Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Використання QR-кодів у освітньому середовищі

231 views

Published on

Використання QR-кодів у освітньому середовищі

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Використання QR-кодів у освітньому середовищі

  1. 1. Дрижал Олександр Михайлович методист НМЦ викладання інформатики, ІКТ і ДН, ст. викладач кафедри теорії та методик природничо-математичних дисциплін та технологій, Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Використання QR – кодів у навчально-виховному процесі. В даній статті розповідається про можливості використання сучасного виду кодування за допомогою QR-кодів та використання додатку QR-сканера на мобільних пристроях на уроках інформатики та інших уроках у школі. У статті розповідається якможна застосовуватиприкладнідодатки на смартфонах і планшетах під час виконання завдань квесту, при вивченні на уроках інформатики теми «Кодування» та інших темах. Також QR-коди набувають популярності у сучасних книгах, підручниках, ними кодують додаткові матеріали, які розміщенні на веб-ресурсах і не увійшли у книгу чи підручник. В статті наведенні приклади інтернет-ресурсів створення QR-кодів та приклади самих QR-кодів, які будуть корисними учням, учителям загальноосвітніх навчальних закладів, методистам, практичних завдань, і коментар до них. Ключові слова: App Store, Play Market, QR-code, QR-scanner, QR-код, QR-сканер, веб-сайт, гіперпосилання, Інтернет-сервіси, Інтернет-ресурси, комп’ютерна програма, піксельне зображення, прикладна програма. Перед тим як розкрититему, хочу запропонувати деякий матеріал із історії виникнення QR-кодів. QR-код (англ. quick response — швидкий відгук) — матричний код (двовимірний штрих-код), розроблений і представлений японською компанією «Denso-Wave» в 1994 році. Основна перевага QR-кода — це легке розпізнавання сканувальним обладнанням (в тому числі й фотокамерою мобільного телефона), що дає можливість використання в торгівлі, на виробництві, в логістиці. На відміну від старого штрихкоду, який сканують тонким променем, QR- код визначається сенсором як двовимірне зображення. Три квадрати в кутах зображення та менші синхронізуючі квадратики по всьому коду дозволяють нормалізувати розмір зображення і його орієнтацію, а також кут, під яким сенсор розташований до поверхні зображення. Точки переводяться в двійкові числа з перевіркою контрольних сум.
  2. 2. Основна перевага QR-коду — це легке розпізнавання скануючим обладнанням (в тому числі і фотокамерою мобільного телефону). Хоча термін «QR code» є зареєстрованим товарним знаком «DENSO Corporation», використання кодів не обкладається ніякими ліцензійними відрахуваннями, а самі вони описані й опубліковані як стандарти ISO. Специфікація QR-коду не описує формат даних. Найпопулярніші програми перегляду QR-кодів підтримують такі формати даних: URL, веб-сторінки, E-mail (з темою листа), SMS на номер (з темою), MeCard, vCard, географічні координати. Також деякі програмиможуть розпізнавати файли GIF, JPG, PNG або MID менше 4 КБ і зашифрований текст, але ці формати не отримали популярності. Більше інформації про структуру самого коду можна почитати у відкритих джерелах, зокрема у Вікіпедії [2]. Тепер перейдемо достворення самого QR-коду, за допомогою Інтернет- ресурсів (сайтів). Такий двовимірний код у вигляді квадрату з пікселями чорного та білого кольору можна створити за допомогою ресурсів. [4]-[13]. Розглянемо приклад створення QR-коду за допомогою веб-сайту http://ua.qr-code-generator.com З меню ресурсу видно, що кодувати можна:  веб-посилання;  текстову інформацію (біля абзацу тексту);  персональні дані (дані візитівки);  відправдення повідомлень. Це списокнайбільш поширених кодувань. У навчально-виховному процесі для вчителів та учнів достатньо вміти кодувати текст та гіперпосилання.
  3. 3. Приклади QR-кодів шифрованого тексту: Приклади QR-кодів із шифрованими гіпер посиланнями, посиланнями на відео у Ютубі: Приклади використання QR-кодів у повсякденому житті, зокрема в громадському транспорті міста Хмельницького (у тролейбусах) та на визначних, історичних пам’ятках міста Хмельницького:
  4. 4. Як видно із інтернет ресурсу, а вони у більшості своїй схожі у створенню QR-кодів. Обираємо тип кодування, наприклад «направлення на веб-ресурс» копіюємо гіперпосилання у відповідне поле та натискаємо кнопку «Створення QR-коду». Справа з’являється відповідний двовимірний піксельний код – QR- код. Під ним кнопка «Скачати QR-код». Код завантажується запакованим архівом, а сам код має формат *.JPG. Для перевірки правильності створення QR-коду, звісно потрібно мати мобільний пристрій: смартфон чи планшет, на якому встановлений відповідний додаток – «QR-сканер». Для цього потрібно зайти в App Store або Plat Market та в пошуку знайти відповідний додаток, як показано на малюнку. Щоб завантажити мобільний додатокпотрібно, щоб на мобільному пристроїбув інтернет, тобто або інтернет підключення через WIFI або ж мобільний інтернет. Потім додатокможна використовувати без підключення до інтернету. Перевіряти правильність створення можна прямо скануючи QR-код з екрану монітору камерою мобільного пристрою з використоанням відповідного додатку. І на завершення, декілька прикладів застосування QR-кодів у навчально- виховному процесі. По перше, сучасні автори підручників та посібників використовують QR- коди, для перенаправлення на додатковий матеріал, який не увійшов у сам підручник (через те, що кількість сторінок має певні обмеження). Автори розміщують додатковий матеріал на своїх інтернет-ресурсах. Це може бути: аудіо-файли, відео, презентації, фото чи малюнки, тощо. По друге, кодуючи текст за допомогою QR-кодів, учитель може кодувати учням завдання, які вониповинні виконати і це усе оформлятиу вигляді квесту, чи як елементи квесту на уроці. По третє, на уроках інформатики, під час вивчення теми «Кодування» можна на прикладі QR-кодів показати як можна кодувати інформацію різного типу. Також, як видно із товарів та послуг, які продаються та купуються на ринку. Торгові марки та сервіси використовують QR-код для кодування посилання на свої інтернет-ресурси чи види послуг. Зокрема мобільний банкінг у Privat24. Маркування товарів QR-кодами та багато інших випадків застосування, які були наведенні вище. Тому ознайомлення учнів та вчителів з QR-кодами є необхідною умовою у сучасному інформаційному світі.
  5. 5. Список використаних джерел та літератури: 1. Голицына И. Н. Мобильноеобучение как новая технология в образовании[Електронний ресурс]/ И. Н. Голицына, Н. Л. Половникова. – 2009. – Режим доступа: http://library.istu.edu/bulletin/art.tech. 2009.05.pdf (Дата Звернення: 15.01.2018 ) 2. Вікіпедія [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/ (Дата звернення: 15.01.2018р) 3. Жук Ю.О. Системніособливостіосвітнього середовищаякоб'єкта інформатизації // Післядипломна освіта в Україні. – 2002. - № 1. – с. 35–37. 4. Інтернет-ресурс по ствернню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://www.qr-code-generator.com/ (Дата звернення: 15.01.2018) 5. Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів (російською) [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://qrcode.tec-it.com/ru (Дата звернення: 15.01.2018) 6. Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів (російською) [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.visualead.com/qr-code-generator (Дата звернення: 15.01.2018) 7. Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів (російською) [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://qr.net/ (Дата звернення:15.01.2018) 8. Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів (українською мовою) [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ua.qr-code-generator.com/ (Дата звернення: 15.01.2018) 9. Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу : https://www.the-qrcode-generator.com/ (Дата звернення: 15.01.2018) 10.Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.qrstuff.com/ (Дата звернення: 15.01.2018) 11.Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.unitag.io/qrcode (Дата звернення: 15.01.2018) 12.Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://goqr.me/ (Дата звернення: 15.01.2018) 13.Інтернет-ресурс по створенню QR-кодів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://qrcode.kaywa.com/ (Дата звернення: 15.01.2018) 14.К.Л.Бугайчук, 2012 Інформаційні технології і засобинавчання. 2012. №1 (27). 15.П. Малежик, М. Малежик Використання мобільних апаратних пристроїву навчальному процесі/Психолого-педагогічніпроблеми сільської школи. Випуск 48, 2014 р.

×