SlideShare a Scribd company logo
« Караюсь, мучусь … але не каюсь!»
Лірика Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після
повернення із заслання. Мотиви самотності і туги за
батьківщиною
Мета: вчити учнів аналізувати поезії, спонукати проникнути уявою у
настрої, у внутрішній світ героїв Шевченка, бачити красу особистості; навчати
на прикладі самого Кобзаря благородства, людяності, життєвої мужності і
патріотизму; формувати переконання, що контакт із друзями, однодумцями, зі
світом є підтримкою особистості, що прожити життя треба чесно, в добрі та
взаємоповазі.
Обладнання: репродукції картин Т. Шевченка «Автопортрет»,
«Шевченко серед товаришів», « Байгуші», «Казашка Катя», «Селянська
родина», запис пісні «Садок вишневий коло хати», географічна карта з
позначенням місць перебування Т. Шевченка в засланні, «Кобзар».
Епіграфи: …вони написані так
майстерно, що
майстерності не
видно зовсім.
Лев Толстой
Невольницькі думки
Тараса Шевченка – це дрібні, але дорогоцінні архітвори української
поезії, і не тільки української, бо і в світовій літературі мало таких
безпосередніх творів.
Богдан Лепкий
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. 2 січня 1847 року, напередодні арешту, Тарас Шевченко тримав
весільний вінець над прекрасною молодою парою: вінчалися Пантелеймон
Куліш і Олександра Білозерська. Гостей на весіллі було багато, стояв великий
гомін. Аж ось старший боярин, заложивши назад руки, почав ходити по залі та
й заспівав:
Ой зійди, зійди, ти, зіронько та вечірняя,
Ой вийди, вийди, дівчинонько моя вірная…
Усі гості, почувши, як співає Тарас, затихли. Та й співав же він як!
«Такого або рівного йому співу не чув я, - згадував Куліш, - ні в столиці,
ні на Україні. Від того співу заніміла розмова і між старшими, і між молодими:
з усіх світлиць гості посходились до зали, мов до якої церкви. Пісню за піснею
співав наш соловей, справді, немов у темному лузі серед червоної калини.
Скоро він вмовкав – його зараз благали співати, і душа поета обернула весілля
поклонниці його таланту в національну оперу, якої, може, ще не швидко
чутимуть на Україні!»
Молода на згадку того вечора подарувала поетові свою вінчальну квітку.
Олександра Білозерська пожертвувала родинні коштовності й весільні
гроші на поїздку Тараса Шевченка в Україну. Були сподівання на викладацьку
роботу в Київському університеті, готувався до випуску новий «Кобзар»… Але
поета чекали трагічні для нього і для України зміни: 5 квітня 1847 року, під час
переправи на київський берег Дніпра, його заарештували.
Бесіда.
- За що Шевченка було кинуто за ґрати Петербурзької фортеці?
- У якому головному питанні розходилися думки учасників Кирило-
Мефодіївського товариства?
- Значення товариства в історії нашої країни.
- Чому Тараса Шевченка було покарано найтяжче?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати поезію Тараса
Григоровича Шевченка. Познайомимося з творами, які були написані після
арешту та в період заслання. Я хочу, щоб ви відчули весь трагізм цього періоду
життя поета і, разом з тим, велику силу духу і безмірну любов до України.
Запишіть тему уроку. Прочитайте епіграфи. Які думки вони викликають у вас?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Метод «Мікрофон».
- Чи злякався Шевченко присуду, застогнав, почав просити
помилування у царя? ( Не злякався, а й відважився писати під найсуворішим
наглядом і забороною.)
Учитель. Він не тільки сам виявляв дивовижний спокій , силу волі, а й
своїх побратимів підтримував добрим словом і навіть жартом. На допитах
Шевченко тримався мужньо й гідно, не втрачав присутності духу, мудро й
дипломатично відповідав на запитання високих чиновників-слідчих.
В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми
поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а
любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Любов до знедоленої
України та її народу, до Бога, своїх побратимів і співчуття до всіх нещасних,
навіть до тюремних наглядачів. Поезій небагато – 13 проникливих, глибоких за
змістом творів. Вони об’єднані в ліричний цикл «В казематі».
2. Словникова робота.
Ліричний цикл – низка поезій, пов’язаних між собою єдиною думкою,
спільними почуттями.
3. Виразне читання поезій із циклу «В казематі».
( Учні декламують вірші «Не кидай матері!..», «Чого ти ходиш на
могилу?», «Ой, три шляхи широкії…», «За байраком байрак…» та інші.)
- Який вірш із цього циклу ви вивчали у 5 класі? («Садок вишневий
коло хати»)
4. Виразне читання напам'ять поезії «Садок вишневий коло
хати».
5. Бесіда:
- Яке враження у вас від твору?
- Як ви гадаєте, що зумовило появу цього твору в таких драматичних
умовах?
- Яким побачив поет літній вечір?
- Яким реченням починається поезія? Чому? ( Називним. Досягається
безпосередність враження від зорового образу.)
- Чи означає назва «садок» зменшення? ( Ні. Це народна назва, яка
не свідчить про малий розмір, а швидше – величність, замилування автора.)
- Про що ми дізнаємося з рядка «хрущі над вишнями гудуть»?
( Кінець весни, гарна погода, вечір.)
- Який голосний звук частіше вживається в « хрущі – гудуть –
плугатарі – йдуть»? ( У . Передає гудіння хруща.)
- Нагромадження якого приголосного ми спостерігаємо в рядках:
Співають, ідучи, дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати...? (Ч)
- Чого досягає автор таким накопиченням? ( Ми підсвідомо ніби
чуємо солов'я, якого ще не названо.)
- Як у вірші передано зміну часу? ( Послідовно: «плугатарі з плугами
йдуть» – іще завидна, «вечірня зіронька встає» - звечоріло, «затихло все» - ніч.)
- Чи багато епітетів у творі? ( Три: вишневий (садок), маленьких
(діточок), вечірня (зіронька). Постійний епітет – вишневий.)
- Чи є ще інші художні засоби? ( Метафора - «зіронька встає», яка
переходить у порівняння вечірня зіронька і дочка.)
- Яка лексика наближає поезію до народної пісні? ( Пестливі слова.)
- Перед нами постає прекрасна картина. Чому ми не можемо назвати
цей твір ідилією? (Бо він написаний у казематі. Автор силою волі витворює
образи, якнайдальші від дійсності.)
- Визначте головну думку твору.
- Який з епіграфів найкраще характеризує цей твір?
- Шевченко змалював прекрасну картину літнього вечора,
українську сім'ю. Він ідеалізує родину не тільки в поезії, а і на своїх полотнах.
Погляньте на репродукцію картини «Селянська родина». Що спільного між
віршем і художнім полотном?
6. Учитель. Шедевр світової лірики – «Садок вишневий коло хати» -
засвідчує, що геніальність – у гармонійній простоті. У цьому творі живописні
елементи поєднані з елементами музики, а в змальованій картині закладені
ментальні коди українців: садок, мати, сім'я, соловейко. Вірш поклали на
музику П. Чайковський, М. Лисенко, Я. Степовий, Г. Хоткевич, Я.
Ярославенко. А ще цей твір полюбився народу і став популярною народною
піснею. Послухайте її. (Звучить запис народної пісні ).
7. Розповідь про період заслання та останні роки життя та
творчості.
( Учні заздалегідь одержали завдання. Були поділені на групи
«Біографи», «Літературознавці». Далі їх розповідь).
Біографи. 30 травня 1847р. Тарасові Григоровичу оголосили вирок:
Художника Шевченка за складання бунтарських і значною мірою
непристойних віршів, як людину міцної будови тіла вислати рядовим в
Оренбурзький окремий округ з правом вислуги, зобов’язати владу пильно
стежити, щоб він ніяк не міг писати бунтарських і пасквільних творів.
На присуді цар Микола власною рукою олівцем дописав: «Під
найпильніший нагляд, заборонивши й малювати».
Оте «з правом вислуги» звучало як ще одне знущання, бо ні за яких
обставин начальство не дозволило б полегшити долю поета. Шевченко
зіронізував, що визнає справедливість такої кари.
І потекли страшні роки заслання. ( Можна показати на карті місця
перебування Шевченка в засланні).
Кожний день, проведений Шевченком у казармі, був для нього
випробуванням. Але й тут поет зумів прихилити до себе людей. Серед його
друзів тих літ були прості солдати, політичні засланці, офіцери й високі
начальники царської армії, вчені, чиновники, люди різних національностей. Усі
вони прагнули якось полегшити долю поета, та їм мало що вдавалося зробити.
Підраховано, що в неволі поет пробув 10 років, три місяці і двадцять шість
днів. Це четвертина всього віку і, на жаль, четвертина найкраща.
Під «червону шапку», як казав Микола Костомаров, Шевченка взяли
веселим, бадьорим, 33-літнім, з міцним здоров'ям, з густим русявим волоссям
на голові, а з-під «червоної шапки» повернувся, втративши здоров'я,
сивобородим, з геть лисою головою. (Показати автопортрети Шевченка 1845,
1849 і 1851 рр.)
Літературознавці. Останнім творчим періодом у житті Шевченка був
період після заслання. Втомлений неволею, розбитий фізично, Кобзар ще хотів
жити, творити, але доля вже відлічувала останні роки його короткого життя.
Мотиви лірики останніх років поета – гнітюча самотність, нездійснена мрія
одружитися й перебратися в Україну, медитативні вірші.
Поезія Шевченка не вихолола, а засвітилася новим вогнем. Переконують
в силі Шевченкового таланту поеми «Неофіти», «Юродивий», «Марія». Його
поезія сповнена якимсь дивним філософським просвітленням, вселюбов'ю і
глибиною почуттів. В цей час були написані «Молитва», «Не нарікаю я на
Бога…», «Тече вода з-під явора…», «Муза», «Слава», «Чи не покинуть нам,
небого…» та інші.
8. Аналіз поезій «Росли укупочці, зросли…», «Доля».
Читання поезії «Росли укупочці, зросли». Аналіз:
- Які почуття викликав вірш?
- Коли був написаний твір? (26. 06. 1860р.)
- Що сталося в особистому житті Кобзаря? (Зрада, крах надії на
подружнє життя.)
- Зразком якої лірики є цей вірш? (Один із кращих зразків інтимної
лірики Шевченка.)
- Із скількох частин складається?
- Про що йдеться в першій?
- Чого просить ліричний герой у Бога? (Щасливого подружнього
життя.)
- Чи не є це мрією самого Шевченка? В яких рядках це звучить?
Учитель. Як було вже сказано, Шевченко в цей період писав
медитативні вірші.
Словникова робота. Медитативні вірші – вірші, у яких поет болісно
роздумує над проблемами життя і смерті, побаченим, прожитим, над змістом
існування себе самого й інших людей.
Вірші «Доля», «Муза», «Слава» належать саме до таких. Ці поезії були
записані Шевченком у «Щоденник» 9 лютого 1858 року і становлять триптих.
Словникова робота. Триптих – три твори, пов’язані одним задумом.
- Як ви розумієте слово «доля»? Які асоціації виникають?
Д о л я
успіх талант життя стежка щастя
Виразне читання поезії «Доля».
- Якою ви побачили долю у творі? Чи є автобіографічні мотиви?
Доля у вірші
друг, брат, сестра – школа, п’яний дяк – навчання – не лукавили,
просто йшли – нема неправди – друг убогий – слава.
- Чи вдалим є персоніфікований образ долі?
- Чи можна сказати, що він створений за фольклорними уявленнями?
- Які слова з цього вірша стали крилатими? ( Учися, серденько,
колись з нас будуть люде)
- Чи нарікає поет на свою долю? (Ні. Не жалі й скарги на долю, а
усвідомлення суворої , але благодійної школи життя.)
Учитель. Про популярність «Долі» свідчить те, що ще за життя
Шевченка було три публікації вірша 1860 року в російських перекладах.
Вірш поклав на музику М. В. Лисенко. (Звучить запис пісні «Доля»)
9. Учитель. Як же жив Шевченко в Петербурзі після повернення з
солдатчини? Багато працював, поспішав жити, хоч здоров'я все частіше
підводило.
Поета-засланця вітали з найбільшими почестями видатні вчені,
письменники прагнули з ним заприятелювати. Та найбільшого тріумфу досягає
Шевченко під час виступу на літературному вечорі в Петербурзі в залі Пасажу
11 листопада 1860 року. Російський письменник Володимир Обручев
розповідав: «Було літературне читання в пасажі з участю Достоєвського,
Бенедиктова, Майкова і Шевченка… Шевченка ж приймали з захопленням, яке
буває тільки в італійській опері. Шевченко не витримав, пустив сльозу і, щоб
заспокоїтися, мусив на кілька хвилин вийти за лаштунки. Потім читав
малоросійські вірші… публіка насолодилась мелодійністю його мови.»
Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла
Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес…
Шанували мученика, який потерпів за правду.
V. Систематизація вивченого матеріалу
- Чи правильно буде робити висновок, що Шевченко на схилі віку
розчарувався у житті, став песимістом? Відповідь обґрунтуйте.
VІ. Підсумки уроку
1. Метод «Мозковий штурм».
- Великий поет Євген Маланюк уявляв Шевченка того часу людиною, що
прожила не життя, а «житіє». Як ви розумієте ці слова?
2.Рефлексія.
- Яка з поезій останнього періоду життя Шевченка вам найбільше
сподобалася? Чому?
3. Робота над змістом епіграфів.
- Прокоментуйте відповідність епіграфів темі уроку. Якщо ви змінили б
їх, то поясніть, чому.
4. Оцінювання. Аргументація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання
Обов'язкове. 1. Вивчити вірш «Доля» напам'ять.
2. Осмислити тему «Шевченко і Біблія», опрацювавши
статтю підручника і додаткові джерела.
3. Прочитати цикл віршів «Давидові псалми».
За бажанням. Виписати афоризми з поезій циклу «Давидові псалми».
Шевченко під час виступу на літературному вечорі в Петербурзі в залі Пасажу
11 листопада 1860 року. Російський письменник Володимир Обручев
розповідав: «Було літературне читання в пасажі з участю Достоєвського,
Бенедиктова, Майкова і Шевченка… Шевченка ж приймали з захопленням, яке
буває тільки в італійській опері. Шевченко не витримав, пустив сльозу і, щоб
заспокоїтися, мусив на кілька хвилин вийти за лаштунки. Потім читав
малоросійські вірші… публіка насолодилась мелодійністю його мови.»
Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла
Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес…
Шанували мученика, який потерпів за правду.
V. Систематизація вивченого матеріалу
- Чи правильно буде робити висновок, що Шевченко на схилі віку
розчарувався у житті, став песимістом? Відповідь обґрунтуйте.
VІ. Підсумки уроку
1. Метод «Мозковий штурм».
- Великий поет Євген Маланюк уявляв Шевченка того часу людиною, що
прожила не життя, а «житіє». Як ви розумієте ці слова?
2.Рефлексія.
- Яка з поезій останнього періоду життя Шевченка вам найбільше
сподобалася? Чому?
3. Робота над змістом епіграфів.
- Прокоментуйте відповідність епіграфів темі уроку. Якщо ви змінили б
їх, то поясніть, чому.
4. Оцінювання. Аргументація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання
Обов'язкове. 1. Вивчити вірш «Доля» напам'ять.
2. Осмислити тему «Шевченко і Біблія», опрацювавши
статтю підручника і додаткові джерела.
3. Прочитати цикл віршів «Давидові псалми».
За бажанням. Виписати афоризми з поезій циклу «Давидові псалми».

More Related Content

What's hot

Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
Ольга Никонорова
 
Максим Рильський. Життя та творчість. Поезії
Максим Рильський. Життя та творчість. ПоезіїМаксим Рильський. Життя та творчість. Поезії
Максим Рильський. Життя та творчість. Поезії
Elena Pritula
 
Микола Вінграновський
Микола Вінграновський Микола Вінграновський
Микола Вінграновський
РОМЦ БКР
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарійAnnFantazy
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Elena Pritula
 
1
11
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Elena Pritula
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентаціяStasia Trubitsyna
 
шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014HomichAlla
 
шевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературишевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературиHomichAlla
 
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
Інститут післядипломної педагогічної освіти КУБГ
 
сценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібраннясценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібрання
Олеся Браташ
 
вшанування пам'яті т.г.шевченка
вшанування пам'яті т.г.шевченкавшанування пам'яті т.г.шевченка
вшанування пам'яті т.г.шевченкаHomichAlla
 
Празька школа українських поетів, 11 клас
Празька школа українських поетів, 11 класПразька школа українських поетів, 11 клас
Празька школа українських поетів, 11 класОксана Мельник
 

What's hot (16)

Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
Виртуальная выставка "Моє слово з роси і води..."
 
Максим Рильський. Життя та творчість. Поезії
Максим Рильський. Життя та творчість. ПоезіїМаксим Рильський. Життя та творчість. Поезії
Максим Рильський. Життя та творчість. Поезії
 
Микола Вінграновський
Микола Вінграновський Микола Вінграновський
Микола Вінграновський
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
 
1
11
1
 
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентація
 
шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014
 
шевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературишевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літератури
 
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
Ю.В.Беззуб. Українське народне музично-пісенне мистецтво в житті та творчості...
 
сценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібраннясценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібрання
 
василь стус
василь стусвасиль стус
василь стус
 
вшанування пам'яті т.г.шевченка
вшанування пам'яті т.г.шевченкавшанування пам'яті т.г.шевченка
вшанування пам'яті т.г.шевченка
 
Празька школа українських поетів, 11 клас
Празька школа українських поетів, 11 класПразька школа українських поетів, 11 клас
Празька школа українських поетів, 11 клас
 
2лірика шевченка
2лірика шевченка2лірика шевченка
2лірика шевченка
 

Viewers also liked

Тиждень патріотичного виховання
Тиждень патріотичного вихованняТиждень патріотичного виховання
Тиждень патріотичного виховання
selezengalina
 
Charla 1 grupo 5
Charla 1 grupo 5Charla 1 grupo 5
Charla 1 grupo 5
israelvernaza507
 
Charla 3 grupo 5
Charla 3 grupo 5Charla 3 grupo 5
Charla 3 grupo 5
israelvernaza507
 
Buen uso del internet
Buen uso del internetBuen uso del internet
Buen uso del internet
Shirleyportilla
 
Proyecto de vida christian caiza
Proyecto de vida christian caizaProyecto de vida christian caiza
Proyecto de vida christian caiza
Jose Basantes
 
урок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиурок байки г. сковороди
урок байки г. сковороди
selezengalina
 
Jessica choto busquedas_avanzadas
Jessica choto busquedas_avanzadasJessica choto busquedas_avanzadas
Jessica choto busquedas_avanzadas
JESSICA CHOTO
 
Clickedu presentación 2016
Clickedu presentación 2016Clickedu presentación 2016
Clickedu presentación 2016
Daniel Pérez Negro
 
Чохол для ножиць
Чохол для ножицьЧохол для ножиць
Чохол для ножиць
selezengalina
 
Special quotes from e2
Special quotes from e2Special quotes from e2
Special quotes from e2
MrHedrich
 
Іван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праціІван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праці
selezengalina
 
ткг вIльне володiння процедурами проходження зно
ткг вIльне володiння процедурами проходження зноткг вIльне володiння процедурами проходження зно
ткг вIльне володiння процедурами проходження зно
selezengalina
 
Charla 4 grupo 5
Charla 4 grupo 5Charla 4 grupo 5
Charla 4 grupo 5
israelvernaza507
 
Цар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та ЛоскотонЦар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та Лоскотон
selezengalina
 
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
Jose Basantes
 
Servidores
ServidoresServidores
Servidores
gabriela003
 
Project Favela Newsletter
Project Favela NewsletterProject Favela Newsletter
Project Favela NewsletterRebecca Wilson
 
La naturaleza
La naturalezaLa naturaleza
La naturaleza
Romoe Jiatz
 

Viewers also liked (20)

Тиждень патріотичного виховання
Тиждень патріотичного вихованняТиждень патріотичного виховання
Тиждень патріотичного виховання
 
Charla 1 grupo 5
Charla 1 grupo 5Charla 1 grupo 5
Charla 1 grupo 5
 
Charla 3 grupo 5
Charla 3 grupo 5Charla 3 grupo 5
Charla 3 grupo 5
 
Buen uso del internet
Buen uso del internetBuen uso del internet
Buen uso del internet
 
Proyecto de vida christian caiza
Proyecto de vida christian caizaProyecto de vida christian caiza
Proyecto de vida christian caiza
 
урок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиурок байки г. сковороди
урок байки г. сковороди
 
Jessica choto busquedas_avanzadas
Jessica choto busquedas_avanzadasJessica choto busquedas_avanzadas
Jessica choto busquedas_avanzadas
 
Clickedu presentación 2016
Clickedu presentación 2016Clickedu presentación 2016
Clickedu presentación 2016
 
Чохол для ножиць
Чохол для ножицьЧохол для ножиць
Чохол для ножиць
 
Special quotes from e2
Special quotes from e2Special quotes from e2
Special quotes from e2
 
khaled cv.1
khaled cv.1khaled cv.1
khaled cv.1
 
Іван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праціІван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праці
 
ткг вIльне володiння процедурами проходження зно
ткг вIльне володiння процедурами проходження зноткг вIльне володiння процедурами проходження зно
ткг вIльне володiння процедурами проходження зно
 
Charla 4 grupo 5
Charla 4 grupo 5Charla 4 grupo 5
Charla 4 grupo 5
 
Цар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та ЛоскотонЦар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та Лоскотон
 
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
Proyecto de-vida-foda-espe-alfonso-aviles-jimenez(1)
 
Servidores
ServidoresServidores
Servidores
 
Project Favela Newsletter
Project Favela NewsletterProject Favela Newsletter
Project Favela Newsletter
 
Harris Health
Harris HealthHarris Health
Harris Health
 
La naturaleza
La naturalezaLa naturaleza
La naturaleza
 

Similar to « Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення із заслання. Мотиви самотності і туги за батьківщиною

дзвенить шевченкове слово
дзвенить шевченкове словодзвенить шевченкове слово
дзвенить шевченкове слово
PolinaMokrushina
 
шевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературишевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературиHomichAlla
 
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Anna Kalinichenko
 
Творчість Т.Г. Шевченка періоду заслання
Творчість Т.Г. Шевченка періоду засланняТворчість Т.Г. Шевченка періоду заслання
Творчість Т.Г. Шевченка періоду засланняyullinka
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenko
Savua
 
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
ssuser6fe104
 
10 клас леся українка
10 клас леся українка10 клас леся українка
10 клас леся українкаelijah-dnb
 
Work
WorkWork
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzaryavichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
viktoriay
 
Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова література
Orest Grinishin
 
Шляхи Шевченківської долі
Шляхи Шевченківської доліШляхи Шевченківської долі
Відкриття коду Шевченка
Відкриття коду ШевченкаВідкриття коду Шевченка
Відкриття коду Шевченка
Bcbs biblioBcbs
 
сценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібраннясценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібрання
Олеся Браташ
 
Голос і душа пісенної України: Маруся Чурай
Голос і душа пісенної України: Маруся ЧурайГолос і душа пісенної України: Маруся Чурай
Голос і душа пісенної України: Маруся Чурай
НБУ для дітей
 
Т.Г.Шевченко- поет,художник,драматург
Т.Г.Шевченко-  поет,художник,драматургТ.Г.Шевченко-  поет,художник,драматург
Т.Г.Шевченко- поет,художник,драматург
baidaruslan
 
Презентація "Ліна Костенко"
Презентація "Ліна Костенко"Презентація "Ліна Костенко"
Презентація "Ліна Костенко"Виктор Чёмов
 
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
 
сяє геній кобзаря
сяє геній кобзарясяє геній кобзаря
сяє геній кобзаряSvetikShvager
 
презентация 200 шевченко
презентация 200 шевченкопрезентация 200 шевченко
презентация 200 шевченкоsch68k
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
AnnFantazy
 

Similar to « Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення із заслання. Мотиви самотності і туги за батьківщиною (20)

дзвенить шевченкове слово
дзвенить шевченкове словодзвенить шевченкове слово
дзвенить шевченкове слово
 
шевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літературишевченко і уроки світової літератури
шевченко і уроки світової літератури
 
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
 
Творчість Т.Г. Шевченка періоду заслання
Творчість Т.Г. Шевченка періоду засланняТворчість Т.Г. Шевченка періоду заслання
Творчість Т.Г. Шевченка періоду заслання
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenko
 
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
Презентація «Шевченкове слово і сучасна література»
 
10 клас леся українка
10 клас леся українка10 клас леся українка
10 клас леся українка
 
Work
WorkWork
Work
 
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzaryavichne nevmyrycshe slovo kobzarya
vichne nevmyrycshe slovo kobzarya
 
Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова література
 
Шляхи Шевченківської долі
Шляхи Шевченківської доліШляхи Шевченківської долі
Шляхи Шевченківської долі
 
Відкриття коду Шевченка
Відкриття коду ШевченкаВідкриття коду Шевченка
Відкриття коду Шевченка
 
сценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібраннясценарій урочистого зібрання
сценарій урочистого зібрання
 
Голос і душа пісенної України: Маруся Чурай
Голос і душа пісенної України: Маруся ЧурайГолос і душа пісенної України: Маруся Чурай
Голос і душа пісенної України: Маруся Чурай
 
Т.Г.Шевченко- поет,художник,драматург
Т.Г.Шевченко-  поет,художник,драматургТ.Г.Шевченко-  поет,художник,драматург
Т.Г.Шевченко- поет,художник,драматург
 
Презентація "Ліна Костенко"
Презентація "Ліна Костенко"Презентація "Ліна Костенко"
Презентація "Ліна Костенко"
 
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
Презентація-огляд «Живе, Кобзаре, поміж нас твоє слово»
 
сяє геній кобзаря
сяє геній кобзарясяє геній кобзаря
сяє геній кобзаря
 
презентация 200 шевченко
презентация 200 шевченкопрезентация 200 шевченко
презентация 200 шевченко
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 

More from selezengalina

Сертифікат
СертифікатСертифікат
Сертифікат
selezengalina
 
нормативи реєстрацIї 2017
нормативи реєстрацIї  2017нормативи реєстрацIї  2017
нормативи реєстрацIї 2017
selezengalina
 
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської областіІсторія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
selezengalina
 
методична проблема
методична проблемаметодична проблема
методична проблема
selezengalina
 
Методична проблема
Методична проблемаМетодична проблема
Методична проблема
selezengalina
 
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчанняПрезентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
selezengalina
 
микола вінграновський
микола вінграновськиймикола вінграновський
микола вінграновський
selezengalina
 
література рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думахлітература рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думах
selezengalina
 
Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
Жити  з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...Жити  з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
selezengalina
 
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
selezengalina
 
презентація бірківської філії
презентація бірківської філіїпрезентація бірківської філії
презентація бірківської філії
selezengalina
 
звіт учителя математики
звіт учителя математикизвіт учителя математики
звіт учителя математики
selezengalina
 
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зноткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
selezengalina
 
реєстрацIя зно 2017
реєстрацIя зно 2017реєстрацIя зно 2017
реєстрацIя зно 2017
selezengalina
 
Дидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історіїДидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історії
selezengalina
 
Дидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історіїДидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історії
selezengalina
 
Виступ агітбригади ДЮП
Виступ агітбригади ДЮПВиступ агітбригади ДЮП
Виступ агітбригади ДЮП
selezengalina
 
День Соборності України
День Соборності УкраїниДень Соборності України
День Соборності України
selezengalina
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя україна
selezengalina
 
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
selezengalina
 

More from selezengalina (20)

Сертифікат
СертифікатСертифікат
Сертифікат
 
нормативи реєстрацIї 2017
нормативи реєстрацIї  2017нормативи реєстрацIї  2017
нормативи реєстрацIї 2017
 
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської областіІсторія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
Історія села Бірки Олександрівського району Кіровоградської області
 
методична проблема
методична проблемаметодична проблема
методична проблема
 
Методична проблема
Методична проблемаМетодична проблема
Методична проблема
 
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчанняПрезентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
Презентація досвіду роботи вчителя трудового навчання
 
микола вінграновський
микола вінграновськиймикола вінграновський
микола вінграновський
 
література рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думахлітература рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думах
 
Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
Жити  з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...Жити  з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер пер...
 
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
презентація досвіду роботи бондаренко н.п.
 
презентація бірківської філії
презентація бірківської філіїпрезентація бірківської філії
презентація бірківської філії
 
звіт учителя математики
звіт учителя математикизвіт учителя математики
звіт учителя математики
 
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зноткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
ткг вIдповiдальне ставлення до реєстрацiї на зно
 
реєстрацIя зно 2017
реєстрацIя зно 2017реєстрацIя зно 2017
реєстрацIя зно 2017
 
Дидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історіїДидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історії
 
Дидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історіїДидактичні ігри на уроках історії
Дидактичні ігри на уроках історії
 
Виступ агітбригади ДЮП
Виступ агітбригади ДЮПВиступ агітбригади ДЮП
Виступ агітбригади ДЮП
 
День Соборності України
День Соборності УкраїниДень Соборності України
День Соборності України
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя україна
 
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
 

Recently uploaded

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 

Recently uploaded (12)

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 

« Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення із заслання. Мотиви самотності і туги за батьківщиною

  • 1. « Караюсь, мучусь … але не каюсь!» Лірика Тараса Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення із заслання. Мотиви самотності і туги за батьківщиною Мета: вчити учнів аналізувати поезії, спонукати проникнути уявою у настрої, у внутрішній світ героїв Шевченка, бачити красу особистості; навчати на прикладі самого Кобзаря благородства, людяності, життєвої мужності і патріотизму; формувати переконання, що контакт із друзями, однодумцями, зі світом є підтримкою особистості, що прожити життя треба чесно, в добрі та взаємоповазі. Обладнання: репродукції картин Т. Шевченка «Автопортрет», «Шевченко серед товаришів», « Байгуші», «Казашка Катя», «Селянська родина», запис пісні «Садок вишневий коло хати», географічна карта з позначенням місць перебування Т. Шевченка в засланні, «Кобзар». Епіграфи: …вони написані так майстерно, що майстерності не видно зовсім. Лев Толстой Невольницькі думки Тараса Шевченка – це дрібні, але дорогоцінні архітвори української поезії, і не тільки української, бо і в світовій літературі мало таких безпосередніх творів. Богдан Лепкий Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань учнів Учитель. 2 січня 1847 року, напередодні арешту, Тарас Шевченко тримав весільний вінець над прекрасною молодою парою: вінчалися Пантелеймон Куліш і Олександра Білозерська. Гостей на весіллі було багато, стояв великий гомін. Аж ось старший боярин, заложивши назад руки, почав ходити по залі та й заспівав: Ой зійди, зійди, ти, зіронько та вечірняя, Ой вийди, вийди, дівчинонько моя вірная… Усі гості, почувши, як співає Тарас, затихли. Та й співав же він як! «Такого або рівного йому співу не чув я, - згадував Куліш, - ні в столиці, ні на Україні. Від того співу заніміла розмова і між старшими, і між молодими: з усіх світлиць гості посходились до зали, мов до якої церкви. Пісню за піснею співав наш соловей, справді, немов у темному лузі серед червоної калини. Скоро він вмовкав – його зараз благали співати, і душа поета обернула весілля поклонниці його таланту в національну оперу, якої, може, ще не швидко чутимуть на Україні!» Молода на згадку того вечора подарувала поетові свою вінчальну квітку. Олександра Білозерська пожертвувала родинні коштовності й весільні гроші на поїздку Тараса Шевченка в Україну. Були сподівання на викладацьку
  • 2. роботу в Київському університеті, готувався до випуску новий «Кобзар»… Але поета чекали трагічні для нього і для України зміни: 5 квітня 1847 року, під час переправи на київський берег Дніпра, його заарештували. Бесіда. - За що Шевченка було кинуто за ґрати Петербурзької фортеці? - У якому головному питанні розходилися думки учасників Кирило- Мефодіївського товариства? - Значення товариства в історії нашої країни. - Чому Тараса Шевченка було покарано найтяжче? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати поезію Тараса Григоровича Шевченка. Познайомимося з творами, які були написані після арешту та в період заслання. Я хочу, щоб ви відчули весь трагізм цього періоду життя поета і, разом з тим, велику силу духу і безмірну любов до України. Запишіть тему уроку. Прочитайте епіграфи. Які думки вони викликають у вас? ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Метод «Мікрофон». - Чи злякався Шевченко присуду, застогнав, почав просити помилування у царя? ( Не злякався, а й відважився писати під найсуворішим наглядом і забороною.) Учитель. Він не тільки сам виявляв дивовижний спокій , силу волі, а й своїх побратимів підтримував добрим словом і навіть жартом. На допитах Шевченко тримався мужньо й гідно, не втрачав присутності духу, мудро й дипломатично відповідав на запитання високих чиновників-слідчих. В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Любов до знедоленої України та її народу, до Бога, своїх побратимів і співчуття до всіх нещасних, навіть до тюремних наглядачів. Поезій небагато – 13 проникливих, глибоких за змістом творів. Вони об’єднані в ліричний цикл «В казематі». 2. Словникова робота. Ліричний цикл – низка поезій, пов’язаних між собою єдиною думкою, спільними почуттями. 3. Виразне читання поезій із циклу «В казематі». ( Учні декламують вірші «Не кидай матері!..», «Чого ти ходиш на могилу?», «Ой, три шляхи широкії…», «За байраком байрак…» та інші.) - Який вірш із цього циклу ви вивчали у 5 класі? («Садок вишневий коло хати») 4. Виразне читання напам'ять поезії «Садок вишневий коло хати». 5. Бесіда:
  • 3. - Яке враження у вас від твору? - Як ви гадаєте, що зумовило появу цього твору в таких драматичних умовах? - Яким побачив поет літній вечір? - Яким реченням починається поезія? Чому? ( Називним. Досягається безпосередність враження від зорового образу.) - Чи означає назва «садок» зменшення? ( Ні. Це народна назва, яка не свідчить про малий розмір, а швидше – величність, замилування автора.) - Про що ми дізнаємося з рядка «хрущі над вишнями гудуть»? ( Кінець весни, гарна погода, вечір.) - Який голосний звук частіше вживається в « хрущі – гудуть – плугатарі – йдуть»? ( У . Передає гудіння хруща.) - Нагромадження якого приголосного ми спостерігаємо в рядках: Співають, ідучи, дівчата, А матері вечерять ждуть. Сім'я вечеря коло хати, Вечірня зіронька встає. Дочка вечерять подає, А мати хоче научати...? (Ч) - Чого досягає автор таким накопиченням? ( Ми підсвідомо ніби чуємо солов'я, якого ще не названо.) - Як у вірші передано зміну часу? ( Послідовно: «плугатарі з плугами йдуть» – іще завидна, «вечірня зіронька встає» - звечоріло, «затихло все» - ніч.) - Чи багато епітетів у творі? ( Три: вишневий (садок), маленьких (діточок), вечірня (зіронька). Постійний епітет – вишневий.) - Чи є ще інші художні засоби? ( Метафора - «зіронька встає», яка переходить у порівняння вечірня зіронька і дочка.) - Яка лексика наближає поезію до народної пісні? ( Пестливі слова.) - Перед нами постає прекрасна картина. Чому ми не можемо назвати цей твір ідилією? (Бо він написаний у казематі. Автор силою волі витворює образи, якнайдальші від дійсності.) - Визначте головну думку твору. - Який з епіграфів найкраще характеризує цей твір? - Шевченко змалював прекрасну картину літнього вечора, українську сім'ю. Він ідеалізує родину не тільки в поезії, а і на своїх полотнах. Погляньте на репродукцію картини «Селянська родина». Що спільного між віршем і художнім полотном? 6. Учитель. Шедевр світової лірики – «Садок вишневий коло хати» - засвідчує, що геніальність – у гармонійній простоті. У цьому творі живописні елементи поєднані з елементами музики, а в змальованій картині закладені ментальні коди українців: садок, мати, сім'я, соловейко. Вірш поклали на музику П. Чайковський, М. Лисенко, Я. Степовий, Г. Хоткевич, Я. Ярославенко. А ще цей твір полюбився народу і став популярною народною піснею. Послухайте її. (Звучить запис народної пісні ).
  • 4. 7. Розповідь про період заслання та останні роки життя та творчості. ( Учні заздалегідь одержали завдання. Були поділені на групи «Біографи», «Літературознавці». Далі їх розповідь). Біографи. 30 травня 1847р. Тарасові Григоровичу оголосили вирок: Художника Шевченка за складання бунтарських і значною мірою непристойних віршів, як людину міцної будови тіла вислати рядовим в Оренбурзький окремий округ з правом вислуги, зобов’язати владу пильно стежити, щоб він ніяк не міг писати бунтарських і пасквільних творів. На присуді цар Микола власною рукою олівцем дописав: «Під найпильніший нагляд, заборонивши й малювати». Оте «з правом вислуги» звучало як ще одне знущання, бо ні за яких обставин начальство не дозволило б полегшити долю поета. Шевченко зіронізував, що визнає справедливість такої кари. І потекли страшні роки заслання. ( Можна показати на карті місця перебування Шевченка в засланні). Кожний день, проведений Шевченком у казармі, був для нього випробуванням. Але й тут поет зумів прихилити до себе людей. Серед його друзів тих літ були прості солдати, політичні засланці, офіцери й високі начальники царської армії, вчені, чиновники, люди різних національностей. Усі вони прагнули якось полегшити долю поета, та їм мало що вдавалося зробити. Підраховано, що в неволі поет пробув 10 років, три місяці і двадцять шість днів. Це четвертина всього віку і, на жаль, четвертина найкраща. Під «червону шапку», як казав Микола Костомаров, Шевченка взяли веселим, бадьорим, 33-літнім, з міцним здоров'ям, з густим русявим волоссям на голові, а з-під «червоної шапки» повернувся, втративши здоров'я, сивобородим, з геть лисою головою. (Показати автопортрети Шевченка 1845, 1849 і 1851 рр.) Літературознавці. Останнім творчим періодом у житті Шевченка був період після заслання. Втомлений неволею, розбитий фізично, Кобзар ще хотів жити, творити, але доля вже відлічувала останні роки його короткого життя. Мотиви лірики останніх років поета – гнітюча самотність, нездійснена мрія одружитися й перебратися в Україну, медитативні вірші. Поезія Шевченка не вихолола, а засвітилася новим вогнем. Переконують в силі Шевченкового таланту поеми «Неофіти», «Юродивий», «Марія». Його поезія сповнена якимсь дивним філософським просвітленням, вселюбов'ю і глибиною почуттів. В цей час були написані «Молитва», «Не нарікаю я на Бога…», «Тече вода з-під явора…», «Муза», «Слава», «Чи не покинуть нам, небого…» та інші. 8. Аналіз поезій «Росли укупочці, зросли…», «Доля». Читання поезії «Росли укупочці, зросли». Аналіз: - Які почуття викликав вірш? - Коли був написаний твір? (26. 06. 1860р.) - Що сталося в особистому житті Кобзаря? (Зрада, крах надії на подружнє життя.)
  • 5. - Зразком якої лірики є цей вірш? (Один із кращих зразків інтимної лірики Шевченка.) - Із скількох частин складається? - Про що йдеться в першій? - Чого просить ліричний герой у Бога? (Щасливого подружнього життя.) - Чи не є це мрією самого Шевченка? В яких рядках це звучить? Учитель. Як було вже сказано, Шевченко в цей період писав медитативні вірші. Словникова робота. Медитативні вірші – вірші, у яких поет болісно роздумує над проблемами життя і смерті, побаченим, прожитим, над змістом існування себе самого й інших людей. Вірші «Доля», «Муза», «Слава» належать саме до таких. Ці поезії були записані Шевченком у «Щоденник» 9 лютого 1858 року і становлять триптих. Словникова робота. Триптих – три твори, пов’язані одним задумом. - Як ви розумієте слово «доля»? Які асоціації виникають? Д о л я успіх талант життя стежка щастя Виразне читання поезії «Доля». - Якою ви побачили долю у творі? Чи є автобіографічні мотиви? Доля у вірші друг, брат, сестра – школа, п’яний дяк – навчання – не лукавили, просто йшли – нема неправди – друг убогий – слава. - Чи вдалим є персоніфікований образ долі? - Чи можна сказати, що він створений за фольклорними уявленнями? - Які слова з цього вірша стали крилатими? ( Учися, серденько, колись з нас будуть люде) - Чи нарікає поет на свою долю? (Ні. Не жалі й скарги на долю, а усвідомлення суворої , але благодійної школи життя.) Учитель. Про популярність «Долі» свідчить те, що ще за життя Шевченка було три публікації вірша 1860 року в російських перекладах. Вірш поклав на музику М. В. Лисенко. (Звучить запис пісні «Доля») 9. Учитель. Як же жив Шевченко в Петербурзі після повернення з солдатчини? Багато працював, поспішав жити, хоч здоров'я все частіше підводило. Поета-засланця вітали з найбільшими почестями видатні вчені, письменники прагнули з ним заприятелювати. Та найбільшого тріумфу досягає
  • 6. Шевченко під час виступу на літературному вечорі в Петербурзі в залі Пасажу 11 листопада 1860 року. Російський письменник Володимир Обручев розповідав: «Було літературне читання в пасажі з участю Достоєвського, Бенедиктова, Майкова і Шевченка… Шевченка ж приймали з захопленням, яке буває тільки в італійській опері. Шевченко не витримав, пустив сльозу і, щоб заспокоїтися, мусив на кілька хвилин вийти за лаштунки. Потім читав малоросійські вірші… публіка насолодилась мелодійністю його мови.» Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес… Шанували мученика, який потерпів за правду. V. Систематизація вивченого матеріалу - Чи правильно буде робити висновок, що Шевченко на схилі віку розчарувався у житті, став песимістом? Відповідь обґрунтуйте. VІ. Підсумки уроку 1. Метод «Мозковий штурм». - Великий поет Євген Маланюк уявляв Шевченка того часу людиною, що прожила не життя, а «житіє». Як ви розумієте ці слова? 2.Рефлексія. - Яка з поезій останнього періоду життя Шевченка вам найбільше сподобалася? Чому? 3. Робота над змістом епіграфів. - Прокоментуйте відповідність епіграфів темі уроку. Якщо ви змінили б їх, то поясніть, чому. 4. Оцінювання. Аргументація оцінок. VІІ. Домашнє завдання Обов'язкове. 1. Вивчити вірш «Доля» напам'ять. 2. Осмислити тему «Шевченко і Біблія», опрацювавши статтю підручника і додаткові джерела. 3. Прочитати цикл віршів «Давидові псалми». За бажанням. Виписати афоризми з поезій циклу «Давидові псалми».
  • 7. Шевченко під час виступу на літературному вечорі в Петербурзі в залі Пасажу 11 листопада 1860 року. Російський письменник Володимир Обручев розповідав: «Було літературне читання в пасажі з участю Достоєвського, Бенедиктова, Майкова і Шевченка… Шевченка ж приймали з захопленням, яке буває тільки в італійській опері. Шевченко не витримав, пустив сльозу і, щоб заспокоїтися, мусив на кілька хвилин вийти за лаштунки. Потім читав малоросійські вірші… публіка насолодилась мелодійністю його мови.» Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес… Шанували мученика, який потерпів за правду. V. Систематизація вивченого матеріалу - Чи правильно буде робити висновок, що Шевченко на схилі віку розчарувався у житті, став песимістом? Відповідь обґрунтуйте. VІ. Підсумки уроку 1. Метод «Мозковий штурм». - Великий поет Євген Маланюк уявляв Шевченка того часу людиною, що прожила не життя, а «житіє». Як ви розумієте ці слова? 2.Рефлексія. - Яка з поезій останнього періоду життя Шевченка вам найбільше сподобалася? Чому? 3. Робота над змістом епіграфів. - Прокоментуйте відповідність епіграфів темі уроку. Якщо ви змінили б їх, то поясніть, чому. 4. Оцінювання. Аргументація оцінок. VІІ. Домашнє завдання Обов'язкове. 1. Вивчити вірш «Доля» напам'ять. 2. Осмислити тему «Шевченко і Біблія», опрацювавши статтю підручника і додаткові джерела. 3. Прочитати цикл віршів «Давидові псалми». За бажанням. Виписати афоризми з поезій циклу «Давидові псалми».