План -конспект уроку української мови у 5 класі на тему:
«Пароніми. Правильне використання паронімів у мовленні. Ознайомлення зі словником паронімів.» План-конспект уроку та презентація
Урок 10 для 1 класу - Читання - Наголос у словах. Казки. Ляльковий театр. Роб...VsimPPT
Завантаження доступне на http://new.vsimppt.com.ua/
-------
Урок 10 для 1 класу - Читання - Наголос у словах. Казки. Ляльковий театр. Робота з дитячою книжкою.
План -конспект уроку української мови у 5 класі на тему:
«Пароніми. Правильне використання паронімів у мовленні. Ознайомлення зі словником паронімів.» План-конспект уроку та презентація
Урок 10 для 1 класу - Читання - Наголос у словах. Казки. Ляльковий театр. Роб...VsimPPT
Завантаження доступне на http://new.vsimppt.com.ua/
-------
Урок 10 для 1 класу - Читання - Наголос у словах. Казки. Ляльковий театр. Робота з дитячою книжкою.
Книги-ювіляри 2023 року
Цікаві факти про написання та видання творів української та зарубіжної літератури, короткі відомості про письменників
Більше інформації на сайті Національної бібліотеки України для дітей: https://chl.kiev.ua/
Similar to ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту в «кольорових мишах». умовна, виг (20)
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту в «кольорових мишах». умовна, виг
1. 1
Тема. Ліна Костенко. Коротка розповідь про письменницю. Ідея зіткнення
неповторності й буденності, стандарту в «Кольорових мишах». Умовна,
вигадана ситуація. Образ особливої дівчинки Анни
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Л. Костенко; зрозуміти
умовність ситуації, яка зображена в поезії, розкрити алегоричний образ кольорових
мишей, охарактеризувати образ Анни; формувати вміння учнів розуміти поезію,
розвивати творчу уяву, фантазію, мислення; виховувати естетичні смаки, позитивне
мислення; прищеплювати прагнення зберегти риси неординарної, неповторної
особистості.
Обладнання: портрет письменниці, тлумачний словник, малюнки, текст вірша,
дидактичний матеріал (картки); виготовлені учнями різнокольорові миші.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок-дослідження.
Методи й прийоми: розповідь учителя, бесіда, виразне читання, робота в малих
групах, «Прес», «Займи свою позицію», «Мозковий штурм».
Очікувані результати:
У результаті цього уроку учні зможуть:
розповідати про життєвий і творчий шлях письменниці;
розв'язувати проблемні питання;
висловлювати свої думки, працювати в групах;
оволодіти навичками виразного читання;
давати власну характеристику Анні;
прагнути бути неординарною особистістю.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Словесна розминка
У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Діти,
привітайте одне одного. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви
були впевнені в собі й задоволені собою. А людина лише тоді може бути з адоволена,
коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди, коли говорить: «Мені це вдалося».
Так от пропоную вам сьогодні на уроці розкрити свої здібності.
II. Актуалізація опорних знань
Метод «Мозковий штурм»
Що таке алегорія? Наведіть приклад. (Алегорія (гр. аllеgoria — іномовлення)
— вид метафори, троп, у якому абстрактне поняття яскраво
передається за допомогою конкретного образу. Наприклад, у казках лисиця
уособлює хитрість, лев – силу, сова- мудрість, осел – впертість, сорочка –
балакучий.)
Які твори ви пам’ятаєте, де є алегоричні образи? ( Іван Франко «Фабований
Лис»)
Що таке поезія як літературний жанр? (Поезія — невеликий художній твір,
який відзначається ритмом і римою – віршованою формою .)
III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні на уроді ми будемо говорити про Ліну Костенко, ознайомимося зі
сторінками дитячої творчості письменниці, зокрема прочитаємо і проаналізуємо
вірш «Кольорові миші», дізнаємося, якою була реакція мешканців старовинного міста
Вишгорода у XVII ст. на живих мишей, вчитимемося бути особистостями у житті.
2. Запис у зошит дати, теми уроку.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Розповідь учителя
Якось, розповідаючи про чергове громадське зібрання, один із його організатор ів
підкреслив, що в ньому брала участь ворохобна Ліна Костенко. Що означає слово
«ворохобна»? Словник тлумачить його як «непокірна», «бунтівна», «бентежна».
Кажуть, що ці епітети досить точно характеризують Л. Костенко.
Народилась Ліна Василівна у містечку Ржищеві на Київщині в учительській сім’ї.
Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими, порядними. Батько знав
дванадцять мов, добре орієнтувався у всіх навчальних предметах і викладав їх у
школі.
Коли дівчинці минуло шість років, сім’я переїхала до Києва. Тут ще зовсім
дитиною застала її війна. «Я писала мало не осколком великі букви щойно з
букваря...», — скаже поетеса про ті тяжкі роки. У Києві Ліна закінчила середню
школу, вчилася у Київському педагогічному інституті. У п’ятдесятих роках із
відзнакою закінчила Московський літературний інститут ім. О. М. Горького.
Писати вірші Л. Костенко почала з дитинства, друкувати — з шістнадцяти літ.
Перша збірка «Проміння землі» вийшла у 1957 році, через рік — «Вітрила», у 1961
році — «Мандрівки серця». Потім з’явилися книги поезій «Над берегами вічної ріки»,
«Неповторність», «Сад нетанучих скульптур».
На своєму літературному шляху довелося Ліні Костенко пережити майже
п’ятнадцятилітнє невизнання її як митця. Це був сумний період як у житті
письменниці, так і в історії української літератури взагалі. Але й тоді вона писала.
Писала й складала в шухляду. Не зламалася, не зневірилася, не занепала духом, а
шліфувала своє поетичне слово. Так залягла в письмовому столі «Маруся Чурай», бо
«недосконала», «невиразна...».
Поверненням Ліни Костенко стала книжка поезій «Над берегами вічної ріки», а
потім з’явилася «Маруся Чурай». Вона вмить зникла з книгарень, хоч і вийшла
стотисячним тиражем.
У Ліни Василівни гарна сім’я, талановита дочка Оксана Пахльовська —
літературознавець, автор статей з проблем літератури Італії, перекладачка багатьох
італійських та іспанських поетів, автор збірки поезій «Долина храмів».
Із болем у серці сприйняла Л. Костенко звістку про Чорнобильську катастрофу і
всі ці роки вносить свою частку у ліквідацію наслідків аварії. Вона вже кілька разів
їздила до Чорнобиля, у тридцятикілометрову зону. Нею створений документальний
фільм «Чорнобиль. Тризна», написана повість про цю трагедію людства.
За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» та збірку поезії «Неповторність»
письменниці було присуджено Державну премію імені Т. Шевченка.
Ліна Василівна — лауреат Міжнародної премії імені Петрарки.
Поетеса видала збірку віршів для дітей «Бузиновий цар».
Герої поезій Л. Костенко — діти, які відкривають для себе великий світ, сповнений
краси й таїни. Хочеться вірити, що ви зацікавитеся творчіс тю нашої талановитої
сучасниці, «королеви української поезії» XX століття.
Я — жниця довічна,
Працюю терпляче
За радість труда
І за тисячний сніп.
Так пише про себе Ліна Костенко.
3. Демонстрація малюнків із зображенням різнокольорових мишей
Яке враження на вас справили ці миші?
(На партах варіанти відповідей: не здивувались; зраділи; злякалися; дуже
здивувалися.)
Робота над аналізом поезії Л. Костенко «Кольорові миші»
1. Виразне читання поезії.
2. Тема. Зображення давніх часів, коли людей страчували за будь-яке чаклування,
та звинувачення Анни в тому, що вона з багряного листя робить мишей.
3. Ідея: засудження тих, хто за індивідуальність, творчу думку переслідує людину,
звинувачує і виносить вирок на страту; кожна людина, навіть якщо вона ще маленька,
— то неповторна індивідуальність, особистість. І шлях кожної людини — то шлях до
самоствердження.
4. Слово вчителя
Події минулого (шістсот якийсь рік) переносять нас у сучасність —
переслідування інквізицією (судом) індивідуальності людини, її неординарної
поведінки, мислення, творчості.
У філософській поезії «Кольорові миші» йдеться про дівчинку Анну з «шістсот
якогось року», яку судять у Вишгороді за дивний «гріх»: з багряних кленових
листочків «вона робила... кольорові миші», як повідомляє суд сусід-скаржник. Від тієї
забави немає спокою, каже сусід: «чаклунка Анна збила з пуття його дітей», які
забули про свої цяцьки, адже тепер «вночі їм сняться миші кольорові».
Змальована кількома колоритними штрихами сцена суду оголює суть конфлікту й
морального змісту вірша: зіткнулися неповторність і стандарт.
Власне, дівчинку Анну судять за те, що вона — з її незрозумілою для оточення
яскравою фантазією — не така, як усі.
Фантастичне закінчення вірша змушує задуматися про вічні істини, про нас самих,
нашу здатність протистояти уніфікації і насиллю над індивідуальністю.
5. Композиція
Експозиція: знайомство читача з давнім минулим, коли «...розважали стратами
юрму..., палили відьом... і не знали до пуття наук».
Зав’язка: сусід привів десятирічну Анну до суду, звинувачуючи її в тому, що вона з
багряного листя виробляє кольорових мишей, і вони завдають моральної шкоди його
дітям.
Розвиток подій: суд над Анною.
Кульмінація: напруженість Анни в очікуванні вироку.
Розв’язка: з’явився кольоровий кіт, який залив, викладений на папері вирок
чорнилом, що такі не був проголошений.
3. Художні засоби вірша:
• повторення: «кажу... кажу...»; «коли..., коли...»;
• епітети: «розлючений сусід»; «багряне листя»; «осіннє сонце»; «голі клени»;
«сірий день»;
• метафори: «чаклунка збила... з пуття», «кіт залив... вирок».
Обговорення змісту вірша за питаннями:
• Які часи згадуються у творі? З якою метою поетеса звертається до давніх подій?
• Хто такі відьми? Чи належать вони до нечистої сили?
• Охарактеризуйте образ сусіда у творі. Що він уособлює?
• В чому виявлялося чаклунство Анни? Як про це говориться у творі? («Ото
складе листочок до листочка, два рази хукне — так і побіжать»)
• Якої шкоди, на думку сусіда, завдавала Анна його дітям? Чи дійсно це так?
• Для чого сусід перед тим, як відповідати судді, хрестився до ікони?
4. • Які питання ставили судді позивачу? («Але вони яскраві …»)
• У чому суть моральної шкоди, якої завдала Анна сусіду?
• З якою метою авторка змальовує події у творі в сірих тонах? (Буденність,
приземленість, одноманітність.)
• Як у творі за допомогою кольору використано прийом контрасту? (Сірий —
кольоровий)
• Поясніть алегорію образу кольорових мишей. (Неординарність, непересічність
те, на що звертають увагу,… )
• Про що свідчать останні рядки поезії? Чи буде ще Анна виробляти кольорових
мишей?
• Як поводила себе Анна в суді? Що про це свідчить?(Впевнена в собі, вірила у
себе, її не цікавило земне,її думки були десь далеко, «вони не ходили ногами по землі»
• Яке значення має поезія для вас?
• Що символізує вислів «кольорові миші»? (Поєднання непоєднуваного, прекрасне
потрібно бачити у всьому, не боятися бути не таким, як всі, …)
Словникова робота
• Цебто — тобто;
• страти —покарання;
• ладом — так, як треба;
• недоквас — недоквашене;
• жужмом — купою;
• чаклунка — ворожка;
• збити з пуття — збити з правильного шляху;
• мантія — судейська широка вільна накидка;
• гарантія — зобов’язання щодо виконання угоди, забезпечення, порука.
Дослідження. Робота в групах
«Літературознавці»
Дати визначення термінів:
• алегорія —
• епітети —
• метофора —
«Спостерігачі»
«Дослідники»
Дослідити, яку пору року описано в поезії? Що на це вказує? Чому у вірші
йдеться про пізню осінь, а не весну чи літо? (сірість, прохолода) Аргументуйте свою
відповідь словами тексту. (Багряне листя, кілька тих листочків, останнє листя із
кленових віт осіннє сонце, яблуко - недоквас, стояло в голих кленах у вікні)
• Проаналізувати образ Анни. (Може десять рочків, тиха, покірна,
загадкова, робила те, що не розуміли пересічні люди).
• Чи справді дівчина робила із сухого осіннього листя живих мишей?
• Чи могли Анині миші прогризти дірку, з’їсти сухаря, тим більше гавкати?
(Ні. Вони були фантастичними, уявними, … )
• Чому ж сусід привів її до суду?
«Лінгвісти»
За тлумачним словником визначити лексичне значення поданих слів і з них
знайти ознаки, притаманні Анні:
• неповторність — те, що відрізняється від інших якимись своїми
ознаками, властивостями;
• буденність — звичайність, позбавлена яскравості, нецікаве;
• стандарт — норма, не містить нічого оригінального, творчого, нового;
5. • оригінальність — те, що відзначається незвичайністю, своєрідністю;
• індивідуальність — риси і досвід людини, що відрізняє її від інших;
• приземленість — буденність;
• сірість — непримітність, позбавлена яскравості, оригінальності.
«Правознавці»
• У чому звинувачує сусід дівчину?
Якої моральної шкоди заподіяла Анна йому зі своїми кольоровими мишами? (Вони
були нормальні і здорові, а ця чаклунка збила їх з пуття. Вночі їм сняться миші
кольорові. Од тих мишей немає нам життя!)
• Чи справедливий був суддя?
• Зважаючи на те, що ви одного віку з Анною, то як би ви повели себе на
суді?
Проблемні питання
• Як ви вважаєте, який вирок виніс суддя?
• Яке абстрактне поняття прагне втілити Л. Костенко в образі кольорового
кота? (Радості, щастя,… )
• Чи буде Анна ще виробляти кольорових мишей?
Метод «Прес». Робота з текстом (остання строфа)
— Чому слово «сірий» вживається в переносному значенні з іменником «сусід»?
(Показати, що ця людина нічим не вирізняється з-поміж непривітного сірого дня,
сірих буденних меблів, сірих дверей. У ній немає нічого особливого, немає яскравості,
оригінальності, … )
• Я думаю...
• Тому що...
• Наприклад...
• Отже,...
Метод «Займи свою позицію»
• Чи можна робити щось по-своєму, якщо цього не сприймають інші?
• Що означає бути особливим?
• Чи потрібно вирізнятися серед інших?
• Чи варто засуджувати тих, хто відрізняється чимось особливим серед
усіх?
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Поміркуй
Ліна Костенко писала:
«...У дитинстві мене нічого не дивувало. Ходив гарбуз по городу. На яблуні
сиділа Жар-птиця. Під вікном у нас на травичці жабка, мишка і півник жили в
рукавичці».
Що мала на увазі поетеса, згадуючи своє дитинство? Що допомогло їй стати
талановитою особистістю? А чи не схожа вона на свою героїню — дівчинку Анну?
Учитель
• Що зіткнулося у цьому вірші? (Будень і свято, приземленість і
піднесеність,…)
• Що перемагає краса чи сірість?
• Чи переслідується сьогодні в нашому суспільстві вільна думка, творчість,
індивідуальність?
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія. Метод «Мікрофон»
• На цьому уроці я дізнався про...
• 3 цього уроку я зробив такі висновки...
6. • Сьогодні я обрав свою позицію життя...
Слово вчителя
Ключовим у віршах поетеси є слово «любіть». Добре, якби воно було і
твоїм найважливішим життєвим компасом. Люби світ довкола себе — він
прекрасний у великому і в малому. Через любов найкоротший шлях до пізнання.
І ще. Те, що ми сьогодні відкрили дл себе, — це лише дотик до поезії, бо поезію
неможливо аналізувати. Поезію треба вміти слухати і читати. Намагайся виробити
в собі це вміння.
VII Домашнє завдання
1. Навчитися виразно читати вірш JI. Костенко «Кольорові миші».
2. Скласти діалог з Анною.
3. Зробити ілюстрації до вірша.