Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
10
1. 1
Урок біології в 6 класі з використанням
цифрових інструментів
Тема. Сапротрофні – цвілеві гриби, дріжджі.
Мета уроку:
навчальна – сформувати уявлення про
різноманітність грибів, особливості будови,
життєдіяльності та розмноження цвілевих грибів,
дріжджів та виявити характерні особливості
нижчих та вищих грибів, їх роль в природі та
житті людини;
виховна – виховувати почуття товариськості,
взаємодопомоги, етично-ціннісне ставлення до
природи, почуття гордості за досягнення
вітчизняної науки;
розвиваюча – розвивати критичне мислення,
здатність до самостійної аналітичної та
оцінювальної роботи з інформацією,
застосовувати теоретичні знання на практиці;
формувати комунікативні навички; навички
роботи з мікроскопом, формувати вміння
спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати
2. 2
поставлені завдання; формувати вміння
працювати в групах.
Формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою, математична
компетентність, основні компетентності у
природничих науках, інформаційно- цифрова
компетентність, уміння вчитися впродовж життя,
соціальна компетентність, екологічна грамотність і
здоровежиття.
Обладнання: комп’ютер, смартфони з
відеокамерами, картка сервісів до уроку з QR –
кодами (Додаток 1), електронні інструменти
уроку: інтерактивний аркуш Wizer. me ,
інтерактивний плакат Glogster , інструкція для
учнів по роботі з інтерактивними аркушами та
плакатами; мікроскоп, препарувальні голки,
предметне скельце, накривне скельце, гриб мукор,
пеніцил, дріжджі; таблиці, підручники, зошити.
Базові поняття й терміни: гриби, міцелій, гіфи,
нижчі гриби, дріжджі.
Тип уроку: комбінований.
Технологічна карта уроку
біології в 6 класі «Сапротрофні – цвілеві гриби,
дріжджі».
П. І. Б. вчителя Дегтяр Олена Павлівна
3. 3
Клас 6
Тип заходу урок
Тема “Сапротрофні – цвілеві гриби,
дріжджі»”
Мета Організація навчального процесу з
використанням цифрових інструментів.
Формування ключових і предметних
компетентностей.
Задачі: 1) сформувати уявлення про
різноманітність грибів, особливості
будови,життєдіяльності та
розмноження цвілевих грибів,дріжджів;
2) створити умови для оволодіння учнями
новими знаннями, вміннями та навичками;
3) розвивати критичне мислення,
здатність до самостійної аналітичної та
оцінювальної роботи з інформацією,
застосовувати теоретичні знання на
практиці; навички роботи з мікроскопом,
вміння спостерігати, аналізувати,творчо
розв’язувати поставлені завдання; вміння
працювати в групах.
4) виховувати почуття товариськості,
взаємодопомоги, етично-ціннісне
ставлення до природи,почуття гордості
за досягнення вітчизняної науки
5) розробити інтерактивні аркуші та
плакати, згенерувати QR- коди до кожного
етапу уроку.
Форми організації
освітнього простору:
Робота в малих групах;індивідуальна
робота; фронтальна робота.
Ризики (що може Погана якість або відсутність Інтернету,
4. 4
статися в
освітньому заході)
погане технічне забезпечення,
неможливість вивести зображення на
екран, відсутність електроенергії,на
телефоні не працює відеокамера,
закінчився заряд батареї телефону.
Заплановані
результати:
Для здобувачів освіти:
Здобувачі освіти описують особливості
будови цвілевих грибів за допомогою
мікроскопа; пояснюють негативні наслідки
вживання в їжу продуктів,що вражені
цвілевими грибами;дотримуються правил
роботи з мікроскопом та лабораторним
обладнанням; застосовують знання для
зберігання продуктів харчування.
Працюють зі смартфонами,
інтерактивними аркушами та плакатами.
Використовують QR- коди. Уміють
працювати з великими обсягами інформації
з різних джерел.
метапредметні:
застосовують знання для зберігання
продуктів харчування (основи здоров’я),
вміють працювати з інтерактивними
аркушами та плакатами, читають QR-
коди ( інформаційні технології),
знайомляться з відкриттям антибіотиків
(історія, медицина),значенням грибів в
природі (екологія).
Для педагогів
Підвищать рівень професіональної
компетентності, педагогічної
майстерності, відпрацювавши методику
проведення уроку з використанням
цифрових інструментів.
5. 5
Засоби навчання: 1) Комп’ютери, смартфони з виходомв
Інтернет.
2)АРМ (автоматизоване робоче місце)
вучителя, інтерактивна дошка.
3)Мікроскоп,препарувальні голки,
мікропрепарат,предметне скельце, мукор,
пеніцил, дріжджі.
Посилання на
матеріали етапів
освітнього заходу
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
V. Вивчення нового матеріалу
VI.Узагальнення вивченого на уроці
6. 6
VIІ. Підсумок уроку
VІIІ.Рефлексія
IX. Домашнє завдання
Компетентності спілкування державною мовою, математична
компетентність, основні компетентності у
природничих науках, інформаційно - цифрова
компетентність, уміння вчитися впродовж
життя, соціальна компетентність,
екологічна грамотність іздорове життя.
Хід уроку
І.Організаційний момент
7. 7
Привітання учнів, перевірка їх готовності до
уроку.
https://docs.google.com/document/d/
11UVKGhKyz6uvIYhdAyolBZ-
Rz7cEJFfW/edit
Посміхніться один одному,
подумки побажайте успіхів на
цілий день. Для того, щоб
впоратися на уроці з завданнями, будьте
старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Робота з інтерактивним аркушем.
Здобувачі освіти переходять до
інтерактивного аркушу за
допомогою гіперпосилання або
QR- коду. (Додаток 2)
https://app.wizer.me/learn/UPZ0X0
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Переглянути відео фрагмент
https://www.youtube.com/watch?v=
Y8Ihb-ctSv4&t=2s
Дати відповіді на запитання:
- Які події сприяли відкриттю
пеніциліну?
8. 8
- Що спостерігав О. Флемінг після повернення з
відпустки?
- Які живі організми здатні знищувати
мікроорганізми?
- Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати сьогодні
на уроці? Відповідь дайте за допомогою прийому
«Незакінчене речення»:
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати…
- На мою думку,сьогодні ми розглянемо…
- На уроці мова йтиме про…
IV. Повідомленнятеми і задач уроку (2хв.)
Отже, сьогодніна уроціми продовжуємо
розглядати будовуй особливостіжиттєдіяльності
грибів. Запишіть в зошити тему нашого уроку:
«Сапротрофні– цвілеві грибита дріжджі». Для
чого нам потрібно вивчати ці гриби?Ми вже
вивчили шапинкові гриби. Назвіть, будь – ласка,
що ми будемо вивчати? ( будову, живлення,
розмноження, поширення, значення в природіі
життілюдини).
V.Вивченнянового матеріалу
Частково- пошуковий метод
( робота з інтерактивною дошкою, інструкцією
до лабораторного дослідження)
9. 9
https://edu.glogster.com/glog/blank-horizontal-glog-
607c5b22dabc3/4a59b160k3u (Додаток 3)
https://docs.google.com/document/d/1vAnw7MWfKz5
v4T7A05B3mr5G0xrR3ggt/edit (Додаток 4)
За будовою міцелію гриби умовно поділяють на
нижчі і вищі.
- Як ви гадаєте, чим міцелій нижчого гриба
відрізняється від міцелію вищого гриба?
( Обговорення питання).
У вищих грибів міцелій багатоклітинний, у гіфах є
поперечні перетинки. Їхні гіфи складаються з
клітин, що мають одне або декілька ядер; довжина
таких клітин деколи сягає кількох метрів.
Тривалість життя міцелію вищих грибів – декілька
років.
Дріжджі міцелію не мають.
Тривалість життя міцелію нижчих грибів
становить декілька днів. Їхні гіфи не мають
перетинок і є гігантськими дуже розгалуженими
клітинами із численними ядрами.
Для подальшої роботи нам треба сформувати три
групи. Пропоную здобувачам освіти картки із
зображенням мукору, пеніциліну, дріжджів. Групи
утворюються в залежності від того, яке
зображення отримали учні. Здобувачі освіти
сідають по групам: І група - дослідники мукору, ІІ
10. 10
група – дослідники пеніцилу, ІІІ група –
дослідники дріжджів.
Матеріали для опрацювання – на інтерактивній
дошці
Інструкція до лабораторного дослідження.
Дослідникам мукора
1. Прочитати інформацію про мукор.
2. Провести лабораторне дослідження «Будова
цвілевих грибів та дріжджів» на прикладі мукора.
3. Дати відповіді на запитання:
1) Середовище існування мукора?
2) Яка будова грибниці?
3) Як розмножується мукор?
4) Як живиться мукор?
5) Яке значення має в природі та в житті людини?
Дослідникам пеніциліну
1. Прочитати інформацію про пеніцил.
2. Провести лабораторне дослідження «Будова
цвілевих грибів та дріжджів» на прикладі
пеніцилу.
3. Дати відповіді на запитання:
1) Середовище існування пеніцилу?
2) Яка будова грибниці?
3) Як розмножується пеніцил?
4) Як живиться пеніцил?
5) Яке значення має в природі та в житті людини?
Дослідникам дріжджів
1. Прочитати інформацію про дріжджі.
11. 11
2. Провести лабораторне дослідження «Будова
цвілевих грибів та дріжджів» на прикладі
дріжджів.
3. Дати відповіді на запитання:
1) Середовище існування дріжджів?
2) Яка будова грибниці?
3) Як розмножуються дріжджі?
4) Як живляться дріжджі?
5) Яке значення мають в природі та в житті
людини?
Представник від кожної групи знайомить інших
здобувачів освіти з опрацьованою ними
інформацією.
VІ. Узагальненнявивченого на уроці
Виконаннязавдань вікторини
https://quizizz.com/join?gc=268335
22
Або пропоную паперовий варіант
1. До цвілевих грибів не
належить:
а) б) в) в в)
г)
2. Яку речовину добувають з деяких цвілевих
грибів?
12. 12
а) глюкозу; б) хітин; в) пеніцилу; г) колаген.
3. На продуктах харчування може оселятися…
4. Спори в мукора утворюються в кулястих…
5. Вкажіть особливості, характерні для мукора:
а) одноклітинний міцелій; б) утворення плодових
тіл; в) паразитичний спосіб життя;
г) утворення спорангієв; д) фотоперіодизм.
6. Особлива група грибів, які не утворюють
типового міцелію, а існують у вигляді окремих,
здатних до брунькування клітин та їх колоній…
VІІ. Підсумок уроку
https://docs.google.com/document/d/1RatPOj8ahhzE
Nidtd2yz8kmMGjyify7A/edit
Метод «Прес» (здобувачіосвіти
висловлюють свої думки стосовно
уроку):
- Ми вивчили…
- Ми навчилися…
- Нас зацікавило… - Отже…
VІІІ. Рефлексія
https://docs.google.com/document/d/1RatPOj8ahhzE
Nidtd2yz8kmMGjyify7A/edit
- Що я повинен був зробити при
виконанні завдань уроку?
- Яку роботуя проробив реально?
На скільки якісно я це зробив?
- Які труднощі виникли у мене
при виконанні завдань?
13. 13
- Що нового я дізнався та навчився з даної теми
уроку?
IX. Домашнєзавдання
1. Опрацювати параграф 52, відповідати на
питання.
2. Індивідуальне завдання.
Підготувати повідомлення про
паразитичні гриби.
3. Творчезавдання. Скласти
сенкани на тему «Мукор»,
«Пеніцил».
https://docs.google.com/document/d/1RatPOj8ahhzE
Nidtd2yz8kmMGjyify7A/edit
Система оцінюванняна уроці
Автоматичне виставлення оцінки за роботуз
аркушем, самооцінка участі в роботімалої групи,
формувальне оцінювання. Рейтингове підсумкове
оцінювання.
Додаток1
Картка сервісів до уроку біології в 6 класі за
темою
«Сапротрофні – цвілеві гриби, дріжджі»
№з/п Цифрові елементи уроку Посилання
1 Вправа «Привітання»
14. 14
2 Інтерактивний аркуш.
«Шапинкові гриби». Виконати
запропоновані завдання.
3 Відео «Винахід, що врятував
мільйони життів – історія
пеніциліну». Переглянути відео,
дати відповіді на запитання.
4 Інтерактивний плакат. Групова
дослідницька робота.
5 Лабораторне дослідження
«Будова цвілевих грибів,
дріжджів».
6 Вікторина. Приєднатися до гри,
виконати завдання вікторини.
20. 20
Додаток5
Інструкція для здобувачів освіти та
батьків по роботі з інтерактивним
аркушем Wizer.me
Перший спосіб
Відсканувати Qr- код.
Далі пройти реєстрацію. Вказати прізвищета
ім’я, придуматиі підтвердити пароль.
Натиснути «Увійдітьяк студент».
Або використовуючи акаунт Google.
22. 22
Другий спосіб
В адресному рядкунабрати:
https://app.wizer.me/learn/UPZ0X0 та натиснути
Enter
Далі пройти реєстрацію. Вказати прізвищета
ім’я, придуматиі підтвердити пароль.
Натиснути «Увійдітьяк студент».
Або використовуючи акаунт Google.