1. Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Ересек тобы.
Білім беру саласы:Таным,қатынас
Бөлімдері: Сөйлеуді дамыту,математика,құрастыру
Тақырыбы: «Ойнайық та, ойлайық!»
Мақсаты:
Білімділік: Балаларға өтілген оқу қызметіне байланысты тапсырмалар бере
отырып,білім білік дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: дидактикалық,логикалық ойындар арқылы есте сақтау
қабілеттерін,сөздік қорларын молайтып,тіл байлығын дамыту.
Тәрбиелік: Туған елін,жерін оның табиғатын
сүюге,қорғауға,адамгершілікке,ұқыптылыққа,тазалыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: дидактикалық ойындар,суреттер,слайд.
Әдіс-тәсіл: Түсіндіру, көрсету,сұрақ-жауап,сөз ойлап табу,сергіту
сәті,мадақтау,қорытынды.
Полилингвалды компонент: су-вода-water, Отан-Родина-Birthplace.
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиеші іс-әрекеті Балалардың іс-
әрекеті
Мотивациял
ық
қозғаушылы
қ
Біз қандаймыз,қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз,
Ренжуді білмейміз.
Қуанамын мен де,
Қуанасын сен де.
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
Доброе утро,всем нам,
Доброе утро,всем гостям.
Good morning, Good morning ,
Good morning to you.
Good morning, Good morning,
I am glad to see you.
Балалар шеңберде тұрып қонақтармен
амандасады.
Барлық балалар
шеңбер бойында
тұрып қимыл –іс
әрекетпен
орындайды
Ұйымдастыр
у-ізденушілік
Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар біз бүгін сендермен «Ойнайық
та ,ойлайық!»атты сабағымызды
Балалардың
жауаптары
тыңдалады.
2. көрсетеміз.
Олай болса,назарымызды экранға
аударайық.
Экранда Балапан арнасындағы
«Ғажайыпстанға саяхат»
мультфилімінен үзінді көрсетіледі.
Қонаққа Елдос пен Аяжан келеді.
Тәрбиеші: Сәлеметсіңдер ме
Аяжан,Елдос!
Аяжан мен Елдос келіп балалар мен
қонақтармен амандасады.
-Менің атым Елдос
-Менің атым Аяжан.Біз «Ғажайыпстанға
саяхат» бағдарламасынан келдік.Біз
Білімпаз атадан хат әкелдік.
Тәрбиеші:Елдос,Аяжан біздің
балабақшамыздағы
«Ойнайық та,ойлайық!» атты
сабағымызға қош келдіңдер.
Кәне балалар қонағымызды ортаға
алып,сабағымызды бастайық.
Тәрбиеші хатты оқып береді.
«Сәлеметсіңдер ме балалар! Мына
сиқырлы ұяшықтағы сандардың
тапсырмаларынорындаңдар.
Білген,түйгендеріңді Аяжан мен
Елдосқа үйретіңдер.Оларда білімге
құштар,білуге құмар өздерің сияқты».
Слайд арқылы ұяшықтардағы сандар
шығады.
Балалар мына тақтадағы сандарды
ретімен атап және сол сандағы берілген
тапсырмаларды орындайсыңдар.
1-сандағы тапсырма: «Сөйлеуді
дамыту» .
Баларлар туған жер,Отан туралы
тақпақтар,мақал мәтелдер білесіңдерме?
Олай болса кәне айтайықшы.
Логикалық ойлау: «Адасқан әріптер»
анаграмма шешу.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Т О А Н Л Ғ М Ш Қ
Аяжан мен Елдос
балалардың
арасына келіп
отырады.
Балалар бірінші
ұяшықты
таңдайды.
Балалар
тақпақ,мақал
мәтел айтып
береді.
Ж.Дильназ,
3. Отан,Ана,Ата,Шана,Ағаш,Алма,Қалам
Балалар бірініші тапсырманы орындап
болық.Ал енді тақтадағы бір санын
ашып көрейікші. (Бір санын алып
аударып қар қылауының жартысын
жапсырады)
Жарайсыңдар балалар!Енді келесі 2
санындағы ұяшықты ашамыз.
2- тапсырма: «Математика әлемі»
1-10 дейін тура және кері санау.
Ортаға 5 бала шығып,сандар туралы
тақпақтарын айтып өтеді.
Достар мені бір дейді, (Арлан)
Қарайды да бүй дейді.
«Мұқтажсын қол аяққа
Ұқсап тұрсың таяққа».
Мен «Екімін»балалар,(Сабина)
«2»деген баға бар.
Аз болған соң талабы,
Үлгере алмай қалады
Мен ғой үштің таңбасы,(Б.Айзере)
Зейін қойып тыңдашы.
Екі қисық қосылған,
Үш жазылған осыдан.
Мен үшке ағамын, (Бекзат)
Жақсысымын бағаның.
Оқуға дос барғанда ,
Риза мені алғанда.
«1»мен «2» алмаңдар, (Аяна)
«3»ке алданып қалмаңдар.
«4» бағасын алғандар
Мені ғана армандар.
«Тез ойлан» логикалық есептер.
1.Мұз айдында екі бала,
Асыр сап жүр сырғанап.
Сырғанамай бір бала ,
Жағалауда тұр қарап.
Сабина.
Аяжан
Тақтаға 2бала
шығады.
Өздігімен жұ
мыс жасайды
Балалар
тақпақтарын
айтады.
4. Енді осы баланың ,
Саның айтсаң жарадың
2.Үйге кірді Алдияр,
Оған қоса Мадияр.
Кейін келді Айдана,
Қанша болды бар бала?
3.Табақта төрт алма,
Қолымда бір алма.
Барлығын қосқанда,
Болады неше алма?
4.Үстел үстінде үш стақан балмұздақ и
тұр.Марат бір стақан балмұздақты жеп
қойды.Неше стақан балмұздақ қалды?
5.Екі сиырдың мүйізі қанша?
6.Бір мысықтың аяғы қанша?
7.Төрт баланың қолы нешеу?
Тапсырма: «Көршісін тап»
5
3
7
8
6
4
Балалар жеке жұмыс жасайды.
Жарайсыңдар балалар!Олай болса,екі
санын алып тақтаға жапсырамыз.Кәзір
бір тынығып бойымызды сергіп алайық.
Сергіту сәті: «Слайд арқылы музыка
әуенімен қимыл қозғалыс жасайды.»
Ал енді балалар келесі 3 ұяшықты
ашамыз.
3- сандағы тапсырма:
«Қызықты ойын»
«Кім жылдам?»
Пішіндерден зат құрастыру.
Өте тамаша балалар!
Көптеген пішіндерден әртүрлі заттар
жасауға болады екен. Ал енді үшінші
санды алып,аударып тақтаға ілеміз.
Келесі 4 ұяшықты ашайық.
4- сандағы тапсырма: «Зерттеушілер»
Балалар кім айтад қазір бізде жылдың
Қойылған
сұрақтарға
ойланып дұрыс
жауап беруге
тырысады.
Парта үстіндегі
жеке
жұмыстарын
жасайды.
Барлығы
шеңберге тұрып
сергіту сәтін
жасайды.
5. қай мезгілі?
-Қыс мезгілі.
-Далада не жатыр?
-Қар.
-Ал қар ерісе не болады?
-Суға айналады.
Ал суды қатырса,мұзға айналады.
-Жақсы балалар қазір біз сендермен
сумен нешетүрлі тәжірибе жасаймыз.
1-Тәжірибе: «Су мөлдір»
Екі шыны ыдыс тұрады біреуіне су,ал
екіншісіне сүт құйып екі ыдысқа да
қасық саламыз.Қайсысынан
көрініп,қайсысынан көрінбейтінін
балалар бақылайды.Суы бар ыдыстан
қасықты көруге болады,ал сүт тұрған
ыдыстан қасық көрінбейді.Яғни «Су-
мөлдір,ал сүт мөлдір емес.»
2-тәжрибие:
Балалардың алдарында екі шыны ыдыс
тұрады. Қолдарына шыны ыдысты алып
суды шайқап түсін өзгертеді.
Судың түсі өзгергенін біледі.
Балалар түрлі
заттар
құрастырып өз
ойларын айтады.
Рефлексивті
түзетушілік
Қорытынды:
Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Қонаққа кімдер келді?
Тапсырмалар,тәжірибиелер ұнады ма?
Сабақ сонында балаларды
мақтау,мадақтау.
Балалардың
жауаптары
тыңдалады
Күтілетін нәтиже:
Біледі: 1-10 ға дейін кері және тура санау,логикалық есептерді
шығару,санамақ,мақал мәтел.
Игереді: Тапсырмаларды ретімен,тиянақты орындау керектігін.
Меңгереді: Өз ойларын толық жеткізуді.