1. 1
Тема. Синоніміка складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових
речень.
Мета:
навчальна - узагальнити та поглибити знання учнів про складне речення: види
зв’язку в складному реченні, види складних речень, смислові відношення між
частинами складного речення, розділові знаки; удосконалювати пунктуаційну
грамотність, вміння будувати власні висловлювання з використанням складних
речень різних видів;
розвивальна - розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно
висловлювати власні думки, використовуючи синонімічні відповідники різних
видів складних речень;
виховна - за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати почуття почуття власної гідності, готовності долати життєві
перепони; виховувати любов до рідного слова.
Тип:поглиблення, узагальнення та систематизації вивченого.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Доброгоранку, шановні 11- класники.
Запрошую вас до співпраці, бажаю нам усім гарного настрою та успіхів!
Розгорніть зошити і запишіть
Сьоме лютого
Класна робота
Синоніміка складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових речень.
ІІ. Рефлексія
Сьогоднічудовийдень, завтра він неодмінно буде також гарним!
Життя, безперечно, ставить перед людиною різні перепони. Велич і могутність
людини полягає в здатностідолати їх. А можливим це стає завдякимобілізації
внутрішніх резервів, наполегливості. Для вас, випускників, це є вкрай необхідним.
Отже, епіграфом до уроку я обраласлова американського педагога -
Марви Коллінз.
Успіх не прийдедо вас.
Ви самі повинні дійти до нього.
Марва Коллінз
2. 2
ІІІ. Цілепокладання
Я пропонуювам активізувати всі внутрішні резерви, наполегливість, щоб ви могли
з легкістю засвоюватиі відтворювати матеріал,знаходити правильні рішення,
давати відповіді на мовні питання. І досягтиуспіху не тільки під час занять у школі,
а й під час виконання завдань ЗНО,і у житті, бо від вашого успіху залежатиме
успіх нашої держави.
- Повертаємось до теми уроку й спробуємо визначити:
Що ми знаємо? Що хочемо дізнатись
(пригадати)?
Що дізнались
(пригадали) ?
ССР
СПР
БСР
синоніми
Можливість,
особливості заміни
ССР, СПР , БСР
синонімічними
(учні в процесі опитування відповідають на запитання і заповнюють таблицю)
ІV. Основна частина
1. Лінгвістична лабораторія
Синоніми - (грец. synonymos — «однойменний») — це слова однієї частини мови,
різні за звучанням і написанням, які мають дуже близьке або тотожне лексичне
значення.
- Я на початку уроку побажала нам усім успіху + епіграф стосується цієї теми.
???? Що, на вашу думку, таке успіх??
У́ СПІХ, у, чол.1. Позитивний наслідок роботи, справи і т. ін.; значні досягнення,
удача. Сприятливийрезультат у воєнній операції. Досягнення в навчанні, у вивченні
чого-небудь. Громадськевизнання, схвалення чого-небудь, чиїхось досягнень.
!!!! Вправа " Змагання"(дібрати синоніми до слова"успіх")
Успіх - досягнення, удача, фортуна, здобуток, перемога, талан, щастя, звершення,
поступ(застар.), тріумф, рекорд, визнання, фурор, прогрес.
(учні зачитують свої варіанти + дописують)
- Зверніть увагу на слова здобуток , визнання, талан
Талант1. 1. р. -у. Обдаровання людини; хист. 2. р. -а. Людина з видатними
здібностями.
Талант2, -а. У Стародавній Греції – вагова й грошово-ваговаодиниця;в сучасній
Греції – міра ваги. Талан, -у. Чийсь життєвий шлях, доля;щастя.
3. 3
!!! Поняття синонімія стосується не тільки мовних зворотів, словосполучень,
синонімічними можуть бути різні види складних речень.
ССР - це складні речення, предикативні частини яких синтаксично рівноправніі
об’єднанів одне семантичне, граматичне і інтонаційне ціле, сурядним зв’язком за
допомогоюінтонації, сполучників сурядностіта інших засобів. Складносурядне
речення (ССР) — складне речення, в якому прості(сурядні) речення рівноправні за
змістом і пов'язанісуряднимисполучниками.
СПР - складне речення, в якому одне простеречення є головним, а інше (підрядне)
граматично залежить від головногоі з'єднується з ним за допомогою підрядного
сполучника або сполучного слова.
БСР - це таке речення, частини якого об'єднанів одне змістове й синтаксичнеціле
без сполучників чи сполучних слів, за допомогою інтонації
- Від чого залежить вибір розділовихзнаків у складних реченнях??(від характеру
смисловихвідношень між частинами складного речення )
- Пропонуюпригадати, які смисловівідношення виражають речення кожної групи
(табличка)
Смислові відношення між частинами ССР
5. 5
2. Спостереження - трансформація
- Із таким багажем знань ми сміливо можемо переходитидо наступного етапу
"Спостереження - трансформація"
Разом із учителем
І зновупропонуюпопрацювати з епіграфом
?Що уявляє із себе епіграф з точки зорусинтаксичної конструкції?(простіречення)
Успіх не прийдедо вас. Ви самі повинні дійти до нього.
- Перебудуйте ці два речення на складне.
Успіх не прийдедо вас - ви самі повинні дійти до нього.(БСР) (умови)
Якщо успіх не прийдедо вас,то ви самі повинні дійти до нього.
???? Чи є ці конструкції синтаксичнимисинонімами?(так, зміст один,відтінки різні)
- Одну думку можна висловитирізними синтаксичнимиспособами,
використовуючисурядний,підрядний ,інтонаційний зв'язки . Синонімія різних
синтаксичнихконструкцій є одним із засобів стилістичної варіативності мови, що
сприяєгнучкості, виразності.
- Для вас невеличка підказка
Вид речення Синонімічне речення
ССР(часова
послідовність)
СПР з підрядною часу
ССР(єднальний
зв'язок)
СПР з підрядною наслідку
ССР(протиставний
зв'язок
СПР з підрядною причини
ССР БСР з однотипнимичастинами
СПР з підрядною
* часу
* порівняльною
* допустовою
* умови
* наслідковими
* причини
* з'ясувальною
БСР з різнотипними частинами, розділовийзнак
-
-
-
-
-
:
:
6. 6
3.Робота вгрупах (3 групи)
- Кожна група отримуєречення.(речення написати на дошці)
Завдання:визначитивид складного речення,смисловівідношення,і перебудувати
речення на синонімічне складне.(усно + письмово)
а) Долай сміливіше перешкоди, труднощі, і ти станеш сильнішим.
(ССР,послід. дій)
Коли сміливіше долатимешперешкоди, труднощі, станеш сильнішим.
Долай сміливіше перешкоди, труднощі - станеш сильнішим.
б) Відпочити не гріх, коли в роботі успіх.
(умови ,СПР)
У роботі успіх - відпочити не гріх.
У роботі успіх - і відпочити не гріх.
в) Праця сприяєуспіху, а лінощі стоять на заваді.(ССР,зіставні)
Праця сприяє успіху - лінощі стоять на заваді.
Якщо праця сприяєуспіху,толінощі стають на заваді.
4. Візуалізація - порада "Як досягти успіху"
- Ми говоримосьогодніпро успіх. На який успіх чекаєте ви?
На партах лежать малюнки + речення.
Завдання:серед речень обрати те , яке відповідає зображеному. Від нього утворити
ССР,СПР,БСР.
Виберіть своюнішу в житті
вибрати в життіте, що вам найбільше подобається і підходить
Щастя робить вас успішнішими
Без щастя людині жити не особливо цікаво і нудно
Займіться улюбленою справою
займатися вжиттітим, що подобатися саме вам
Поставте чітку мету
мету потрібно записати,вказавши терміні склавши план її досягнення.
Дій!
не роби нічого, і результатом буде нуль.
Думай про хороше!
думка матеріальна
Ти відповідальна за все
І тільки ти можеш все змінити.
Невдачі - на краще
7. 7
цінуємо ми те, що нелегко дісталося.
Саморозвиток
Прищеплюватисобі хороші звички.
Зміни своєоточення!
оточуй себе лише гідними людьми.
5.Тестовізавдання
Традиційноювправою для 11- класників є тестові завдання.
Синоніміка складнихбезсполучниковихі складносуряднихречень.
Синоніміка складнихбезсполучниковихі складнопідрядних речень
Виберіть одну правильнувідповідь
1. Безсполучникове речення, яке можна замінити синонімічним складносурядним, в рядку
А Я знову вгадую: приїдеш ти чи ні.
Б Була б охота – знайдеться робота.
В Білі мухи налетіли – все подвір'я стало біле.
Г Відбились зорі, у воді летять до хмар тумани.
2. Безсполучникове речення, яке можна замінити синонімічним складносурядним зі
значенням протиставлення, в рядку
А Впаде мороз на яблуневий цвіт – залишимось без врожаю.
Б Натужно шуміли ялиці, потріскували на морозі стовбури.
В. Усе буде добре: ми багато працювали на результат.
Г Поглянув я на ягнята – не мої ягнята.
3. Безсполучникове речення, яке можна замінити синонімічним складнопідрядним зі
значенням причини, в рядку
А Міцна сім᾿я – міцна держава.
Б Сумно місяць поглядає: в нього братика немає.
В Як зараз бачу: ген горить мій степ.
Г Назвався грибом – лізь у кошик.
4. Безсполучникове речення, яке можна замінити синонімічним складнопідрядним зі
значенням пояснення, доповнення, в рядку
А Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна.
Б Я додам вам раду щиру: і при щасті знайте міру.
В Весна іде – красу несе.
Г Волосся вигоріло: ходив без шапки давно.
5. Безсполучникове речення, яке можна замінити синонімічним складнопідрядним зі
значенням наслідку, в рядку
А Ідуть роки – виростають діти.
Б Ще сонячні промені сплять – досвітні огні вже горять.
В Ранок сонячний – вечір доволі холодний.
Г Весна іде, красу несе.
Відповіді:
1. Г 2. Г 3. Б 4. Б 5. А
8. 8
V. Підсумки.
1.Робота над фразеологізмом
І сталась з людиною зміна крута:
Сп'янівши від успіху того,
Директор заводу «Чавунна плита»
Влюбився… у себе ж самого!
С. Олійник
- Як ви розумієте цей сказане ? Що допомоглоавторовірозкритизміст?(сталий
вислів)
Сталі вирази
Сп'яні́ти від у́спіху (від у́спіхів) — втратити здатність тверезо, самокритично
оцінювати реальну дійсність під впливом досягнутогов якійсь справі; зазнатися.
Тож я бажаю вам не втратити здатність тверезо оцінювати дійсність.
І ми повертаємось до таблички, яку заповнювали на початку уроку
Що дізнались (пригадали) під час уроку??
Що одну думку можна висловити різними синтаксичнимиспособами.
2.Сходинки успіху
Давайте оцінимо ваші досягнення на уроці .
упевнена(ий)
у своїх силах
треба ще
повторити
потребую
допомоги