2. Тема: Роль бактерій у природі та значення в житті людини
Для учнів 6 класу
Мета:
Освітня: розкрити роль бактерій у природі; значення бактерій у розкладанні
органічних речовин, показати значення бактерій в житті людини.
Розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між типами
бактерій та їх значенням; розвивати вміння працювати з текстом підручника,
малюнками, схемами.
Виховна: виховувати уважне та бережливе ставлення до власного здоров'я та довкілля;
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань (Дистанційний урок)
Обладнання:презентація, відео.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, компетентність у
галузях природничих наук і технологіях, математична компетентність, комунікативна
компетентність, інформаційно-цифрова, навчання протягом життя.
Реалізація наскрізних змістовних ліній: «Здоровя і безпека» «Екологічна безпека
та сталий розвиток» «Громадянськавідповідальність»
Методи і прийоми: словесніметоди (бесіда, розповідь)
метод формування пізнавального інтересу
наочний (демонстрація)
метод проблемного виклику
метод контролю
Електронні освітні ресурси: LearningApps, Всеосвіта
Структура і хід уроку
I. Організаційний етапуроку. (слайд 1)
Під час приєднання учнів до конференції на екрані діти бачать ребус, що одразу
привертаєувагуучня. Діти розгадують ребус.
Слово учителя:
3. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з бактеріями. З'ясуємо їх роль в
природіта значення в житті людини. (слайд 2)
Але спочаткуперевіримо засвоєнівами знання з попередньої темиуроку.
(Тема уроку – Бактерії. Будова та життєдіяльність.)
II. Актуалізаціяопорних знань учнів.
Перевірка проходить за допомогою LearningApps. Для цього можна надати учням
посилання на завдання або QR код. Учні переходять за посиланням і на вибір
учителя читають по реченню та відповідають на запитання. (слайд 3)
або https://learningapps.org/watch?v=podt3ff3321
ІІⅠ
. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
Запитання для учнів:
- Де, на вашу думку, можуть мешкають бактерії?
Очікувана відповідь учнів:
( у повітрі, у воді, у грунті, в організмах тварин)
Перегляд відео №1 (слайд 4)
Слово учителя:
Мікроорганізми – могутні творці і руйнівники. Вони приносять величезну користь
людям, але можуть спричинитий неймовірну шкоду. (слайд 5)
Запитання доучнів:
- Хто ж вони, шкідники, чи помічники людини?
Очікувані відповіді учнів:
( є помічниками, вони корисні, шкідливі, викликають хвороби, псують продукти
харчування)
- Відповіді на ці запитання ми знайдемо на сьогоднішньомууроці.
ІІІ. Вивченнянового матеріалу.
Учні працюютьу робочих зошитах.
Розповідь учителя
1. Роль бактерій у природі
- Бактерії гниття - розкладають відмерлі рештки тварин і рослин, утворюючиперегній.
4. Запитання доучнів:
- Чи можливо їх назвати санітарами планети? Чому? (слайд 6)
Очікувані відповіді учнів:
(Так, можна. Тоді вся поверхня Землі була б укрита опалим листям, сміттям,
відмерлими тваринами та інше.)
- Ціанобактерії - це особлива група бактерій, які здатні до фотосинтезу. Вони
поповнюють атмосферу киснем, першими поселяються на нових територіях, беруть
участь в ґрунтоутворенні. Але при великому скупченні ціанобактерій на поверхні
водойм призводить до «цвітіння води», виділяють отруйні речовини, що викликає
загибель риби. (слайд 7)
- Бульбочкові бактерії - поселяються на коренях бобових рослин, постачають рослинам
створені ними сполуки Нітрогену, а від рослин отримують розчини необхідних їм
органічних речовин. (слайд 8)
- Бактерії- симбіонти. Без симбіотичних бактерій тварини не могли б використовувати в
їжу траву та листя, багаті на целюлозу. (слайд9)
2. Значенняв житті людини
Слово учителя:
- Ми ознайомилися, яку роль відіграють бактерії в природі. А зараз з'ясуємо, яке
значення бактерії мають для людини.
Перегляд відео №2 (слайд 10)
Запитання для учнів:
- А чи всі бактерії для нас – друзі і помічники??? (слайд 11)
Очікувані відповіді учнів:
(Ні. Є бактерії, які викликають хвороби людини)
Слово учителя:
- Хвороботворні бактерії проникають різними способами в живі організми і утворюють
отруйні речовини. Результатом їх діяльності являються різноманітні хвороби.
Перегляд відео №3 (слайд 12)
Слово учителя
- І це ще не весь перелік хвороб. Бактерії можуть бути причиною ангіни, ботулізму,
туберкульозу, тощо (слайд 13)
Запитання для учнів:
5. - Які є шляхи зменшення бактерій, що оселяються на продуктах харчування?
(слайд 14 )
Очікувані відповіді учнів:
(термічна обробка, заморожування продуктів, консервування, додавання значної
кількості цукру, висушування)
Слово учителя
Також використовують такі процеси як, стерилізація це процес повного знищення
мікроорганізмів та їх спор під дією високих температур (+100°С і вище) та
пастеризація це багаторазова теплова обробка продуктів харчування (при температурі
+60°…+70°С) У результаті спори бактерій гинуть, а термін придатності продуктів
збільшується. (слайд 15)
3. Підсумок
Слово учителя
- Отже, повертаємося до нашого запитання на початку уроку.
- Хто ж вони, шкідники, чи помічники людини?
Бактерії забезпечують родючість ґрунту, очищення водойм, виготовлення молочно -
кислих продуктів, оцету.
Хвороботворнібактерії є причиною багатьоххвороб людини і тварин;
Для запобігання хвороб слід виявляти і лікувати хворих антибіотиками, робити
профілактичні щеплення, запроваджуватикарантин; (слайд 16)
- Отже, в природі та житті людини бактерії мають як позитивне значення, так і
негативне.
IV.Узагальненняісистематизаціязнань. (слайд 17)
Запитання учням:
- Які нові 3 терміни ви дізналися на уроці?
- Які два запитання можете задати одинодному?
- Яке одне запитання залишилося у вас після уроку?
VІ. Підведенняпідсумківуроку (слайд 18)
Виконати тестза посиланням https://vseosvita.ua/test/start/jvz363
введіть код: jvz363
7. Список літератури
1. Біологія: підручник для 6 класу / І.Ю. Костіков та ін. «Освіта» 2020. 49-60с.
2. Соболь І.В. Біологія: підручник для 7 класу / Київ «Грамота» 2007. 245 – 252с.
3. Шаламов Р.В., Підгірний В.І., Дмитрієв Ю.В. Біологія комплексна підготовка
Харків, 2010. 37-38 с.