1. Урок української літератури у 6 класі
Тема: «Незвичайна країна дитинства». Всеволод Нестайко – автор
пригодницькоїповісті «Тореадори з Васюківки».Захоплюючий сюжетта
романтика твору
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом В. Нестайка та його
пригодницькою повістю «Тореадори з Васюківки», її ідейно-тематичною
спрямованістю та особливостями назви твору; виховувати почуття поваги до
творчості , позитивні риси характеру; розвивати мислення, образну уяву,
фантазію, творчі можливості учнів; формувати етичні смаки школярів
Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-мандрівка
Обладнання: портрет В. Нестайка, підбірка пригодницьких творів автора;
малюнки учнів; повітряні кульки; ТЗН
Методи та прийоми: розповідь вчителя, виразне читання, робота з текстом,
евристична бесіда, «прес-конференція з автором», «психологічний
практикум», елементи самонавіювання, перевтілення, інсценізація твору.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Слово вчителя.
(Звучить весела музика)
Сьогодні наша зустріч незвичайна. Ми здійснимо захоплюючу мандрівку в
незвичайну і веселу, казкову країну дитинства. Звісно, ви ще діти, і ваше
дитинство неминуло, тож ви – повноправнігромадяницієї веселкової країни.
А колись тут були і ваші батьки. Дитинство ж – це пригоди, сміх, вірні друзі,
кольоровікулькиі різноманітні історії , про яківи дізнавалися вдомавід ваших
батьків.
2.Перевірка домашнього завдання.
Розповіді учнів про веселі пригоди батьків у дитинстві.
3.Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя.
Ми здійснили подорож у часі на кілька хвилин у дитинство ваших батьків, а
наша мандрівка кличе далі…У незвичайну країну дитинства. Такою буде і
тема нашого уроку. Як і в будь-якій мандрівці, ми зустрічаємо цікавих людей.
Сьогодні ми познайомимось із великим майстром пригод і романтики
Всеволодом Нестайком. Отож записуємо у щоденники подорожі ( а це ваші
зошити) тему уроку: «Незвичайна країна дитинства». Всеволод Нестайко
2. – автор пригодницької повісті «Тореадори з Васюківки». Захоплюючий
сюжет та романтика твору.
Мета нашого уроку: на уроці дізнаємося, хто ж такий Всеволод Нестайко,
перегорнемо сторінки його життя та творчостіі поринемо у незвичайний світ
дитинства у повісті «Тореадори з Васюківки».
4. Мотивація діяльності.
Слово вчителя.
А як ви гадаєте, для чого нам вивчати цей твір?
Відповіді учнів.
Слово вчителя.
Дійсно, вивчення твору збагачує нас новими знаннями, розширює наш
кругозір, з нього ми дізнаємося багато цікавого і захоплюючого, стаємо
мудрішими.
5. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
Слово вчителя
Діти, звернемо увагу на дошку. Епіграфом нашого уроку стануть слова
видатного українського письменника Всеволода Нестайка: « Саме тому, що
дитинство моє перервала війна і довелося зазнати чимало гірких …
переживань…, мені й захотілося писати для дітей – повернутися в дитинство
і догратися, досміятися, пофантазувати разом з юними читачами».
«Психологічний практикум»
Зверніть, будь ласка, увагу на портрет. Спробуємо за ним визначити риси
характеру письменника.
Діти за портретом визначають риси характеру.
До речі, оскільки наша мандрівка незвичайна, то виявилось, що ми
помандрували у часі і зустріли.. Кого б ви думали? Ви гадаєте, що це учень
вашого класу? Звичайно, помиляєтесь!До нас завітав сам В. Нестайко. Думаю,
що він сам зараз все розповість.
Розповідь учня від імені письменника:
Здрастуйте, друзі! Колись я виросту і стану Всеволодом Зіновійовичем
Нестайком. А поки що я просто школяр – Всеволод Нестайко. Полюбляю я
різні пригоди, жарти. Бо народився на батьківщині веселих анекдотів –
Бердичеві. Все життя мене тягло до гумору. Але веселим початок мого
життя назвати не можна. У 1933 році тата заарештували. Розпочався
голодомор, і мама зі мною та старшою сестричкою переїхали до Києва.
3. Відтоді я вважаю себе корінним киянином. Мама казала, що тато загинув,
виконуючи державнезавдання, та я невіриві довго - довго сподівався, що його
зустріну. Хоч мама була вчителькою, та йти дошколи я не хотів. Мене лякало
те, що треба 45 хвилин сидіти, а я був вертлявий і непосидючий.
– Горе мені з вами і з вашою школою!– ридавя.– Я не висиджуна уроках
довго! Я загину!
– Не загинеш, сонечко, – казала тітка Зіна. – Я побалакаюз учителькою,
і вона дозволить тобі підводитись і тихенько ходити між партами.
– Ну дивись! – посварився я ,– бо втечу до циганського табору.
І от почався урок. Через хвилин десять я шепнув кирпатій сусідці про те, що
зараз встану і піду гуляти по класу.
– Ой! Що ти? – перелякалась дівчина. – Не можна!
– То вам не можна, а мені можна! – кажу.
Уявляєте, я підвівся й пішов між партами. Клас завмер. Але Ліна
Митрофанівна продовжувалаурок, немовнічого не бачила. Радістьпідхопила
мене . Я наче йшов не по класу, а летів по небу між хмарами.
– Ех, ви! Пігмеї! Сидите, мов миші, а я гуляю!– зверхньо позирав на
однокласників. – Бо вам не можна, а мені мо…
І раптом я спіткнувся і гепнувся навкарачки, дзвінко ляпнувши долонями по
підлозі. Один з «пігмеїв» виставив ногу, і я перечепився. Клас вибухнув
реготом. Навіть Ліна Митрофанівна не втрималась.Так вперше в життія
зрозумів, що не можна протиставляти себе громаді. До циганського табору
я не втік, а й далінавчаюся в школі. А коли виросту, напишудужецікавукнигу
«Тореадори з Васюківки», яку ви зараз будете вивчати на уроці.
– Тож, будь ласка, буду радий відповісти на ваші запитання.
(« Прес – конференція з автором»).
Слово вчителя.
Гадаю, що ви переконались у тому, що під час мандрівкиможназустріти дуже
цікавих людей. В. Нестайко створив багато творів для дітей, працював у
журналах «Дніпро», «Барвінок», де й було (у видавництві «Молодь»)
надруковано першу книгу «Шурка і Шурко». Потім оповідання «В країні
Сонячних Зайчиків», «КосмоНатка», «Пригоди Робінзона Кукурудзо»,
«Незнайомець із тринадцятої квартири» та багато інших. Сміливі маленькі
герої В. Нестайка кмітливі, їх дитинство переповнене пригодами і фантазією.
Сьогодні наш автор недарма говорив про книгу «Тореадори з Васюківки».
Адже Рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури книжку
«Тореадори з Васюківки» включено до особливого Почесного списку Ганса
Хрістіана Андерсена, а фільм за цим твором одержав Гран – прі на
Міжнародному фестивалі в Австрії. Отож тепер помандруємо сторінками
такої незвичайної книги – пригодницької повісті «Тореадори з Васюківки».
6. Актуалізація опорних знань учнів.
Евристична бесіда за питаннями:
4. 1. Пригадайте, яка повість називається пригодницькою?
2. Які епічні (розповідні ), більшого чи меншого розміру, твори вам
відомі?
3. Що таке сюжет твору?
4. Що , на вашу думку, є романтикою твору?
5. Що таке гумор?
6. Як гадаєте, що таке трилогія?
Записуємо в наші щоденники ( зошити):
Пригодницька повість – це прозовий твір, в якому розповідається про
непередбачені події, випадки, що трапляються з героями під час подорожі,
мандрівки.
Сюжет – це послідовність подій у творі.
Романтика – це незвичайність, казковість чого – небудь, що викликає до себе
емоційне, піднесене ставлення з боку людини.
Гумор – це відображення смішного у доброзичливому тоні.
Трилогія – три твори, об’єднані спільними героями, подіями.
Слово вчителя.
(Звучить мелодія кориди)
Знайомтеся з «тореадорами», що потрапляли в найрізноманітнішіситуації, але
завжди могли знайти вихід . Зустрічайте: Іван (тобто Ява) Рень і Павлуша
Завгородній із села Васюківка, а про те, чому ж вони себе так назвали, адже
тореадорамив Іспанії називають тих, хто бере участь у кориді(бояхз биками),
розкажуть нам самі герої.
( Інсценізація уривка твору )
Слово вчителя.
Твір В. Нестайка має таку назву ще й тому, що герої сильні, сміливі, шукають
пригод і завжди намагаються знайти вихід із непростих ситуацій. Справжні
«тореадори».
Виразне читання І розділу твору.
7.Рефлексія з елементами самонавіювання.
Слово вчителя.
Ось і добігаєкінця наша мандрівка, та пригодив незвичайній країнідитинства
тільки починаються! Скільки цікавого ви зустрінете на сторінках твору В.
Нестайка «Тореадори з Васюківки», отож продовжіть речення : «Я прочитаю
«Тореадори з Васюківки», бо..».
(Відповіді учнів)
8.Домашнє завдання.
1.Розповісти про автора.
2.Переказати від І особи (Яви чи Павлуші) І розділ.
5. 3.Твір – мініатюра на тему: «Моя найвеселіша пригода».
9. Підсумок уроку.
Слово вчителя.
Як ви гадаєте, чи вдалася мандрівка? Що нового дізналися, з ким
познайомились?
(Відповіді учнів)
Слово вчителя.
Мандруючи країноюдитинства, ми познайомились із відомим дитячим
українським письменником В. Нестайком та його пригодницькою повістю
«Тореадориз Васюківки». Впевнена, що ваша дружба з письменником буде
міцнішати і ви з радістю прочитаєте й інші його твори.