Мета.
Навчальна: поглибити знання учнів про Україну як незалежну державу, про державну символіку України – герб, прапор, гімн, про рослинні символи України та народні обереги.
Розвиваюча:розвивати творчі та організаторські навички учнів, пізнавальний інтерес; формувати в дітей позитивне ставлення до предмета, уміння працювати в команді, чути і поважати чужу думку.<br>
Виховна: виховувати любов до рідної землі, повагу до історичних та культурних надбань українського народу, почуття національної гідності.
Мета.
Навчальна: поглибити знання учнів про Україну як незалежну державу, про державну символіку України – герб, прапор, гімн, про рослинні символи України та народні обереги.
Розвиваюча:розвивати творчі та організаторські навички учнів, пізнавальний інтерес; формувати в дітей позитивне ставлення до предмета, уміння працювати в команді, чути і поважати чужу думку.<br>
Виховна: виховувати любов до рідної землі, повагу до історичних та культурних надбань українського народу, почуття національної гідності.
Гра – подорож для дітей старшого дошкільного віку на тему: «Україна – наш спі...Anhelina Mytsura
Гра – подорож для дітей старшого дошкільного віку на тему: «Україна – наш спільний дім»
Відомості про автора:
Мельниченко Наталія Володимирівна
Вихователь, спеціаліст I категорії
Центру соціально – психологічної реабілітації дітей
Чернігівської області
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему: “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”school312
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему:
“ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
складено вчителем музичного мистецтва вищої категоріїТрокай Т.В. та вчителем образотворчого мистецтва вищої категорії Капітульської В.В
Сидоренко Світлани Миколаївни,
учителя української мови та літератури
навчально-виховного комплексу «Срібненська загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів імені А.Г.Черненка –
дошкільний навчальний заклад»
Покровської районної ради
До 190-річчя від дня нродження українського письменника Юрія Федьковича пропонуємо переглянути віртуальну книжкову виставку, на якій представлена література про його життєвий шлях і твори автора.
Передвиборча програма Ковальової Катериниtetiana1958
Передвиборча програма Ковальової Катерини - кандидатки на посаду голови Студентського самоврядування Факультету переробних і харчових виробництв Державного біотехнологічного університету (м. Харків)
Нинішній етап розвитку економіки країни вимагає підвищеного попиту на сільськогосподарську продукцію, виробництво якої неможливе без розвинутого агропромислового комплексу. Тому вплив наукових розробок на сферу виробництва сільськогосподарської продукції набуває все більшої уваги, розцінюється як визначальний фактор інноваційного розвитку в розбудові продовольчого ринку України.
У сучасних умовах сільськогосподарського виробництва пріоритетним напрямком наукових досліджень є обґрунтування та удосконалення сучасних агротехнологій вирощування зернобобових культур на засадах енерго- і ресурсозбереження та екологічної безпечності. Зернобобові культури належать до цінних у продовольчому, кормовому та агроекологічному значенні рослин сільського господарства України.
За посівними площами та валовими зборами товарного насіння група зернобобових культур у світовому землеробстві займає друге місце після зернових. Така їхня позиція зумовлена тим, що вони є найдешевшим джерелом високоякісного білка для харчування людей і годівлі тварин та птиці. Крім цього, насіння бобових вирізняється позитивним впливом на здоров’я людей та тварин завдяки оптимально поєднаному в ньому амінокислотному складу, комплексу вітамінів, мінеральних елементів, інших біологічно активних сполук.
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаssuser15a891
Виступ директора Арцизької міської публічної бібліотеки Галини Стоматової 08.06.2024 р. під час засідання круглого столу «Безбар’єрне середовище в публічній бібліотеці: комфорт для кожного», який відбувся в місті Чорноморськ, в рамках ХХІV Інтелект-форуму «Українська книга на Одещині»
проєкту від Національної бібліотеки України для дітей «Подорож містами України», у якому ти відкриєш для себе найкращі краєзнавчі перлини Батьківщини. Дванадцята зупинка присвячена західному, колоритному, найменшому за розміром регіону України - Чернівецькій області, яку називають Буковиною.
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
зш№4 агафонова
1. Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4
Костянтинівської міської ради Донецької області
Урок позакласного читання
в 7 класі
«Посадіть калину коло серця, щоб у душі вона цвіла»
Підготувала вчитель
української мови та літератури
Костянтинівської ЗШ І – ІІІ ступенів № 4
Костянтинівської міської ради
Агафонова Г.Д.
2017 р.
2. ТЕМА: «Посадіть калину коло серця, щоб у душі вона цвіла»
МЕТА: навчальна:
ознайомити дітей з українськими символами; розширити знання учнів про
символічне значення калини; установити зв'язок між літературою, музикою,
народознавством, удосконалювати навички виразного читання та ідейно-
художнього аналізу поезій;
розвивальна:
розвивати комунікативні та творчі здібності учнів, пізнавальний інтерес до
символів України, розвивати асоціативно-образне мислення;
виховна:
виховувати почуття національної свідомості, патріотизму та зацікавленості
народними символами; пробуджувати пізнавальні інтереси до історії української
нації, бажання примножувати родинні традиції, берегти свою символіку та
культуру.
ТИП УРОКУ: урок систематизації та узагальнення знань, умінь і навичок.
ВИД УРОКУ: інтегрований (література, музика, народознавство)
ОБЛАДНАННЯ: портрети Т.Г.Шевченка, І.Я Франка, Лесі Українки,
ілюстрації дітей, кросворд, гілка калини (намальована на ватмані), коровай,
калина, вироби українських умільців із зображенням калини (розпис, писанки,
вишивки), тексти творів, словник символів.
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗАВДАННЯ
Індивідуальна робота:
1) прочитати й проілюструвати легенду, у якій розповідається про походження
калини;
2)виписати прислів’я та загадки про цей кущ;
3)прочитати поезію І.Я. Франка «Червона калино, чого в лузі в лузі гнешся», за
бажанням вивчити напам’ять.
Групова діяльність:
Група1- підготувати усне повідомлення про лікувальні властивості калини;
Група 2- інсценізувати казку «Калинова сопілка»
3. ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент.
2.Повідомлення теми й мети уроку. Мотивування навчальної діяльності
(формування інформаційної компетентності)
Добрий день, любі діти! Сьогодні на уроці ми маємо можливість глибоко
пірнути в розмаїтий океан народознавства, музики, літератури, де своє почесне
місце зайняла рослина, яка стала народним символом. А дізнатись, яка це
рослина, вам допоможе кросворд, у середині якого закодована її назва. (Діти
розгадують кросворд, і учень записує відповіді в клітинки)
4. То ж про яку рослину буде йти мова на нашому уроці? (Про калину).
Звідки прийшла до нас ця рослина; чому вона стала символом; які
письменники оспівували цей образ, що вони намагались передати у своїх творах;
які з них були покладені на музику - про це ми дізнаємось на уроці.
3.СПРИЙНЯТТЯ Й ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
Вступне слово вчителя (тихо звучить музика).
Давайте вирушимо з вами калиновими шляхами й переконаємось, що
калина є вірною супутницею людини від її народження й до останніх днів.
Наша земля красива й щедра. Росте на ній жито й городина, цвітуть квіти,
зріють фрукти і ягоди. Кожна рослинка гарна по-своєму. Та особливо люблять у
народі калину. Важко уявити собі в Україні подвір’я в селі, де б не ріс цей кущ.
Про шанобливе ставлення до цієї рослини свідчить хоча б той факт, що в
Україні понад сто населених пунктів названо від слова калина - Калинівка,
Калинове, Калинка.
А що ви знаєте про калину? (метод «Мікрофон»)
Орієнтовні відповіді дітей:
- Калина любить рости в лузі, біля верби.
- Росте вона і в листяному лісі, у вологих місцях.
- Розцвітає навесні й стає гарною, мов дівчина в білому платті.
5. - А коли приходить зима, то стоїть калина в червоному намисті, красива й
урочиста.
- Плоди калини соковиті, кисло-солодкі, із гіркуватим присмаком.
- Проводжаючи сина в далеку дорогу, мати напувала його калиновим чаєм, а з
собою давала хліб із калиною.
- Узимку нею прикрашають святковий стіл, на свята - короваї.
ОБРАЗ КАЛИНИ В УСНІЙ НАРОДНІЙ ТВОРЧОСТІ
УЧИТЕЛЬ
А як потрібна була калина в численних обрядах, особливо у весільному!
Калиновим цвітом чи ягодами оздоблювали весільне гільце молодої. І це
означало, що на той момент вона - княгиня. Коли випікали коровай, неодмінно
прихорошували його вервечкою калини.
Отже, зараз поговоримо про образ калини в усній народній творчості. Не злічити
легенд, переказів, пісень про калину. Народ утілив у ній насамперед образ
вродливої ніжної дівчини-українки, у якої щедра душа, вірне серце. Недаремно
легенди оповідають про калину як про живу істоту, якій сповідують свою душу.
На сьогоднішній урок ви заздалегідь прочитали й проілюстрували легенду про
походження калини. Хто бажає переказати цю легенду?
(Усний переказ легенди)
Легенда № 1 "Калина і Килина"
Дівчина Килина збирала в лісі ягоди й раптом побачила, що вороги - татари
йдуть до села. Побігла вона в село й попередила односельців. Сміливо кинулись
до бою козаки, але в багато разів більше було ворогів - спалили село, а Килину -
дівчину-красуню в полон взяли. За те, що оповістила село, відтяли їй голову, і
виріс на тому місці чудо-кущ, що за ім'ям дівчини Калиною нарекли. Люблять і
пам'ятають люди Килину, а калина стала своєрідною пам'яткою про рідну
землю, оберегом українців.
Легенда № 2 "Козацька легенда"
Билися козаки за волю, за рідну країну. І був серед них Іван - козак. Дуже гарно
грав на сопілці хлопець. Одного разу смертельно поранили його в бою. Скликав
він друзів і попросив: "Побратими, у чистім полі насипте могилу. Посадіть у
головах червону калину: "Будуть птахи пролітати калиноньку їсти, Будуть мені
приносити від родини вісті". Поховали козаки Івана і встромили в головах
6. сопілку. Прилітали пташки, приходила старенька ненька - плакати над могилою
сина. Від сліз її проросла калинова сопілка - виріс гарний кущ. Навесні
нагадував він Івану наречену, восени - рідну матінку.
Легенда № 3 "Про Калинку і Килимку"
Жили собі мати й донька. Була донька дуже гарна у уміла людей лікувати.
Одного разу Калинка у степу зілля збирала, там побачив її пан і хотів собі за
жінку взяти. Утікала Калинка скільки сили мала, аж ось попереду річка, а далі
вже й бігти нікуди. Вилізла Калинка на вербу, стрибнула у воду й утопилася.
Кожного дня приходила на берег стара Килина - тужила за дочкою. Вросли у
берег ноги старенької міцним корінням, руки стали вітами гнучкими, а серце
перетворилося на калинові ягідки, що щедро дарує калина людям і пташкам, по
сей день людей лікує.
Легенда № 4 "Найкраща"
Наскочили татари, захопили у полон дівчат і погнали у неволю. Була серед них і
Марина - найкраща дівчина. Якось втекла вона від охорони вночі. Тікала, тікала,
напевно б утекла, та зачепилася своїм червоним намистом. Розірвалася нитка і
там, де впали намистинки, проклюнулися навесні тоненькі пагінці, що стали
потім розлогими кущами калини. Навесні буяють білизною, наче наречені, а
восени палахкотять цвітом любові до рідної землі. Гірка калина, як доля у
неволі, і гарна, як рідна земля-матінка - найкраща!!!
Легенда № 5 "Як калина з'явилася..."
Гуляли край села сестричка з маленьким братиком. Глянув Івасик на небо - аж
чорні хмари по небу пливуть - татари на село йдуть, позвав сестрицю. Та
сховала Івасика на високій вербі, а сама побігла в село, оповістити. Але
наздогнали дівчину татари, стяли голову й кинули в лісі край болота, то де
краплини крові впали - виріс гарний кущ. І навесні нагадував він дівчину - білим
цвітом, і восени, - кетягами ягід червоних, як серце дівоче гаряче. Нарекли люди
той кущ калиною і щиро за ним наглядали - то по всій землі калина розселилася,
біля кожної хати.
Легенда № 6 "Наречені"
Кохав козак дівчину й хотіли одружитися, але не могли, то став хлопець
тереном, а дівчина калиною. То терен колючий, що дівчину оберігає, а калина
гірка - за милим сумує. Приходять у поле матері, плачуть: вийшла сива мати
того терну рвати; дівчиноньки мати калини ламати: "Це ж не терночок - любий
мій синочок! А це не калина - це моя дитина!"
7. (Оцінювання)
УЧИТЕЛЬ.
Тепер ми знаємо ,як наші предки трактують походження калини.
-А хто з вас знає прислів’я, загадки про цей кущ?
Орієнтовні відповіді:
У лісі на горісі червона плахта висить. Видивляється у воду на свою хорошу
вроду. Посадиш біля хати калину - будеш мати долю щасливу. Любуйся
калиною, коли цвіте ,а дитиною, коли росте.
- А які ви знаєте пісні про калину?
Орієнтовні відповіді:
«Чи я в лузі не калина була?», «Червона калино, чого в лузі гнешся?», «При
долині кущ калини», балада часів Хмельниччини «Розлилися круті бережечки»,
де калина символізує дух боротьби за національну незалежність.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
8. - Давайте заспіваємо одну з них. (Під музичний супровід учні виконують пісню
«Ой єсть у лісі калина» і танцюють, формування здоров`язберігаючої
компетентності)
УЧИТЕЛЬ.
Образ калини підсвідомо входить у наші серця ще з раннього дитинства разом із
маминою піснею, казкою.
- Які казки ви читали про калину? («Калинова сопілка», «Калинка»)
ІНСЦЕНІЗАЦІЯ КАЗКИ «Калинова сопілка»
(Оцінювання)
УЧИТЕЛЬ.
Ви гарно розказували легенди, прислів’я, загадки, інсценізували казку, добре
співали.
ГРУПА-1 виконувала завдання дослідно-пошукового характеру: за що в народі
цінують калину. (формування інформаційної компетенції)
ВИСТУП КЕРІВНИКА ГРУПИ
9. Хоча на смак ягоди калини кислі й трохи гіркуваті, але корисні ,родить калина
майже щороку завжди рясно. Не було в народній медицині помітніших ліків, від
застуди, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживають при
запальних процесах шлунка й кишківника, для регулювання тиску. Свіжу
зрізану кору кладуть на кровоточиві місця. Калина обов’язково була мало не в
кожній родині як цілюще зілля. Відомий вислів і зараз: «Червона калина від ста
хвороб рятує» Біля кожної оселі,а особливо біля криниць, садили калинові кущі,
щоб вода холодною була. Ось така калина ,наша вічна супутниця, усебічно
корисна й символічна.
(Оцінювання)
УЧИТЕЛЬ
- Діти, зверніть увагу на цю гілочку. Чи можна її назвати калиновою?
- Ні, не можна.
- Чому?
- Тому що калина має червоні ягоди (плоди).
- Так, правильно. Я зараз роздам вам по одній ягідці на парту й попрошу вас
спочатку дуже добре подумати, а потім записати на цій пурпуровій намистинці,
що ви собі уявляєте, коли чуєте слово «калина»
ГРА В АСОЦІАЦІЇ .( Робота в парах .)
10. УЧИТЕЛЬ
Чи хочете ви бачити тут не просто гілку, а гілку калини? Чи хочете ви
дізнатись, що асоціюють із калиною ваші однокласники? Якщо так , то підійдіть,
будь ласка, до гілки й причепіть до неї ягоди. (Діти підходять і приклеюють до
гілки ягоди, вирізані з паперу)
УЧИТЕЛЬ
Ось яку чудову китицю ви сформували з ягід,на яких ще й до того
розмістились ваші думки. Цікаво,що ж ви уявляєте собі при звучанні слова
«калина». Давайте, я зачитаю: Україна, сонце, дівоча врода, Батьківщина…
Ось саме ці уявлення, які чітко пов’язались у вас із національною
пам’яттю, дають нам знак,що калина-символ. Як ви розумієте слово «символ»?
- Символ-явлення,що викликає певне коло асоціацій. Символ чітко пов'язаний із
національною пам’яттю і є зовнішнім знаком для уявлень, емоцій, ідей.
УЧИТЕЛЬ
А тепер послухайте, символом чого є калина за словником символів. І
дізнаємось, наскільки ви були близькі до істини.
Калина-символ вогню, сонця; неперервності життя, роду українців;
України,Батьківщини; дівочої чистоти й краси; вічної любові, кохання, вірності,
гармонії життя та природи; материнства; плодючості; нескореності, стійкості,
єдності нації. (Словник символів) (Записи в зошитах)
ОБРАЗ КАЛИНИ У ТВОРЧОСТІ ПИСЬМЕННИКІВ ХІХ-ХХ СТОЛІТТЯ
УЧИТЕЛЬ
У творах яких найвідоміших письменників ви зустрічали слово «калина»
(Т.Г Шевченко, Леся Українка, І.Я Франко)
Найгеніальнішими були ті письменники, які дуже добре знали життя
народу, знали його символи й за їх допомогою передавали душу народу. Їхні
вірші переказувались з уст в уста й ставали народними піснями. І саме цим
трьом письменникам образ калини служив символом високої любові,символом
єднання поколінь. Т.Г.Шевченко «Зацвіла в долині…», Леся Українка «Калина»,
І.Я.Франко «Червона калино,…»
Ви вдома прочитали вірш І.Я Франка «Червона калино,чого в лузі
гнешся?» та за бажанням вивчили напам’ять. (учні декламують поезію)
УЧИТЕЛЬ
11. Ця поезія покладена на музику. Давайте послухаємо, як передався
сумовитий, журливий настрій у музичному творі (діти слухають пісню) Виразіть
своє емоційне враження, закінчивши речення. (Прийом «Незакінчене речення»)
ЕМОЦІЙНЕ ВРАЖЕННЯ ВІД ПОЧУТОГО.
Слухаючи, я відчував….
захоплювався…
дивувався…
думав…
не розумів…
запитував…
УЧИТЕЛЬ.
Т.Г.Шевченко теж неодноразово звертався до образу калини. Він дуже
любив цей кущ і у своєму «Кобзарі» слово калина вжив аж 385 разів.
Прослухайте поезію «Зацвіла в долині». (учень читає виразно напам’ять вірш)
- Який настрій поезії? (Піднесений, радісний. Настрій зародження молодого
почуття).
- Що можна сказати про ліричного героя? (По суті, це сам автор (молоденький
козак) і дівчина).
- Як ви собі їх уявляєте? Опишіть їх.
- Які почуття викликала ця поезія?
- Які художні засоби використав Т. Г Шевченко? (Постійні епітети, порівняння)
А зараз складемо логічну мелодію вірша: розставимо паузи й підкреслимо слова,
виділені логічним наголосом.
Зацвіла в долині/
Червона калина ,//
Ніби засміялась /
Дівчина-дитина.///
Любо-любо стало, //
Пташечка зраділа /
12. І защебетала.///
Ця поезія також покладена на музику. Послухаємо її.
УЧИТЕЛЬ
Слово калина звучить і в поезії дочки України Лесі Українки «Калина».
(Виразне читання учнями за ролями).
Як ви розумієте зміст поезії? Які почуття викликали у вас події, описані у творі?
Чому дівчина перетворилась у калину? Чим сподобалась вам поезія?
ПІДСУМКОВО -УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНА БЕСІДА
УЧИТЕЛЬ.
Наш урок добігає кінця. Сказано було багато. Та ми повинні зробити
висновок з усього почутого. Систематизуйте все нами сказане про калину й
складіть сенкан до слів калина, символ.
ЗРАЗОК
Калина
Червона, українська
Рясніє, єднає,оспівується
Буде рости під моїм вікном
Символ
(Звучить пісня «Зацвіла в долині червона калина». Діти складають поезії, потім
їх зачитують.)
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Робота над творчими проектами:
«Я-художник» (презентувати ілюстрації до вивчених творів),
«Я-декламатор»(створити поетичну збірку),
«Я-музикант»(дібрати пісні про калину, зробити аудіозаписи)
13. (формування самоосвітньої компетентності)
УЧИТЕЛЬ
Кущ калини біля материної хати. Це не тільки окраса, а й глибокий
символ, наш духовний світ ,наша спадщина. Якщо троянди й виноград, за
влучним висловом М. Рильського, символізують красиве й корисне, то кущ
калини,увібравши обидві ознаки, опредметнює духовний потяг до своєї землі,
свого берега, своїх традицій. Хіба не про це говорить народна поезія: калиновий
міст,калинова сопілка, калиновий голос, зрештою калинова колиска. Тож нехай
завжди ваше життя прикрашає калина, хай приносить вона у ваш дім лише
радість і щастя. (Звучить музика)