1. Тема: Спогади мого дитинства, 4-й клас
Цілі:
Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти: підтримка інтересу до читацької діяльності,
традиційного виду українського декоративно-прикладного мистецтва
витинанки;
- інформаційної: використання різних джерел інформації, самостійно її
опрацьовувати, залучення власного досвіду;
- комунікативної: формування власної точки зору, доводити власну
позицію, здійснення роботи в групі, забезпечення співробітництва;
- соціальної: стимулювання пізнавальної активності учня до мистецтва
витинанки, потребу у спілкуванні з ним;
- полікультурної: формування загальнолюдських цінностей, збереження
миру на землі.
Формування предметних компетентностей:
- збагатити знання учнів про роки Другої світової війни;
- формувати виразність читання, уміння швидко орієнтуватися у тексті;
- розвивати читацьку компетентність;
- вчитись вирізувати ножицями ажурний малюнок зі складеного аркуша
паперу;
- виховувати інтерес, уяву, фантазію.
Тип уроку: комбінований (зінтегровано предмети літературне читання та
образотворче мистецтво).
Предмет: літературне читання та образотворче мистецтво; міжпредметні
зв’язки: громадянська освіта, музичне мистецтво.
2. Обладнання: експозиція книг Тамари Коломієць; мультимедійна презентація
та технічні засоби для її демонстрації; пазли групової роботи «Текст»;
підручник: Савченко О.Я. Літературне читання. – К.: Видавничий дім
«Освіта», 2016.- С. 54-55.; ножиці, білий папір, клей.
Додатки: 1. Емблеми груп.
2. Текст оповідання «Ялинка мого дитинства».
Міжпредметні зв’язки: громадянська освіта, образотворче мистецтво.
Методичний коментар до уроку: заздалегідь учні об’єднуються в гетерогенні
групи: 6 груп; випереджальне завдання для дослідницьких груп за темами
«Сторінки з життя Т.Коломієць» та «Витинанки», які координує вчитель.
Хронометраж уроку
І. Організаційний момент 1
ІІ.
ІІІ.
Підготовка до сприймання нового матеріалу
Повідомлення теми і мети уроку
Презентація «Сторінки з життя Т.Коломієць»
4
1
2
І/. Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Ялинка мого
дитинства».
1. Словникова робота.
А) Гра «Встав букви».
Б) Читання колонок слів з різною швидкістю.
2. Первинне ознайомлення з текстом.
3. Повторне читання оповідання мовчки.
4. Відтворення та аналіз змісту твору.
5. Фізкультхвилинка «Ялинка».
6. Вправи на розвиток швидкості читання:
А) Гра «Прочитайте речення про те, що …»
Б) Гра «Найшвидший шукач».
7. Творча робота на основі прочитаного.
8. Мистецтво витинанки.
9. Інструктаж з правил безпеки при роботі з ножицями.
10. Виготовлення сніжинки.
2
3
3
2
3
1
3
3
4
2
1
5
/. Підсумок уроку.
Метод «Прес»
2
/І. Домашнє завдання. 1
Всього 45 хвилин
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Учитель: Чого ви очікуєте від нашого уроку? (Відповіді дітей)
Девіз уроку (Слайд 1.): Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
3. Дружно і плідно працювати.
Учитель: Як ви його розумієте? (Відповіді дітей)
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Розповідь учителя з одночасним переглядом відео сюжету «Хроніка воєнних
років» Слайд 2.
Сьогодні ми з вами перегорнемо сторінки історії України і поговоримо
про Другу світову війну.
- А що ви знаєте про ті страшні часи?
Відтоді минуло понад сімдесят років.
1941 рік, червень, суботній день. Люди готувалися до недільного
відпочинку.
22 червня 1941 року о 4 годині ранку, коли вся наша країна відпочивала
від денних турбот, без оголошення війни, несподівано варварський напад
порушив тишу. Саме у цей день на нашу країну напала фашистська Німеччина.
У страшній війні 1941-1945 років Україна втратила кожного шостого
жителя – мільйони людей.
У руїни і згарища було перетворено 714 міст і 28 тисяч сіл. Скільки горя,
страждань за цими цифрами.
Діти війни… Війна забрала в них отчий дім, материнську ласку,
батьківську турботу, безхмарне дитинство і юність. Не можна забувати їхні очі,
сповнені тугою, опухлі від голоду животики, опущені від відчаю голівки і
маленькі рученята, що міцно тримали свою єдину іграшку.
У 1944 році Україна була визволена від фашистів, але війна ще тривала в
інших країнах Європи.
Про події цієї страшної війни, вселюдське лихоліття і перемогу Добра і
Людяності написано багато творів, складено чимало пісень, створено велику
кількість кінофільмів.
- Які кінофільми про події Другої світової війни ви бачили?
- Які книги читали про героїв війни?
- Що вас найбільше вразило з побаченого, прочитаного?
4. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
До теми війни не могла не звернутися у своїх творах дитяча письменниця
Тамара Коломієць.Адже вона належить до покоління, дитинство якого
було перервано війною. Війна забрала і її тата.
Наша дослідницька група підготувала інформацію про життя та творчість цієї
письменниці.
- Розповідь творчої групи «Сторінки з життя Т.Коломієць» (Слайд 3-9.)
- Спогади про повоєнні роки вилилися в оповідання «Ялинка мого
дитинства», яке ми сьогодні прочитаємо, а тема нашого уроку «Спогади
мого дитинства» (Слайд 10.).
І/. ОпрацюванняоповіданняТамари Коломієць «Ялинкамого дитинства».
1. Словникова робота.
А) Гра «Встав букви».
- Замість крапок вставте букви так, щоб вони були початком або
закінченням усіх слів (Слайд 11, 12).
5. Б) Читання колонок слів з різною швидкістю. І колонка – повільно, ІІ
колона – швидше, ІІІ колонка – скоромовкою. А потім у зворотному
порядку. (Слайд 13.)
2. Первинне ознайомлення з текстом (читають переможці конкурсу
«Найкращий читач»).
- Коли відбувалися описані події? (Слайд 14.)
- Скільки років було автору і її брату? (Слайд 14.)
3. Повторне читання оповідання мовчки.
Читаючи, зверніть увагу, які почуття переживала дівчинка, виготовляючи
прикраси? (Слайд 14.)
4. Відтворення та аналіз змісту твору.
- Чому дівчинці доводилося сидіти вдома?
- Скільки ялинкових прикрас залишилося у дівчинки?
- З чого дівчинка намагалася виготовити їх? Прочитайте.
- Що вона придумала зробити з цих матеріалів?
- Що так порадувало дівчинку?
- Прочитайте, якими видавалися дівчинці іграшки солом’яногокольору.
- Прочитайте описи іграшок-витинанок, які вирізала дівчинка.
- Чим видалися дівчинці ці саморобні прикраси?
- Що у спогадах письменниці вас здивувало, а що – схвилювало?
6. 5. Фізкультхвилинка «Ялинка» (Слайд 15.).
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Гра «Прочитайте речення про те, що …» (Слайд 16.)
- дівчинка хворіла;
- дівчинка фантазерка;
- саморобні іграшки дівчинці дуже подобалися;
- пережите в дитинстві не полишало її все життя.
Б) Гра «Найшвидший шукач». Хто швидше знайде і прочитає речення з
такими висловами (Слайд 17.):
- “житньої соломи”;
- “незадруковані береги”;
- “моя задумка”;
- “він схожий на”;
- “нехитрі ласощі”;
- “вигадувати історії”.
7. Творча робота на основі прочитаного.
7. Роботав гетерогенних групах (учні об’єднуються в групи за відповідними
емблемами, які перед уроком отримали від помічника учителя (один з
учнів): котик, пташка, зайчик, ведмедик, білочка, іграшка) (Слайд 18).
- 1 завдання однакове для всіх груп: скласти мозаїку з розрізаного тексту
«Ялинка мого дитинства» і здійснити самоперевірку (на звороті емблема
групи).
- 2 завдання для кожної групи індивідуальне (Слайд 19.):
«Котики» - скласти Аукціон запитань;
«Ведмедики» - провести Аукціон думок (висловити своє враження від
прочитаного);
«Білочки» - відповісти на запитання, «Що було б з дітьми, якби не
відбулася Друга світова війна»?;
«Зайчики» - зачитати виразно опис зайчиків;
«Іграшка» - вигадати пригоди про іграшкових звірят, про яких читали у
тексті;
«Пташки» - виразно прочитати останній абзац про чарівне мистецтво
витинанки.
8. 8. Мистецтво витинанки. Розповідь творчої групи «Витинанки» (Слайд
20.).
9. Інструктаж з правил безпеки при роботі з ножицями (Слайд 21.).
10. Виготовленнясніжинки. Розповідь вчителя про етапи роботи. Слайд 22.
/. Підсумок уроку.
Метод «Прес» (Слайд 23.).
1. Я вважаю, що …
2. Тому, що …
3. …, наприклад, …
4. Таким чином, …
9. Учень: За мир, щоб сміятись,
За мир, щоб трудитись
За мир, щоб троянди цвіли
Щоб жито буяло і діти росли. (Слайд 24.).
/І. Домашнє завдання (Слайд 25.).
Читати оповідання «Ялинка мого дитинства» - для всіх.
За бажанням виготовити витинанку.
Творче завдання: скласти розповідь про улюблену ялинкову прикрасу
вашої родини.
Джерела інформації:
1. Савченко О.Я. Літературне читання. – К.: Видавничий дім «Освіта»,
2016.- С. 54-55.
2. http://pedsovet.su/load/422
3. https://youtu.be/L_6fsry_ezs
4. https://yandex.ua/images/search?text=vfk.yrb%20ndfhby&lr=962