Україна - єдина країна.
План-конспект
Свято Першого дзвоника
Урок з елементами дослідження – Ось такі ми з тобою, земляче...
Мета:ознайомитиучнів із найкращими представникамиУкраїни у світі, які є
гордістю, славою та духовним надбанням нації; формувати в учнів почуття
особистоївідповідальностіта гордостіза долю своєї держави та українського
народу, ціннісне ставлення до суспільства, мови, сім’ї, самого себе;
розвивати критичне мислення та мовлення учнів.
Обладнання: державні символи України; схематичне зображення дерева, на
кроні якого розміщено портрети, фотоілюстрації відомих українців;
інформаційно-освітні ресурси.
Хід заходу
На дошці написаний епіграф
Свою Україну любіть,
Любіть її во время люте.
В останню тяжку мить
За неї Господа моліть!
Т. Г. Шевченко
Свято
1 вересня - День знань, перший день осені. Подивіться, яка гарна сьогодні
погода. І ми традиційного цього дня зустрічаємося за нашими шкільними
партами.
Гра «Посміхнись»
Сьогодні свято, а ви не посміхаєтеся. Посміхнись сусіду по парті,
повернись і посміхнись тому, кому хочеш посміхнутися, повернись на своє
місце і посміхнись усім присутнім і собі!
Тепер це дійсно свято, можна починати! Початок навчального року саме
восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини. Саме восени у
християнпочинався календарний новий рік. Так було до політичної реформи
Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у
навчальних закладах починалося й навчання. Хоча календарний новий рік
перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени, адже
більшість шкіл діяли при церквах, і православна верхівка не погодилася
змінити звичний календар. І все ж усталеної дати початку навчального року
довго не існувало… Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової
освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени».
Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний
урожай, а міські починали навчання з середини серпня. Для «зрівняння
школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою встановлено єдину
дату початку навчання і зафіксовано тривалість навчального року та
канікули.
Коломийки
У нас у цьому році все незвично, тому вам не складно буде уявити себе
давніми українцями. Уявіть, що ми повернулися у часі на 200-400 років
назад. Як би ми з вами відсвяткували початокнового навчального року? Так,
весело! Адже українці, незважаючи ні на що, уміли святкувати! Жодне
українське свято не обходилося без пісні, тому й мову називають співучою і
пісню солов’їною, а пісня – це душа народу. Наші дівчата сьогодні
підготували веселі коломийки, які у давнину молодь співала на дозвіллі.
Ой мала я миленького, ой мала я, мала,
Поставила на ворота, та й ворона вкрала.
Ой мала я хлопця, ой хлопця Андруха,
Посадила над водою, та й украла муха.
Ой скажіте, добрі люди, чим Андрій хворіє:
На роботі - замерзає, коло миски - пріє.
Роботящий легінище, нема що казати:
До півночі за дівками, до полудня - спати.
Ішов Іван з вечорниць та попід городи,
Замотався в гарбузи та й наробив шкоди.
Як почали старі баби кочергами гнати,
То він мусив штани дерти, гарбузи латати.
А як ішов через село, курка його вздріла,
Якби не та паличенька, була б його з'їла.
Та чотири легіники сіно обертали,
Миша в сіні шелеснула - вони повтікали.
Ой прийшов хлопець до Анночки так, як до ґаздині,
Вона його виправила спати межи свині.
Каже Іван, що лисіє, бо головні болі.
А то в нього на голові завелися молі.
Українці – талановитий народ!Наш народ ще здавна вмів не тільки гарно
співати і танцювати, а ще й складати вірші, на які надихала людей любов до
батьківщини, рідної матінки-землі.
Немає на світі кращого неба, ніж небо України. Високе, мов наш дух, воно
благословляєсвоюУкраїну, береже у віках її материнську любов, тому його
ніколи не відділити від рідної матінки-землі. Подивімось на своє небо і
думкою, як у тій чудовій-пречудовійпісні полиньмо аж до сонця і зірок і
глянемо на трепетну землю, і тоді відкриється нам на зелено-голубомулику
планети край, що нагадує собою серце — Україна!
Зараз ми з вами разом складемо вірш про красу рідної землі! Я буду
починати, а коли зупинюсь, ви разом продовжуєтефразу, добираєте риму.
Добери риму
Ось небо блакитне і сонцев зеніті!
Моя Україна – найкраща у (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні (джерельця.)
Красивіпейзажі і горивисокі,
Маленькі струмочкиі ріки (глибокі.)
Міста старовинніі замки прекрасні,
Великі будови і дуже (сучасні.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня (весела.)
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, (чудова!)
Її обереги – верба і калина.
Найкраща у світі – моя (Україна.)
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не (кохати!)
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна і мирна (держава.)
Вона дороганам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, (відкрила.)
Вітчизно свята, дорогаУкраїно,
Для кожного з нас ти у світі (єдина).
Гуморески
Гарний у нас з вами вийшов вірш. Відразу видно, наскільки ви любите
Україну – край, у якому живете!
Україна гарна і мальовнича! А який же народ населяє її?Теж гарний та
веселий. Українці вміють сміятися і над негараздами, тому складають
гуморескипро різні життєві ситуації.
1. — У вас зуби є, дідусю? — онучокпитає.
Дід журливо посміхнувся:
— Вже давно немає.
Це почувши, хлопченятко зраділо без краю:
—Тодіпряникпотримайте, а я пострибаю.
2. В зоопаркубатька
Запитав хлопчина:
— Чи то правда, що від мавпи
Походить людина?
— Правда, мовив батько. —
Наука доводить,
Що людина, безперечно,
Від мавпи походить.
— То чомуж ці мавпи
Сильно так відстали?
Чом людьми ще й досі
Справжніми не стали? —
Батько вуса гладить,
Весело сміється:
— Таке, синку, й людям
Не всім удається.
3. — А ти, тату, в школі вчився?
— Учився, Сергійку.
— А то правда, що ти, тату, був одержав двійку?
— Було Таке, траплялося...—
Малий засміявся:
— Тодімама правду каже, що я в тебе вдався.
4. – Хочу я спитати, – просить мати в Люби. –
Є ж якісь уроки, що найбільше любиш?
– Що тут думать довго. Це простепитання.
Я найбільше люблю в нас урокостанній.
5. Спитав батько:
- Ти склав іспит на шофера, синку?
- Та склав, татку.
- А яку ж ти одержав оцінку?
- Не одержав, не поставив інструктор нічого.
- Чого раптом?
- Я з розгонуналетів на нього.
- Де ж він зараз?
- До лікарні відвезли в суботу.
Лікар каже, що не скоро вийде на роботу.
Перший урок
Коженлюбить свою Україну, бажає їй добра, намагається стати справжнім
патріотом і громадянином своєї Вітчизни. Основним завданням кожного з
нас добре знати історію своєї держави, її коріння, сам процес створення
держави. Ми повинні розуміти, не зважаючи на останні події в Україні, що
ми єдина держава, що ми єдина нація, що наша сила в гуртуванні,
взаємодопомозі, розумінні один одного та толерантності. І ми маємо
докласти всіх зусиль, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в
рідному краю.
Акровірш
Перше слово теми нашого уроку зашифровано у цьому акровірші:
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
Отже, дорогіучні, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна»
Екскурс в історію 1
Ведучий 1. Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна... Які це прості і
разом із тим прекрасні і святі для нас слова!
Ведучий 2. Рідний край починається для нас не лише з хрещатого барвінку,
верби та калини, без яких, як кажуть, нема України, а й із маминої колискової
пісні, батьківського дому.
Ведучий 3. На карті світу Україну відшукати нескладно. Ця чудова земля
розміщена на південному заході Східноєвропейської рівнини — «проти
сонця, головою до Чумацького Возу (сузір’я Великої Ведмедиці), ногами до
синього моря», як співали в старовину кобзарі та лірники.
Ведучий 4. І населяє цю землю талановитий і стійкий народ зі складною
історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною
самобутньою душею й особливим характером.
Вікторина
Учитель:
–А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?»
1.У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).
2.На якому материку ми живемо? (Євразія).
3.Які країни межують з Україною на півночі? (Білорусь).
4.З якою державоюУкраїна межує на сході? (Росія).
5.Коли країна проголосиласвою незалежність? (24 серпня 1991 року).
6.Як називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м).
7.Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро).
8.Як називається столиця України? (м. Київ).
Екскурс в історію 2
Ведучий 1. З кінця IX ст. Руська земля стала політичним і територіальним
центром утворення єдиної держави східних слов'ян, яка збереглаза собою
назву Русь. Першим із східнослов'янськихкнязів, який об'єднав під своєю
владою Київ і Новгород,був Олег (879—912).
Ведучий 2. Важливу роль відіграв князь Володимир, який 988 р. запровадив
християнство якдержавну релігію. За князювання ЯрославаМудрого (1019—
1054) відбувалося дальше зміцнення Київської держави, з'явилася
найдавніша частина збірника законів українськогоправа, остаточно
утвердилося християнство.
Ведучий 3. Утворення Київської Русімало велике історичне значення. Це
сприяло розвиткуполітичного ладу, економіки та культури. Зміцнювалося її
міжнародне становище. З кінця 9 ст. до складу Київської держави увійшла
Слобожанщина, (сучасна Сумщина та Харківщина), яку населяли племена
сіверян. Згодом ціземлі склали основу Новгород-Сіверського князівств.
Ведучий 4. Після смерті Ярославапочався період розпадуєдиної великої і
могутньої Київськоїдержави, водночас зростало значення західних земель. В
другій половиніXI ст. почалося формування Галицького та Волинського
князівств. Волинськийкнязь Роман, який спочатку князював у Новгороді,
об'єднав Галичину з Волинню і створив Галицько-Волинськудержаву.
Ведучий 1. 1147 року в стародавніх документах вперше з’являється назва
«Україна».
Ці часи визначились навалою монголо-татар, які розорювалиукраїнські
землі, а самих українців забираливбивали або забиралив полон….
Ведучий 2. 1349 рокупольський король Казимир III Великий пішов
походом на Галичину. Так припинила своє існування Галицько-Волинська
держава, яка після занепаду Києва продовжилана ціле століття існування
державної організації на українськихземлях. Відтоді Україна на тривалий
час втратила своюсамостійність.
Ведучий 3. Довгий час землі КиївськоїРусівходили до складу литовсько-
руської держави. Вища культура русинів мала великий вплив на литовців.
Але після об’єднання Литви та Польщі у 1569 році для українців настали
важкі часи.
Ведучий 4. Польський уряд та польськашляхта намагалися українців
навернути у католицтво, нищили українськумову, культуру, звичаї.
Посилився соціальний гніт. Українці перетворювались в залежних селян.
Деякий час українцям доводилосьз цим миритись, бо на українськіземлі
посягалай Московщина.
Ведучий 1. Посилення гніту призводило до того, що селяни тікали від панів і
поселялися в СередньомуПодніпров'ї. Втікачі називали себе козаками, а
їхнім центром стала ЗапорізькаСіч. Слід відзначити, що Запоріжжя тепер є
одним із регіонів Сходу України. Батьком, засновником Січі вважається
Дмитро Вишневецький, Байда, як його називали в народі. Козакистали
справжніми захисниками знедолених українців. Вони, під керівництвом
гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, здійснювалисухопутні та
морськіпоходина Туреччину. Наводячистрах на споконвічних ворогів
українськогонародута визволяючибранців з неволі.
Ведучий 2. 1648 року козацьким гетьманом стає БогданХмельницький. Під
його керівництвом вибухнула народно-визвольнавійна 1648— 1654 рр. У
цей період Б. Хмельницький втілив у життя ідею незалежної держави. Ця
держава отримала назву Гетьманщина і включала в себе Київщину,
Брацлавщину та Переяславщину. БогданХмельницький постійно шукав
союзників у війні з Польщею. І ось таким союзником стала Москва. Україна
прийняла покровительство царя.
Ведучий 3. З XVI століття більшість земель і сучасної Слобожанщини
переходять до складу Московського князівстваза результатами московсько-
литовської війни 1500–1503. Територія Слобожанщинистановила на той час
майже не залюднене Дике Поле, крізь яке татари здійснювали набіги вглиб
держави . На Слобожанщиніглибоко в степ заходили українськіпромисловці
— «уходники», «добичники», якізаймалися здебільшого бджільництвом,
рибальством і мисливством. Це була вільна земля, куди згодом переселилось
багато козаків, селян, які тікали від своїхпоміщиків на вільні й незаймані
просториСлобідськоїУкраїниі Дону.
Ведучий 4. Активне заселення ще одного сучасногорегіонуУкраїни
Донеччинипочалося у зв'язкуз визвольною війною українськогонароду, від
жахів якої втікали селяни з Правобережної України. Ці райони, після
скасування Гетьманщини, також становили інтерес для Російськоїімперії.
Відео « 7 чудес України»
Україна - це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес.
Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені
долини і луки, карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим,
біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів.
Україна – різнобарвний рослинний світ..
Україна – це різноманітний тваринний світ…
Україна – це мужній, нескорений, талановитий народ…
Україна – це ви, її громадяни…
Екскурс в історію 3
Ведучий 1. Після розпаду Російської імперії 4 березня 1917 р. на
Трудовому Конгресі у Києві була створена Центральна Рада — вищий орган
влади Української держави, її главою став М. Грушевський.
Ведучий 3. Третім універсалом Центральної Ради 20 листопада 1917 р. була
проголошена Українська Народна Республіки (УНР). І тільки четвертим
універсалом 22 січня 1918р. Україна була проголошена незалежною
суверенною державою.
Ведучий 4. 29 квітня 1918 р. Центральна Рада прийняла Конституцію
Української Народної Республіки. Того ж дня німці завершили окупацію
України і розігнали Центральну Раду, натомість поставивши при владі
генерала П. Скоропадського.
Ведучий 1. На Трудовому Конгресі наприкінці січня 1919 р. в Києві був
затверджений акт з'єднання УНР і Західноукраїнської Народної Республіки
(ЗУНР) у складі СРСР (Радянського Союзу). Ще одна спроба створити
незалежну Українську державу закінчилась невдачею.
Ведучий 2. Така ситуація існувала до 1991 року. 24 серпня 1991 р.—
проголошено Акт про незалежність України, який був одностайно схвалений
народом України1 грудня 1991 р. З того часу почалася відбудова незалежної,
вільної, суверенної України. Почалася нова сторінка в її історії.
Відео «7 чудес Сахновщини»
Вчитель: У рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка
дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе. Правду в народі
кажуть: «Кожна рослинка на своєму корені росте». Звісно, рослина без
кореня не може рости, вона всихає.
Кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома
людина впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною. Адже
поряд рідні люди, друзі й просто земляки. Рідна земля, як мати, — добра,
щира, мила. Вона готовазахистити кожного з нас. Але й ми не забуваймо про
свій обов’язокдбатипро неї і завждибути готовимиборонитисвою вітчизну.
Гра «Сонце Батьківщини»
Учитель пропонує учням перерахувати все найкраще, що подарувала їм
Вітчизна (родину, друзів, улюблене заняття, тваринку, місце відпочинку
тощо) і малює на дошці сонце Батьківщини. Від сонця повинно відходити
стільки промінців, скільки хорошого перерахували діти.
Гра « Аукціон слів»
Дібрати до слів Батьківщина і Україна якнайбільше означень (наприклад:
рідна, далека, люба, мила, неозора тощо);
Вчитель: Територія нашої Батьківщини в сиву давнину була одним із центрів
не тільки східнослов'янської, а й усієї європейської культури. Отже, наше
«Колесо історії» покотиться нелегким шляхом державності України.
Капсула часу з побажаннями та прогнозами на рік
Інструктаж по техніці поводження в умовах карантину

166

  • 1.
    Україна - єдинакраїна. План-конспект Свято Першого дзвоника Урок з елементами дослідження – Ось такі ми з тобою, земляче... Мета:ознайомитиучнів із найкращими представникамиУкраїни у світі, які є гордістю, славою та духовним надбанням нації; формувати в учнів почуття особистоївідповідальностіта гордостіза долю своєї держави та українського народу, ціннісне ставлення до суспільства, мови, сім’ї, самого себе; розвивати критичне мислення та мовлення учнів. Обладнання: державні символи України; схематичне зображення дерева, на кроні якого розміщено портрети, фотоілюстрації відомих українців; інформаційно-освітні ресурси. Хід заходу На дошці написаний епіграф Свою Україну любіть, Любіть її во время люте. В останню тяжку мить За неї Господа моліть! Т. Г. Шевченко Свято 1 вересня - День знань, перший день осені. Подивіться, яка гарна сьогодні погода. І ми традиційного цього дня зустрічаємося за нашими шкільними партами. Гра «Посміхнись» Сьогодні свято, а ви не посміхаєтеся. Посміхнись сусіду по парті, повернись і посміхнись тому, кому хочеш посміхнутися, повернись на своє місце і посміхнись усім присутнім і собі! Тепер це дійсно свято, можна починати! Початок навчального року саме восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини. Саме восени у
  • 2.
    християнпочинався календарний новийрік. Так було до політичної реформи Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у навчальних закладах починалося й навчання. Хоча календарний новий рік перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени, адже більшість шкіл діяли при церквах, і православна верхівка не погодилася змінити звичний календар. І все ж усталеної дати початку навчального року довго не існувало… Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени». Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний урожай, а міські починали навчання з середини серпня. Для «зрівняння школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою встановлено єдину дату початку навчання і зафіксовано тривалість навчального року та канікули. Коломийки У нас у цьому році все незвично, тому вам не складно буде уявити себе давніми українцями. Уявіть, що ми повернулися у часі на 200-400 років назад. Як би ми з вами відсвяткували початокнового навчального року? Так, весело! Адже українці, незважаючи ні на що, уміли святкувати! Жодне українське свято не обходилося без пісні, тому й мову називають співучою і пісню солов’їною, а пісня – це душа народу. Наші дівчата сьогодні підготували веселі коломийки, які у давнину молодь співала на дозвіллі. Ой мала я миленького, ой мала я, мала, Поставила на ворота, та й ворона вкрала. Ой мала я хлопця, ой хлопця Андруха, Посадила над водою, та й украла муха. Ой скажіте, добрі люди, чим Андрій хворіє: На роботі - замерзає, коло миски - пріє. Роботящий легінище, нема що казати: До півночі за дівками, до полудня - спати. Ішов Іван з вечорниць та попід городи, Замотався в гарбузи та й наробив шкоди. Як почали старі баби кочергами гнати, То він мусив штани дерти, гарбузи латати. А як ішов через село, курка його вздріла, Якби не та паличенька, була б його з'їла. Та чотири легіники сіно обертали,
  • 3.
    Миша в сінішелеснула - вони повтікали. Ой прийшов хлопець до Анночки так, як до ґаздині, Вона його виправила спати межи свині. Каже Іван, що лисіє, бо головні болі. А то в нього на голові завелися молі. Українці – талановитий народ!Наш народ ще здавна вмів не тільки гарно співати і танцювати, а ще й складати вірші, на які надихала людей любов до батьківщини, рідної матінки-землі. Немає на світі кращого неба, ніж небо України. Високе, мов наш дух, воно благословляєсвоюУкраїну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від рідної матінки-землі. Подивімось на своє небо і думкою, як у тій чудовій-пречудовійпісні полиньмо аж до сонця і зірок і глянемо на трепетну землю, і тоді відкриється нам на зелено-голубомулику планети край, що нагадує собою серце — Україна! Зараз ми з вами разом складемо вірш про красу рідної землі! Я буду починати, а коли зупинюсь, ви разом продовжуєтефразу, добираєте риму. Добери риму Ось небо блакитне і сонцев зеніті! Моя Україна – найкраща у (світі!) Моя Україна – це ліс і озерця, Безмежні степи і чарівні (джерельця.) Красивіпейзажі і горивисокі, Маленькі струмочкиі ріки (глибокі.) Міста старовинніі замки прекрасні, Великі будови і дуже (сучасні.) Сади чарівні, мальовничії села, Моя Україна – це пісня (весела.) Це щира, багата, як світ, її мова, Крилата, така мелодійна, (чудова!) Її обереги – верба і калина. Найкраща у світі – моя (Україна.) Бо нам найрідніша Вітчизна і мати. То як же нам, дітям, її не (кохати!) Моя Україна – козацькая слава! Така волелюбна і мирна (держава.)
  • 4.
    Вона дороганам, ірідна, і мила, Бо світ перед нами, як мати, (відкрила.) Вітчизно свята, дорогаУкраїно, Для кожного з нас ти у світі (єдина). Гуморески Гарний у нас з вами вийшов вірш. Відразу видно, наскільки ви любите Україну – край, у якому живете! Україна гарна і мальовнича! А який же народ населяє її?Теж гарний та веселий. Українці вміють сміятися і над негараздами, тому складають гуморескипро різні життєві ситуації. 1. — У вас зуби є, дідусю? — онучокпитає. Дід журливо посміхнувся: — Вже давно немає. Це почувши, хлопченятко зраділо без краю: —Тодіпряникпотримайте, а я пострибаю. 2. В зоопаркубатька Запитав хлопчина: — Чи то правда, що від мавпи Походить людина? — Правда, мовив батько. — Наука доводить, Що людина, безперечно, Від мавпи походить. — То чомуж ці мавпи Сильно так відстали? Чом людьми ще й досі Справжніми не стали? — Батько вуса гладить, Весело сміється: — Таке, синку, й людям Не всім удається.
  • 5.
    3. — Ати, тату, в школі вчився? — Учився, Сергійку. — А то правда, що ти, тату, був одержав двійку? — Було Таке, траплялося...— Малий засміявся: — Тодімама правду каже, що я в тебе вдався. 4. – Хочу я спитати, – просить мати в Люби. – Є ж якісь уроки, що найбільше любиш? – Що тут думать довго. Це простепитання. Я найбільше люблю в нас урокостанній. 5. Спитав батько: - Ти склав іспит на шофера, синку? - Та склав, татку. - А яку ж ти одержав оцінку? - Не одержав, не поставив інструктор нічого. - Чого раптом? - Я з розгонуналетів на нього. - Де ж він зараз? - До лікарні відвезли в суботу. Лікар каже, що не скоро вийде на роботу. Перший урок Коженлюбить свою Україну, бажає їй добра, намагається стати справжнім патріотом і громадянином своєї Вітчизни. Основним завданням кожного з нас добре знати історію своєї держави, її коріння, сам процес створення держави. Ми повинні розуміти, не зважаючи на останні події в Україні, що ми єдина держава, що ми єдина нація, що наша сила в гуртуванні, взаємодопомозі, розумінні один одного та толерантності. І ми маємо докласти всіх зусиль, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в рідному краю. Акровірш Перше слово теми нашого уроку зашифровано у цьому акровірші: У всіх людей одна святиня, Куди не глянь, де не спитай, Рідніша їм своя пустиня, Аніж земний в чужині край. Їм красить все їх рідний край. Нема без кореня рослини,
  • 6.
    А нас, людей,без Батьківщини. М. Чернявський Отже, дорогіучні, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна» Екскурс в історію 1 Ведучий 1. Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна... Які це прості і разом із тим прекрасні і святі для нас слова! Ведучий 2. Рідний край починається для нас не лише з хрещатого барвінку, верби та калини, без яких, як кажуть, нема України, а й із маминої колискової пісні, батьківського дому. Ведучий 3. На карті світу Україну відшукати нескладно. Ця чудова земля розміщена на південному заході Східноєвропейської рівнини — «проти сонця, головою до Чумацького Возу (сузір’я Великої Ведмедиці), ногами до синього моря», як співали в старовину кобзарі та лірники. Ведучий 4. І населяє цю землю талановитий і стійкий народ зі складною історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною самобутньою душею й особливим характером. Вікторина Учитель: –А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?» 1.У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній). 2.На якому материку ми живемо? (Євразія). 3.Які країни межують з Україною на півночі? (Білорусь). 4.З якою державоюУкраїна межує на сході? (Росія). 5.Коли країна проголосиласвою незалежність? (24 серпня 1991 року). 6.Як називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м). 7.Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро). 8.Як називається столиця України? (м. Київ). Екскурс в історію 2 Ведучий 1. З кінця IX ст. Руська земля стала політичним і територіальним центром утворення єдиної держави східних слов'ян, яка збереглаза собою
  • 7.
    назву Русь. Першиміз східнослов'янськихкнязів, який об'єднав під своєю владою Київ і Новгород,був Олег (879—912). Ведучий 2. Важливу роль відіграв князь Володимир, який 988 р. запровадив християнство якдержавну релігію. За князювання ЯрославаМудрого (1019— 1054) відбувалося дальше зміцнення Київської держави, з'явилася найдавніша частина збірника законів українськогоправа, остаточно утвердилося християнство. Ведучий 3. Утворення Київської Русімало велике історичне значення. Це сприяло розвиткуполітичного ладу, економіки та культури. Зміцнювалося її міжнародне становище. З кінця 9 ст. до складу Київської держави увійшла Слобожанщина, (сучасна Сумщина та Харківщина), яку населяли племена сіверян. Згодом ціземлі склали основу Новгород-Сіверського князівств. Ведучий 4. Після смерті Ярославапочався період розпадуєдиної великої і могутньої Київськоїдержави, водночас зростало значення західних земель. В другій половиніXI ст. почалося формування Галицького та Волинського князівств. Волинськийкнязь Роман, який спочатку князював у Новгороді, об'єднав Галичину з Волинню і створив Галицько-Волинськудержаву. Ведучий 1. 1147 року в стародавніх документах вперше з’являється назва «Україна». Ці часи визначились навалою монголо-татар, які розорювалиукраїнські землі, а самих українців забираливбивали або забиралив полон…. Ведучий 2. 1349 рокупольський король Казимир III Великий пішов походом на Галичину. Так припинила своє існування Галицько-Волинська держава, яка після занепаду Києва продовжилана ціле століття існування державної організації на українськихземлях. Відтоді Україна на тривалий час втратила своюсамостійність. Ведучий 3. Довгий час землі КиївськоїРусівходили до складу литовсько- руської держави. Вища культура русинів мала великий вплив на литовців. Але після об’єднання Литви та Польщі у 1569 році для українців настали важкі часи. Ведучий 4. Польський уряд та польськашляхта намагалися українців навернути у католицтво, нищили українськумову, культуру, звичаї.
  • 8.
    Посилився соціальний гніт.Українці перетворювались в залежних селян. Деякий час українцям доводилосьз цим миритись, бо на українськіземлі посягалай Московщина. Ведучий 1. Посилення гніту призводило до того, що селяни тікали від панів і поселялися в СередньомуПодніпров'ї. Втікачі називали себе козаками, а їхнім центром стала ЗапорізькаСіч. Слід відзначити, що Запоріжжя тепер є одним із регіонів Сходу України. Батьком, засновником Січі вважається Дмитро Вишневецький, Байда, як його називали в народі. Козакистали справжніми захисниками знедолених українців. Вони, під керівництвом гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, здійснювалисухопутні та морськіпоходина Туреччину. Наводячистрах на споконвічних ворогів українськогонародута визволяючибранців з неволі. Ведучий 2. 1648 року козацьким гетьманом стає БогданХмельницький. Під його керівництвом вибухнула народно-визвольнавійна 1648— 1654 рр. У цей період Б. Хмельницький втілив у життя ідею незалежної держави. Ця держава отримала назву Гетьманщина і включала в себе Київщину, Брацлавщину та Переяславщину. БогданХмельницький постійно шукав союзників у війні з Польщею. І ось таким союзником стала Москва. Україна прийняла покровительство царя. Ведучий 3. З XVI століття більшість земель і сучасної Слобожанщини переходять до складу Московського князівстваза результатами московсько- литовської війни 1500–1503. Територія Слобожанщинистановила на той час майже не залюднене Дике Поле, крізь яке татари здійснювали набіги вглиб держави . На Слобожанщиніглибоко в степ заходили українськіпромисловці — «уходники», «добичники», якізаймалися здебільшого бджільництвом, рибальством і мисливством. Це була вільна земля, куди згодом переселилось багато козаків, селян, які тікали від своїхпоміщиків на вільні й незаймані просториСлобідськоїУкраїниі Дону. Ведучий 4. Активне заселення ще одного сучасногорегіонуУкраїни Донеччинипочалося у зв'язкуз визвольною війною українськогонароду, від жахів якої втікали селяни з Правобережної України. Ці райони, після скасування Гетьманщини, також становили інтерес для Російськоїімперії. Відео « 7 чудес України»
  • 9.
    Україна - цезолото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим, біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів. Україна – різнобарвний рослинний світ.. Україна – це різноманітний тваринний світ… Україна – це мужній, нескорений, талановитий народ… Україна – це ви, її громадяни… Екскурс в історію 3 Ведучий 1. Після розпаду Російської імперії 4 березня 1917 р. на Трудовому Конгресі у Києві була створена Центральна Рада — вищий орган влади Української держави, її главою став М. Грушевський. Ведучий 3. Третім універсалом Центральної Ради 20 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіки (УНР). І тільки четвертим універсалом 22 січня 1918р. Україна була проголошена незалежною суверенною державою. Ведучий 4. 29 квітня 1918 р. Центральна Рада прийняла Конституцію Української Народної Республіки. Того ж дня німці завершили окупацію України і розігнали Центральну Раду, натомість поставивши при владі генерала П. Скоропадського. Ведучий 1. На Трудовому Конгресі наприкінці січня 1919 р. в Києві був затверджений акт з'єднання УНР і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) у складі СРСР (Радянського Союзу). Ще одна спроба створити незалежну Українську державу закінчилась невдачею. Ведучий 2. Така ситуація існувала до 1991 року. 24 серпня 1991 р.— проголошено Акт про незалежність України, який був одностайно схвалений народом України1 грудня 1991 р. З того часу почалася відбудова незалежної, вільної, суверенної України. Почалася нова сторінка в її історії. Відео «7 чудес Сахновщини» Вчитель: У рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе. Правду в народі кажуть: «Кожна рослинка на своєму корені росте». Звісно, рослина без кореня не може рости, вона всихає. Кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома людина впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною. Адже поряд рідні люди, друзі й просто земляки. Рідна земля, як мати, — добра,
  • 10.
    щира, мила. Вонаготовазахистити кожного з нас. Але й ми не забуваймо про свій обов’язокдбатипро неї і завждибути готовимиборонитисвою вітчизну. Гра «Сонце Батьківщини» Учитель пропонує учням перерахувати все найкраще, що подарувала їм Вітчизна (родину, друзів, улюблене заняття, тваринку, місце відпочинку тощо) і малює на дошці сонце Батьківщини. Від сонця повинно відходити стільки промінців, скільки хорошого перерахували діти. Гра « Аукціон слів» Дібрати до слів Батьківщина і Україна якнайбільше означень (наприклад: рідна, далека, люба, мила, неозора тощо); Вчитель: Територія нашої Батьківщини в сиву давнину була одним із центрів не тільки східнослов'янської, а й усієї європейської культури. Отже, наше «Колесо історії» покотиться нелегким шляхом державності України. Капсула часу з побажаннями та прогнозами на рік Інструктаж по техніці поводження в умовах карантину