1. Тема: Вступ до теми «Пригоди і захоплення твоїх ровесників». ___________
Мета: формувати інтерес до читання творів письменника, удосконалювати
читацькі навички учнів; навчати читати текст за особами; збагачувати словник
учнів; розвивати вміння характеризувати дійових осіб твору, вчити розрізняти в
сюжеті комічне, смішне і небезпечне, тривожне; виховувати почуття дружби,
взаємодопомоги, взаєморозуміння між дівчатками і хлопчиками.
Обладнання: виставка книг В. Нестайка, Я. Стельмаха, А. Костецького та ін.
письменників, які описують різні пригоди з життя дітей.
ХІД УРОКУ
І. Самовизначення до навчальної діяльності. Емоційний настрій уроку.
Ти прокинься рано-рано...
Сам гарнесенько умийся,
Сам швиденько одягнися,
Підійди до тата й мами
І скажи їм: "Добрий ранок!"
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День тобі веселим буде!
2. Девіз уроку.
— Урок пройде під девізом:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
3. План уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Читацька розминка.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
4. Робота над змістом творів.
5. Самостійне читання, характеристика героїв.
6. Домашнє завдання.
7. Підсумок уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс читців
Переказати стисло тексти попередньої теми.
Поміркуйте, як можна втілити пораду поета у своєму щоденному житті.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку і підготовка до сприймання
літературного твору.
1. Читацька розминка. Конкурс скоромовців.
2. Самостійне читання учнями назви теми та тексту.
3. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми будемо читати уривок із повісті Всеволода Нестайка
«Космонавти з нашого будинку».
— Про що ви дізналися з тексту?
— Яке завдання пропонується в останньому його абзаці? Виконайте це завдання.
IV. Первинне сприйняття літературного твору.
1. Аудіювання першої частини оповідання Всеволода Нестайка «Космонавти з
нашого будинку»
Словникова робота.
— Про яких «космонавтів» йдеться в оповіданні?
2. — Пригадайте їхні імена.
V. Фізкультхвилинка.
2. Словникова робота.
3. Самостійне читання учнями кожної частини оповідання (спочатку мовчки,
а потім уголос).
4. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.
— Що найбільше любила Натка? А що — ні?
— Яким Натка вважала Вадьку? У яких рядках тексту про це говориться?
— Чому діти посварилися? Чи серйозною була причина сварки?
— Що робила Натка, щоб довести, що вона не гірша за Вадьку?
— Про що розмовляли хлопці? Про що мріяли?
— Що схвилювало Натку?
— Що вона вирішила зробити?
5. Складання плану.
VІ. Перечитування і аналіз художнього твору.
— Як Натка почала тренуватись?
— А як тренувались Вадька і Борка?
— Що сталося четвертого дня?
— У яку халепу вскочили хлопці?
— Що побачила Натка на дахові будинку?
— Про які риси характеру свідчить її вчинок? (Рішучість, готовність прийти на
допомогу.)
— Чому Натка плакала?
— Як її заспокоював Вадька?
— Що в описаній пригоді є комічним, а що — тривожним?
— Що робить автор, щоб викликати в читача ці почуття?
— Чи змінилися стосунки між дітьми? Як?
— Придумайте продовження цього оповідання.
Бесіда про космонавтів.
VІ. Узагальнення
Поради від Всеволода Нестайка
Якщо ти будеш чесним,
Якщо ти будеш добрим,
Якщо ти будеш мужнім,
Стійким, хоробрим,
Якщо ти другом щирим
І вірним будеш, —
Тоді ти перемогу
Завжди здобудеш.
Дружба завжди
Виручає з біди,
Дружба завжди виручає,
Більшої сили немає!
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до стислого переказу кожної частини оповідання В. Нестайка
«Космонавти з нашого будинку».
IV. Підсумок уроку. Рефлексія.
Бесіда.
— З творчістю якого письменника продовжували знайомитись?
— Яке оповідання читали?
— Що в ньому сподобалось?
— Чи не потрапляли ви в подібні ситуації?