Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
1. Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекту та
моральних якостей на основі твору
А. К. Дойля «Пістрява стрічка»
Тема: Утвердження в образіШерлока Холмса сили інтелекту та моральних якостейна
основітворуА.К.Дойля «Пістрява стрічка»
Мета: активізувати читацьку активність школярів, викликати інтерес до творчості А.
К. Дойля; поглибитизнання про дедуктивний метод Шерлока Холмса – головного героя
циклу оповідань; розвивати усне зв’язне мовлення, уміння відповідати на поставлені
питання, навички аналізу; виховувати моральні якості учнів, любов художнього слова.
Сформувати первинні практичні навички критичного мислення, процес аналізу,
синтезування й обґрунтовування оцінки достовірності/цінності інформації; властивість
сприймати ситуацію глобально, знаходити причини і альтернативи; здатність
генерувати чи змінювати свою позицію на основі фактів й аргументів, коректно
застосовувати отримані результати до проблем і приймати зважені рішення – чому
довіряти та що робити далі. Розвивати логічне мислення, пам’ять, кмітливість,
толерантність, застосування нестандартного мислення, формування стійких емоційних
зв’язків Під час виконання практичних завдань визначити методи пошуку нового для
розвитку творчого мислення особистості. Розвинути навички співпраці в групах та
класом загалом, як єдиного цілого.
Обладнання: комп’ютер, плакат «Правила уроку», плакат очікувань, лупа, лупа з
капелюхом, плакат на питання, картки з задачами, відео, квітка на проект «Щаслива
сім’я», квітки на плакат, плакат з проблемним питанням, таблички по якостях, магніти.
Хід уроку
Для великого розуму
дрібниць неіснує.
А.К. Дойл
1. Вступне слово(учитель зарубіжноїлітератури)
Добрий день, діти. Сьогодніна уроці ми продовжуємо працюватинад повістю Артура
Конана Дойля «Пістрява стрічка». На попередніх уроках ви дізналися про життя та
творчість письменника, опрацювали зміст твору, тому протягом урокуви маєте
поглибити знання про дедуктивний метод Шерлока Холмса – головного героя циклу
оповідань, навчитися визначатиякості, які притаманні справжнім детективам, а також
навчитися аналізувати зміст, проблематику твору.
2. Правила уроку (учитель зарубіжної літератури)
Так, як заняття в нас проходитимев незвичній формі, прошу вас запам’ятати правила
уроку та дотримуватися їх. (зачитати, учитель підбираєправиладля конкретного
класу)
2. 3. Вправа «Очікування»(психолог)
На партах лежать два види «Лупи». На тій, що без капелюха діти прописують
очікування від уроку. На дошці прикріплений образ Шерлока до котрого інаклеюються
«Очікування».
4. Вправа «Знайомство -Моя буква» (психолог)
Мета: розтопити лід, краще пізнати учасників
1. Кожен учасник вибирає собібудь-яку букву алфавіту й озвучує її всій групі або
сусідові.
2. Протягом 2 хвилин учасники підбирають якомогабільше слів, які описують їх і
починаються на обрану літеру.
3. Кожен учасник ділиться своїмисловамиз групою
Наприклад: мене звуть Вікторія й моя буква П. Я практична, пунктуальна, розуміюча і
прямолінійна.
Можна написати свої імена й букви на постерах, а потім розвісити їх на стінах для
загального ознайомлення протягом дня. Якщо группа учасникі вдуже велика, потрібно
спочатку розділити її на невеликі команди.
5. Обговореннята питанняпо твору (учитель зарубіжної літератури)
1. Бесіда на знання змісту завершення оповідання. Супроводжується
демонстрацією слів на картках, які виставляються в логічний «ланцюжок», на
початку слід залишити місце для трьох карток
2. Холмс зі своїм помічником відвернули від дівчини страшну небезпеку. Її повинна
була уночі вбити натренована болотяна гадюка.
Натомість гадюка вбила того, хто задумав це страшне вбивство і вже встиг
убити сестру Хелін Джулію.
Давайте побудуємо логічний ланцюжок, як готувалося вбивство Джулії.
Назвіть «знаряддя вбивства» (змія)
Де тримав змію злочинець? (у сейфі)
По якому отвору змія пролізала у кімнату, де спала жертва? (у душник,
вентиляційний отвір)
По чому повзла далі? (по шнуру від фальшивого дзвінка)
Куди опускався шнурок? (до ліжка)
Жертва спала, змія її не вкусила, і як її кликав назад злочинець? (тихо
свистів)
Чим її винагороджував? (молоко в блюдечку)
Як він клав змію назад у сейф? (батіжок з петлею)
3. Учитель зарубіжної літератури
Ми продемонстрували логіку роздумів детектива після того, як він побачив ці
всі предмети у кабінеті злочинця, вітчима дівчат Грімсбі Ройлотта. А ще перед
цим він здогадався, чому Ройлотт прагнув позбавитися дівчат. Згадаємо ці
деталі (учні повинні їх пояснити):
Що означає ця деталь, з якої усе почалося? - Учитель показує слово з карткою
«Заповіт» і кладе її на початку «ланцюжка» (мати дівчат залишила заповіт, за
яким кожній з дочок після їхнього заміжжя відходила третина спадщини)
Подія, якої найбільше боявся злочинець – учитель виставляє наступну картку -
«Заручини»
3. Убивши Джулію за допомогою натренованої змії, злочинцю треба було у ті ж
умови поселити Хелін. Як він цього досяг? Учитель ставить наступне слово
«Ремонт» (у спальні Хелін починається ремонт, якого ця кімната і не
потребувала, тому дівчина вимушена спати в кімнаті покійної сестри)
Висновок учителя – перехід до теми
Ось перед вам усі ті деталі, шляхом роздуму над якими детектив зробив єдино
правильний висновок (можна так і записати у зошитах цей ланцюжок:
Заповіт – заручини – ремонт – (змія) –
сейф – душник – шнур – ліжко – свистіння – молоко – батіжок - сейф
Шерлок Холмс розкриває заплутану кримінальну справу, застосовуючи
дедуктивний метод. Але він при цьому є дуже розумним і спостережливим,
здатним аналiзувати факти i знаходити вихiд iз найскладнiших ситуацiй. У
цьому й полягають особливості цього героя. А тепер давайте запам’ятаємо
визначення «дедуктивний метод».
6. Відео (учитель зарубіжноїлітератури)
Перегляд відео учнями.
https://www.youtube.com/watch?v=w46LliGlbso
7. Інформаціяпо інтелекту-слайди (психолог)
8. Логічнізадачі (психолог)
Логічна задача (завдання на логіку)- це задача, для вирішення якої, якправило,
потрібно логічне мислення, кмітливість, іноді застосування нестандартного мислення, а
не спеціальні знання високогорівня. Тому, рішення логічних завдань цього розділу
допоможевам, як перевірити, так і підвищити вашу кмітливість, логічне мислення,
пам'ять.
4. Логічна задача №1
Як ви думаєте, що ваші друзі і знайомі використовують частіше, ніж ви,
але це є вашою власністю?
Відповідь:Ваше ім'я. Саме друзіі знайомі, при зверненні до вас, використовують ваше
ім'я, але ви йогов икористовуєтесамі набагато рідше.
Логічна задача№2
В 12-поверховомубудинку є ліфт. На першому поверсі живее всього 2 людей, від
поверху до поверху кількість мешканців збільшується вдвічі. На якому поверсів цьому
будинку частіше інших натискається кнопка виклику ліфта?
Відповідь:На першому поверсі, незалежно від розподілумешканців по поверхах.
Логічна задача№3
Джордж Вашингтон, Шерлок Холмс, Вільям Шекспір, Людвіг Ван Бетховен, Наполеон
Бонапарт і Нерон – хто з них принципово відрізняється від інших?
Відповідь:. Шерлок Холмс. Це вигаданий персонаж.
Логічна задача№4
Людина розглядаєпортрет. "Чий це портрет ви розглядаєте?" — запитують у нього, і
людинав ідповідає: "У сім'ї я ріс один, як перст, один. І все-таки батько того, хто на
портреті, – син мого батька". Чий портретрозглядаєл юдина?
Відповідь:Людина розглядаєпортретсвого сина.
Логічна задача№5
Коли ми дивимося на цифру 2, а говоримо 10?
Відповідь: Коли дивимося на годинник, хвилинна стрілка.
9. Фізкультхвилинка(психолог)
10. Інформаціяпо сімейнихвідносинаху творі (учитель зарубіжної літератури)
Основноюпроблемою,яку автор порушує у творіє сімейний конфлікт, який виник
через бажання вітчима наживитися грішми за рахунок смерті своїхприйомнихдоньок.
Для того щоб не допускати трагічних помилок у своїхродинах, ми маємо знати основні
правила поведінки, які приведуть нас до щасливих, теплих відносин у колі сім’ї. Вони
зовсім прості, а ще їх легко дотримуватися. Я маю надію, що ви запам’ятаєте та
застосовуватимете їх, отже:
5. 1. Люби. 2. Поважай. 3. Прощай. 4. Довіряй. 5.Ділися. 6. Прислухайся.
ЦЕ дуже легко, тому хочу вірити в те, що в усіх вас будуть міцні стосункив
родині, якщо ви памятатимете про ці правила.
11. Міні - Проект «Щаслива родина»(психолог)
Основа сімейних стосунків – є любов і щастя. Ми звичайно мріємо про те щоб наші
рідні були здорові, щоб був мир і затишок у наших оселях. Але інколи нам для щастя
достатньо маленької дрібнички. Давайте зараз створимо макет щасливої родини. Я вам
роздаю квіточку, на якій ви напишете секрети щасливої родини.
Створення макету щасливої родини. (Учні прикріплюють квітку на плакат)
Пам'ятайте! Сім'я - це дім, де тебе завжди чекають найдорожчі люди - батьки. Тож
запам'ятайте назавжди слова, що звучать, як заповіт.
«Щаслива дитина виростає в міцній сім'ї, а де міцна сім'я - там міцна держава.»
12. Обговорення проблемного питання по твору (учитель зарубіжної літератури)
Виведене на екран. Діти прописують якостіна дошці. ( «гострий»розум,
спостережливість, мудрий, кмітливий, винахідливий, чесний, щирий. справедливий,
уважний, працелюбний).
13. Завдання«Якостікотрія маю»(психолог)
Кожен із нас має певні інтелектуальні та моральніякості. На ваших робочихмісцях
лежать листочкиоранжевого кольору. Розгляньтезображенутабличку. У правій
колонці я вам пропонуюпрописатиінтелектуальні та моральніякостіШерлока Холмса
котрі були проговоренівище, а в лівій пропишіть котрі присутні у вас.
Інтелектуальні та
моральні якості
Шерлока Холмса
Мої особисті
інтелектуальні та
моральні якості
Хто хоче зачитати.
Можливо хтось хоче розповістиякі моральні якості, інтелектуальні особливостіхотіли
б розвинутичи набути.
14. Вправа «Очікування» (учитель зарубіжноїлітератури)
На партах лежать два вида «Лупи». На тій, що намальований капелюх діти прописують:
- чи їх очікування збулись;
- що цікавого дізналися на уроці;
- що сподобалось
- що хотіли б повторити.
Після того як написали прикріплюють до образаШерлока на дошці.
6. 15. Подарунок розмальовки мандали. (психолог)
Мандала – це слово кожна з вас чулахоч раз у житті.
Малювання мандал прийшлодо нас із Тибету. Слово «мандала»в перекладі із
санскритуозначає «коло», «диск», «колесо». І дійсно, по геометричній формі воно
схоже на ці фігури.
Іншими словами, мандала – це інструмент самопізнання та саморозвитку, який
допомагаєвирішити безліч проблем, відкриває унікальні грані особистостіта зміцнює
зв’язокміж свідомим та підсвідомим.
Переглянути відеофрагментуз уроку можна за QR Code :