1. Қазақ тілі
Тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрлері
Мақсаты: Зат есімнің жекеше және көпше түрі туралы түсінік беру.
Міндеттері: Жаттығулар орындай отырып зат есімнің жекеше және көпше түріне
түсінік беру. Сөздік қорларын молайту.
Ұқыпты, көркем жазуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер,үлестірмелер,сызбалар
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
340 –жаттығу ребусты шешіп,сөйлем құрау.
ІІІ. Білімдерін тексеру:
1.Сөз таптарын ата?
2.Зат есім дегеніміз не?
3. Зат есімнің сұрақтары?
4. Жалқы есім дегеніміз не?
5.Жалпы есім дегеніміз не?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:
Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ:
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
-дұрыс,қыс мезгілі
-қыста далада қар жауғаннан кейін,не істеп ойнаймыз?
-аққала,аяз ата жасаймыз
-дұрыс
Енді бүгінгі сабақта біз, аяз ата жасаймыз.
Ол үшін бірінші жақсылап киінеміз
Қалын киіну үшін мына тапсырманы орындайық,мен сұрақ қоям сендер жауап беріңдер жарайма.
Балалар мынау не?
Мыналар нелер?
Мыналар кімдер?
Мынау кім?
Дұрыс,балалар бұл тапсырмаларда қандай сұрақтар қойылды.
-кім?не?кімдер?нелер? деген сұрақтар қойылды.
2. Енді балалар сызбаға қарайық.
Жекеше тек бірғана заттарды білдіреді. Көпше заттың көп екенін білдіреді.
Жекеше көпше
Кім? не? Кімдер? нелер?
Ата құс аталар,құстар
ҮІ.Оқулықпен жұмыс
Енді балалар жақсы киініп алсақ,далаға шығып аяз ата жасауға кірісеміз,бірінші қарды
домалатамыз,қарды домалатып жүріп,мына тапсырмаларды орындаймыз.
342-жаттығу. Суреттерге талдау, әр суреттегі заттардың саны. Айырмашылығы.
Бір балапан,3балапандар,1қоян,3қояндар
Балалар міне бір бөлігін жасадық,тапсырманы орындадық.
Келесі тапсырма балалар аяз атаның екінші бөлігін жасаймыз ол үшін тағы,тапсырманы
орындауымыз керек.
343-жаттығу. Өлеңді көшіріп жазу. Қарамен жазылған сөздердің астын сызу.
Қарамен жазылған сөздер
Аға /жекеше/, ағалар /көпше/
Екінші бөлігіде орындалды
Енді балалар демалып, сергіту жаттығуын орындайық.
Қорыққанда: «ой» дейміз,
Таң қалғанда: «ах» дейміз,
Шаршағанда: «Уф» дейміз
Кейігенде: «Ей-е»дейміз
Біліп алып: «Е-Е »дейміз
Қуанғанда : Ха-ха дейміз, қимылмен орындау.
Енді үшінші бөлігін жасайық,онда мына тапсырманы орындаймыз.
344-жаттығу. Сөздерге көптік жалғауын жалғап жазу.
Ауданда суретшілер жарысы өтті.Балалар сурет салуды жақсы үйренген.Жеңімпаздарға сыйлықтар
тапсырылды.
Балалар міне үшінші бөлігіде болды.
3. Балалар енді аяз атаның басын жасаймыз, 445-жаттығу.ребусты шешу:
Инеліктер сөйлем құрау.
Міне басында жақсы орындадық,енді көзін,аузын,қолдарын салайық,ол үшін мына тапсырманы
орындаймыз.
446-жаттығу сөздер тауып жазып, дәлелде.
Бала есік
аға лар апа бүркіт тер терек
әке текемет
Балалар міне көзін,аузын,қолын,аяғын салдық,енді келесі тапсырманы орындап,аяз атаны толық
жасап боламыз,енді басына шелек керек,шелекті тауып оны салуға бүгін не өттік мына сұрақтарға
жауап беріңдер.
Түсінгендерін тексеру.
Ү. Бекіту :
Бүгін не білдік?
Зат есімнің түрі?
Сұрақтары?
Көптік жалғауларды ата.
Міне балалар аяз атаныда жасап болдық,сендерге көп рахмет балалар.
ҮІ. Үйге тапсырма: 347-жаттығу
Бағалау