SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Қостанай облысы
Қостанай ауданы
«Н.Наушабаев атындағы Затобол мектеп- гимназиясы»ММ
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі
Ахмет Гүлнұр Төлендіқызы
Уақыты: Қазақ тілі Мұғалім: Ахмет Г.Т Сынып: 8 «а»
Сабақ
тақырыбы:
Анықтауыш.Анықтауыш болатын сөз таптары.
Жалпы мақсат: Анықтауыш туралы білім деңгейін көтеру, тереңдету; түрлі әдістермен
оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өзіндік шығармашылыққа баулу;
ұжымшылдыққа, нақтылыққа ,өз тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сілтеме: Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Қазақ тілі мен әдебиеті оқыту әдістемесі
Үлестірме материалдары
Оқу нәтижесі: Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,
оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау
Сабақта
қолданылатын
материалдар:
Интерактивті тақтамен жұмыс, кәртішкелер,слайд
Оқыту әдістері: Оқыту меноқудағы жаңа әдіс-тәсілдер,оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға
психологиял
ық ахуал
туғызу
2 мин
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1. Оқушылармен амандасу үш тілде
-Сәлеметсіздер ме,здравствуйте,good morning!
2. Шеңбер құрып, бір-біріне үш тілде сәттілік,жылы
лебіздер айтқызу
Бір-бірінің қолдарын
ұстап, жылы сөздер
айтып,сәттілік тілейді.
Үй
тапсырмасы
н тексеру
5 мин
Қызығушыл
«Сиқырлы қобдиша» әдісі арқылы оқушыларға өткен
тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз
болатын қайталау сұрақтары беріледі.
-Сөйлемнің қандай тұрлаусыз мүшелерін білесіңдер?
-Тұрлаусыз мүше дегеніміз не? (ережесі)
-Толықтауыш дегеніміз не?
-Мағынасы мен байланысу түрлеріне қарай толықтауыш
қандай түрлерге бөлінеді?(тура және жанама).
-Әр қайсысына мысал келтіріңдер
-Толықтауыш құрамына қарай неше түрге бөлінеді? (3
дара,күрделі,үйірлі)
Сабақтың тақырыбын тапсырма арқылы айқындау.
Талдау,жинақтау,қоры
ту
ықты ояту
3 мин
Берілген сөйлемнен сын есімді тауып, атқарып тұрған
қызметін анықтаңдар.
Көгілдір аспанда бозторғай ән салады.
-Оқушылар, мына сөйлемдегі сын есім қандай қызмет
атқарып тұр?
-Қалай ойлайсыңдар, мен бұл тапсырманы не үшін
сіздерге бердім?
-Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбын кім
біледі?Сабақтың мақсаты,тақырыбы
айтылады.Дәптерлеріңе күн,сабақтың тақырыбы
жазылады.
Жаңа
тақырып
3 мин
5 мин
Пысықтау
1.ЖЖ. Постерді қорғау. Анықтауыш туралы білгендерін жазып қорғау. (орыс
тілінде,ағылшын тілінде)
2. Жаңа сабақты өздері жұппен талдайды.
1-жұп
Сөйлемде зат есімнен немесе заттық ұғымда жұмсалған басқа да сөз
таптарынан болған мүшелерді сындық,сапалық,сандық,иелік жағынан
сипаттайтын тұрлаусыз мүшені анықтауыш дейміз.Соған сәйкес сұраулары:
Қандай? Қай? Қанша? Неше?Кімнің? Ненің? Керімбаланың осы әніне орай
қып,Оралбай да бір кербез әнге шырқай жөнелді.Оның әні – «Гауһар тас». Бірінші
сөйлемде әніне деген толықтауышты екі анықтауыш сипаттап тұр.
Анықтауыш өзі анықтайтын мүшесімен қабыса,матаса байланысады.Мысалы,
Керімбаланың әніне дегенде матаса байланысқан, осы әніне дегенде қабыса
байланысқан.
2-жұп
Анықтауыш бірнеше сөз таптарынан болады.Анықтауыштар құрылысына қарай
дара,күрделі және үйірлі болады (кестеге қараңдар)
Анықтауыштар құрылысына қарай Мысалдар
Дара Құстар шыршалы орманды жақсы көреді
Күрделі Қылқан жапырақты ағаштың ең үлкені –
алып қарағай.
Үйірлі Ыстық шаңға құмыққан Байжан купенің
терезесін қайта түсіріп жіберді.
Талабы бар жігіт жерде қалмайды.
Анықтауыш болатын сөз
таптары
Мысалдар
Сын есімдер Қысқа жіп – күрмеуге келмес.
Зат есімдер Сәндікке күміс жүзік тағатын болды.
Сан есімдер Адамның үш жұрты болады: ағайын жұрты,нағашы
жұрты,қайын жұрты.
Есімдіктер
Есімше
Осы жылқы – жүйрік.
Жалбыраған бұтақтары жерге тиіп тұрады.
Ілік септікте тұрған есім сөздер Шыршаның қабығы жырым-жырым,ал май
қарағайдың діңі жып-жылтыр.
1. Тапсырма.(ӨЖ) Анықтауыш болатын сөз таптарынан әр қайсыларын бір-бір
сөйлем құрастырыңдар.
3 мин
5 мин
Сергіту сәті
2 мин
2.Кәртішкемен жұмыс.( ӨЖ)Мақал-мәтелдерден анықтауыш сөздерін теріп
жазып, орыс тілінде,ағылшын тілінде айтыңыздар.Анықтауыш сөздер қай сөз
табынан екенін айтыңыздар.
1. Көп сөз- көмір, аз сөз- алтын. Көп-много- many, аз-мало-littie
2. Ең тәтті де тіл,
Ең ащы да тіл,
Ең жұмсақ та тіл,
Ең қатты да тіл. Ащы-горький- bitter , тәтті-сладкий- swet,жұмсақ-мягкий-
soft ,қатты-твердый -solid
3. Ана тілің алпыс тілге татиды. Алпыс-шестьдесят- sixty
4. Сөзің тәтті болсын,ашуың қатты болсын.
7 мин 3. (ЖЖ)Шығармашылық жұмыс. Шашылып қалған
сөздерден мақал-мәтелдерқұрып,мағынасын
түсіңдіріңдер,анықтауыш қызметіндегі сөздерді
атаңдар.
*Туған жер – тұғырың,
Туған ел – қыдырың.
*Өнер алды – қызыл тіл.
* Народная дружба и братство - дороже всякого
богатства.
*A friend in need is a friend indeed.(друзья познаются в
беде)
Оқушылар тіл туралы
,отан,достық туралы
түсініктерін
талқылайды
Бекіту
2 мин
4. Семантикалық картаны толтыру
Сөзд
ер
Сын
есім
есім
дік
Есім
ше
Зат
есім
Сан
есім
Ілік
септікте
тұрған есім
сөздер
осы +
қыр
ық
+
айтқ
ан
+
қыз
ық
+
Резе
ңке
+
Бала
ның
+
Оқушылар алған
білімдерін түйіндейді
Қорытынды
3 мин
5.(ЖЖ)Венн диаграммасы
Толықтауыш Анықтауыш
Ортақ
Үйге
тапсырмасы
2 мин
105-жаттығу,73-бет Үй тапсырмасын білу,
түртіп алу
Бағалау
2 мин
Өзін-өзі бағалауы
Рефлексия
мин
1 мин
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы қысқаша
жаздыру
«Екі жұлдыз, бір тілек
»

More Related Content

What's hot

6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfgNurlan Abilhanov
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыавnurlan93kz
 
ашык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерташык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруертAsem Sarsembayeva
 
сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,oquzaman
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкаoquzaman
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыыnurlan93kz
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавыnurlan93kz
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsdsnurlan93kz
 

What's hot (20)

2053xczcxc
2053xczcxc2053xczcxc
2053xczcxc
 
11
1111
11
 
222222222222222
222222222222222222222222222222
222222222222222
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
 
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
 
2051fdfdfd
2051fdfdfd2051fdfdfd
2051fdfdfd
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
ашык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерташык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерт
 
сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
3222er3243344
3222er32433443222er3243344
3222er3243344
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыы
 
мәтінп
мәтінпмәтінп
мәтінп
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
 
Mugalf
MugalfMugalf
Mugalf
 
777dffefe
777dffefe777dffefe
777dffefe
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
85ewreew
85ewreew85ewreew
85ewreew
 

Similar to гүлнұр сабақ +

жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
сабақ жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығы
сабақ   жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығысабақ   жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығы
сабақ жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығыoquzaman
 
темиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан ктемиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан кoquzaman
 
венера халмуратовна
венера халмуратовнавенера халмуратовна
венера халмуратовнаAsem Sarsembayeva
 
дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4Nurlan Abilhanov
 

Similar to гүлнұр сабақ + (20)

45 ___
45  ___45  ___
45 ___
 
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
Матей көрші
Матей көрші   Матей көрші
Матей көрші
 
Щ дыбысы мен әрпі
Щ дыбысы мен әрпіЩ дыбысы мен әрпі
Щ дыбысы мен әрпі
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
сабақ жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығы
сабақ   жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығысабақ   жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығы
сабақ жамбыл жабаев өмірі,шығармашылығы
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
 
темиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан ктемиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан к
 
978dfsfefed
978dfsfefed978dfsfefed
978dfsfefed
 
Синтаксис. Сөз тіркесі.
Синтаксис. Сөз тіркесі.Синтаксис. Сөз тіркесі.
Синтаксис. Сөз тіркесі.
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
Microsoft word-2-78
 Microsoft word-2-78 Microsoft word-2-78
Microsoft word-2-78
 
00033434
0003343400033434
00033434
 
сссссс
сссссссссссс
сссссс
 
Baian.re
Baian.reBaian.re
Baian.re
 
21wewew
21wewew21wewew
21wewew
 
фффф
фффффффф
фффф
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
венера халмуратовна
венера халмуратовнавенера халмуратовна
венера халмуратовна
 
дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

гүлнұр сабақ +

  • 1. Қостанай облысы Қостанай ауданы «Н.Наушабаев атындағы Затобол мектеп- гимназиясы»ММ Қазақ тілі пәнінің мұғалімі Ахмет Гүлнұр Төлендіқызы Уақыты: Қазақ тілі Мұғалім: Ахмет Г.Т Сынып: 8 «а» Сабақ тақырыбы: Анықтауыш.Анықтауыш болатын сөз таптары. Жалпы мақсат: Анықтауыш туралы білім деңгейін көтеру, тереңдету; түрлі әдістермен оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өзіндік шығармашылыққа баулу; ұжымшылдыққа, нақтылыққа ,өз тілін құрметтеуге тәрбиелеу. Сілтеме: Мұғалімдерге арналған нұсқаулық Қазақ тілі мен әдебиеті оқыту әдістемесі Үлестірме материалдары Оқу нәтижесі: Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып, оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау Сабақта қолданылатын материалдар: Интерактивті тақтамен жұмыс, кәртішкелер,слайд Оқыту әдістері: Оқыту меноқудағы жаңа әдіс-тәсілдер,оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: Оқушыларға психологиял ық ахуал туғызу 2 мин Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті 1. Оқушылармен амандасу үш тілде -Сәлеметсіздер ме,здравствуйте,good morning! 2. Шеңбер құрып, бір-біріне үш тілде сәттілік,жылы лебіздер айтқызу Бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы сөздер айтып,сәттілік тілейді. Үй тапсырмасы н тексеру 5 мин Қызығушыл «Сиқырлы қобдиша» әдісі арқылы оқушыларға өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау сұрақтары беріледі. -Сөйлемнің қандай тұрлаусыз мүшелерін білесіңдер? -Тұрлаусыз мүше дегеніміз не? (ережесі) -Толықтауыш дегеніміз не? -Мағынасы мен байланысу түрлеріне қарай толықтауыш қандай түрлерге бөлінеді?(тура және жанама). -Әр қайсысына мысал келтіріңдер -Толықтауыш құрамына қарай неше түрге бөлінеді? (3 дара,күрделі,үйірлі) Сабақтың тақырыбын тапсырма арқылы айқындау. Талдау,жинақтау,қоры ту
  • 2. ықты ояту 3 мин Берілген сөйлемнен сын есімді тауып, атқарып тұрған қызметін анықтаңдар. Көгілдір аспанда бозторғай ән салады. -Оқушылар, мына сөйлемдегі сын есім қандай қызмет атқарып тұр? -Қалай ойлайсыңдар, мен бұл тапсырманы не үшін сіздерге бердім? -Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбын кім біледі?Сабақтың мақсаты,тақырыбы айтылады.Дәптерлеріңе күн,сабақтың тақырыбы жазылады. Жаңа тақырып 3 мин 5 мин Пысықтау 1.ЖЖ. Постерді қорғау. Анықтауыш туралы білгендерін жазып қорғау. (орыс тілінде,ағылшын тілінде) 2. Жаңа сабақты өздері жұппен талдайды. 1-жұп Сөйлемде зат есімнен немесе заттық ұғымда жұмсалған басқа да сөз таптарынан болған мүшелерді сындық,сапалық,сандық,иелік жағынан сипаттайтын тұрлаусыз мүшені анықтауыш дейміз.Соған сәйкес сұраулары: Қандай? Қай? Қанша? Неше?Кімнің? Ненің? Керімбаланың осы әніне орай қып,Оралбай да бір кербез әнге шырқай жөнелді.Оның әні – «Гауһар тас». Бірінші сөйлемде әніне деген толықтауышты екі анықтауыш сипаттап тұр. Анықтауыш өзі анықтайтын мүшесімен қабыса,матаса байланысады.Мысалы, Керімбаланың әніне дегенде матаса байланысқан, осы әніне дегенде қабыса байланысқан. 2-жұп Анықтауыш бірнеше сөз таптарынан болады.Анықтауыштар құрылысына қарай дара,күрделі және үйірлі болады (кестеге қараңдар) Анықтауыштар құрылысына қарай Мысалдар Дара Құстар шыршалы орманды жақсы көреді Күрделі Қылқан жапырақты ағаштың ең үлкені – алып қарағай. Үйірлі Ыстық шаңға құмыққан Байжан купенің терезесін қайта түсіріп жіберді. Талабы бар жігіт жерде қалмайды. Анықтауыш болатын сөз таптары Мысалдар Сын есімдер Қысқа жіп – күрмеуге келмес. Зат есімдер Сәндікке күміс жүзік тағатын болды. Сан есімдер Адамның үш жұрты болады: ағайын жұрты,нағашы жұрты,қайын жұрты. Есімдіктер Есімше Осы жылқы – жүйрік. Жалбыраған бұтақтары жерге тиіп тұрады. Ілік септікте тұрған есім сөздер Шыршаның қабығы жырым-жырым,ал май қарағайдың діңі жып-жылтыр. 1. Тапсырма.(ӨЖ) Анықтауыш болатын сөз таптарынан әр қайсыларын бір-бір сөйлем құрастырыңдар.
  • 3. 3 мин 5 мин Сергіту сәті 2 мин 2.Кәртішкемен жұмыс.( ӨЖ)Мақал-мәтелдерден анықтауыш сөздерін теріп жазып, орыс тілінде,ағылшын тілінде айтыңыздар.Анықтауыш сөздер қай сөз табынан екенін айтыңыздар. 1. Көп сөз- көмір, аз сөз- алтын. Көп-много- many, аз-мало-littie 2. Ең тәтті де тіл, Ең ащы да тіл, Ең жұмсақ та тіл, Ең қатты да тіл. Ащы-горький- bitter , тәтті-сладкий- swet,жұмсақ-мягкий- soft ,қатты-твердый -solid 3. Ана тілің алпыс тілге татиды. Алпыс-шестьдесят- sixty 4. Сөзің тәтті болсын,ашуың қатты болсын. 7 мин 3. (ЖЖ)Шығармашылық жұмыс. Шашылып қалған сөздерден мақал-мәтелдерқұрып,мағынасын түсіңдіріңдер,анықтауыш қызметіндегі сөздерді атаңдар. *Туған жер – тұғырың, Туған ел – қыдырың. *Өнер алды – қызыл тіл. * Народная дружба и братство - дороже всякого богатства. *A friend in need is a friend indeed.(друзья познаются в беде) Оқушылар тіл туралы ,отан,достық туралы түсініктерін талқылайды Бекіту 2 мин 4. Семантикалық картаны толтыру Сөзд ер Сын есім есім дік Есім ше Зат есім Сан есім Ілік септікте тұрған есім сөздер осы + қыр ық + айтқ ан + қыз ық + Резе ңке + Бала ның + Оқушылар алған білімдерін түйіндейді Қорытынды 3 мин 5.(ЖЖ)Венн диаграммасы Толықтауыш Анықтауыш Ортақ
  • 4. Үйге тапсырмасы 2 мин 105-жаттығу,73-бет Үй тапсырмасын білу, түртіп алу Бағалау 2 мин Өзін-өзі бағалауы Рефлексия мин 1 мин Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы қысқаша жаздыру «Екі жұлдыз, бір тілек »