Розробка уроку з біології 7 клас Особливості будови комах. Роль комах в природі та їх значення в житті людини..docx
1. Тема уроку: Особливостібудови комах. Роль комах в природіта їх значення
в житті людини.
Мета:Ознайомитиучнів з особливостямибудови комах, поглибити та
закріпити знання про представників Класу Комахи, удосконалюватиуміння
розрізнятипредставників Типу Членистоногі.
Розвиватилогічне мислення при аналізуванні особливостейбудови комах,
розвиватиуміння аналізувати та порівнювати особливостібудови комах, як
пристосування до різних умов існування, уміння виділяти головне,
узагальнювати та систематизувати ,розвиватикритичнемислення,
медіаграмотність. Формувати інтерес до вивчення біології, виховувати
розуміння важливостібіорізноманіття, виховання любові до природи,
виховувати зацікавленість до практичної діяльності, формувати уміння
користуватися набутими знаннями.
Форма уроку: пошуковий-семінар.
Міжпредметнізв’язки: екологія, географія, історія.
Методи, форми, прийоми навчання:інформаційно-репродуктивний,
проблемно-пошуковий, словесний, практичні методи, проблемнийвиклад
знань, пошукова діяльність учнів, прийом одержання з тексту нових знань,
закріплення набутих знань, контроль, груповаробота, індивідуальна робота,
куб Блума, «мікрофон», рефлексія «Сходинки», проблемнізапитання,
ментальна карта.
Обладнання:підручник, мультимедійне обладнання, роздатковийматеріал.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Структура
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорнихзнань та їх коригування. Повідомлення теми і мети.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Відтворення та коригування опорнихзнань.
V. Узагальнення та систематизація понять.
VI. Засвоєння провідних ідей і теорій на основіширокої систематизації.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
VIII. Домашнє завдання.
2. Хід Уроку
Елемент уроку
(слайд презентації)
Пояснення до слайду Електронні
посилання +
роздатковий
матеріал
І. Організаційний момент
«Екран настрою».
Учні обирають зображення,
що відповідає їх емоційному
стану на початку уроку.
Від емоцій комах до теми
уроку.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань, очікувані результати.
Куб Блума.
Застосовуючиотримані
раніше знання, учні
визначають цілі уроку,
відповідають на питання що
записані на гранях куба:
назви, поясни, застосуй,
проаналізуй, запропонуй,
оціни.
3. ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Притча про Дарвіна:
«Якось селянизапитали у
Чарльза Дарвіна, як
збільшити надої корів.
Дарвін жартівливо порадив
їм придбатикотів».
-Як Ви вважаєте, чому
Дарвін дав таку дивну пораду
селянам?
У кінці уроку спробуємо
знову відповісти на це
питання.
ІV. Відтвореннята коригуванняопорнихзнань. Узагальненнята
систематизаціяпонять.
Групова робота:
проведення
інструктажу;
поділ класу на групи;
видача завдань для
кожної групи.
Додаток 1
1.Повторитиособливості
типів розвиткукомах,
(завдання на вибір
правильного твердження,
знаходження
співвідношення).
Додаток2.1 -
завдання для
друку.
4. Інтерактивна гра
https://gamilab.com/play
Код гри 7A3LVT
1.2 Часова шкала.
Представлення результатів
(закріплення знань з теми,
виконання вправи на
мультимедійній дошці).
Учень з команди, що перша
виконала груповезавдання,
виконує завдання коло
дошки.
Додаток2 .2 -
завдання для
друку.
https://learningapps.org/5025512
2.Завдання з QR кодом .
Кожна група сканує код та
встановлює відповідність
частин тіла комахи з
зображенням.
Додаток3
Перегляд
3-D анімація будовикомах.
Mozaik
Education
2.2 Учень з групи, яка
першою виконала завдання,
виконує схоже завдання на
екрані.
https://ua.mozaweb.com/uk/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&sid=BIO&group_az
on=allat
3. Гімнастика для очей
(відео-вправа «Слідкуємо за
метеликом») , або
5. заплющуємо очі та слухаємо
музичний супровід.
https://www.youtube.com/watch?v=NQ65jMKxP94&t=71s
VI. Засвоєнняпровіднихідей і теорій на основіширокої систематизації.
Завдання «Знайдипомилку».
У блозішкільної газети учні
публікували статті про
комах, але не перевірили
достовірність інформації,
тому в статтях є помилки.
Допоможіть знайти та
виправити помилки.
Додаток4 +
зображення з
фейками
Результат вправи фіксують
на дошці за допомогою
методики «Ментальна
карта». Кожнакоманда
представляє виправлений
текст та відмічає на дошці
значення комах для людини
та їх роль в природі.
https://www.mindmeister.com/map/2114745042
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
6. Повернимося до Притчі про
Дарвіна, які тепер у вас є ідеї:
- Чому ж Дарвін
запропонував селянам для
збільшення молока у корів,
розводитибільше котів?
У карту оцінювання учні
ставлять бал кожному
учаснику своєї групи.
До наступного уроку я
проаналізую Ваші бали та
виставлю оцінки у
щоденники.
За бажанням
можна
використати
інтерактивні
аркуші
Рефлексія.
Підбиття підсумків.
Метод «Мікрофон»,
«Сходинкиуспіху»
Додаток 4
VIII. Домашнє завдання.
Оголошення домашнього
завдання.
7. Додаток1
Інструктивна картка
Учнів ділять на групи по 4 чоловіки. Кожній групі роздаєтьсязавдання у
конверті-метелику.
У кожній команді обирається учень, що буде контролювати час витрачений на
виконання завдання.
Кожне завдання команда починає виконувати лише після вказівки вчителя.
Завдання №1
На виконання тестових завдань відводиться 3 хв. Після завершення завдання
учні повідомляють про закінчення виконання завдання.
Завдання №2
За вказівкою вчителя, учні починають виконувати завдання за QR кодом.
На виконання завдання відводиться 5 хв. Після завершення завдання учні
повідомляють про закінчення виконання завдання.
Завдання №3
За вказівкою вчителя, учні виконують завдання «Знайди помилку».
У наведеному тексті знаходять помилки та виправляють їх.
На виконання завдання відводиться 5хв.
15. Додаток 4
Завдання №3
Травневий хрущ зустрічається у Європіу великій кількості.
Самку і самця можна розрізнитипо вусиках щупальцях (антенах). У самки на
них є по 6 пластинок, а у самця по 7
Личинка травневого хруща, розвиваєтьсяв ґрунті. Вона об’їдає коріння рослин,
тому завдає величезної шкоди сільськомугосподарству. Через 3-5 років
личинка перетворюється налялечку, а далі на дорослогожука, який
залишається зимувати у ґрунті. На поверхню вилазить у жовтні (квітні
травні). Дорослаособинаоб’їдає листя дерев.
Завдання №3
Мураха руда.
Мурах називають "санітарами" лісу не дарма. Ці комахи – хижаки, всеїдні. На
дерева, які ростуть біля мурашників, жоднийшкідник не забереться.
Підраховано що середня сім’я мурашок за годину (добу) знищує до двадцяти
тисяч шкідників, а за сезондо п’яти мільйонів. Мурахи — це майже 2 % від
усього видовогорізноманіття тваринного світу. Багато повітряних (земляних)
видів мурашок є ґрунтоутворювачами, розпушувачами, що переорюють,
удобрюють ґрунт. Їхня ґрунтоутворюючадіяльність полягає в перемішуванні
ґрунту, зміні його механічного та хімічного складу.
Завдання №3
Бджола медоноснамає кілька основнихфункцій: запилення, виробництво
продуктів бджільництва, медицині.
Велике значення бджіл і в медицині. Продуктибджільництва стають
складовимикомпонентами лікарських засобів. Крім того, вони
використовуються в альтернативній (медицині)електроніці. Наприклад,
апітерапії. Цей напрямок, в якому захворювання лікуються продуктами
16. бджільництва. Мед використовують прилікуванні алергії. Прополіс може
зменшити гінгівіт і зубний наліт, якщо його використовуватидля полоскання
рук (рота).
Завдання №3
Шовковичний шовкопряд є прикладом одомашненої тварини. Комаха
втратила властивостісвоїхдиких предків і вже не може жити в природних
умовах. Так наприклад шовкопряд майже втратив здатність літати. Харчується
гусениця шовковичногошовкопрядалистям берези (шовковиці).
На стадії лялечки (гусені) шовковичнийшовкопряд завиває кокони, виділяючи
нитку завдовжки400 — 1 400 м. Використовують шовковичного шовкопряда
у шовківництві.
Завдання №3
Метелики Ряд Лускокрилі.
Тварини (Рослини), які запилюються цими комахами, діляться на дві категорії:
денні та нічні. До денних метеликів-запилювачів слід віднести родинибіланів,
вітрильників. Ягоди (квіти), що запилюються метеликами, дуже схожіна ті, які
запилюються бджолами. Головним чином тим, що приваблюють цих комах
запахом квіток. У видів, що запилюються нічними метеликами, квіти завжди
білі, білувато-жовті або яскраво-рожеві, дуже запашним ароматом.
Найсильніший запах мають різні види тютюну. Для багатьох квітів, які
запилюються метеликами характерно те, що їхній сильний солодкийзапах
проявляється тільки після заходу сонця.
Завдання №3
Комахи Червоної КнигиУкраїни
Красотіл пахучий - активний винищувач деревних лускокрилих шкідників
17. Турун угорський - знищує ряд шкідників польовихкультур.
Стафалін волохатий- хижак ентомофаг. Заселяє різні за походженням органічні
речовини, що розкладаються (зокрема, рослинніі тваринні рештки), стовбури
дерев. Жуки та їх личинки живляться дрібним планктоном (комахами).
Яскравийоб’єктдля колекціонування.
Скарабе́й свяще́нний — вид комах із родини пластинчастовусих. Перероблює
гній великої рогатої худобита коней, тому сприяє збагаченню ґрунтів
синтетичними добривами (біодобривами) та мінералами.
Завдання №3
Ряд Терміти
Позитивну роль в природі відіграють терміти, що живуть у ґрунті. Поряд з
мурахами й дощовими червами, вони відіграють істотну роль у кругообігу
ґрунтових структур. Також важлива роль відіграють терміти у харчових
ланцюжках, так як вони служать кормом багатьом рослиноїдним (хижим)
тваринам.
Близько 10% видів термітів є помічниками (шкідниками) угосподарствілюдини.
Проникаючив будинки, терміти знищують папір, деревину, а також всіпредмети
побуту, що містять целюлозу.