синоніми 3-ої відміни.
Звістка , вигода , дружба , завірюха , сила , відвага , бляха .
13. ,іменники що не відносяться до жодної з
•Виписати іменники, які не відносяться до жодної з відмін:
Почав у золоті, а скінчив у болоті. З гори і сани біжать, а на гору і
віз не їде. У відчинені двері не ломись. Гарне кіно – то вікно у світ.
•Записати якнайбільше географічних назв, які не відносяться до
•жодної з відмін
/Черкаси, Суми, Карпати, Афіни, Альпи, Гімалаї, Дарданели/
•Знайди зайві слова
Ґринджоли, пальта, Коваленко (Ольга), таксі, міста, Шевченко (
Тарас), поні, білль, наречена, учительська, какаду, ООН, Україна, мама.
14. леном речення може виступати іменн
•Зробіть синтаксичний розбір речень. Визначте синтаксичну роль виділених
іменників
Січ – то була простора площа на Дніпровім острові Хортиці. Зо всіх боків обмивала
цей острів глибока вода Дніпра
•Установити відповідність між виділеними іменниками в реченнях і
синтаксичною роллю, яку вони виконують
1 Підмет. А Старання — матір пізнання
2 Присудок Б Не голка шиє , а руки .
3 Додаток . В Обачність — оберіг розуму.
4 Обставина Г Під дощик гарно спиться, під ранок — гарно сниться .
•Доберіть із довідки підмети.
Вкривається багрянцем … , він стоїть на узліссі, ніби сумує, що надійшов … . Часом …
зронить вирізьблений свій лист.
Довідка. Дерево, вересень, клен.
Завдання
15. Р І К
З А М Е Т І Л Ь
О Ж Е Л Е Д И Ц Я
К О В З А Н И
Г Р И Н Д Ж О Л И
Л Ю Т И Й
Я Л И Н К А
Вписати у клітинки кросворду українські відповідники слів
1.Год
2.Метель
3.Гололед
4.Коньки
5.Санки
6.Февраль
7.Елка
V. Підсумок уроку
16. Р І К
З А М Е Т І Л Ь
О Ж Е Л Е Д И Ц Я
К О В З А Н И
Г Р И Н Д Ж О Л И
Л Ю Т И Й
Я Л И Н К А
!ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
1.Год
2.Метель
3.Гололед
4.Коньки
5.Санки
6.Февраль
7.Елка
17. МІКРОФОН
•Що називає іменник?
•На які питання відповідає іменник?
•За чим змінюється іменник?
•Для чого ми ділимо іменники на відміни?
•Чи є серед іменників незмінювані?
•Чим іменники виступають у реченні?
•Чому ця частина мови має назву іменник?
18. ОЦІНЮВАННЯ
Що сподобалось на уроці ?
Чи виникали труднощі під час виконання завдань?
VI Домашнє завдання: скласти твір-розповідь на тему
«ЯК Я ГОТУЮСЬ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ». Підготуватись до контрольної роботи.