SlideShare a Scribd company logo
1 of 17
Download to read offline
0 | P a g e
KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO. MATRIK KUMPULAN
ROZIAH BT HAMID D20111049600 K02003 (A141 PJJ)
PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR
Tarikh : 8 NOVEMBER 2014
PEMARKAHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
MINGGU 7
1 | P a g e
Nama Guru Pelatih : Roziah bt Hamid
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Bil. Murid : 25 orang
Kelas : 1 Pintar
Tarikh : 2 November 2014
Hari : Ahad
Masa : 9.15 – 9.45 pagi
Tema : Alam Indah dan Selamat
Tajuk : Mari Berkelah
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi mereka.
2. Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan
menggunakan intonasi yang betul.
Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
1.6 mendapatkan maklumat berdasarkan
gambar dan dialog secara bertatasusila
1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan
maklumat tentang tempat yang ingin
dikunjungi.
Fokus Sampingan
2.5 Membaca dan menaakul gambar yang
diberi.
2.5.3 Membaca dan menaakul gambar
dengan tepat menggunakan sebutan yang
jelas dan menggunakan intonasi yang betul.
2 | P a g e
Kemahiran Bahasa : Membaca , mendengar, bertutur dan menulis.
Sistem Bahasa : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk .
Kosa kata : lazat, udara, segar, nyaman, cetek, pelampung
Pengisian Kurikulum
o Penyerapan Ilmu : Dunia Sains dan Teknologi, Kajian Tempatan,
Pendidikan : Moral dan Pendidikan Islam.
o Penyerapan Nilai : Berdikari, bertanggungjawab dan bekerjasama
o Penyerapan KBT : Menilai.
o Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, membuat inferens, dan kemahiran
menjana idea.
Kemahiran Belajar : Menaakul.
Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal, Verbal-linguistik.
EMK : Kreativiti dan inovasi – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Mengajar
:
Buku teks (ms 124 &125), Gambar Persembahan, Powerpoint, buku tulis, alat tulis, Video,
lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada
:
1. Murid pernah pergi berkelah dan ada pengalaman berkelah bersama-sama keluarga.
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Mencungkil idea
Lampiran 1
Set Induksi (5 minit)
i) Persembahan Video
BBM
Video
3 | P a g e
(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai
Lokkawi Putatan)
ii) Murid diminta bercerita tentang tempat-
tempat perkelahan yang menarik yang
pernah dilawati mereka.
iii) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran
hari ini iaitu “Mari Berkelah”
Nilai :
Kerjasama
KBT :
Kecerdasan Pelbagai.
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penggunaan Internet:
Penstukturan
idea/semula
Membina ayat
mudah berdasarkan
gambar.
(Persembahan
Powerpoint)
Lampiran 2
Langkah 1 (10 minit)
1. Guru memaparkan powerpoint. gambar
tempat-tempat Perkelahan yang menarik di
Kedah.
2. Murid diminta memerhati dengan teliti.
3. Murid mengeja dan membaca serta
memahami perkataan tersebut dengan
bimbingan guru.
BBM :
Powerpoint tempat
Perkelahan di Kedah
Teknik :
Penyoalan
perbincangan
Nilai murni:
bersyukur
KBT: Konstruktivisme
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penggunaan ICT
Baca dialog dengan
intonasi yang betul.
Mendapatkan
maklumat
berdasarkan dialog
(buku teks muka
surat 124)
(lampiran 3)
Langkah 2 (15 minit)
1.Murid dibimbing membaca dialog secara
mekanis.
2. Murid untuk membaca petikan dialog
dengan sebutan dan intonasi dengan betul di
hadapan kelas
3. Murid dibimbing berbicara untuk
mendapatkan maklumat berdasarkan dialog
yang dibaca.
BBM :
Petikan dialog
(buku teks muka surat
124).
Nilai :
kerjasama
hormat menghormati
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penerapan KBAT aras
analisis
4 | P a g e
4.Murid dan guru bersoaljawab tentang
maklumat yang terdapat dalam dialog.
Contoh soalan:
i. Apakah yang disediakan oleh ibu?
ii. Mengapakah ibu menyediakan bekalan
makanan?
iii. Kemanakah keluarga Anas akan pergi
untuk berkelah?
iv. Pada pendapat kamu, mengapakah ayah
memilih untuk berkelah di kawasan air terjun?
5. Murid-murid menjawab berpandukan
maklumat yang terdapat dalam petikan.
KBT :
Hubungkaitkan
Kaedah: Koperatif
KB : menghubungkaitkan,
menjana idea
BCB : memproses
maklumat
KP : verbal linguistik,
KBAT
Sintesis
Membaca dan
menaakul gambar
(lampiran 4)
Langkah 3 (10 minit)
1. Guru mempamerkan slaid aktiviti
perkelahan.
2. Murid meneliti gambar-gambar
persembahan power point.
3. Murid diminta membaca isi karangan dan
menaakul gambar yang ditunjukkan.
4. Murid dipilih secara rawak bagi membaca
isi cerita.
BBM :
Slaid powerpoint
Nilai :
kerjasama
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Powerpoint aktiviti
perkelahan.
KBT :
Interpersonal
Verbal linguistik.
Aktiviti penilaian
Aplikasi Idea:
Melengkapkan
karangan
Langkah 4 (15 Minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu
penulisan naratif secara terkawal dan
membimbing murid-murid.
Pentaksiran
1. Murid diminta menandakan perkataan
yang didengar pada lembaran kerja.
2. Murid menyebut perkataan berkaitan
perkelahan berdasarkan gambar.
BBM :
Lembaran kerja
(Lampiran 5- pengayaan)
(lampiran 6 – pemulihan)
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
5 | P a g e
Lampiran 5-
pengayaan
lampiran 6
pemulihan
Pengayaan
-Penulisan naratif secara terkawal dalam
buku tulis.
Pemulihan
- Murid diminta memadankan suku kata
tersebut menjadi perkataan bermakna dan
memadankannya dengan kad perkataan
yang disediakan.
Bahan pengajaran
Konstruktif
Strategi/ teknik :
KBBT-
Menaakul
Penyoalan
perbincangan.
Rumusan pelajaran
dan nilai murni
Lampiran 2
Penutup (5 Minit)
1.Guru mempamerkan semula slaid tempat –
tempat Perkelahan di Kedah dan
merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan
mengemukakan beberapa soalan seperti
berikut.
i. Apakah perasaan kamu apabila dapat
berkelah bersama-sama keluarga?
ii. Bagaimanakah jika tempat perkelahan itu
kotor?
2. Murid-murid menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru.
BBM :
Powerpoint.
Nilai :
kerjasama
kebersihan
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penyoalan seluruh kelas .
KBAT:
Membuat kesimpulan
Sumber pengajaran:
(gambar-gambar tempat
perkelahan di Malaysia)
Refleksi:
.Intergrasi Inovasi:
Integrasi inovasi yang saya cuba terapkan pada minggu ini ialah melalui kaedah pengajaran
saya iaitu lakonan. Murid akan dapat merasai satu situasi yang baharu apabila mereka
melakonkan watak-watak di dalam dialog. Mereka juga dapat menghayati dialog melalui
bimbingan intonasi yang diberikan.
6 | P a g e
Ulasan Guru Pelatih:
Melakonkan watak seperti yang terdapat di didalam dialog amat menarik perhatian murid.
Mereka mendapat pengalaman baharu hanya melalui aktiviti bermain dan ini dapat
mengelakkan rasa bosan di dalam jiwa kanak-kanak. Saya berharap aktiviti dan kaedah
pengajaran saya pada hari ini dapat memberi impak yang besar kepada pelajar saya.
Ulasan Pensyarah Penyelia:
7 | P a g e
Set induksi
Video Perkelahan
(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan)
https://www.youtube.com/watch?v=fl4ZKbT-l9U
Lampiran 1
8 | P a g e
Tempat perkelahan yang menarik di kedah
.
Lampiran 2
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bukit Hijau
9 | P a g e
Kawasan perkelahan Air terjun Seri Perigi, Yan
Kawasan perkelahan Air terjun Junjung
10 | P a g e
Kawasan perkelahan Air terjun Titi Hayun
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bayu
11 | P a g e
Petikan dialog
Kawasan perkelahan Air terjun Lata Mengkuang
12 | P a g e
LAMPIRAN 3
13 | P a g e
Aktiviti perkelahan
Lampiran 4
14 | P a g e
15 | P a g e
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
Lembaran kerja.
Pengayaan
Tuliskan cerita berpandukan gambar.
Lampiran 5
16 | P a g e
Lembaran kerja
Pemulihan
Lengkapkan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna.
Lampiran 6
zat tek man gar di
man + =
la + =
nya + =
ce + =
se + =

More Related Content

What's hot

Kaedah main peranan
Kaedah main perananKaedah main peranan
Kaedah main perananANiS ADiBaH
 
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)Dy Marvel
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananFaFai S.
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatKhasim Din
 
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)Emma Subpei Shafie
 
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikPendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikMoon Joanne
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTArra Asri
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahHon Shan Shan
 
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahPenglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahIsmail Mamat
 
Rancangan menajar motor kasar dan halus
Rancangan menajar motor kasar dan halusRancangan menajar motor kasar dan halus
Rancangan menajar motor kasar dan halusNor Azelin Azeman
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfssuser3f4b32
 
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...Syrvison Goh
 

What's hot (20)

Integrasi dalam pengajaran
Integrasi dalam pengajaranIntegrasi dalam pengajaran
Integrasi dalam pengajaran
 
RPA ANGGOTA BADAN
RPA ANGGOTA BADANRPA ANGGOTA BADAN
RPA ANGGOTA BADAN
 
Kaedah main peranan
Kaedah main perananKaedah main peranan
Kaedah main peranan
 
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)
Laporan Pentaksiran Prasekolah (2017)
 
Senarai semak
Senarai semakSenarai semak
Senarai semak
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumat
 
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)
Kesediaan Belajar (Maksud, Jenis2, Faktor2 Mempengaruhi, Implikasi terhadap PnP)
 
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikPendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran Prasekolah
 
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolahPenglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
Penglibatan ibu bapa dan komuniti di prasekolah
 
Rancangan menajar motor kasar dan halus
Rancangan menajar motor kasar dan halusRancangan menajar motor kasar dan halus
Rancangan menajar motor kasar dan halus
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
 
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
 
Perbezaan individu
Perbezaan individuPerbezaan individu
Perbezaan individu
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
Flipped classroom
Flipped classroomFlipped classroom
Flipped classroom
 
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
 
Teknik Bercerita
Teknik BerceritaTeknik Bercerita
Teknik Bercerita
 

Viewers also liked

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Nor Hasnizah Abd Razak
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)Suhaida Anior
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur) Suhaida Anior
 
Rph inovasi (razahdollah) 8
Rph inovasi (razahdollah)  8Rph inovasi (razahdollah)  8
Rph inovasi (razahdollah) 8Razah Dollah
 
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssr
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssrContoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssr
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssrIeta Yahya
 
Buku kbat 2014
Buku kbat 2014Buku kbat 2014
Buku kbat 2014Ong Min
 
MINGGU 4:KATA TUGAS
MINGGU 4:KATA TUGASMINGGU 4:KATA TUGAS
MINGGU 4:KATA TUGASSadrina Ina
 
Kamus Bergambar Sayur-sayuran
Kamus Bergambar Sayur-sayuranKamus Bergambar Sayur-sayuran
Kamus Bergambar Sayur-sayuranzaidati
 
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukie
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukiePenggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukie
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukieMohd Dasuki
 
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6Zuzanariah Osman
 
49628001 teknik-penyoalan-3
49628001 teknik-penyoalan-349628001 teknik-penyoalan-3
49628001 teknik-penyoalan-3zuhaipgm
 
Rpt bm tahun 6
Rpt bm tahun 6Rpt bm tahun 6
Rpt bm tahun 6Nur Zetty
 
Contoh rph rbt srt
Contoh  rph rbt srtContoh  rph rbt srt
Contoh rph rbt srtJa'far Ahman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraNuriy Nurhane
 

Viewers also liked (20)

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
RPH BM Tahun 6
RPH BM Tahun 6RPH BM Tahun 6
RPH BM Tahun 6
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)
 
Pengajaran dan pembelajaran abad ke 21
Pengajaran dan pembelajaran abad ke 21Pengajaran dan pembelajaran abad ke 21
Pengajaran dan pembelajaran abad ke 21
 
Rph inovasi (razahdollah) 8
Rph inovasi (razahdollah)  8Rph inovasi (razahdollah)  8
Rph inovasi (razahdollah) 8
 
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssr
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssrContoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssr
Contoh penulisan-rancangan-pengajaran-harian-bahasa-malaysia-kssr
 
Buku kbat 2014
Buku kbat 2014Buku kbat 2014
Buku kbat 2014
 
MINGGU 4:KATA TUGAS
MINGGU 4:KATA TUGASMINGGU 4:KATA TUGAS
MINGGU 4:KATA TUGAS
 
Gambar sayur
Gambar sayurGambar sayur
Gambar sayur
 
Contoh penulisan rph
Contoh penulisan rphContoh penulisan rph
Contoh penulisan rph
 
Kamus Bergambar Sayur-sayuran
Kamus Bergambar Sayur-sayuranKamus Bergambar Sayur-sayuran
Kamus Bergambar Sayur-sayuran
 
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukie
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukiePenggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukie
Penggunaan Teknologi Maklumat Dalam Pengajaran dan Pembalajaran By sukie
 
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6
Rancangan tahunan pelajaran bahasa melayu tahun 6
 
49628001 teknik-penyoalan-3
49628001 teknik-penyoalan-349628001 teknik-penyoalan-3
49628001 teknik-penyoalan-3
 
Rpt bm tahun 6
Rpt bm tahun 6Rpt bm tahun 6
Rpt bm tahun 6
 
Contoh rph rbt srt
Contoh  rph rbt srtContoh  rph rbt srt
Contoh rph rbt srt
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udara
 
Rph bm en roslan
Rph bm en roslanRph bm en roslan
Rph bm en roslan
 

Similar to Mari Berkelah di Tempat Indah Kedah

BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE D
BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE DBEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE D
BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE DNURWANTO ,M.Pd.
 
Modul ajar Describing animals fix.pdf
Modul ajar Describing animals fix.pdfModul ajar Describing animals fix.pdf
Modul ajar Describing animals fix.pdfssuser3e6b7a
 
Rancangan pengajaran harian (autosaved)
Rancangan pengajaran harian (autosaved)Rancangan pengajaran harian (autosaved)
Rancangan pengajaran harian (autosaved)Nur Hasanuddin
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)ArifahAzlanShah2
 
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docx
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docxRPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docx
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docxDioPalaniang
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan buminsssuhada
 
Modul Informatika Berfikir Komputasional
Modul Informatika Berfikir KomputasionalModul Informatika Berfikir Komputasional
Modul Informatika Berfikir KomputasionalWildaCendana
 
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docx
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docxKOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docx
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docxBarikmutt
 
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...Bamzganteng1
 
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7LIDIADEVEGA4
 
e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)Andi Karman
 
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayu
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayuRancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayu
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayuasmnn
 

Similar to Mari Berkelah di Tempat Indah Kedah (20)

BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE D
BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE DBEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE D
BEST PRACTICE PPL NARRATIVE DRAMA FASE D
 
Muka 1
Muka 1Muka 1
Muka 1
 
Modul ajar Describing animals fix.pdf
Modul ajar Describing animals fix.pdfModul ajar Describing animals fix.pdf
Modul ajar Describing animals fix.pdf
 
OLVI RPP AKSI 2.docx
OLVI RPP AKSI 2.docxOLVI RPP AKSI 2.docx
OLVI RPP AKSI 2.docx
 
RPP PPL 1 Anekdot.pdf
RPP PPL 1 Anekdot.pdfRPP PPL 1 Anekdot.pdf
RPP PPL 1 Anekdot.pdf
 
Rancangan pengajaran harian (autosaved)
Rancangan pengajaran harian (autosaved)Rancangan pengajaran harian (autosaved)
Rancangan pengajaran harian (autosaved)
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
 
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docx
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docxRPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docx
RPP 3.3 Teks Narasi FantasiSuspa sari.docx
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
 
Rpp kls 9 sm 1
Rpp kls 9 sm 1Rpp kls 9 sm 1
Rpp kls 9 sm 1
 
Modul Informatika Berfikir Komputasional
Modul Informatika Berfikir KomputasionalModul Informatika Berfikir Komputasional
Modul Informatika Berfikir Komputasional
 
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docx
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docxKOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docx
KOSP SD MODEL 2 (LAMPIRAN) - datadikdasmen.com.docx
 
Rpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesiaRpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesia
 
Rpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesiaRpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesia
 
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...
RPP KD.1 Materi Menyapa, berpamitan, mengucapkan terima kasih, dan meminta ma...
 
Rpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesiaRpp bahasa indonesia
Rpp bahasa indonesia
 
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
 
Rpp pak nursal
Rpp pak nursalRpp pak nursal
Rpp pak nursal
 
e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)e-RPP Puisi (04)
e-RPP Puisi (04)
 
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayu
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayuRancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayu
Rancangan pengajaran makro tahun empat bahasa melayu
 

More from Dee Hamid

Borang sinopsis buku.doc
Borang sinopsis buku.docBorang sinopsis buku.doc
Borang sinopsis buku.docDee Hamid
 
Forum menurut patton dalam bukunya
Forum menurut patton dalam bukunyaForum menurut patton dalam bukunya
Forum menurut patton dalam bukunyaDee Hamid
 
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggerisDee Hamid
 
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunel
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunelDr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunel
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunelDee Hamid
 
Falsafah pendidikan negara
Falsafah pendidikan negaraFalsafah pendidikan negara
Falsafah pendidikan negaraDee Hamid
 
Unit 2 kae3013
Unit 2 kae3013Unit 2 kae3013
Unit 2 kae3013Dee Hamid
 
Scheme-of-work-year-2-sk
 Scheme-of-work-year-2-sk Scheme-of-work-year-2-sk
Scheme-of-work-year-2-skDee Hamid
 

More from Dee Hamid (10)

Borang sinopsis buku.doc
Borang sinopsis buku.docBorang sinopsis buku.doc
Borang sinopsis buku.doc
 
Bola jaring
Bola jaringBola jaring
Bola jaring
 
Krl3043
Krl3043Krl3043
Krl3043
 
Forum menurut patton dalam bukunya
Forum menurut patton dalam bukunyaForum menurut patton dalam bukunya
Forum menurut patton dalam bukunya
 
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris
12 konstruk yang diukur dalam saringan literasi bahasa inggeris
 
Kolaborasi
KolaborasiKolaborasi
Kolaborasi
 
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunel
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunelDr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunel
Dr robert fisher adalah profesor pendidikan di universiti brunel
 
Falsafah pendidikan negara
Falsafah pendidikan negaraFalsafah pendidikan negara
Falsafah pendidikan negara
 
Unit 2 kae3013
Unit 2 kae3013Unit 2 kae3013
Unit 2 kae3013
 
Scheme-of-work-year-2-sk
 Scheme-of-work-year-2-sk Scheme-of-work-year-2-sk
Scheme-of-work-year-2-sk
 

Mari Berkelah di Tempat Indah Kedah

  • 1. 0 | P a g e KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK KUMPULAN ROZIAH BT HAMID D20111049600 K02003 (A141 PJJ) PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR Tarikh : 8 NOVEMBER 2014 PEMARKAHAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU MINGGU 7
  • 2. 1 | P a g e Nama Guru Pelatih : Roziah bt Hamid Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Bil. Murid : 25 orang Kelas : 1 Pintar Tarikh : 2 November 2014 Hari : Ahad Masa : 9.15 – 9.45 pagi Tema : Alam Indah dan Selamat Tajuk : Mari Berkelah Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat: 1.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi mereka. 2. Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan menggunakan intonasi yang betul. Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran Fokus Utama 1.6 mendapatkan maklumat berdasarkan gambar dan dialog secara bertatasusila 1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi. Fokus Sampingan 2.5 Membaca dan menaakul gambar yang diberi. 2.5.3 Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan menggunakan intonasi yang betul.
  • 3. 2 | P a g e Kemahiran Bahasa : Membaca , mendengar, bertutur dan menulis. Sistem Bahasa : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk . Kosa kata : lazat, udara, segar, nyaman, cetek, pelampung Pengisian Kurikulum o Penyerapan Ilmu : Dunia Sains dan Teknologi, Kajian Tempatan, Pendidikan : Moral dan Pendidikan Islam. o Penyerapan Nilai : Berdikari, bertanggungjawab dan bekerjasama o Penyerapan KBT : Menilai. o Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, membuat inferens, dan kemahiran menjana idea. Kemahiran Belajar : Menaakul. Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal, Verbal-linguistik. EMK : Kreativiti dan inovasi – belajar melalui TMK Bahan Bantu Mengajar : Buku teks (ms 124 &125), Gambar Persembahan, Powerpoint, buku tulis, alat tulis, Video, lembaran kerja. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah pergi berkelah dan ada pengalaman berkelah bersama-sama keluarga. Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Mencungkil idea Lampiran 1 Set Induksi (5 minit) i) Persembahan Video BBM Video
  • 4. 3 | P a g e (Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan) ii) Murid diminta bercerita tentang tempat- tempat perkelahan yang menarik yang pernah dilawati mereka. iii) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini iaitu “Mari Berkelah” Nilai : Kerjasama KBT : Kecerdasan Pelbagai. Integrasi inovasi yang diterapkan: Penggunaan Internet: Penstukturan idea/semula Membina ayat mudah berdasarkan gambar. (Persembahan Powerpoint) Lampiran 2 Langkah 1 (10 minit) 1. Guru memaparkan powerpoint. gambar tempat-tempat Perkelahan yang menarik di Kedah. 2. Murid diminta memerhati dengan teliti. 3. Murid mengeja dan membaca serta memahami perkataan tersebut dengan bimbingan guru. BBM : Powerpoint tempat Perkelahan di Kedah Teknik : Penyoalan perbincangan Nilai murni: bersyukur KBT: Konstruktivisme Integrasi inovasi yang diterapkan: Penggunaan ICT Baca dialog dengan intonasi yang betul. Mendapatkan maklumat berdasarkan dialog (buku teks muka surat 124) (lampiran 3) Langkah 2 (15 minit) 1.Murid dibimbing membaca dialog secara mekanis. 2. Murid untuk membaca petikan dialog dengan sebutan dan intonasi dengan betul di hadapan kelas 3. Murid dibimbing berbicara untuk mendapatkan maklumat berdasarkan dialog yang dibaca. BBM : Petikan dialog (buku teks muka surat 124). Nilai : kerjasama hormat menghormati Integrasi inovasi yang diterapkan: Penerapan KBAT aras analisis
  • 5. 4 | P a g e 4.Murid dan guru bersoaljawab tentang maklumat yang terdapat dalam dialog. Contoh soalan: i. Apakah yang disediakan oleh ibu? ii. Mengapakah ibu menyediakan bekalan makanan? iii. Kemanakah keluarga Anas akan pergi untuk berkelah? iv. Pada pendapat kamu, mengapakah ayah memilih untuk berkelah di kawasan air terjun? 5. Murid-murid menjawab berpandukan maklumat yang terdapat dalam petikan. KBT : Hubungkaitkan Kaedah: Koperatif KB : menghubungkaitkan, menjana idea BCB : memproses maklumat KP : verbal linguistik, KBAT Sintesis Membaca dan menaakul gambar (lampiran 4) Langkah 3 (10 minit) 1. Guru mempamerkan slaid aktiviti perkelahan. 2. Murid meneliti gambar-gambar persembahan power point. 3. Murid diminta membaca isi karangan dan menaakul gambar yang ditunjukkan. 4. Murid dipilih secara rawak bagi membaca isi cerita. BBM : Slaid powerpoint Nilai : kerjasama Integrasi inovasi yang diterapkan: Powerpoint aktiviti perkelahan. KBT : Interpersonal Verbal linguistik. Aktiviti penilaian Aplikasi Idea: Melengkapkan karangan Langkah 4 (15 Minit) 1. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu penulisan naratif secara terkawal dan membimbing murid-murid. Pentaksiran 1. Murid diminta menandakan perkataan yang didengar pada lembaran kerja. 2. Murid menyebut perkataan berkaitan perkelahan berdasarkan gambar. BBM : Lembaran kerja (Lampiran 5- pengayaan) (lampiran 6 – pemulihan) Integrasi inovasi yang diterapkan:
  • 6. 5 | P a g e Lampiran 5- pengayaan lampiran 6 pemulihan Pengayaan -Penulisan naratif secara terkawal dalam buku tulis. Pemulihan - Murid diminta memadankan suku kata tersebut menjadi perkataan bermakna dan memadankannya dengan kad perkataan yang disediakan. Bahan pengajaran Konstruktif Strategi/ teknik : KBBT- Menaakul Penyoalan perbincangan. Rumusan pelajaran dan nilai murni Lampiran 2 Penutup (5 Minit) 1.Guru mempamerkan semula slaid tempat – tempat Perkelahan di Kedah dan merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan mengemukakan beberapa soalan seperti berikut. i. Apakah perasaan kamu apabila dapat berkelah bersama-sama keluarga? ii. Bagaimanakah jika tempat perkelahan itu kotor? 2. Murid-murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru. BBM : Powerpoint. Nilai : kerjasama kebersihan Integrasi inovasi yang diterapkan: Penyoalan seluruh kelas . KBAT: Membuat kesimpulan Sumber pengajaran: (gambar-gambar tempat perkelahan di Malaysia) Refleksi: .Intergrasi Inovasi: Integrasi inovasi yang saya cuba terapkan pada minggu ini ialah melalui kaedah pengajaran saya iaitu lakonan. Murid akan dapat merasai satu situasi yang baharu apabila mereka melakonkan watak-watak di dalam dialog. Mereka juga dapat menghayati dialog melalui bimbingan intonasi yang diberikan.
  • 7. 6 | P a g e Ulasan Guru Pelatih: Melakonkan watak seperti yang terdapat di didalam dialog amat menarik perhatian murid. Mereka mendapat pengalaman baharu hanya melalui aktiviti bermain dan ini dapat mengelakkan rasa bosan di dalam jiwa kanak-kanak. Saya berharap aktiviti dan kaedah pengajaran saya pada hari ini dapat memberi impak yang besar kepada pelajar saya. Ulasan Pensyarah Penyelia:
  • 8. 7 | P a g e Set induksi Video Perkelahan (Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan) https://www.youtube.com/watch?v=fl4ZKbT-l9U Lampiran 1
  • 9. 8 | P a g e Tempat perkelahan yang menarik di kedah . Lampiran 2 Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bukit Hijau
  • 10. 9 | P a g e Kawasan perkelahan Air terjun Seri Perigi, Yan Kawasan perkelahan Air terjun Junjung
  • 11. 10 | P a g e Kawasan perkelahan Air terjun Titi Hayun Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bayu
  • 12. 11 | P a g e Petikan dialog Kawasan perkelahan Air terjun Lata Mengkuang
  • 13. 12 | P a g e LAMPIRAN 3
  • 14. 13 | P a g e Aktiviti perkelahan Lampiran 4
  • 15. 14 | P a g e
  • 16. 15 | P a g e ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------ Lembaran kerja. Pengayaan Tuliskan cerita berpandukan gambar. Lampiran 5
  • 17. 16 | P a g e Lembaran kerja Pemulihan Lengkapkan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna. Lampiran 6 zat tek man gar di man + = la + = nya + = ce + = se + =