1. Усенова Дидар Эрнстовна
ШҚО Семей қаласы Озерки ауылы
«Озерки жалпы орта білім беретін
мектебі» коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі
Ашық сабақ : қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Хабарлы сөйлем
Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырыпты ашу арқылы оқушылардың хабарлы сөйлем және оның
тыныс белгісі жайындағы білімдерін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
1.Оқушыларға сөйлем,оның хабарлы , сұраулы түрлер туралы толық түсінік беру;мәтін құра білуге
,мәтінді ажыратуға ,сөйлемдердің түрлерін айыра білуге үйрету;жұппен шығармашылық жұмыс
істеуге үйрету.
2.Ауызша және жазбаша тілдерін дамыту,сөздік қорын,байланыстырып сөйлеу,шығармашылық
,есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамыту
3.Оқушыларды жеке тұлға екенін түсіне білуге,ұқыптылыққа,мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: жеке сюжетті суреттер, тірек-сызба, сөзжұмбақ
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздендіру.
Сабақтың түрі : ертегі сабақ.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Өзін көрсетеді.
Қуанасың сен де, (Жанындағы досын көрсетеді )
Қуанайық достарым, (Бір-бірінің қолдарынан ұстайды)
Арайлап атқан күнге ! ( Қолдарын жоғары көтереді.)
Тілек айту.
-Мен өзіме және өзгелерге ашық аспан тілеймін.
-Мен өзіме және өзгелерге нұрлы күн тілеймін.
ІІ. Өткен сабақты еске түсіру
«Сөз» неден құрылады?
алматы, арайлым, ақтөс, қарағанды, көкшетау, құлагер.
-Сөздер дұрыс жазылған ба? Қатесін табайық.
-Осы сөздерге байланысты қандай ережені білесіңдер?
«Сөйлем» сөзіне кластер құру.
-Сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлем неден құрылады?
- Жаңа сөйлем қалай жазылады?
-Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?
ІІІ.Жаңа сабақ
Ребус шешу. Хат балық к-с өйле к-м
Қандай сөз шықты?( Хабарлы сөйлем)
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау
Көркем жазу минуты
1.Тақтадағы сөздермен сөйлем құрастырайық. Олар қандай сөйлемдер? Қандай тыныс
белгілерін қойдыңдар. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Өзіміз ережесін айтып көрелік.
Оқулықтағы ережені оқыту ,өз айтқандарымен салыстыру.
Тақтадағы сөйлемдерді оқиық:
Оқушылар демалыста Астанаға барды
2. Астана қандай әдемі
Сендер Астанаға бардыңдар ма
Сөйлемдерді бірдей дауыс ырғағымен оқуға бола ма? Неліктен?
-Сөйлемдерде не туралы айтылған?
Әр сөйлемді тиісті дауыс ырғағымен оқу.
169-жаттығу. Ауызша орындау.
Сергіту сәті
Мынау менің - жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
Мынау басым - ақылды,
Бәрін осы - басқарған.
Мынау менің - оң қолым,
Мынау менің - сол қолым.
Барлық істі атқарған.
3. Оқулықпен жұмыс. 170-жаттығу (Мәтіннің тыныс белгісін қойып, жазу, мәтінге ат қою)
Бұлбұл.
Бұлбұл-кішкентай құс. Ол таңертең ағашқа қонып алып сайрайды. Бұлбұлдың үні құлаққа
өте жағымды.
171-жаттығу (сөздерді бөлек жазу)
Әйелдер киімі: сәукеле, орамал, жаулық, қамзол, шәлі, шекпен.
Ерлер киімі: жейде, күпі, құлақшын, ішік.
ІҮ. Бекіту
-Балалар, сөйлем тақырыбының тыныс белгілеріне байланысты жұмбақ жасырамын, ал
сендер ойлана отырып табыңдар.
1 - қатарға
Мен де сөзден тұрамын,
Сұраулы ойды құраймын.(Сұраулы сөйлем)
2 - қатарға
Өзім сөзден тұрамын,
Хабар мен нүкте жинағым. (Хабарлы сөйлем)
3 - қатарға
Қуану, ренжу, өкіну,
Мақсатым соны сездіру.
Ұранды да айтамын,
Қарқындап барып қайтамын. (Лепті сөйлем)
Ү.Сабақты қорытындылау
«Қос шеңбер» әдісі арқылы тақырып бойынша сыртқы шеңбер ішкі шеңберге сұрақтар
қояды
ҮІ.Бағалау.
ҮІІ.Үй тапсырмасы: 172-жаттығу
Өзін-өзі бағалау парағы___________________
Тапсырма Баға Мұғалімнің
бағасы
Өткен сабақты қайталау
Көркем жазу
Ребус шешу
Сөйлемдерді дұрыс оқуы
1-тапсырма Сөйлем құру
169-жаттығу
170-жаттығу
Жиынтық баға