exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
Конспект уроку. Організми та чинники живої природи.doc
1. Конспект цифрового дистанційного онлайн-уроку
засобами програмного забезпечення MozaBook
Тема:Організми та чинники живої природи
Мета: ознайомити учнів із впливом на організм чинників живої природи, з
поняттям «біотичні чинники», «біотичні зв’язки», «симбіоз», «антибіоз»,
розкрити взаємозв'язки між організмами, схарактеризувати види співіснування
організмів; розвиватив учнів інформаційно-цифрову, компетентність засобами
програмного забезпечення MozaBook, розвивати пам’ять, увагу,
спостережливість, допитливість, логічне мислення, вміння висловлювати свою
думку, виділяти основне з другорядного; виховувати дбайливе ставлення до
рослин, тварин і до довкілля.
Обладнаннята матеріали:підручники, зошити, інтерактивний зошит в
mozaweb https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&uf_id=126231
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань.
Роботаз онлайн-дошкоюРadlet
https://padlet.com/larabarsa37/1x1jw34cr00j7c4j
Методика «Асоціативний кущ». (Учні вносять відповіді до «асоціативного
куща» на онлайн-дошці Рadlet )
Запитання до учнів:
1. Які асоціації у вас викликає поняття жива природа?
2. Назвіть спільні ознаки цих організмів.
3. Які екологічні чинники можуть впливати на ці організми?
4. Які чинники неживої природиви знаєте і як вони впливають на ці
організми?
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
Запитання доучнів:
- Чи любите ви збирати гриби? Де найчастіше можна зустріти гриби?
- Які ви знаєте гриби?
Грибниці підберезника, підосичника, білого гриба, опенька обплітають
корені дерев, при цьому гриб отримує від дерева органічні речовини, а сам
забезпечує його водою і неорганічними речовинами (мікориза).
2. - Де береться мед?
Квітковий мед бджоливиробляють з нектару квіток багатьох видів рослин.
Бджола живиться нектаром і запилює квітку.
А чи знали ви, що у шлунку травоїдних тварин живуть бактерії, які
допомагають перетравлювати тваринам целюлозу, а самі отримують домівку і
поживні речовини? Також є бактерії-симбіонти, які розкладають у
шлунку термітів деревину, ще й пов'язують для них атмосферний азот, тим
самим приносячи користь.
- Як ви гадаєте про що ми сьогодні будемо з вами говорити?
Про співіснування організмів один з одним.
Робота із зошитом MozaBook
IV. Вивчення нового матеріалу
У дикій природі ніколи не завершується битва за життя. Але іноді
допомога іншому може підвищити шанси на виживання. Деякі організми
вступають у зв’язки з тваринами, які належать до зовсім інших видів, що є
для них взаємовигідними. Взаємовідносини між організмами популяцій
одного чи різних видів називають біотичними зв’язками. А чинники живої
природи, що проявляються увигляді взаємного впливу живих організмів різних
видів один на одного називаються біотичними чинниками.
Зв’язки між організмами, що існують на певній території, дуже
різноманітні: вони можуть приноситикористь або шкоду, обумовлювати вплив
на всі організми або лише на один з них тощо.
3. Біотичні зв’язки є різними завдяки величезній видовій різноманітності
живої природи.
Які ж біотичнізв’язки забезпечують співіснуванняорганізмівв
угрупуваннях?
4. 1. Симбіоз. Приклади симбіотичнихзв’язків.
Використання 3-D сцени та анімації для візуалізації знань учнів
8. Закріплення знань про мутуалістичні зв’язки - тестове завдання
«Оберіть приклади мутуалізму»
3. Коменсалізм. Приклади зв’язків.
Співдружність є не тільки на землі, а і на дні морському. Уданому випадку
між раком самітником та актинією.
Демонстрація відео «Актинія і рак-самітник».
https://www.youtube.com/watch?v=RJoXsrfexi4
9. 4. Паразитизм. Приклади зв’язків.
Закріплення знань про паразитизм - тестове завдання «Оберіть приклади
паразитизму»
Отже, основними формами симбіозу, спрямованими на співіснування
організмів, є мутуалізм, коменсалізм і паразитизм
10. Які біотичні зв’язки пригнічують або припиняють існування
організмів інших видів?
Демонстрація відео «Росичка - хижа рослина»
https://www.youtube.com/watch?v=Wu77NfZgp-w
Отже, основними біотичними зв’язками, що пригнічують або припиняють
існування організмів інших видів, є хижацтво, виїдання та конкуренція
11. V. Узагальнення та систематизація знань
Сьогодніна уроціви дізнались багато нового, томупропоную вам взяти
участь у міні-вікторині, за результатами якої будуть визначені три переможця,
які отримають бали високогорівня.
Міні-вікторина «Організми і середовище існування. Співіснування
організмів» Онлайн-сервіс Kahoot!
https://create.kahoot.it/details/deb65761-b9f9-478e-abdb-32b771bddb23
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф підручника 59 с. 253-257
2. Виконати завдання на с.256-257 підручника «Навчаємося пізнавати»
(усно)
3. Виконати тестові завдання з теми «Організмита чинники живої
природи» запосиланням https://www.classtime.com/code/KR6PQP
4* Завданнядлядопитливих. Хто чистить зуби крокодилу?