Войтенко А.І.,
учитель українськоїмовита літератури
комунальноїустанови Сумська
спеціалізована школа І-ІІІ ступенів№ 7
імені Максима Савченка
Сумськоїміськоїради
Клас 7
Тема уроку: Тарас Шевченко. Повторенняжиттєписупоета.
“Менітринадцятийминало…”. Мотив всеперемагаючогожиттєлюбства,
доброти, любові. Змінаемоційного стану незахищеноїдитячоїдуші у
великому і складному світі.
Мета: знати про творче життя поета, розуміти значення його творчості для
українського народу. виразно й осмислено читати твори. Проаналізувати
роздум поета про сирітське дитинство, пояснити роль контрасту та інших
художніх засобів у творі «Мені тринадцятий минало»; розвивати словник
учнів, збагачувати їх мовний запас; формувати кругозір, світогляд;
виховувати шанобливе ставлення людини до мистетцва слова;
прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Обладнання: портрет Тараса Шевченка, збірка поезій «Кобзар», картини
митця, ноутбук, мультимедійна дошка, проектор
Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу
Методи і прийоми :цифровий диктант, ланцюжок життєвого креда, створи
колаж, павутинка, хронологія твору, клоуз-тест, евристичнабесіда, метод
«Незакінчене речення», гронування, художній аналіз, різнорівневі завдання.
Міжпредметнізв’язки:українськамова, музика, психологія, інформатика
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель: Добрийдень. Усміхніться один одному, подумкипобажайте
успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте
старанними і слухняними.
Девіз уроку
Я учень.
Я особистістьтворча, я не боюсявисловлюватисвоїсудження.
Помилившись, міркуюдалі.
Шукаюістину, бо я хочу знати.
ІІ. Мотивація
Учитель: Погляньте на слайд, перед вами з зображення. Чим вони
взаємопов’язані?
2.
Відповіді учнів….
Учитель: Об’єднавїх один вислів: «Україна-це особистості, які формують
обличчя її історії». Протягом урокунехай кожен із вас замислиться над таким
питанням
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Учитель: Розгорніть зошити, запишіть дату і тему уроку.
Учитель: Спробуйте сформулювати мету нашого уроку.
3.
ІV. Актуалізаціяопорних знань
Учитель:Спробуймовиділити ключові поняття теми нашого уроку і
пояснитиїх значення.
Учитель:В мережі Інтернет Тарас Шевченко постає різним. У кожного з нас
своєсприймання творчостіі взагалі постаті Митця.
Учитель:Пропонуюпригадати основнівідомості про Кобзаря, виконавши
«Цифровийдиктант»
4.
V. Основнийзмістуроку
Учитель: РозглядпостатіТарасаШевченка пропоную розпочатиз перегляду
відеоролика «Обличчя українськоїісторії», після перегляду пропоную
виконати завдання «Створиколаж»
Учитель: Пропонуюдібрати асоціації до імені Митця
Метод «Гронування»
Перегляд відеоролика «Шевченко-пророк»
5.
Аналіз поезії «“Менітринадцятийминало…”.
1.Виразне читання поезії.
2. Прослуховування поезії у виконанні Б. Ступки.
3. Клоуз-тест
4. Аналіз поезії за планом
Схема аналізу поетичного твору
(Колдовська Т.А, Титаренко І.М. Аналіз поетичного твору на уроках
української літератури: Посібник для вчителів шкіл, учнів. - Суми:
СЗОШ № 18, 2009. - 48с.)
1. Коротківідомостіпро автора (насамперед ті, що допоможуть краще
зрозуміти специфіку даного твору).
2. Історія написання твору (при потребі).
3. Жанр твору (громадянська, інтимна, релігійна, пейзажна, філософська
лірика тощо).
4. Провідні мотиви вірша. Його зв'язокз іншими поезіями в збірці й у
всій творчостімитця.
5. Композиція твору.
6. Ключовіобразитвору.
7. Які мовні засобисприяють наснаженню твору.
8. Віршування (види рим, спосіб римування, віршовий розмір, вид
строфи), його роль у розкриттіпровідного мотивутвору.
9. Підсумок (почуття й роздуми, викликані твором).
6.
Підказка дляучня
Т. Шевченка«Мені тринадцятий минало», 1847.
Поезія складається з чотирьохнастроєвихкартин: хлопчик пасе овець,
милується ясним сонечком, голубим небом;раптом розуміє, що він — сирота
безпритульний, немає в нього нічого — ні ягнят, ні хати, ні рідної душі
поряд;та ось прийшла дівчина, втішила, витерла сльозихлопчині, поцілувала
— і сонце зновузасіяло не лише в небі, а й у душі. У четвертій частині —
роздуми дорослого поетапро те, що той його колишній стан — це рай.
Набагато гірше тепер, коли він усвідомив усю несправедливість існуючого
ладу і виступив протии нього.
Тема:зображення безрадісногодитинствакріпака-Тарасика, коли він
випасав панську худобу.
Ідея: співчутливе ставлення до хлопчика; засудження страшних часів
кріпацтва, коли людина не мала власних прав і вимушена страждати..
Художні засоби
Епітети: «небо голубеє»;«тяжкісльози», «господнє небо».
Порівняння: «…любо стало, неначе в бога..»;«мов прокинувся, дивлюся»;
«…поцілувала… наче сонцез асіяло, неначе все на світі стало моє».
Метафори: «сонцегріло, не пекло»; «сонце… не довго молилось»;«сонце
запекло, почервоніло і рай запалило»; «небо помарніло».
Риторичніоклики:«Господнє небо і село, ягня, здається, веселилось!»;
«Поглянув я на ягня — не мої ягнята!»;«Обернувся я на хати — нема в мене
хати!»; «Не дав мені бог нічого!»; «І хлинули сльози, тяжкі сльози!»;
«…лани, гаї, сади!».
Риторичні запитання:«…читак мені чогобуло?»;«…чоготак весело
було?».
VІ.Закріпленнянового матеріалу
Хронологія твору
1. Уже прокликали до паю,
А я собіу бур'яні
Молюся Богу...
2. Та недовго сонцегріло,
Недовго молилось...
7.
3. Село почорніло.
Боженебо голубеє —
І те помарніло.
4.Ягня, здається, веселилось!
І сонцегріло, не пекло!
5.А дівчина
При самій дорозі
Недалеко коло мене
Плоскіньвибирала
6.Неначе сонце засіяло.
Неначе все на світі стало
Моє... лани, гаї, сади...
7.Нічого б на світі не знав,
Не був би в світіюродивим,
Людей і Бога не прокляв!..
8.А й досі, як згадаю,
То серце плаче та болить,
Чому Господь не дав дожить
Малого віку у тім раю
9.І ми, жартуючи, погнали
Чужі ягнята до води.
10.Поглянув я на ягнята —
Не мої ягнята!
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.
Картка самооцінювання
Коментар учителя
VІІІ.Підсумок уроку
ІХ. Домашнє завдання
Різнорівневі завдання
Знати біографічні відомості про митця, підготувати повідомлення про
тополю.
Скласти психологічний портретліричного героя поезій Тараса Шевченка.