1. Урок
Тема:Захистміні-проекту на тему “Опалелистя:користьчи шкода?”
Мета:формувати практичні знання про різноманітність біологічних і хімічних явищ,
формувати вміння та навички застосовуватитеоретичнізнання на практиці,
здійснювати пошукову та дослідницькудіяльність; формувативміння та навички
знаходити необхідну інформацію в довідкових виданнях з природничихнаук,
застосовуватиприродничо - наукову лексику в самостійних усних повідомленнях,
готувати повідомлення відповідно до заданих критеріїв, виготовлятирізноманітні
презентаційні матеріали для супроводувиступу, сприятинабуттю досвіду
публічного виступу, організації групової роботи; виховуватиестетичне сприйняття
природи, екологічніпочуття, виховувати почуття відповідальності, впевненостіу
власних силах, взаємодопомогу, толерантність.
Тип уроку. Узагальнення та систематизація знань.
Форма захиступроектів: усне повідомлення у супроводіфото-колажу, плакатів.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Шановні учні! Ви всі давно чекали на незвичайний урок « захист міні – проекту».
Сьогоднівсі радісні та щасливі, всі посміхаєтесь. Яка це добраприкмета! Тож
цілий день буде щасливий. Добрийнастрій притягує удачу. Бачу для всіх, сьогодні,
буде вдалим день.
II Мотиваціянавчальноїта пізнавальноїдіяльності.
Як відомо, людськадіяльність наносить шкоду, а подекуди призводить до
повного знищення природнихландшафтів, в тому числі і рослинногосвіту, який нас
оточує. Лише протягом останніх трьохдесятирічь різноманітність рослинзначно
знизилася. Людина наносить шкоду рослинномусвіту бездумно, так як в більшості
випадків не розуміє наслідків своєї діяльність. В першу чергупричиноюцьому є
неосвіченість людини в питаннях, пов’язанихз бережним ставлення до рослин,
розумінням процесів, які відбуваються в житті рослин. В тому числі і осінніх
процесів, осінніх явищ у житті рослин. Наразі актуальним напрямком стала
екологічна освіта суспільства, тобто людям з дитинства необхідно прививати любов
та бережне ставлення до природи, а також допомогтиусвідомитиважливість
позитивної взаємодії людиниз природою. Томунеобхідним є пояснення учням
важливості процесів та явищ, що відбуваються у природі.
Під час вивчення теми «Тіла, речовинита явища навколо нас» ми з вами
самостійно працювали над створенням міні – проектів, виконували індивідуальні та
груповідослідження, фотографували, малювали природнесередовище. Проводили
пошук інформації, опрацювали матеріал з підручника. Вчилися працювати з
довідковоюлітературою, необхідною для виконання роботи.
Ми намагалися розв’язатипроблемнепитання: «Опале листя: користь чи
шкода?» з різних позицій: біологів, хіміків, екологів та практиків.
Настав час відповісти на поставленні питання, ознайомитися з результатами
нашої роботи.
Під час виступу необхідно точно, чітко висловлюватисвої думки, відстоювати
своюточку зору, робитивисновки.
III. Захист проектів.
Виступи учнів ( індивідуальні, групові).
2. IV. Обговореннярезультатівдіяльності.
Розв’яжіть кросворд. 1. Кінцевий продуктгниття. 2. Це можуть виготовляти
з листя для обігріву житла. 3. Мистецтво готування їжі. 4. Вид образотворчого
мистецтва, пов’язаний з приготуванням їжі. 5. Дерево, яке перше скидає листя. 6.
Мистецтво складання букетів, можливе з використанням опалого листя. 7.
Біологічний процес, причинаякого полягає у підготовцірослиндо зимового
періоду. 8. Колекція спеціально зібраних, засушених і відповідно змонтованих
рослин на аркушах паперу. 9. Видозмінені листочкибільшості вічнозелених
рослин. 10. Процес розпадання органічних речовинза участю бактерій.
А тепер спробуємо підвестипідсумок: опале листя – це користь чишкода?
Учні ставлять питання, оцінюють результат роботи над проектом.
Проводитьсясамо оцінювання та взаємооцінювання учнямироботигруп, окремих
учнів.
V. Підведенняпідсумківуроку, аргументаціяоцінок.
Що найбільш сподобалосяна уроці?
Найцікавіший момент уроку.
Яка інформація вас вразила найбільше?
Який міні – проект можна вважати вдалим?
VI. Повідомленнядомашньогозавдання.
Повторитиосновніпоняття теми, визначення, терміни.
1
г
у
2
б м
3
к у л і н а р і я у
4
ж и в о п и с
5
л п
6
і 7
л и с т о п а д
к п л
8
г е р б а р і й и
б 9
х в о я
а о
10
г н и т т я
а
3. План навчального міні – проекту «Опале листя: користь чи шкода?»
Автор навчального проекту:
ПІБ вчителя Дорошенко Ірина Василівна
Назва навчального закладу Маньківська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
Місто, село Смт. Маньківка
Склад проектної групи Осадчий Артем, Чорнопиский Мвксим, Черепенко Любомир,
Дідук Євгенія, Ставничий Микола, Костюк Влада, Величко
Оксана
Навчальний рік 2015 – 2016 н.р.
Опис проекту
Назва проекту Опале листя: користь чи шкода?
Основні питання: Що таке листопад?
Коли на деревах опадає листя?
Чи всі дерева листопадні рослини?
Вічнозелені рослини скидають листя?
Ключове питання Чому опадає листя?
Стислий опис
Міні-проект розрахований для з’ясування процесів, які пов’язані з явищем листопаду в житті
рослин. Робота над проектом дозволить учням вийти за межі навчальної програми, розширити свій
кругозір.
Учні в процесі роботи навчаються опрацьовувати навчальну літературу, інтернет-ресурси,
збирати інформацію про явище листопаду в житті рослин, його значення.
Вони будуть готувати звіти, плакати. Школярі в ході роботи над міні-проектом віднайдуть вірні
відповіді на питанні, які до сьогодні їм були невідомі.
Навчальні цілі та очікувані результати
Пробудити пізнавальну активність у вивченніжиттєдіяльності рослин
Розвинути уміння відокремлювати головне від другорядного
Удосконалювати навички роботи в малих та великих групах
Аналізуючи результати однокласників та власні вміти вибирати раціональні шляхи для
досягнення мети
Розвивати комунікативні здібності, працьовитість, відповідальність
Використовувати різноманітні методи для вирішення ключових та тематичних питань
Підвищення результативності учнів з даної теми курсу «Природознавства»
Розвиток креативного мислення учнів
Посилення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності
План роботи над проектом
1. Обговорення з учнями мети і завдань проекту, форми захисту
2. Розподіл завдань між учнями групи, інструктаж з виконання роботи
3. Ознайомлення з довідкою літературою
4. Пошукова діяльність учнів
5. Захист виконаних робіт, оформлення презентацій
6. Виступ на уроці: Захист міні-проектів «Опале листя: користь чи шкода?»
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту 1 тиждень
Ресурси інтернету
Ключові слова Листопад, листопадні та вічнозелені
рослини, гербарій, хвоя.
4. План навчального міні – проекту «Опале листя: користь чи шкода?»
Автор навчального проекту:
ПІБ вчителя Дорошенко Ірина Василівна
Назва навчального закладу Маньківська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
Місто, село Смт. Маньківка
Склад проектної групи Гаркавенко Діма, Іжко Єгор, Довбуш Андрій, Внуков Іван,
Письменний Максим.
Навчальний рік 2015 – 2016 н.р.
Опис проекту
Назва проекту Опале листя: користь чи шкода?
Основні питання: Що таке гниття?
Чому в ґрунті відбувається перегнивання листя?
Що утворюється в результаті гниття7
Яку користь приносить ґрунту перегнивання листя?
Яким чином можна визначити чи багатий на перегній ґрунт?
За який проміжок часу утвориться перегній у ґрунті?
Чи може приносити шкоду ґрунту перегнивше листя?
Ключове питання Перегнивання листя – це користь чи шкода?
Стислий опис
Міні-проект розрахований для з’ясування процесів, які пов’язані з явищем гниття в ґрунті.
Робота над проектом дозволить учням вийти за межі навчальної програми, розширити свій кругозір.
Учні в процесі роботи навчаються опрацьовувати навчальну літературу, інтернет-ресурси,
збирати інформацію про процеси гниття в ґрунті, значення даного процесу для життя рослин.
Вони будуть готувати звіти, плакати. Школярі в ході роботи над міні-проектом віднайдуть вірні
відповіді на питанні, які до сьогодні їм були невідомі.
Навчальні цілі та очікувані результати
Пробудити пізнавальну активність у вивченніпроцесу гниття, який відбувається під впливом
бактерій та грибів.
Розвинути уміння відокремлювати головне від другорядного
Удосконалювати навички роботи в малих та великих групах
Аналізуючи результати однокласників та власні вміти вибирати раціональні шляхи для
досягнення мети
Розвивати комунікативні здібності, працьовитість, відповідальність
Використовувати різноманітні методи для вирішення ключових та тематичних питань
Підвищення результативності учнів з даної теми курсу «Природознавства»
Розвиток креативного мислення учнів
Посилення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності
План роботи над проектом
1. Обговорення з учнями мети і завдань проекту, форми захисту
2. Розподіл завдань між учнями групи, інструктаж з виконання роботи
3. Ознайомлення з довідкою літературою
4. Пошукова діяльність учнів
5. Захист виконаних робіт, оформлення презентацій
6. Виступ на уроці: Захист міні-проектів «Опале листя: користь чи шкода?»
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту 1 тиждень
Ресурси інтернету
Ключові слова Гниття, ґрунт, перегній, гумус.
5. План навчального міні – проекту «Опале листя: користь чи шкода?»
Автор навчального проекту:
ПІБ вчителя Дорошенко Ірина Василівна
Назва навчального закладу Маньківська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
Місто, село Смт. Маньківка
Склад проектної групи Чорновіл Таміла, Плахтій Яна, Тарасюнь Єлизавета, Мандра
Юрій, Харевська Олександра
Навчальний рік 2015 – 2016 н.р.
Опис проекту
Назва проекту Опале листя: користь чи шкода?
Основні питання: Що таке горіння7
Чиє користь від спалювання опалого листя? Яка?
Яку шкоду може принести багаття з опалого листя?
Ключове питання Спалювання листя користь чи шкода?
Стислий опис
Міні-проект розрахований для з’ясування процесів, які пов’язані з явищем горіння. Робота над
проектом дозволить учням вийти за межі навчальної програми, розширити свій кругозір.
Учні в процесі роботи навчаються опрацьовувати навчальну літературу, інтернет-ресурси,
збирати інформацію про процеси гниття в ґрунті, значення даного процесу для життя рослин.
Вони будуть готувати звіти, плакати. Школярі в ході роботи над міні-проектом віднайдуть вірні
відповіді на питанні, які до сьогодні їм були невідомі.
Навчальні цілі та очікувані результати
Пробудити пізнавальну активність у вивченніпроцесу горіння, та з’ясують корисно чи
шкідливо спалювати осіннє листя.
Розвинути уміння відокремлювати головне від другорядного
Удосконалювати навички роботи в малих та великих групах
Аналізуючи результати однокласників та власні вміти вибирати раціональні шляхи для
досягнення мети
Розвивати комунікативні здібності, працьовитість, відповідальність
Використовувати різноманітні методи для вирішення ключових та тематичних питань
Підвищення результативності учнів з даної теми курсу «Природознавства»
Розвиток креативного мислення учнів
Посилення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності
План роботи над проектом
1. Обговорення з учнями мети і завдань проекту, форми захисту
2. Розподіл завдань між учнями групи, інструктаж з виконання роботи
3. Ознайомлення з довідкою літературою
4. Пошукова діяльність учнів
5. Захист виконаних робіт, оформлення презентацій
6. Виступ на уроці: Захист міні-проектів «Опале листя: користь чи шкода?»
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту 1 тиждень
Ресурси інтернету
Ключові слова Горіння, пожежа.
6. План навчального міні – проекту «Опале листя: користь чи шкода?»
Автор навчального проекту:
ПІБ вчителя Дорошенко Ірина Василівна
Назва навчального закладу Маньківська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
Місто, село Смт. Маньківка
Склад проектної групи Кобець Софія, Денисенко Яніна, Дорошенко Юлія, Гутенко
Ірина, Баранюк Оксана, Микитенко Мирослава
Навчальний рік 2015 – 2016 н.р.
Опис проекту
Назва проекту Опале листя: користь чи шкода?
Основні питання: З’ясувати як ідею опалого листя втілювали в життя
художники, кулінари та люди, які займаються складанням
букетів.
Чи використовують опале листя для того щоб обігрівати
житло?
Чи можна переробити листя і зробити з них корисні предмети
для прикрас будинку7
Ключове питання Де можна використати опале листя в побуті?
Стислий опис
Міні-проект розрахований для з’ясування як і де можна використати опале листя в
повсякденному житті. Робота над проектом дозволить учням вийти за межі навчальної програми,
розширити свій кругозір.
Учні в процесі роботи навчаються опрацьовувати навчальну літературу, інтернет-ресурси,
збирати інформацію про процеси гниття в ґрунті, значення даного процесу для життя рослин.
Вони будуть готувати звіти, плакати. Школярі в ході роботи над міні-проектом віднайдуть вірні
відповіді на питанні, які до сьогодні їм були невідомі.
Навчальні цілі та очікувані результати
Пробудити пізнавальну активність.
Розвинути уміння відокремлювати головне від другорядного
Удосконалювати навички роботи в малих та великих групах
Аналізуючи результати однокласників та власні вміти вибирати раціональні шляхи для
досягнення мети
Розвивати комунікативні здібності, працьовитість, відповідальність
Використовувати різноманітні методи для вирішення ключових та тематичних питань
Підвищення результативності учнів з даної теми курсу «Природознавства»
Розвиток креативного мислення учнів
Посилення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності
План роботи над проектом
1. Обговорення з учнями мети і завдань проекту, форми захисту
2. Розподіл завдань між учнями групи, інструктаж з виконання роботи
3. Ознайомлення з довідкою літературою
4. Пошукова діяльність учнів
5. Захист виконаних робіт, оформлення презентацій
6. Виступ на уроці: Захист міні-проектів «Опале листя: користь чи шкода?»
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту 1 тиждень
Ресурси інтернету
Ключові слова Ікебана, живопис, предмети побуту,
кулінарія, біопаливо.