Т.А.ШИНКАРЕНКО 
Плани-конспекти уроків 
української літератури 
в 11 класі 
В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», «За літописом 
Самовидця». 
О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу. 
Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка). 
Іллічівськ – 2012 
Додаток до 
методичної 
розробки 
«Формування та 
розвиток 
літературно- 
художніх 
компетенцій 
учнів на уроках 
української 
літератури»
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
1 
ЗМІСТ 
В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», 
«За літописом Самовидця» 2 
О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу 9 
Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка) 19
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», «За літописом Самовидця» 
Мета уроку: 
 ознайомити з філософською сутністю поезій, поглибити знання учнів 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
2 
про поетичний твір, методи його аналізу; 
 розвивати в учнів такі ЛХК: сугестивне накладання потоку свідомості 
ліричного оповідача на свідомість читача, здатність до інтуїтивног о 
проникнення в текст; розвивати вміння учнів робити ідейний аналіз 
віршів, розвивати комунікативну компетенцію; 
 виховувати риси “стоїцизму”, активної життєвої позиції учнів. 
Усвідомлення понять честі, людської гідності, мужності, сили духу на 
прикладі життя В.Стуса. 
Після цього уроку учні повинні знати: 
 трагічну долю Василя Стуса; 
 мотиви творчості поета. 
Після цього уроку учні повинні вміти: 
 визначати особливості творчості Василя Стуса, визначати провідні 
мотиви, ідеї, аналізувати образи-символи; 
 аналізувати вірші поета, висловлювати власні роздуми з приводу 
порушених у них проблем. 
Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу. 
Обладнання: підручник, презентація в Power Point, ролик «Про слонів і 
людей», картина М.Кушніра «Духовна єдність України», кліп у Movie Maker 
«В.Стус. Особливий погляд» (музичний супровід – пісня на слова В.Стуса «У 
цьому полі…»). 
Перебіг уроку 
І. Мотивація навчальної діяльності 
Слово вчителя 
Пронизливого осіннього дня 1989 року пік мороз і дув холодний вітер.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Володимирською вулицею м. Києва йшла жалобна процесія. Поступово 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
3 
люди вливалися в неї, заповнювали вулицю від Богданової площі до 
Шевченківського університету. 
- Кого ховають? 
- Василя Стуса. Великого поета. Перезаховують. Привезли тіло з 
таборів, д він і помер в ув’язненні. 
- …Василь Стус? Не знаю, не читав. 
А ми маємо змогу читати! Сьогодні в наше суспільство увірвався вітер 
часу – все закрутилося і перемішалося: правда, вигадка, напівправда. 
Починаємо прозрівати, усвідомлювати своє місце в історії людства. 
Нещодавно переглядала книгу афоризмів і натрапила на цікавий вираз: «Треба 
читати заборонені книжки. Лише в них - правда». Сьогодні ми будемо читати 
вірші, які колись були заборонені. 
IІ. Актуалізація опорних знань. 
Але перед цим перевіримо, 
наскільки вразив вас життєвий 
шлях В.Стуса (три ряди 
заповнюють різні за змістом 
таблиці «ТАК/НІ»; середній ряд 
працює з учителем, два інші –
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
4 
самостійно; один з учнів створює асоціативне гроно «Василь Стус»). 
Перевіримо, чи правильно заповнили таблиці учні, що працювали 
самостійно: 
Перегляньте асоціативне гроно, яке створив ваш однокласник. Чи могли б ви 
щось додати? 
ІІІ. Оголошення теми уроку, яка трансформується в проблемне 
питання: ВАСИЛЬ СТУС – ВІЛЬНИЙ ПОЕТ УКРАЇНИ? 
Читання епіграфу до уроку. 
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 
Читання вчителем вірша М.Тарнавської «На смерть Василя Стуса»: 
Не перебільшуйте важливості поетів!
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
5 
В Америці, наприклад, хто їх знає? 
Малий школяр назве вам президента, 
зірок екрану, славних бейсболістів – 
чи знає він поета хоч одного? 
Пізніше, може, юним гімназистом 
у школі прочитає про Шекспіра 
і, може, вивчить на завдання вірш... 
Якщо він технік, медик чи правник, 
то і пізніше, в університеті 
поезія йому буде чужа, 
і він адвокатом чи лікарем не знає, 
що Вітменовий міст на Делавері 
у небо виріс із листків трави... 
Не перебільшуйте важливості поетів! 
І парадокс: стоїть потужна сила, 
що запускає кораблі у космос, 
що дулами ракет континентальних 
лякає мирний люд на святі миру – 
імперія від заходу до сходу 
з форпостами на всіх кінцях землі – 
і раптом: паніка, істерія, терор, 
бо появились десь ліричні вірші, 
що їх читає горстка могікан: 
Електронічну зброю – на поетів! 
В концтабір їх! На клапті дерти вірші! 
(– стара традиція Шевченкових часів –)... 
Яка ж непевна влади ця держава, 
що так простих боїться палімпсестів.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
- Який художньо-стилістичний прийом застосовує Марта Тарнавська в 
кінці вірша? (Алюзію). На що натякає поетеса? (на збірку В.Стуса 
«Палімпсести»). Ми почнемо з вірша якраз цієї збірки. Я попросила вашого 
однокласника вивчити цей вірш вже на сьогоднішній урок. 
(Учень, який отримав випереджальне завдання, читає напам’ять вірш 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
6 
«Як добре те, …») 
Евристична бесіда 
- З якими біблійними, історичними образами з’єднує асоціативно поет 
ліричного героя? 
- Які життєві принципи 
декларує автор? Чиє це кредо? 
(Шістдесятників). 
- До якої лірики належить 
вірш? 
- Які художні засоби 
використовує автор? 
Слово вчителя 
Стус передбачав неминуче. Політв’язень, дисидент, він був відірваний 
каральною владою від рідної землі, але він вірив у своє повернення в Україну. 
Туга була нестерпною. Рідна земля йому снилася щодня. 
(Перегляд уривку ролику 
«Про слонів і людей») 
Зверніть увагу на дошку. 
Перед вами - картина М.Кушніра 
«Духовна єдність України», яку 
він закінчив у 2004 році. На ній – 
280 історичних облич, серед яких і 
Ярослав Мудрий, і Руслана 
писанка. Всі вони різні за
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
розміром. Чому, на вашу думку, портрет В.Стуса однаковий із портретом 
Т.Шевченка? 
(Відповіді учнів) 
Як і Т.Г.Шевченко, В.Стус звертався до історії України. Прочитаймо 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
7 
вірш «За літописом Самовидця». 
(Читання вірша учнями) 
Причини та наслідки національної катастрофи осмислювали 
Т.Шевченко, П.Куліш,Леся 
Українка. Їхню традицію 
продовжив Стус, знаходячи 
власний погляд на Руїну ІІ 
половини ХVІІ століття. Це 
лірична інтерпретація козацького 
літопису, автор якого взяв собі 
псевдонім Самовидець. 
Бесіда за змістом вірша 
- Символом чого в Україні вважалося сонце? 
- Якими словами поет передає жах? 
- Як передає поет страшну безодню материнського горя? 
- Яка алюзія на творчість Т.Г.Шевченка присутня у вірші? 
- Проаналізуйте поетичний синтаксис вірша. 
V. Підбиття підсумків уроку. 
- Яку відповідь ви можете дати на проблемне питання? 
- Які асоціації ви б могли додати зараз до асоціативного грона, 
складеного на початку уроку? 
- Моє враження від Василя Стуса співпадає із вашим. Закінчимо наш 
урок кліпом, який я створила на пісню Сергія Василюка «У цьому 
полі». Слова – Василя Стуса.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
8 
Перегляд кліпу (електронний додаток) 
Оцінювання 
Домашнє завдання: 
1) вивчити напам’ять вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я…». 
2) прочитати й проаналізувати вірші «Господи, гніву пречистого...», «О земле 
втрачена, явися…». 
3) індивідуальне завдання учням, що мають хист до малювання, – створити 
асоціативний портрет Василя Стуса. 
Використана література 
1. Василь Стус. Твори у чотирьох томах шести книгах. Т.З: кн.2. –Львів: 
Видавнича спілка "Просвіта", 1999 р. 
2. Мовчан Р.В., Ковалів Ю.І. Українська література. 11 клас. Підручник для 
загальноосвітніх навчальних закладів // Р.В.Мовчан. – К., 2003 р. 
3. Рарицький О. Василь Стус у колі споріднених душ // Українська 
література в загальноосвітній школі. – 2000. – №1
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
9 
О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу 
Мета уроку: 
 належно опрацювати вершинний твір О.Довженка - "Україна в огні", 
закріпити вивчене про жанр кіноповісті, характеротворення, поетику; 
 розвивати в учнів такі ЛХК: відстежування зв’язків і біографічних 
моментів з темами прозаїка, з’ясування психологічних прич ин вибору 
тематики творчості спостереження й відтворення оповідного дискурсу, 
готовність до читацької комунікації, уміння виділяти вузлові моменти 
тексту, уміння характеризувати героїв, здатність до художнього 
осмислення історії, здатність розпізнавати та враховувати значення 
соціально-психологічного фону тексту, розвивати компетенцію 
розпізнавання людських психотипів через конкретних персонажів 
твору ; розвивати уміння знаходити необхідну інформацію і творчо, 
компетентно її використовувати; 
 виховати любов до рідного краю, національну гідність і свідомість, 
розвинути творчу уяву і вміння оптимістично сприймати оточуючий 
світ. 
Після цього уроку учні повинні знати: 
 творчу біографію митця, розуміти її трагізм; 
 текст твору, розуміти особливості жанру кіноповісті, специфіку 
публіцистичного тексту. 
Після цього уроку учні повинні вміти: 
 переказувати історію написання та опублікування “України в огні”; 
 вдумливо читати текст, коментувати найосновніші фрагменти, 
публіцистичні відступи; 
 виокремлювати провідні мотиви, проблеми, обговорювати їх з позицій 
сьогодення, дискутувати про їхню актуальність. 
Тип: комбінований урок.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Обладнання: підручник, презентація в Power Point, уривки фільму 
Ю.Солнцевої «Незабутнє» 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
10 
Перебіг уроку 
І. Мотивація навчальної діяльності 
(розвиток асоціативного мислення, активація емоційної чутливості). 
На столі – запалена свічка. 
- Які асоціації у вас виникають із словом «вогонь»? 
Коли вогонь несе тепло? Коли спопеляє? 
Ми знаємо, що людина часто керує вогнем. Сьогодні ми продовжимо 
розбирати твір Олександра Довженка «Україна в огні». Твір, який 
розповідає про те, наскільки жорстокою може бути людина, якою керує 
спопеляючий вогонь її серця, і яка керує вогнем-винищувачем. 
ІІ. Оголошення теми уроку, яка перебудовується в проблемне питання 
“У чому трагедія українського народу?” 
Протягом уроку ми повинні відповісти на це питання. 
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 
Бесіда
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
11 
- Нагадайте, з чого починається твір? 
- Чого бажала мати Запорожчиха своїм дітям? 
На екрані – монтаж уривків фільму Ю.Солнцевої «Незабутнє». Вчитель 
читає вірш Віктора Геращенка «Війна» (електронний додаток) 
Доля орана, переорана, 
Зморшки-борозни на лиці. 
Щастям збіднена, горем зморена, 
Від осколків – одні рубці. 
З смерті вирватись поталанило, 
Спогад траурний, геть гіркий. 
Все калічило, било, ранило – 
Пережовано дні, роки… 
Доля мічена, покалічена, 
А виною всьому вона – 
Тричі проклята, в смерть приречена, 
Душогубка людей – війна.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
12 
Евристична бесіда про долю твору “Україна в 
огні” 
- Якого жанру твір О.Довженка «Україна 
в огні»? 
- Ви переглянули кадри з фільму 
«Незабутнє», знятого російською мовою 
на твір О.Довженка режисером Юлією 
Солнцевою. Яке місце вона посідала в 
долі Олександра Довженка? 
- Фільм побачив світ у 1968 році. А яка 
доля спіткала твір «Україна в огні» після 
його створення? 
- Чому його було заборонено? 
- Як ми можемо дізнатись про почуття 
самого Довженка з цього приводу?
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
- Твір «Україна в огні» суперечив офіційній ідеології. Чи вважаєте ви 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
13 
доцільною зміну Ю.Солнцевою назви «Україна в огні» на 
«Незабутнє»? 
- Я пропоную вам об’єднатися в групи (по рядах). Перша група буде 
підбирати аргументи на користь думки, що твору більше підходить 
назва «Україна в огні». Друга група спробує довести, що назва 
«Незабутнє» - більш вдала. А третя група поміркує, чому Юлія 
Солнцева вирішила замінити назву «Україна в огні» на «Незабутнє». 
Групова робота 
- Який період війни зображено у творі? 
- Як ставиться до втікачів народ? 
- Всіх, хто залишався в окупації, 
офіційна пропаганда об’явила 
зрадниками і запроданцями. А як 
відчували себе солдати, які 
відступали? З вуст якого героя ми про 
це дізнаємося і в якій ситуації? 
- Як ви розцінюєте вчинок Олесі? 
- А я, наприклад, згадую слова Ліни 
Костенко «…це була любов, а не 
розпуста». А як розцінив вчинок Олесі 
Василь, ми дізнаємось від нього 
самого. Я вже вам говорила, що фільм «Незабутнє» знятий російською 
мовою. Ми здійснили дубляж уривку з цього фільму українською 
мовою. Я тиждень тому попросила вашого однокласника спробувати 
це зробити, і зараз ми побачимо, що в нього вийшло. 
Уривок фільму показується без звуку, грає фонова музика, учень читає 
монолог Василя, починаючи зі слів «Ні, я не забуду тебе, Олесю» 
(електронний додаток).
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
14 
- Чи можемо ми почати відповідати на проблемне питання? 
- Трагедія українського народу – у трагедії української жінки. 
- Де ще у творі порушується ця проблема? (Лиманчук і Христина 
Хуторна). 
- Що доводить, що Довженко не просто написав про такий факт, а 
керувався правдивими випадками? (Звернення до «Щоденника» 
О.Довженка). 
- Подивіться на дошку. Це кадр з 
кінофільму. Як ви думаєте, хто ці два 
німці? Про що вони розмовляють? До 
Довженка німців зображували 
примітивними, тупими. Вперше в 
українській літературі Довженко виводить 
у образах Ернста й Отто фон Краузів 
ворогів інтелектуальних, розважливих, 
хитрих, гідних супротивників, які знають, 
що саме є ахіллесовою п'ятою в українців і
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
15 
мудро використовують цю мічену карту. 
- Чи можемо ми визначити другу проблему? В чому ще трагедія 
українського народу? 
- Було багато зрадників, але більше було людей високої моралі. Які герої 
твору можуть виступати антиподами? 
(Аналіз образів Лавріна Запорожця та Максима Заброди).
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
16 
- Звернемось знову до фільму. (Епізод «солдат і мертва мати» 
(електронний додаток)). 
- Про яку трагедію кричать ці страшні картини? 
- Назва «Україна в огні» несе в собі візуальну картину, в якій домінує 
червоний колір. Ваша однокласниця , яка отримала випереджальне завдання , 
поділиться із результатами свого дослідження. Їй потрібно було відслідити, 
скільки разів зустрічаються назви певних кольорів у творі, яке смислове 
навантаження вони несуть, зробити певні висновки. 
Доповідь учениці. Проблема цінності загальнолюдських ідеалів.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
17 
ІV. Підбиття підсумків уроку. 
- Ця свічка – символ вогню, який не є руйнуючим, спопеляючим. А який 
вогонь палає в ваших душах? 
- Декілька років тому я разом з учнями створила «Книгу пам’яті», в яку 
помістили спогади ветеранів нашого мікрорайону. У кінці цієї книги є 
звернення ветеранів до вас, до молоді, до тих, хто живе в мирний час. Я 
попрошу вашого однокласника прочитати це звернення. 
Учень читає звернення ветеранів, яке супроводжується фотокартками 
учасників ВВВ, що мешкають у м.Іллічівську. 
ЗВЕРНЕННЯ 
учасників бойових дій 
до своїх дітей і внуків! 
Дорогі діти, ви повинні пам’ятати, що ми 
захищали на полях битв честь, славу, 
гідність і незалежність нашої Батьківщини. 
Будьте справедливими, об’єктивними та 
чесними. Шануйте старших. Пам’ятайте, що 
завдяки їм, їхньої мужності, героїзму,
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
18 
самовідданій праці та любові до Батьківщини 
вони здобули перемогу. 
Будьте господарями своєї країни. Боріться і 
добивайтеся! У вас є все: і сили, і знання, і 
молодість, і повинна бути завзятість у 
досягненні мети. Навчайтесь, думайте – це 
необхідно, як повітря. 
Будьте чесні самі із собою, 
виховуйте свій дух! 
Будьте щасливими! 
Оцінювання 
Домашнє завдання: 
1) підготувати доповідь «Друга світова війна в українській і зарубіжній 
літературі». 
2) скласти тестові завдання «Творчість Олександра Довженка» (за бажанням). 
Використана література 
1. Довженко О. Твори у 5 томах. – К., 1985 р. 
2. Кондрацова Л. Ніколи, ніколи не буде Вкраїна рабою фашистських 
катів // Дивослово, 2004 р. 
3. Мовчан Р.В., Ковалів Ю.І. Українська література. 11 клас. Підручник для 
загальноосвітніх навчальних закладів // Р.В.Мовчан. – К., 2003 р.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
19 
Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка) 
Мета уроку: 
 розкрити ідейний зміст поезій, дослідити глибину філософської думки 
Василя Симоненка про сенс життя; 
 розвивати в учнів такі ЛХК: здатність до емоційного відгуку, уміння 
визначити тему, проблематику твору, навички худ. спостереження, 
вдумливого аналітичного читання, цитування; розвивати вміння 
розкривати смисл афористичних рядків висновків у творах 
шістдесятників; 
 допомогти кожному учневі усвідомити неповторність своєї 
особистості, відповідальність перед самим собою за своє життя, 
викликати бажання до самовдосконалення. 
Після цього уроку учні повинні знати: 
 зв’язок українського дисидентського руху з явищем “шістдесятництва”; 
 особливості творчості В.Симоненка. 
Після цього уроку учні повинні вміти: 
 з’ясовувати зв’язок світогляду із творчістю шістдесятників, давати 
загальну характеристику їхньої творчості; 
 розповідати про В. Симоненка; 
 пригадати його твори, вивчені раніше; 
 характеризувати стильові особливості поезії, визначати і вміти 
прокоментувати основні мотиви; 
 дискутувати про патріотичні, громадянські мотиви, порушені у творі. 
Тип: узагальнення й систематизації знань. 
Обладнання: підручник, презентація в Power Point, блок «Василь Симоненко», 
репродукція картини Мікеланджело “Створення Адама”, репродукція картини 
П.Філонова “Формула пролетаріату”.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
20 
Перебіг уроку 
І. Мотивація навчальної діяльності 
Учитель без попередження починає читати вірш Василя Симоненка 
“Перехожий” 
Слово вчителя 
Згадайте, яку назву має цей вірш, кому присвятив його В.Симоненко?. 
Кого зобразив автор у вірші? Які художні засоби використав поет? (антитеза). 
Які образи протиставляються у вірші? (небо і земля). 
Страшний дисонанс: небо людського духу і болото обивательського 
животіння. 
Вірш має глибокий зміст. Але не всі його можуть збагнути. Якось Расул 
Гамзатов зауважив: “Золотое теряет перо слово-птица в ином переводе”. 
Одного разу я читала переклад цього вірша російською мовою. Кінцівка його 
звучала так: 
А он... 
Он поднялся – 
И вновь в дорогу. 
И песню запел на ходу. 
Чого не зрозумів цей російськомовний шанувальник української поезії? 
Яка головна думка цього вірша? 
(відповіді дітей) 
Зверніться до блоку “Василь Симоненко” і знайдіть вислів поета, який 
перегукується із цим віршем? 
(“Щасливий той, хто хоче мало від життя – він ніколи не 
розчарується в ньому. Найпростіший і найкоротший шлях до так званого 
щастя – стати обивателем”) 
В якому віці Василь Симоненко прийшов до цього висновку? 
Поясніть слова “так зване щастя”.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
ІІ. Оголошення теми уроку 
Настає час, коли перед кожною людиною постає питання: ким бути. 
Злитися із сірою масою чи стати непересічною людиною, бунтарем? На цю 
тему ми і будемо сьогодні міркувати. 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
21 
Записується на дошці тема уроку: “Людина. Ким Я є?” 
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань. 
Прослухайте зараз ще один вірш Симоненка, який ми не розбирали. Він 
так і називається “Я...” 
Учень читає вірш, учитель зупиняє його на передостанньому рядку. 
Він дивився на мене тупо 
Очицями, повними блекоти: 
— Дарма ти себе уявляєш пупом, 
На світі безліч таких, як ти. 
Він гримів одержимо і люто, 
І кривилося гнівом лице рябе. 
Він ладен був мене розіпнути 
За те, що я поважаю себе.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
22 
Не стала навколішки гордість моя.. 
Ліниво тяглася отара хвилин... 
На світі безліч таких, як я. 
Та я, їй-богу, один. 
У кожного Я є своє ім'я. 
На всіх не нагримаєш грізно. 
Ми — не безліч стандартних «я», 
А безліч всесвітів різних. 
Ми — це народу одвічне лоно, 
Ми — океанна вселюдська сім'я. 
І тільки тих поважають мільйони, 
Хто поважає мільйони Я. 
Як ви думаєте, як звучить останній рядок вірша? 
Діти пропонують свої варіанти. 
До цього рядка ми повернемось на кінці уроку. Сподіваюсь, вам легше 
буде його з’ясувати. 
Учитель звертається до учня, що читав вірш “Я...” з пропозицією 
вибрати з вірша рядки, які б могли бути епіграфом уроку. Епіграф 
записується на дошці і в зошитах. 
Ми – не безліч стандартних “я”, 
А безліч всесвітів різних. 
Бесіда 
– Хто ще в українській літературі порушував питання особистості? 
(шістдесятники)
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
23 
– Яким було їхнє основне кредо? 
– У кого з авторів ми зустрічалися з образом “Я”? (М.Коцюбинський, 
М.Хвильовий) 
– Чим відрізняються ці “Я”? 
– Як у літературі називається явище поєднання непоєднуваного ? 
(кентавризм) 
Слово вчителя 
Отже, Василь Симоненко прагнув, щоб кожна людина була 
індивідуальною. А людство завжди мріяло про людину ідеальну, досконалу. 
Зараз ми попрацюємо з цими двома поняттями. (На зворотному боці дошки, 
схованому від учнів, один учень методом “гронування” підбирає поняття до 
слова “індивідуальний”, а інший учень пише синонімічний ряд від слова 
“ідеальний”. Перед цим учитель пропонує подивитися у словнику, як 
перекладається слово “ідеальний” (уявний) 
Роботи учнів можуть виглядати так: 
Ідеальний - уявний, досконалий, неземний, нереальний, неможливий, 
недосяжний, химерний 
Ідеальний → химерний
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
24 
Ідеальний → уявний 
Бесіда з учнями (в той час, поки учні працюють на дошці) 
В. Симоненко дуже часто писав про душевну нерозвиненість, яка 
увінчується неминучим злом. 
– В якому творі дуже гостро піднімається питання бездуховності? (у 
новелі “Кривда”) 
– Як Симоненко називав таких людей: обивателів, пристосуванців? 
(бульдоги) 
– На минулих уроках ми говорили про кредо митця. Зараз знайдіть у 
віршах Симоненка рядки, де говориться про життєву позицію цих 
“бульдогів”. 
*** 
(Уже в душі нема святого болю, 
І розум наш не рветься вже на волю – 
Ми раді тим, що ситі і живі.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Порівняти з героєм 
вірша “Перехожий” 
Чому займенник 
“тебе” змінюється на 
“вас”? 
Сила духу 
Міць 
Велич 
Чистота 
Ідеальність 
Гармонія 
Незалежність 
Краса 
Воля 
Почуття 
Калокагатія 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
25 
*** 
Торжествують: Він не помилявся, 
Не змочив – ні разу! – Підошов, 
Проти вітру – жоден раз ! - Не пхався... 
Але ж він нікуди і не шов. 
*** 
Народ тебе ніколи не забуде, 
Бо він ніколи вас й не буде знать! ) 
Питання особистості порушувалось не тільки в літературі. Я пропоную зараз 
порівняти репродукції двох картин Мікеланджело «Створення Адама» та 
П.Філонова “Формула пролетаріату”. Які асоціації у вас виникають щодо цих 
картин? 
Шляхом методу “Мозкова атака” учні пропонують свої асоціації, кожна 
з яких фіксується на дошці біля 
картин. 
Можливі варіанти: 
Мікеланджело «Створення Адама» 
П.Філонов “Формула пролетаріату” 
Бездуховність 
Безликість 
Невиразність 
Маса 
Обмеженість 
Безвольність 
Підпорядкованість 
Мізерність 
Залежність 
Обмеженість 
Закомплексованість 
Маріонетки 
Тиск
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
А тепер звернемось до робіт учнів, які працювали біля дошки. Чи вбачаєте 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
26 
ви якісь паралелі? (Аналіз робіт учнів ) 
Яке почуття підносить людину, примушує її до самовдосконалення? 
(почуття любові, кохання). 
Учень читає напам’ять вірш «Ну скажи, хіба це фантастично?». 
Учитель: До якої лірики належить цей вірш? І навіть в ньому Василь 
Симоненко закликає до індивідуальності. Як цього досягає автор? 
(займенники Я, Ти автор пише з великої літери). Слово “обиватель” було 
страшним для Василя Симоненка. 
Робота в парах: довести позицію: 
 краще бути непересічною людиною, 
 легше жити, якщо ти звичайний обиватель. 
Об’єднання в групи. Рольова гра «Обиватель / Митець». 
Учні працюють, зачитують свої міркування.
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Хто не згоден з тією роллю, яку я дала? Чому? 
Повернемось до вірша “Я...”. Чи здогадались ви, як звучить останній рядок? 
Учень читає останню строфу вірша, діти пробують здогадатись, як 
звучить останній рядок. (“Хто поважає мільйони Я”) 
Цей рядок і буде висновком нашого уроку. Я пропоную сформулювати 
висновок і вам. 
Підсумки уроку 
Д/з: намалювати (образно) нашу сучасність, підготуватись до тематичної 
атестації. 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
27 
Оцінювання 
Домашнє завдання: 
1) заповнити блок «Василь Симоненко»;
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
28 
2) намалювати (образно) нашу сучасність; 
3) підготуватись до тематичної атестації. 
Використана література 
1. Вітренко В.І. «Україно! Ти моя молитва…» // Українська мова і 
література в школі. – 1990. - № 12 
2. Симоненко В. Лебеді материнства. – К., 2001 
3. Сподарець В. «Світ який – мереживо казкове!..» (Домінанти 
поетичного дискурсу Василя Симоненка). – Одеса, 2003
Плани-конспекти уроків украї нської літератури в 11 класі 
Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 
29

т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі

  • 1.
    Т.А.ШИНКАРЕНКО Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», «За літописом Самовидця». О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу. Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка). Іллічівськ – 2012 Додаток до методичної розробки «Формування та розвиток літературно- художніх компетенцій учнів на уроках української літератури»
  • 2.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 1 ЗМІСТ В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», «За літописом Самовидця» 2 О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу 9 Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка) 19
  • 3.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі В.Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я…», «За літописом Самовидця» Мета уроку:  ознайомити з філософською сутністю поезій, поглибити знання учнів Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 2 про поетичний твір, методи його аналізу;  розвивати в учнів такі ЛХК: сугестивне накладання потоку свідомості ліричного оповідача на свідомість читача, здатність до інтуїтивног о проникнення в текст; розвивати вміння учнів робити ідейний аналіз віршів, розвивати комунікативну компетенцію;  виховувати риси “стоїцизму”, активної життєвої позиції учнів. Усвідомлення понять честі, людської гідності, мужності, сили духу на прикладі життя В.Стуса. Після цього уроку учні повинні знати:  трагічну долю Василя Стуса;  мотиви творчості поета. Після цього уроку учні повинні вміти:  визначати особливості творчості Василя Стуса, визначати провідні мотиви, ідеї, аналізувати образи-символи;  аналізувати вірші поета, висловлювати власні роздуми з приводу порушених у них проблем. Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу. Обладнання: підручник, презентація в Power Point, ролик «Про слонів і людей», картина М.Кушніра «Духовна єдність України», кліп у Movie Maker «В.Стус. Особливий погляд» (музичний супровід – пісня на слова В.Стуса «У цьому полі…»). Перебіг уроку І. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя Пронизливого осіннього дня 1989 року пік мороз і дув холодний вітер.
  • 4.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Володимирською вулицею м. Києва йшла жалобна процесія. Поступово Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 3 люди вливалися в неї, заповнювали вулицю від Богданової площі до Шевченківського університету. - Кого ховають? - Василя Стуса. Великого поета. Перезаховують. Привезли тіло з таборів, д він і помер в ув’язненні. - …Василь Стус? Не знаю, не читав. А ми маємо змогу читати! Сьогодні в наше суспільство увірвався вітер часу – все закрутилося і перемішалося: правда, вигадка, напівправда. Починаємо прозрівати, усвідомлювати своє місце в історії людства. Нещодавно переглядала книгу афоризмів і натрапила на цікавий вираз: «Треба читати заборонені книжки. Лише в них - правда». Сьогодні ми будемо читати вірші, які колись були заборонені. IІ. Актуалізація опорних знань. Але перед цим перевіримо, наскільки вразив вас життєвий шлях В.Стуса (три ряди заповнюють різні за змістом таблиці «ТАК/НІ»; середній ряд працює з учителем, два інші –
  • 5.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 4 самостійно; один з учнів створює асоціативне гроно «Василь Стус»). Перевіримо, чи правильно заповнили таблиці учні, що працювали самостійно: Перегляньте асоціативне гроно, яке створив ваш однокласник. Чи могли б ви щось додати? ІІІ. Оголошення теми уроку, яка трансформується в проблемне питання: ВАСИЛЬ СТУС – ВІЛЬНИЙ ПОЕТ УКРАЇНИ? Читання епіграфу до уроку. ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Читання вчителем вірша М.Тарнавської «На смерть Василя Стуса»: Не перебільшуйте важливості поетів!
  • 6.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 5 В Америці, наприклад, хто їх знає? Малий школяр назве вам президента, зірок екрану, славних бейсболістів – чи знає він поета хоч одного? Пізніше, може, юним гімназистом у школі прочитає про Шекспіра і, може, вивчить на завдання вірш... Якщо він технік, медик чи правник, то і пізніше, в університеті поезія йому буде чужа, і він адвокатом чи лікарем не знає, що Вітменовий міст на Делавері у небо виріс із листків трави... Не перебільшуйте важливості поетів! І парадокс: стоїть потужна сила, що запускає кораблі у космос, що дулами ракет континентальних лякає мирний люд на святі миру – імперія від заходу до сходу з форпостами на всіх кінцях землі – і раптом: паніка, істерія, терор, бо появились десь ліричні вірші, що їх читає горстка могікан: Електронічну зброю – на поетів! В концтабір їх! На клапті дерти вірші! (– стара традиція Шевченкових часів –)... Яка ж непевна влади ця держава, що так простих боїться палімпсестів.
  • 7.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі - Який художньо-стилістичний прийом застосовує Марта Тарнавська в кінці вірша? (Алюзію). На що натякає поетеса? (на збірку В.Стуса «Палімпсести»). Ми почнемо з вірша якраз цієї збірки. Я попросила вашого однокласника вивчити цей вірш вже на сьогоднішній урок. (Учень, який отримав випереджальне завдання, читає напам’ять вірш Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 6 «Як добре те, …») Евристична бесіда - З якими біблійними, історичними образами з’єднує асоціативно поет ліричного героя? - Які життєві принципи декларує автор? Чиє це кредо? (Шістдесятників). - До якої лірики належить вірш? - Які художні засоби використовує автор? Слово вчителя Стус передбачав неминуче. Політв’язень, дисидент, він був відірваний каральною владою від рідної землі, але він вірив у своє повернення в Україну. Туга була нестерпною. Рідна земля йому снилася щодня. (Перегляд уривку ролику «Про слонів і людей») Зверніть увагу на дошку. Перед вами - картина М.Кушніра «Духовна єдність України», яку він закінчив у 2004 році. На ній – 280 історичних облич, серед яких і Ярослав Мудрий, і Руслана писанка. Всі вони різні за
  • 8.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі розміром. Чому, на вашу думку, портрет В.Стуса однаковий із портретом Т.Шевченка? (Відповіді учнів) Як і Т.Г.Шевченко, В.Стус звертався до історії України. Прочитаймо Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 7 вірш «За літописом Самовидця». (Читання вірша учнями) Причини та наслідки національної катастрофи осмислювали Т.Шевченко, П.Куліш,Леся Українка. Їхню традицію продовжив Стус, знаходячи власний погляд на Руїну ІІ половини ХVІІ століття. Це лірична інтерпретація козацького літопису, автор якого взяв собі псевдонім Самовидець. Бесіда за змістом вірша - Символом чого в Україні вважалося сонце? - Якими словами поет передає жах? - Як передає поет страшну безодню материнського горя? - Яка алюзія на творчість Т.Г.Шевченка присутня у вірші? - Проаналізуйте поетичний синтаксис вірша. V. Підбиття підсумків уроку. - Яку відповідь ви можете дати на проблемне питання? - Які асоціації ви б могли додати зараз до асоціативного грона, складеного на початку уроку? - Моє враження від Василя Стуса співпадає із вашим. Закінчимо наш урок кліпом, який я створила на пісню Сергія Василюка «У цьому полі». Слова – Василя Стуса.
  • 9.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 8 Перегляд кліпу (електронний додаток) Оцінювання Домашнє завдання: 1) вивчити напам’ять вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я…». 2) прочитати й проаналізувати вірші «Господи, гніву пречистого...», «О земле втрачена, явися…». 3) індивідуальне завдання учням, що мають хист до малювання, – створити асоціативний портрет Василя Стуса. Використана література 1. Василь Стус. Твори у чотирьох томах шести книгах. Т.З: кн.2. –Львів: Видавнича спілка "Просвіта", 1999 р. 2. Мовчан Р.В., Ковалів Ю.І. Українська література. 11 клас. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів // Р.В.Мовчан. – К., 2003 р. 3. Рарицький О. Василь Стус у колі споріднених душ // Українська література в загальноосвітній школі. – 2000. – №1
  • 10.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 9 О.Довженко «Україна в огні». Трагедія українського народу Мета уроку:  належно опрацювати вершинний твір О.Довженка - "Україна в огні", закріпити вивчене про жанр кіноповісті, характеротворення, поетику;  розвивати в учнів такі ЛХК: відстежування зв’язків і біографічних моментів з темами прозаїка, з’ясування психологічних прич ин вибору тематики творчості спостереження й відтворення оповідного дискурсу, готовність до читацької комунікації, уміння виділяти вузлові моменти тексту, уміння характеризувати героїв, здатність до художнього осмислення історії, здатність розпізнавати та враховувати значення соціально-психологічного фону тексту, розвивати компетенцію розпізнавання людських психотипів через конкретних персонажів твору ; розвивати уміння знаходити необхідну інформацію і творчо, компетентно її використовувати;  виховати любов до рідного краю, національну гідність і свідомість, розвинути творчу уяву і вміння оптимістично сприймати оточуючий світ. Після цього уроку учні повинні знати:  творчу біографію митця, розуміти її трагізм;  текст твору, розуміти особливості жанру кіноповісті, специфіку публіцистичного тексту. Після цього уроку учні повинні вміти:  переказувати історію написання та опублікування “України в огні”;  вдумливо читати текст, коментувати найосновніші фрагменти, публіцистичні відступи;  виокремлювати провідні мотиви, проблеми, обговорювати їх з позицій сьогодення, дискутувати про їхню актуальність. Тип: комбінований урок.
  • 11.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Обладнання: підручник, презентація в Power Point, уривки фільму Ю.Солнцевої «Незабутнє» Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 10 Перебіг уроку І. Мотивація навчальної діяльності (розвиток асоціативного мислення, активація емоційної чутливості). На столі – запалена свічка. - Які асоціації у вас виникають із словом «вогонь»? Коли вогонь несе тепло? Коли спопеляє? Ми знаємо, що людина часто керує вогнем. Сьогодні ми продовжимо розбирати твір Олександра Довженка «Україна в огні». Твір, який розповідає про те, наскільки жорстокою може бути людина, якою керує спопеляючий вогонь її серця, і яка керує вогнем-винищувачем. ІІ. Оголошення теми уроку, яка перебудовується в проблемне питання “У чому трагедія українського народу?” Протягом уроку ми повинні відповісти на це питання. ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Бесіда
  • 12.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 11 - Нагадайте, з чого починається твір? - Чого бажала мати Запорожчиха своїм дітям? На екрані – монтаж уривків фільму Ю.Солнцевої «Незабутнє». Вчитель читає вірш Віктора Геращенка «Війна» (електронний додаток) Доля орана, переорана, Зморшки-борозни на лиці. Щастям збіднена, горем зморена, Від осколків – одні рубці. З смерті вирватись поталанило, Спогад траурний, геть гіркий. Все калічило, било, ранило – Пережовано дні, роки… Доля мічена, покалічена, А виною всьому вона – Тричі проклята, в смерть приречена, Душогубка людей – війна.
  • 13.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 12 Евристична бесіда про долю твору “Україна в огні” - Якого жанру твір О.Довженка «Україна в огні»? - Ви переглянули кадри з фільму «Незабутнє», знятого російською мовою на твір О.Довженка режисером Юлією Солнцевою. Яке місце вона посідала в долі Олександра Довженка? - Фільм побачив світ у 1968 році. А яка доля спіткала твір «Україна в огні» після його створення? - Чому його було заборонено? - Як ми можемо дізнатись про почуття самого Довженка з цього приводу?
  • 14.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі - Твір «Україна в огні» суперечив офіційній ідеології. Чи вважаєте ви Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 13 доцільною зміну Ю.Солнцевою назви «Україна в огні» на «Незабутнє»? - Я пропоную вам об’єднатися в групи (по рядах). Перша група буде підбирати аргументи на користь думки, що твору більше підходить назва «Україна в огні». Друга група спробує довести, що назва «Незабутнє» - більш вдала. А третя група поміркує, чому Юлія Солнцева вирішила замінити назву «Україна в огні» на «Незабутнє». Групова робота - Який період війни зображено у творі? - Як ставиться до втікачів народ? - Всіх, хто залишався в окупації, офіційна пропаганда об’явила зрадниками і запроданцями. А як відчували себе солдати, які відступали? З вуст якого героя ми про це дізнаємося і в якій ситуації? - Як ви розцінюєте вчинок Олесі? - А я, наприклад, згадую слова Ліни Костенко «…це була любов, а не розпуста». А як розцінив вчинок Олесі Василь, ми дізнаємось від нього самого. Я вже вам говорила, що фільм «Незабутнє» знятий російською мовою. Ми здійснили дубляж уривку з цього фільму українською мовою. Я тиждень тому попросила вашого однокласника спробувати це зробити, і зараз ми побачимо, що в нього вийшло. Уривок фільму показується без звуку, грає фонова музика, учень читає монолог Василя, починаючи зі слів «Ні, я не забуду тебе, Олесю» (електронний додаток).
  • 15.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 14 - Чи можемо ми почати відповідати на проблемне питання? - Трагедія українського народу – у трагедії української жінки. - Де ще у творі порушується ця проблема? (Лиманчук і Христина Хуторна). - Що доводить, що Довженко не просто написав про такий факт, а керувався правдивими випадками? (Звернення до «Щоденника» О.Довженка). - Подивіться на дошку. Це кадр з кінофільму. Як ви думаєте, хто ці два німці? Про що вони розмовляють? До Довженка німців зображували примітивними, тупими. Вперше в українській літературі Довженко виводить у образах Ернста й Отто фон Краузів ворогів інтелектуальних, розважливих, хитрих, гідних супротивників, які знають, що саме є ахіллесовою п'ятою в українців і
  • 16.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 15 мудро використовують цю мічену карту. - Чи можемо ми визначити другу проблему? В чому ще трагедія українського народу? - Було багато зрадників, але більше було людей високої моралі. Які герої твору можуть виступати антиподами? (Аналіз образів Лавріна Запорожця та Максима Заброди).
  • 17.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 16 - Звернемось знову до фільму. (Епізод «солдат і мертва мати» (електронний додаток)). - Про яку трагедію кричать ці страшні картини? - Назва «Україна в огні» несе в собі візуальну картину, в якій домінує червоний колір. Ваша однокласниця , яка отримала випереджальне завдання , поділиться із результатами свого дослідження. Їй потрібно було відслідити, скільки разів зустрічаються назви певних кольорів у творі, яке смислове навантаження вони несуть, зробити певні висновки. Доповідь учениці. Проблема цінності загальнолюдських ідеалів.
  • 18.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 17 ІV. Підбиття підсумків уроку. - Ця свічка – символ вогню, який не є руйнуючим, спопеляючим. А який вогонь палає в ваших душах? - Декілька років тому я разом з учнями створила «Книгу пам’яті», в яку помістили спогади ветеранів нашого мікрорайону. У кінці цієї книги є звернення ветеранів до вас, до молоді, до тих, хто живе в мирний час. Я попрошу вашого однокласника прочитати це звернення. Учень читає звернення ветеранів, яке супроводжується фотокартками учасників ВВВ, що мешкають у м.Іллічівську. ЗВЕРНЕННЯ учасників бойових дій до своїх дітей і внуків! Дорогі діти, ви повинні пам’ятати, що ми захищали на полях битв честь, славу, гідність і незалежність нашої Батьківщини. Будьте справедливими, об’єктивними та чесними. Шануйте старших. Пам’ятайте, що завдяки їм, їхньої мужності, героїзму,
  • 19.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 18 самовідданій праці та любові до Батьківщини вони здобули перемогу. Будьте господарями своєї країни. Боріться і добивайтеся! У вас є все: і сили, і знання, і молодість, і повинна бути завзятість у досягненні мети. Навчайтесь, думайте – це необхідно, як повітря. Будьте чесні самі із собою, виховуйте свій дух! Будьте щасливими! Оцінювання Домашнє завдання: 1) підготувати доповідь «Друга світова війна в українській і зарубіжній літературі». 2) скласти тестові завдання «Творчість Олександра Довженка» (за бажанням). Використана література 1. Довженко О. Твори у 5 томах. – К., 1985 р. 2. Кондрацова Л. Ніколи, ніколи не буде Вкраїна рабою фашистських катів // Дивослово, 2004 р. 3. Мовчан Р.В., Ковалів Ю.І. Українська література. 11 клас. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів // Р.В.Мовчан. – К., 2003 р.
  • 20.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 19 Людина. Ким Я є? (за творчістю Василя Симоненка) Мета уроку:  розкрити ідейний зміст поезій, дослідити глибину філософської думки Василя Симоненка про сенс життя;  розвивати в учнів такі ЛХК: здатність до емоційного відгуку, уміння визначити тему, проблематику твору, навички худ. спостереження, вдумливого аналітичного читання, цитування; розвивати вміння розкривати смисл афористичних рядків висновків у творах шістдесятників;  допомогти кожному учневі усвідомити неповторність своєї особистості, відповідальність перед самим собою за своє життя, викликати бажання до самовдосконалення. Після цього уроку учні повинні знати:  зв’язок українського дисидентського руху з явищем “шістдесятництва”;  особливості творчості В.Симоненка. Після цього уроку учні повинні вміти:  з’ясовувати зв’язок світогляду із творчістю шістдесятників, давати загальну характеристику їхньої творчості;  розповідати про В. Симоненка;  пригадати його твори, вивчені раніше;  характеризувати стильові особливості поезії, визначати і вміти прокоментувати основні мотиви;  дискутувати про патріотичні, громадянські мотиви, порушені у творі. Тип: узагальнення й систематизації знань. Обладнання: підручник, презентація в Power Point, блок «Василь Симоненко», репродукція картини Мікеланджело “Створення Адама”, репродукція картини П.Філонова “Формула пролетаріату”.
  • 21.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 20 Перебіг уроку І. Мотивація навчальної діяльності Учитель без попередження починає читати вірш Василя Симоненка “Перехожий” Слово вчителя Згадайте, яку назву має цей вірш, кому присвятив його В.Симоненко?. Кого зобразив автор у вірші? Які художні засоби використав поет? (антитеза). Які образи протиставляються у вірші? (небо і земля). Страшний дисонанс: небо людського духу і болото обивательського животіння. Вірш має глибокий зміст. Але не всі його можуть збагнути. Якось Расул Гамзатов зауважив: “Золотое теряет перо слово-птица в ином переводе”. Одного разу я читала переклад цього вірша російською мовою. Кінцівка його звучала так: А он... Он поднялся – И вновь в дорогу. И песню запел на ходу. Чого не зрозумів цей російськомовний шанувальник української поезії? Яка головна думка цього вірша? (відповіді дітей) Зверніться до блоку “Василь Симоненко” і знайдіть вислів поета, який перегукується із цим віршем? (“Щасливий той, хто хоче мало від життя – він ніколи не розчарується в ньому. Найпростіший і найкоротший шлях до так званого щастя – стати обивателем”) В якому віці Василь Симоненко прийшов до цього висновку? Поясніть слова “так зване щастя”.
  • 22.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі ІІ. Оголошення теми уроку Настає час, коли перед кожною людиною постає питання: ким бути. Злитися із сірою масою чи стати непересічною людиною, бунтарем? На цю тему ми і будемо сьогодні міркувати. Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 21 Записується на дошці тема уроку: “Людина. Ким Я є?” ІІІ. Узагальнення і систематизація знань. Прослухайте зараз ще один вірш Симоненка, який ми не розбирали. Він так і називається “Я...” Учень читає вірш, учитель зупиняє його на передостанньому рядку. Він дивився на мене тупо Очицями, повними блекоти: — Дарма ти себе уявляєш пупом, На світі безліч таких, як ти. Він гримів одержимо і люто, І кривилося гнівом лице рябе. Він ладен був мене розіпнути За те, що я поважаю себе.
  • 23.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 22 Не стала навколішки гордість моя.. Ліниво тяглася отара хвилин... На світі безліч таких, як я. Та я, їй-богу, один. У кожного Я є своє ім'я. На всіх не нагримаєш грізно. Ми — не безліч стандартних «я», А безліч всесвітів різних. Ми — це народу одвічне лоно, Ми — океанна вселюдська сім'я. І тільки тих поважають мільйони, Хто поважає мільйони Я. Як ви думаєте, як звучить останній рядок вірша? Діти пропонують свої варіанти. До цього рядка ми повернемось на кінці уроку. Сподіваюсь, вам легше буде його з’ясувати. Учитель звертається до учня, що читав вірш “Я...” з пропозицією вибрати з вірша рядки, які б могли бути епіграфом уроку. Епіграф записується на дошці і в зошитах. Ми – не безліч стандартних “я”, А безліч всесвітів різних. Бесіда – Хто ще в українській літературі порушував питання особистості? (шістдесятники)
  • 24.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 23 – Яким було їхнє основне кредо? – У кого з авторів ми зустрічалися з образом “Я”? (М.Коцюбинський, М.Хвильовий) – Чим відрізняються ці “Я”? – Як у літературі називається явище поєднання непоєднуваного ? (кентавризм) Слово вчителя Отже, Василь Симоненко прагнув, щоб кожна людина була індивідуальною. А людство завжди мріяло про людину ідеальну, досконалу. Зараз ми попрацюємо з цими двома поняттями. (На зворотному боці дошки, схованому від учнів, один учень методом “гронування” підбирає поняття до слова “індивідуальний”, а інший учень пише синонімічний ряд від слова “ідеальний”. Перед цим учитель пропонує подивитися у словнику, як перекладається слово “ідеальний” (уявний) Роботи учнів можуть виглядати так: Ідеальний - уявний, досконалий, неземний, нереальний, неможливий, недосяжний, химерний Ідеальний → химерний
  • 25.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 24 Ідеальний → уявний Бесіда з учнями (в той час, поки учні працюють на дошці) В. Симоненко дуже часто писав про душевну нерозвиненість, яка увінчується неминучим злом. – В якому творі дуже гостро піднімається питання бездуховності? (у новелі “Кривда”) – Як Симоненко називав таких людей: обивателів, пристосуванців? (бульдоги) – На минулих уроках ми говорили про кредо митця. Зараз знайдіть у віршах Симоненка рядки, де говориться про життєву позицію цих “бульдогів”. *** (Уже в душі нема святого болю, І розум наш не рветься вже на волю – Ми раді тим, що ситі і живі.
  • 26.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Порівняти з героєм вірша “Перехожий” Чому займенник “тебе” змінюється на “вас”? Сила духу Міць Велич Чистота Ідеальність Гармонія Незалежність Краса Воля Почуття Калокагатія Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 25 *** Торжествують: Він не помилявся, Не змочив – ні разу! – Підошов, Проти вітру – жоден раз ! - Не пхався... Але ж він нікуди і не шов. *** Народ тебе ніколи не забуде, Бо він ніколи вас й не буде знать! ) Питання особистості порушувалось не тільки в літературі. Я пропоную зараз порівняти репродукції двох картин Мікеланджело «Створення Адама» та П.Філонова “Формула пролетаріату”. Які асоціації у вас виникають щодо цих картин? Шляхом методу “Мозкова атака” учні пропонують свої асоціації, кожна з яких фіксується на дошці біля картин. Можливі варіанти: Мікеланджело «Створення Адама» П.Філонов “Формула пролетаріату” Бездуховність Безликість Невиразність Маса Обмеженість Безвольність Підпорядкованість Мізерність Залежність Обмеженість Закомплексованість Маріонетки Тиск
  • 27.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі А тепер звернемось до робіт учнів, які працювали біля дошки. Чи вбачаєте Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 26 ви якісь паралелі? (Аналіз робіт учнів ) Яке почуття підносить людину, примушує її до самовдосконалення? (почуття любові, кохання). Учень читає напам’ять вірш «Ну скажи, хіба це фантастично?». Учитель: До якої лірики належить цей вірш? І навіть в ньому Василь Симоненко закликає до індивідуальності. Як цього досягає автор? (займенники Я, Ти автор пише з великої літери). Слово “обиватель” було страшним для Василя Симоненка. Робота в парах: довести позицію:  краще бути непересічною людиною,  легше жити, якщо ти звичайний обиватель. Об’єднання в групи. Рольова гра «Обиватель / Митець». Учні працюють, зачитують свої міркування.
  • 28.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Хто не згоден з тією роллю, яку я дала? Чому? Повернемось до вірша “Я...”. Чи здогадались ви, як звучить останній рядок? Учень читає останню строфу вірша, діти пробують здогадатись, як звучить останній рядок. (“Хто поважає мільйони Я”) Цей рядок і буде висновком нашого уроку. Я пропоную сформулювати висновок і вам. Підсумки уроку Д/з: намалювати (образно) нашу сучасність, підготуватись до тематичної атестації. Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 27 Оцінювання Домашнє завдання: 1) заповнити блок «Василь Симоненко»;
  • 29.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 28 2) намалювати (образно) нашу сучасність; 3) підготуватись до тематичної атестації. Використана література 1. Вітренко В.І. «Україно! Ти моя молитва…» // Українська мова і література в школі. – 1990. - № 12 2. Симоненко В. Лебеді материнства. – К., 2001 3. Сподарець В. «Світ який – мереживо казкове!..» (Домінанти поетичного дискурсу Василя Симоненка). – Одеса, 2003
  • 30.
    Плани-конспекти уроків української літератури в 11 класі Т.А.Шинкаренко, ІЗОШ № 4, м.Іллічівськ 29