1. Interaksi 9:
Soalan:
Menggunakan bahan pembelajaran dari Eduwebs TV, sediakan Rancangan Pengajaran Harian
menggunakan model ASSURE.
Jawapan:
Model ASSURE adalah berfokuskan kepada inisiatif instruktor menggunakan media dan
teknologi di dalam kelas. Model ASSURE menyediakan rangka kerja perancangan yang sesuai
dengan media dan teknologi yang sentiasa berubah dalam persekitaran pengajaran dan
pembelajaran. Model ASSURE juga boleh digunakan dalam menyediakan rancangan
pengajaran serta untuk mempertingkatkan pengajaran dan pembelajaran. Sesuai bagi
persekitaran konstruktivis dimana pelajar diperlukan untuk berinteraksi aktif dengan
persekitarannya.
Terdapat 6 elemen yang terkandung dalam model ASSURE, iaitu:
1. Kenal pasti pelajar (Analyze learners)
Elemen yang pertama memerlukan para guru untuk mengenalpasti dan menganalisa
pelajar yang akan terlibat di dalam pengajaran dan pembelajaran. Terdapat beberapa
perkara yg perlu diketahui dan dititikberatkan. Antaranya adalah ciri-ciri am seperti gred,
umur, bangsa, jantina, masalah mental, fizikal, emosional atau sosial yang hadir, tahap
sosio ekonomi dan sebagainya.
Seterusnya, adalah dengan mengenalpasti kebolehan spesifik yang mana merangkumi
pengetahuan sedia ada, kemahiran dan sikap. Ini termasuk pengenalpastian terhadap
gaya pembelajaran. Sebagai contoh, verbal, logikal, visual, muzikal. Anatra ain yang
dititikberatkan adalah dari aspek motivasi yang mana mencakupi persoalan mengapa
pelajar perlu mengikuti kelas tersebut.
2. Menyatakan objektif pengajaran (State standards and objectives)
Objektif adalah hasil pembelajaran yang telah ditetapkan. Objektif mestilah jelas dan
spesifik serta boleh diukur. Kejelasan penting untuk mewujudkan jangkaan
pelajar (learner expectations) terhadap pelajaran yang bakal diterima dan dipelajari di
samping menentukan kriteria media dan teknologi yang akan digunakan. Objektif boleh
2. dibina oleh instruktor ataupun diadaptasi daripada sumber sokongan. Panduan bagi
menyediakan objektif pembelajaran adalah dengan meniliti aspek yang berikut seperti:
a. Audience (Pelajar)
b. Behaviour to demonstrate (Perlakuan yang sepatutnya ditunjukkan selepas
pembelajaran dilalui)
c. Conditions (Keadaan yang diperlukan untuk menunjukkan perlakuan tersebut)
d. Degree of proficiency or accuracy (Sejauh mana pelajar menguasai kemahiran.)
Contohnya:
Pelajar Tahun 4 (Audience) dapat menamakan 5 (Degree) haiwan karnivor (Behaviours)
daripada senarai binatang yang diberikan (Conditions). elepas membuat penilaian
daripada segi kemahiran, kesediaan dan gaya pembelajaran pelajar dan setelah objektif
dirangka, barulah pemilihan media yang sesuai dengan pembelajaran tersebut
dilakukan.
3. Memilih strategi, teknologi, media dan bahan yang ingin digunakan (Select
strategies, technology, media and materials)
Elemen ketiga yang digariskan dalam model ASSURE adalah mengenal pasti lokasi
pengajaran dan pembelajaran. Keduanya dengan mengenalpasti lokasi instruktor.
Seterusnya, proses pengajaran dan pembelajaran akan disokong oleh pemilihan media
yang sesuai. Maka, ianya akan menolong mempertingkatkan lagi pencapaian pelajar
dalam menguasai pelajaran yang telah disampaikan oleh guru tersebut.
Beberapa soalan yang boleh diambil kira ketika membuat pemilihan media, bahan dan
cara penyampaian adalah seperti:
- Berpandukan objektif, apakah metodologi yangsesuai bagi penyampaian maklumat?
- Bolehkah ianya dijalankan secara kendiri atau perlukan arahan tambahan?
- Perlukah ianya diselesaikan di dalam kelas?
- Apakah jenis media yang diperlukan?
- Adakah pelajar mempunyai akses terhadap mediatersebut?
3. - Bolehkah instruktor menggunakan media sedia ada?
- Perlukah instruktor membuat modifikasi terhadapmedia sedia ada tersebut?
- Perlukah instruktor membentuk media sendiri?
4. Menggunakan teknologi, media dan bahan pengajaran (Utilize technology, media
and materials)
Selepas pemilihan dibuat, media dan bahan tersebut mestilah digunakan. Sebelum
menggunakan media tersebut, hendaklah dibuat tayangan terlebih dahulu untuk
memastikan bahawa semuanya akan berjalan lancar. Jalankan kajian rintis bagi
memastikan kesesuaian media dan bahan tersebut. Di samping itu, membuat
perubahan dan pembaikan jika perlu.
Heinich (2002) mencadangkan prinsip 5P di dalam fasa ini iaitu:
- Preview(sebelum menggunakan bahan tersebut)
- Prepare The Materials(mengikut urutan tertentu)
- Prepare the Environment
- Prepare the Learners
- Provide the Learning Experience
Pastikan instruktor mempunyai pelan sokongan sekiranya terdapat masalah dari segi
penggunaan media serta bahan.
5. Meminta penglibatan pelajar (Require learners participation)
Kajian telah menunjukkan bahawa penglibatan yang aktif akan meningkatkan pencapaian
pelajar di samping membuka lebih ruang untuk kejayaan serta kepuasan pelajar. Asas
bagi pembelajaran konstruktivis adalah pelajar menimba ilmu pengetahuan melalui
interaksi aktif dengan persekitaran pembelajaran mereka. Penglibatan termasuklah
perbincangan, pembelajaran kumpulan-kumpulan kecil, ujian serta penilaian. Instruktor
4. seharusnya menyediakan peluang yang cukup kepada pelajar untuk memanipulasikan
serta berinteraksi dengan dengan seoptimumnya di dalam persekitaran pembelajaran
tersebut. Instruktor juga perlu menyediakan aktiviti-aktiviti lanjutan selepas pembelajaran
dijalankan.
6. Menilai dan mengulang kaji (Evaluate and revise)
Di dalam fasa terakhir ini, adalah penting bagi instruktor untuk membuat penilaian ke
atas keberkesanan instruksi. Penilaian yang dibuat berkemungkinan akan menunjukkan
pelajar tidak mencapai matlamat pembelajaran yangsepatutnya. Penilaian boleh
dilakukan di dalam beberapa bentuk sama ada tidak formal atau formal seperti melalui
perbincangan, temubual dan tinjauan.
Data yang didapati daripada penilaian tersebut dapat membantu di dalam langkah
penambahbaikan atau modifikasi yang akan dilakukan. Beberapa soalan yang boleh
diambil kira di dalam penilaian adalah seperti:
a. Adakah kemahiran / konsep dapat dipersembahkan?
b. Adakah pelajar mencapai objektif yang ditentukan?
c. Apakah sikap pelajar terhadap persekitaran tersebut?
d. Adakah bahan dan sumber berkesan?
Jika matlamat pembelajaran tidak dapat dicapai, intruktor perlulah mencuba untuk
mengenal pasti puncanya. Apabila pencapaian tidak memuaskan, fikirkan
kebarangkalian bahawa masalah dan kelemahan datangnya dari kursus atau
kandungan yang tidak dirancang dengan baik dan bukannya dari kelemahan pelajar.
Seseorang instruktor itu bukanlah instruktor yang tidak berkesan jika proses pengajaran
dan pembelajarannya tidak berjaya tetapi seorang instruktor tersebut adalah tidak
berkesan jika beliau tidak membuat refleksi serta penambahbaikan ke atas pengajaran
dan pembelajaran yang telah dijalankan.
Contoh Rancangan Pengajian Harian yang dibina menggunakan model ASSURE:
5. RPH PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tunjang : Kesihatan diri dan keluarga
Tajuk : Kesihatan diri
Sub Tajuk : Penyakit tidak berjangkit
Tarikh : 13 September 2010
Masa : 7.30 – 8.30 pagi
Tahun : 5 Bijak
Bilangan murid : 20 orang
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat
Kognitif : 1) Menyenaraikan 5 jenis penyakit tidak berjangkit.
2) Menyatakan cara-cara pencegahan penyakit tidak
berjangkit.
Afektif : 1) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain,
2) Bertanggungjawab dan dapat membina keyakinan diri.
Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah terbaca poster tentang penyakit tidak
berjangkit di sekolah dan hospital.
Penerapan Nilai : Bekerjasama, berdisiplin dan berkeyakinan
Bahan bantu mengajar : 1) Kertas mahjong
2) Marker pen
3) Gambar
4) Bahan bacaan, buku teks
6. Penggabungjalinan : Pendidikan Sivik- Sayangi Diri
BAHAGIAN/ AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN STRATEGI DAN P&P/ ABM
MASA ORGANISASI
Set Induksi Pengenalan Guru membuat lakonan yang 1. Guru kemudian mengadakan
kepada maksud berkaitan dengan isu stres dan sesi soal jawab:
( 5 minit) penyakit tidak pada masa yang sama guru
berjangkit dalam meminta murid mengenalpasti a) Meminta murid kenalpasti
bentuk teka-teki apa yang dapat dilihat dan
mereka fahami dari hasil kejadian yang berlaku.
lakonan guru tersebut.
b) Punca kejadian itu
berlaku.
2. Guru masuk ke dalam kelas
sambil menghempas buku ke
meja.
3. Guru membuat aksi lakonan
meluahkan rasa tertekan akibat
dari kerja sekolah yang
bertimbun-timbun dan tarikh
peperiksaan yang semakin dekat.
4. Lakonan, , kemahiran mencari
maklumat, kemahiran
mencatat.
Guru menayangkan jenis-jenis
Langkah 1 Mengenali jenis Guru menerangkan kepada penyakit tidak berjangkit dengan
-jenis penyakit murid maksud penyakit tidak Microsoft Powerpoint.
(5 minit) tidak berjangkit berjangkit.
Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
Langkah 2 Mengaitkan kesan Guru mengarahkan murid Hasil perbincangan harus dalam
konflik dan stres membuat perbincangan bentuk peta minda.
(5 minit) terhadap mengikut kumpulan.
kesihatan. 2 kumpulan membincangkan 3
punca/ sebab stres.
7. 2 kumpulan lain membincangkan
3 cara bagaimana untuk
mencegah dan merawati stres.
KBKK, menjana idea,
menyenaraikan.
Langkah 3 Pembentangan Murid-murid membuat Guru memberi panduan dan
kumpulan. pembentangan ringkas hasil tunjuk ajar kepada murid-murid
( 10 minit) dari perbincangan semasa sesi pembentangan dan
berkumpulan. mengaitkan dengan isu-isu
semasa.
Penerapan nilai- Berkeyakinan,
bekerjasama.
Rumusan Sesi refleksi. Guru membuat ulasan di akhir Guru akan merumuskan dan
dan Penilaian perbincangan kelas. menerangkan tentang kesan
konflik dan stres terhadap
(5 minit) kesihatan dan cara-cara untuk
mengatasinya kepada murid-
murid.