1. Айтураева Махаббат Салибековна
Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы
«Жаңа жол» жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: Пәні: әдебиет (ашық сабақ) Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев. «Қазақ тілі», «Мен кім?» өлеңдері.
Сабақтың мақсаты: Мағжан Жұмабаев өмірінен мәліметтер беріп, «Қазақ тілі», «Мен кім?»
өлеңдерінің мазмұны мен идеясын ашу.
Өлеңдеріне талдау жасай білу, пікір айта білу дағдыларын қалыптастыру.
Өлең мазмұны арқылы туған тілімізге деген құрметтілікті, құштарлықты
молайту, ақынның өр бейнесін таныту арқылы асқақ рухтыққа, Отанды
қорғауға тәрбиелеу.
Оқыту нәтижелері: М. Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алады.
Өлеңге сатылай кешенді талдау жасай біледі.
Туған тіліне, Отанға деген сүйіспеншіліктері оянады.
Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді.
Әдіс-тәсілдер: Блум таксономиясы, жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ-жауап арқылы
диалог құру, миға шабуыл, т.б.
Сабақтың түрі:
Сабақтың типі:
Дәстүрлі
Жаңа білімді меңгерту
Модульдердің кіріктірілуі 1,2,3,4,5,6,7.
Пәнаралық байланыс Бейнелеу өнері, биология, музыка, қазақ тілі, тарих.
Негізгі дерек көздер: Оқулық. Әдебиет. 6 сынып. Ә. Әбдезұлы, Г. Д. Рыскелдиева,
С.Ч.Тұрсынғалиева.
Интернет желісінен алынған материалдар, ноутбук, түрлі түсті стикерлер,
маркерлер, флиппчарт, М. Жұмабаевтың шығармалар жинағы. «Аңыз адам»
журналы, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
Сабақтың
кезеңдері
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті Ресурстар,
көрнекіліктер
Ұйымдастыру
кезеңі
2 минут
Оқушыларды түгелдеп,
назарын сабаққа аударады.
Психологиялық көңіл күйді
реттейді:
Бүгінгі күн, міне,
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Оқушыларды топқа бөледі.
Мұғаліммен сәлемдесіп,
сабаққа дайындалады.
Топқа бөлініп, белгіленген
орындарына отырады.
«Ерлік», «Бірлік»,
«Қайрат», «Бақыт».
Топ мүшелері өз
міндеттерін бөліседі.
«Ерлік»,
«Бірлік»,
«Қайрат»,
«Бақыт» топ
аттары
жазылған
парақшалар
Білім Үй
тапсырмасын
Күш - білімде, білім - кітапта.
А.Байтұрсыновтың өмірі мен
Түрлі түсті
стикерлер,
2. сұрау
8-10 минут
шығармашылығы.
«Қара бұлт» өлеңінен
шығатын тұжырымдама.
«Анама хат» өлеңі. Ақын
тағдыры.
Ақын өлеңдерінің бүгінгі
күнде алатын орны қандай?
Топтық жұмыс.
Оқушылар сұрақтарға
постер қорғау арқылы
жауап береді.
маркерлер,
флиппчарт
Жаңа сабаққа
дайындық
2-3 минут
Ой қозғау.
Алты алашқа құрбан болған ақ
жаны,
Ақындықтың мұздай мөлдір
маржаны.
Жұмабайдың Мағжаны деп
таны да,
Ұлы Абайдың ұрпағы деп
басыңды и!
Жарасқан Әбдірашев
– Кәнеки, оқушылар, Мағжан
ақын туралы не білеміз?
Оқушылар М. Жұмабаев
туралы білетіндерін ортаға
салады.
Интерактивті
тақта
Түсіну Жаңа сабақ
4-5 минут
Оқушылардың Мағжан
Жұмабаевтың өмірі мен
шығармашылығы жайлы
білімдерін толықтырып,
электрондық оқулық арқылы
ақынның «Қазақ тілі», «Мен
кім?» өлеңдерін оқытады
Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Интерактивті
тақта
Қолдану 4-5 минут Өлеңмен өрнектелген ой Топтық жұмыс
Оқушылар топ ішінде
өлеңнің мазмұнын талдап,
өлеңнің идеясын ашады.
Оқулық
Талдау 5-6 минут Талдау – табыс кілті. Сатылай
кешенді талдау.
Оқушыларға бағыт береді
Топтық жұмыс.
Оқушылар өлеңдерге
сатылай кешенді талдау
жасайды.
Бір-бірінің жұмысын
тексереді.
Электронды
оқулық
Сергіту сәті
1-2 мин
Оқушыларға жұмбақ жасырады
От емес, өртейді, мұз емес,
тоңдырады.
Жақсы айтса, майдай еріп,
Жаман айтса, безінесің.
Жұбататын да, жылататын да не?
Оқушылар жұмбақтың
шешімін табады.
Жинақтау 5-6 минут Шығармашылық кезең
Топтық жұмыс
Оқушылар өздерінің
топтарының атауларын
негізге ала отырып, ақын
мұраты жайлы ауызша ой
толғайды.
Оқулық
Бағалау 2 минут Сабақ соңында оқушының
деңгейіне қарай формативті,
суммативті бағалау.
Топ көшбасшысы топ
мүшелерінің жиынтық
бағасын шығарады. Топтар
бір-бірін стикерлер
арқылы бағалайды
Бағалау
парақшалары
Рефлексия 2-3 минут «Досыма хат» Оқушылар бүгінгі
сабақтан алған әсерлері
жайлы, нені білгенін, нені
білгісі келетіні жайлы
достарына хат жазады.
Арнайы
парақшалар
3. Үйге
тапсырма 1минут
«Қазақ тілі», «Мен кім?»
өлеңдерін мәнерлеп оқу.
«Бабам тілі – мәңгілік» атты
тақырыпта эссе жазу
Оқушылар тапсырманы
күнделіктеріне жазады.
«Тексерілді»
ДОІЖО: /Г. Айнабекова/