1. Тема. ПОМІРКУЄМО РАЗОМ. СКЛАДАННЯ ТЕКСТУ-
МІРКУВАННЯ
Мета. Повторити і закріпити знання учнів про особливості
структури текстів-міркувань, вчити учнів складати тексти-міркування та
доповнювати тексти міркуваннями; розвивати вміння аналізувати
тексти, порівнювати їх, робити висновки про їх тип; збагачувати
активний і пасивний словник; виховувати любов до природи, до
тварин, бажання їм допомагати.
Обладнання. Ілюстрації сороки, пелікана, собаки, мурашки;
таблиця "Текст-міркування".
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Порівняння різних типів текстів.
а) Загадка.
Тисяча тисяч бондарів роблять хатку без дворів. (Мурахи.)
б) Вчитель зачитує два тексти. Порівняти їх.
І
Знайшла мурашка гарну бадилинку,
Везе-везе... везе-везе...
І так, і сяк, і вгору, і в долину! —
Така важка — ніяк не доповзе.
Прийшла на поміч різна комашина,
Ще й коника гукнули стрибунця.
Три дні, три ночі царство мурашине
Рубало бадилинку на дровця.
Ліна Костенко
II
Мурахи часто допомагають одна одній. Наприклад, знаходить
комаха їжу, а шматок завеликий для неї. Тоді вона кличе на допомогу
товаришів. В мурашниках навіть є спеціальні мурахи — вантажники,
що перетягують знайдені шматки докупи.
Може, й нам слід повчитися в маленьких санітарів допомагати
друзям?
в) Бесіда.
— Про що говориться в першому тексті? У другому?
— Яка мета першого тексту? Другого? (Теми одинакові, мета
першого — передати подію, а другого — висловити та довести
думку.)
— На які питання відповідають тексти? (Перший — що
сталося?, другий — чому?)
—То які це тексти? (Перший — текст-розповідь, другий —
текст-міркування)
2. Слово вчителя.
— Міркування — це таке зв'язне висловлювання, в якому для
2. доведення якогось твердження використовується судження, приклади,
зіставлення, що при водять до нових суджень — висновків.
Структура тексту-міркування
Твердження Речення, в яких міститься необхідна для доведення думка.
Доказ Речення, в яких міститься аргументація для доказу.
Висновок Речення, в яких міститься оцінка, враження тощо.
3. Підсумок.
— Що ви розумієте під текстом-міркуванням? Наведіть
приклади.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
— На сьогоднішньому уроці ми повторимо з вами, що таке
текст-міркування:
— Що називається текстом-міркуванням?
— На яке питання відповідає?
— З яких частин складається?
— Будемо вчитися аналізувати різні типи текстів, визначати
текст-міркування, удосконалювати вміння складати текст-розповідь з
елементами опису та міркування.
В гостях у нас будуть різні тваринки, я думаю, ми заприятелюємо
з ними.
IV. Робота з мовним матеріалом.
/. Завдання 1 (зошит, с. 38) — колективно.
Прочитати текст. Визначити його тип.
— Вибрати заголовок із запропонованих. (Чому цуценя
назвали Шарком? Витівки Шарка. Симпатичне щеня.)
— Розглянути схему даного тексту і записати потрібні речення.
(Твердження: Наше цуценя назвали Шарком).
Доказ. Тому що здалеку він здається пухнастою кулькою. По-
перше, у нього короткі криві ніжки; по-друге, мама його дуже
розгодувала. Висновок: Ось чому кличка Шарко йому дуже підходить.
2. Завдання 2 (зошит, с. 38) — з коментарями.
а) Розгляд ілюстрації пелікана.
б) Прочитати текст, дібрати заголовок. (Птах пелікан.)
в) Визначити тип тексту (текст-міркування.) Довести свою
думку.
г) Підкреслити речення-твердження. (Перше.)
3. Завдання З (зошит, с. 38) — самостійно.
а) Загадка.
Лісова хвостата птиця
метушиться та вертиться.
Тут скрекоче, там скрекоче,
всі новини знати хоче.
Чорногруда, білобока.
Хто це? (Сорока)
б) Розгляд ілюстрації сороки.
3. в) Скласти і записати текст-міркування про сороку,
використовуючи по дані слова і вирази. (Цю красиву пташку прозвали
сорока-білобока. Хвіст і голівка в неї, як у ворони, пір'я — чорне, з
зеленкуватим відтінком, ніс прямий, довгий, мов стріла. Не
говорить, а скрекоче. Тільки збоку на крилах плечі та черевце білі-
біленькі. Ось чому її так називають.)
4. Підсумок.
— На яке питання відповідає текст-міркування?
— З яких частин складається міркування?
V. Фізкультхвилинка.
Станем струнко!
Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки-білобоки —
Стрибу-стрибу,
Скоки-скоки.
VI. Робота над складанням тексту-розповіді з елементами
опису та міркування (завдання 4, зошит, с. 39).
1. Розгляд малюнка (в зошиті).
— Хто зображений на малюнку?
— Який собачка?
—- Що могло статись?
2. Аналіз запису-схеми тексту.
Це є текст-розповідь з елементами опису та міркування.
3. Словникова робота.
Цуценя маленьке, пухнасте, ласкаве, сумне, руденьке, сіреньке,
волоха те, лапки м'якенькі, барвисті шкарпетки, хвостик, мов
пухнаста кулька, очі карі.
Цуценя Зоринка, Пушок, Світлячок, В'юнок, Топік. Дівчинка
пожаліла, лікувала, доглядала.
4. Складання тексту за схемою (2-3 учні усно). У мене є
маленьке цуценя...
5. Запис тексту в зошиті.
6. Перевірка написаного.
VII. Підсумок уроку.
— Які ви знаєте типи текстів?
— На які питання вони відповідають?
— З яких частин складається текст-міркування?
Додатковий матеріал
1. Про сороку.
Сорока
а) 3 понеділка до суботи
Мені вчитись неохота.
А якби-то у неділю —
В школі б цілий день сиділа.
4. Білобока, скрекотуха,
Не школярка, а хитруха.
б) Я — дуже дбайлива господиня. Вимощу гніздо, а тоді
усередині ще й глиною обмажу. В ньому чисто й затишно.
в) Сорока зранку і до ночі
В садку знай собі скрекоче.
2. Собачка
— Гей, собачко, гей, Пушок,
Гарний в тебе кожушок!
Часто ти його латаєш,
Що завжди ціленьким маєш?
Помахав хвостом пушок:
Я свій сірий кожушок
Не латаю — бережу,
Бо в тепло й мороз ношу".
3. Загадка
Ми, лісові мешканці, — вправні будівельники.
Всією артіллю будуємо житло з соснових голок. (Мурахи.)
4. Картки для складання текстів-міркування.
а) Доповни текст-міркування.
Твердження. Перші весняні квіти – підсніжники цвітуть _______ і
не пахнуть. Чому?
Доказ, В цей час ще сплять _______ у своїх зимових схованках.
Якщо комашине царство спить, значить, квітам не потрібен, щоб
приваблювати нектарних ласунів.
(Слова для довідок: рано навесні, комахи, запах.)
б) Доповни міркування, додавши речення — висновок.
Кропива — дуже корисна рослина. У її листі містяться вітаміни та
корисні мінеральні солі. Навесні з неї варять зелений борщ. Можна
добувати й зелену фарбу. У давнину з її волокон виробляли
мішковину.
в) Розмістити в правильному порядку частини міркування.
Адже скільки про її кмітливість казок складено, скільки про
винахідливість розказано!
Дійсно, хитрюща руда проноза.
Здавна вважали лисицю найхитрішим звіром.
г) Перебудувати текст-розповідь в текст-міркування.
Птахи — наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони
радують нас своїм співом. Бережіть птахів! Треба берегти птахів...