Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
69
1. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИГОЮ ТА ІНФОРМАЦІЄЮ
2 клас
Україна, смт. Веселе, Запорізька обл..
КЗ «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської селищної ради
ТЕМА: Формування умінь розрізняти дитячі книжки за типом видання.
МЕТА: Ознайомитиучнів з різними типами видання дитячихкниг: книжка – твір,
книжка - збірка; формувати вміння практично розрізняти дитячі книги за типом
видання; збагатити словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення;
виховувати інтерес до читання художніх книг, повагу до однокласників.
ОБЛАДНАННЯ: комплект дитячих книг, різних за типом видання (по одному
для груп), картки з буквами для гри «Живе слово», комплект книг для гри
«Впізнай книжку» (по одному для груп), книга «Супутник читанки».
ХІД УРОКУ.
І. Самовизначення до діяльності.
1. Створення емоційно – позитивного настрою.
(Кожному учневі перед уроком вчитель прикріплює ромб певного кольору з
певною літерою, щоб вийшла фраза «РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ»)
Діти, дзвоник покликав нас на урок, утворимо коло нашої родини.
Візьміться за руки, відчуйте долоньками підтримку друзів, посміхніться один
одному та побажайте успіхів.
За виразами ваших облич бачу, що у вас усе гаразд і ми можемо розпочинати
урок. А який урок, дізнаємося, коли пограємо у гру «Живеслово». Об’єднайтеся за
кольором прикріплених ромбів, утворіть слово і прикріпіть на дошку. Проходьте
на свої місця. Отже, діти, прочитаємо разом, який у нас буде урок «РОБОТА З
ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ»
2. Мотивація навчальної діяльності.
- Чим вам цікаві уроки роботи з дитячою книгою?
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Підготовка учнів до активного і свідомого засвоєння нового матеріалу.
1. Повідомлення теми та мети уроку.(Слайд 2)
- Перед вами на екрані книга. На вашу думку, чим вона відрізняється від
звичайних книг?
(Малюнок обкладинки книги без назви )
Цікаво дізнатися її назву? Гра «Розумні стрільці» допоможе нам в цьому.
Називайте цифру і літеру.
2. 1 2 3
А
Б
Так яку назву книги ми отримали, прочитаємо?Це і є тема нашого уроку. (На
обкладинці книги з’являється назва)
ІІІ. Етап сприйманнята усвідомлення навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
Чи всі слова зрозумілі в назві книги?
До якої книги звертаємося, колинеобхідно дізнатися значення незрозумілого
слова? Так, правильно, до тлумачного словника.
Томуперша сторінка книги «Словничок – довідничок». (Слайд3)
Інформацію для неї підготували наші «Дослідники», їм слово.
Тип – група предметів, що виділяється за спільними ознаками.
Видання – друкований твір, призначенийдля поширення вміщеної в ньому
інформації.
Отже, на уроці ми познайомимося з книгами для дітей, різними за типами
видання.
2.Фізхвилинка. (Гра «Театр Мім») (Слайд4)
Перед подальшоюроботоювідпочинемо і пограємо у гру «Театр Мім»
Підведіться, візьміть в руки книжку,відкрийте її, пальчиком правої руки
починаємо вести по рядочкуі читати. Перегортаємо сторінку, пальчиком лівої
руки ведемо по рядочкуі читаємо. Закрийте книжку, покладіть її на парту, сідайте
зручненько, продовжимороботу.
3. Друга сторінкакнижки «Дослідницька»».(Робота в групах) (Слайд5)
Друга сторінка книги «Дослідницька». Серед великої кількості дитячихкнижок
є різні книги за типом видання, спробуємо їхвизначити.
Працювати будемо в тимчасовихгрупах. Для того, щоб робота йшла
продуктивно, не забувайте про правила роботив групах. Прошу групи зайняти
свої місця.
Увага!У кожної групи по три книги. Уважно їх роздивіться, зверніть увагу на
кількість авторів та кількість творів у книжці, виберіть зайву. Під час презентації
роботиобґрунтуйтесвій вибір.
І група – запропоновано однукнижку одного автораз одним твором та дві книги
– збірки одного автора.
ДИТЯЧІ
В якому місці на
обкладинці книги
розташовується
прізвище автора?
прізвище
автора?
КНИГИ
ЗА ТИПОМ
В якому місці на
обкладинці книги
розташовується
назва?
ВИДАННЯ
3. ІІ група - запропоновано однукнижку - збірку одного автората дві книжки одного
автора з одним твором.
ІІІ група – запропоновано однукнижку – збірку різних авторів та дві книжки –
збірки одного автора.
Роботазавершена, займіть свої місця. Підведемо підсумки нашого дослідження,
визначимо книги за типом видання.
Слово надається спікерові __ групи.
Продемонструйте, яку книгу ви вибрали
І група вибрала книгу одного автораз одним твором - за типом видання – це
книга – твір.
ІІ група вибрала книгу одного автораз кількома творами - за типом видання – це
книга – збірка одного автора.
ІІІ група вибрала книгу, в якій зібрані творирізних авторів - за типом видання –
це книга - збірка Кількох авторів.
Можемо підвести підсумок.
Книги за типом видання
Книга – твір Книга – збірка
Одного автора Кількох авторів
Добрепопрацювали ми з вами!
ІV. Етап закріпленнята застосуваннязнань.
1. Перевірка первинного сприймання
Наступнасторінка «Ілюстрованавікторина».(Слайд6)
Пропонуювам розглянути ілюстрації обкладиноккниг, визначити тип видання.
Якщо книга – твір, то покажіть сигнал зеленого кольору. А якщо збірка одного
автора – сигнал червоного кольору.
4. Книга якого типу видання ще не з’являлася у нас на екрані?
Це книга – збірка кількох авторів «Добридень школярику»
Суперова робота в нас вийшла!
2. Застосування знань в практичній діяльності.
Четверта сторінкакнижки «Ігрова».(Робота вгрупах) (Слайд7)
Наступна сторінка книги «Ігрова». ЇЇ підготувала Мудра Сова. Вона пропонує
погратиу гру «Вибери книжку». Займіть місця біля столів тимчасовихгруп. На
запропонованихСовоюкнигах наклейте відповідні номери.
На екрані: 1 – книжка – твір;
2 – книжка – збірка одного автора;
3 – книжка – збірка творів різних авторів.
Перевірка роботигруп.
Це була прекраснаробота, діти.
Проходьтена свої місця.
3. Фізхвилинка для очей «Совенята» (Слайд 8)
Після напруженої праці дамо відпочинокнашим оченятам.
V. Робота з твором.
5. 1. Колективна роботанад твором.
П’ята сторінка книжки“ Читайко»(Слайд9)
В кожного на парті книга «Супутник читанки».
Роздивіться уважно обкладинку книги, визначте тип видання. Правильно – це
книга – збірка кількох авторів.
Відкрийте книгу на сторінці 175. Сьогодніми познайомимосяз твором
В. Сухомлинського «Якдіти раділи, а ялинка плакала». Я починаю читати, а ви
уважно слідкуйте, щоб продовжитичитання.
- Визначте жанр прочитаного твору.
- Значення яких слів вам були незрозумілі.
- Як ви розумієте значення слова «милуватися», «туга» ?
Перечитайте текст самостійно. Розпочинаємочитати «Бджілкою». Стоп, далі
продовжимочитати «Рибкою».
Розуміння змісту прочитаногоперевіримо за допомогою інтерактивних тестів.
Розпочинаємороботув парах на нетбуках.
Я продивилася результати, гарна робота
Зміст тексту ви зрозуміли добре. Хто пояснить, чомуж ялинка плакала?
А що треба зробити, щоб ялинки не плакали?
Спробуємо уявитисебе ялинками. З якими словами ви б звернулися до людей
Шикарна робота!
V. Підсумок уроку.
1. Рефлексія діяльності.(Слайд10)
Урок добігає кінця. Давайте підведемо підсумки того, про що дізналися на
уроці, що зацікавило, що найбільше сподобалося, в чому виникли труднощі. Я
пропоную подзвонитидруговіі розповістийому про це.
VІ. Домашнє завдання. (Слайд11)
Я задоволенавашою роботою,на уроці. Ви, діти, молодці. За плідну роботуна
уроці дарую кожномузакладку для книг з висловом по темі уроку. Вдома
прочитаєте, запам’ятаєте і будете застосовуватина уроках.
Поаплодуємо собіза роботуна уроці.
(Ви, діти, молодці. За гарну роботуна уроці вас чекає сюрприз у верхній шухляді
вчительського стола.) – Голос книги за кадром.
Хто це? Перевіримо шухляду? Що ж це? Закладки, та ще ж не прості, а з
розумними висловами.
6. За ка м’я жка- кни твір,
!!! па збір тай: кни жка-
Лю ваш і во ре кни
друг біть на бе гу - жіть