Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Урок на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення"
1. Тема: ОЗНАЧЕННЯ ЯК ДРУГОРЯДНИЙ ЧЛЕН РЕЧЕННЯ.
УЗГОДЖЕНЕ І НЕУЗГОДЖЕНЕ ОЗНАЧЕННЯ
МЕТА: поглибити свої знання про означення як другорядний член речення;
формувати поняття про узгоджене і неузгоджене означення та навчитися
визначати їх у текстах різних стилів;
- розвивати вміння визначати вид означень у реченнях,
трансформувати узгоджені означення у неузгоджені і навпаки;
- на основі дидактичного матеріалу виховувати моральні якості,
збагачувати духовний світ особистості
ЕПІГРАФ: Слайд №1.
Найважливіший капітал нації – моральні якості
( М. Г. Чернишевський)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня! Рада всіх вітати такого чудового осіннього дня на уроці
української мови, який розпочнемо традиційно із перевірки засвоєних знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Слайд №2.
1. Замініть подані речення на речення наукового стилю
У реченні я найважливіший і разом зі своїм братом утворюю граматичний центр.
1. Кожна частина мови має честь бути мною.
2. Коли я складений. То все одно люблю дієслова. А ще не можу нехтувати й
іменником.
3. Якщо ми у реченні лише удвох, то й таке речення існує
4. Хоча ми й другорядні, проте, маємо честь пояснювати головні члени в реченні.
5. Без мене в реченні ніяк, я кожному надам ознак.
Учні обмінюються зошитами та здійснюють взаємоперевірку. Кожна правильна
відповідь оцінюється в 2 бали. Оцінки учні заносять в картку самооцінювання.
ІІІ. Оголошення теми і мети
Слайд №3
1. Слово вчителя
Ми пригадали про означення, отож запишемо тему уроку в зошити: Означення як
другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення .
Мета та епіграф уроку спроектовані на мультимедійну дошку.
2. Бесіда
( обговорення з учнями епіграфа уроку)
1. Яке визначення ви можете сформулювати, щодо поняття мораль?
2. Що для вас означає « бути моральним»?
3. Порівняймо свої визначення із тим визначенням, яке пропонує Тлумачний словник
4. Словникова робота
Слайд № 4
Мораль – це система норм, принципів, поглядів і уявлень, що регулюють поведінку
юдей у ставленні один до одного та до суспільства.
Етика – це філософська наука, об’єктом якої є мораль, її походження. Розвиток і роль
у суспільному та особистому житті людей; норми поведінки; сукупність моральних
правил певного угруповання, суспільної організації.( Етика як наука прагне дати
відповідь на питання, що таке добро і зло, совість і честь, обов’язок,гідність,
гуманність …).
2. 1V. Актуалізація опорних знань учнів
--- Пригадайте, що ви знаєте про означення з 5-го класу?
--- Якими частинами мови найчастіше виражається означення?
1. Центральна проблема уроку:
Слайд № 5
З’ясувати відмінність між узгодженим та неузгодженим означенням
2. Робота з підручником
На ст. 46 – 47 10 прочитайте правило про означення та порівняйте свої знання
3. Пояснення вчителя
.Запам’ятайте.
---- Яку функцію у мовленні виконують другорядні члени речення в мовленні?
(Пояснюють головні члени речення та надають їм ознак, збагачують мовлення).
5. Порівняльний аналіз текстів.
Слайд № 6.
На основі зіставлення 2-х текстів, зробіть висновки про роль означення в мовленні.
(Тексти спроектовані на мультимедійну дошку).
Бути…людиною –це означає віддавати сили ..душі в ім’я того, щоб люди навколо
тебе були .., , щоб у …людини, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишилося … враження
від тебе, від ..душі. Думай і роби все для того, перемогли … добро і справедливість.
Бути справжньою людиною – це означає віддавати сили своєї душі в ім’я того, щоб
люди навколо тебе були красивими, духовно багатими, щоб у кожної людини, з якою ти
зустрічаєшся в житті, залишалося хороше враження від тебе, від твоєї душі. Думай і роби
все для того, щоб перемогли всесильні добро і справедливість.
(В. Сухомлинський )
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи
Слайд № 7.
1 Вправа № 1. Дослідження – моделювання. Робота в групах
Змоделюйте прислів’я і приказки, дібравши до них продовження з другої колонки.
Запишіть вислови, ставлячи означення у відповідній граматичній формі.
І група виписує вислови про добро;
ІІ група – про дружбу
2) Вчитель.
Яким ви способом визначили граматичні особливості означення?
За допомогою слова, з яким воно співвідноситься ( означуваного). Якщо означуване слово
Узгоджується з означенням в роді, числі та відмінку, то такі означення називаються
узгодженими.
Деякі означення можуть виражатися іменниками непрямих відмінків ( Шлях
мандрівок Івана Айвазовського часто пролягав через Україну); рідше – інфінітивом. Такі
означення називаються неузгодженими. Такі означення можна, як правило, перетворити в
узгоджені, виражені прикметниками. При цьому зміст висловлювання не змінюється
( вершини гір – гірські вершини).
Слайд № 8.
Порівняйте
Узгоджені означення Неузгоджені означення
1 Людські цінності 1 Цінності людства
2 Безсердечна людина 2 Людина без серця
3 Своя гідність 3 Гідність інших людей
4 Щира любов 4 Любов до ближнього.
3) Робота з підручником. Прочитайте правила на ст. 48
Вправа 2 дослідження – трансформація. Введіть у речення подані словосполучення,
скориставшись зразком.
Слайд № 9 ( додаток № 1).
3. Зразок :Моральні цінності людства дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і
приказках, образних висловах ( О.Ханкевич )
Моральні людські цінності дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і приказках, образних
висловах.
І група ІІ група
Безсердечна людина; Людина без серця;
своя гідність; гідність інших людей;
щира любов. любов до ближнього.
3. Робота в групах.
І. група
Складає презентацію.
Я – Означення - другорядний член !
Я найкращий товариш іменника, бо залежу від нього.
Інколи буваю засмученим, бо залишаюся без його підтримки.
Я трішечки дон жуан, бо усім говорю компліменти, надаючи ознаки всім істотам та
неістотам. Відгукуюся на запитання Який? Яка? Яке? Які?
Можу бути в реченні прикметником, дієприкметником, займенником.
Буваю непоширеним, коли виражаюся одним словом, чи поширеним, якщо –
дієприслівником або ж дієприслівниковим зворотом .
Я можу узгоджуватися з означуваним словом в роді, числі, відмінку.
Але можу і не погоджуватися , виступаючи інфінітивом, прислівником, особовим
займенником чи іменником.
Ось таке я означення – другорядна скрипка в синтаксичному оркестрі членів реченя.
ІІ. Група
Слайд №10.
Складає схему характеристики означення
5 Вправа .Визначте в реченнях означення проаналізуйте їх за поданою схемою.
Означення До якого
слова
відноситься
На яке
питання
відповідає
Якою
частиною
мови
виступає
Узгоджене/неузгоджене
1. Почуття поваги до людей, принципи гуманізму та виховання повинні закладатися ще з
дитинства (М. Драгоманов). 2. Для справжньої людини честь і гідність – найважливіші
якості. (М. Драгоманов)
6. Робота з текстами.
1 – група
Підкресліть означення, з’ясуйте їх граматичні категорії. Вкажіть неузгоджені
означення. Визначте основну думку тексту.
Почуття милосердя до немічних людей властиве нашій людській природі.
Співчуття до того, хто потрапив у біду знайоме кожному. Правда, огрубіле серце не дає
можливості виявити щедро це святе почуття. Виявів милосердя є багато: нагодувати
голодну людину, відвідати хворого товариша, допомогти бідному, каліці, сироті, дати
пораду розгубленому, втішити засмученого…Ми повинні бути дбайливими до всіх людей,
бачачи у кожному подібного до себе..
(В. Скуратівський)
2 група
Відредагуйте текст, вставивши потрібні означення з довідки.
Якою частиною мови вони виражені ?
4. (… )люди говорять , що коли народжується дитина, то на небі спалахує (…)
зірка , і з (…) днем вона розгоряться все сильніше і сильніше, щоб її сяйво побачила ця
людина .Кожен у дитинстві мріє стати (…) особистістю. Та головне - бути (…) Людиною.
Будь (………) і багатство ( …) душі не можна буде зрівняти з (…) багатством, яке люди
вимірюють у грошах, бо багатство душі – безцінне, його не можна купити чи продати. Це
(щедра) скарбниця, яку ти повинен берегти і примножувати .
Знайди мету в (…) житті. Нехай ця мета стане (…) зіркою…(С. Омельчук).
Довідка:
Старе, яскравий, кожне , розвинений, справжнім , добра, чесна, тактовна, твоя, щедра ,
свій, провідна.
6. Релакс – хвилинка.
Слайд № 11.
Прослухайте розмову свічок, визначте означення на слух. Про які моральні
цінності говорили свічки?
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці
Слайд № 12.
1. Метод «мікрофон».
---- На уроці я дізнався, що означення….
----- Про узгоджене означення я запам’ятав……
------Неузгоджене означення я відрізняю від узгодженого…..
------Виявляється, означення виражається…..
2. Складіть асоціативний букет людських цінностей, вписавши у квіти, що лежать
перед вами на партах, означення щодо вихованої людини:
Слайд № 13
(доброта – добра, толерантність – толерантна, милосердя – милосердна…. )
VІІ. Домашнє завдання
Слайд №14.
6. КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ
НА УРОЦІ Я: САМООЦІНКА ОЦІНКА ВЧИТЕЛЯ
Редагував речення у
науковому стилі
Моделював прислів’я та
приказки
Складав речення з
узгодженим /неузгодженим
означенням
Працював з текстами
Вдало доповнював та
узагальнював думки
7. Вправа № 1
ДОСЛІДЖЕННЯ - МОДЕЛЮВАННЯ
Робота в групах
1 ГРУПА
Змоделюйте народні вислови, що стосуються тематики добра. Запишіть вислови, ставлячи
означення у відповідній граматичній формі
1 (Добрий) людина завжди…………………а дружба (старий).
2. Доброму всі (добрий)…………………….не пускайся друга (старий).
3.(Добро) справу роби……………………….а лихому всі (лихий).
4. Для приятеля (новий)……………………..а (справжня) друг-скарб.
5. Скарб – не друг, зате………………………знайде (добру) людей.
6. Річ краще (новий),…………………………(людська) шану прийми.
Вправа №1
ДОСЛІДЖЕННЯ – МОДЕЛЮВАННЯ
Робота в групах
2 ГРУПА
Змоделюйте народні вислови про дружбу, ставлячи означення у відповідній граматичній
формі. Визначте означуване слово
1. (Добрий) людина завжди …………………..а дружба (старий).
2. Доброму всі (добрий)…………………………не пускайся друга (старого).
3. (Добро) справу роби………………………….а лихому всі (лихий).
4. Скарб – не друг, зате ………………………знайде ( добру ) людей.
5. Для приятеля (новий) ………………………(справжня) друг – скарб.
6. Річ краще (новий), ………………………….(людська) шану прийми.
8.
9. ОЗНАЧЕННЯ
Виражає ознаку
предмета
(його якість, ознаку
за належністю,
за кількісним виявом)
Який? Яка?
Яке? Які?
Чий? Чия?
Чиє? Чиї?
Котре? Котрий?
Скількох?
Пов’язується
з підметом
або з
додатком чи
обставиною.
Залежить від
іменника в
реченні
Виражається прикметником, дієприкметником, іменником або
займенником у непрямому відмінку, числівником, інфінітивом
10. Змоделюйте прислів'я і приказки, дібравши їх продовження
з другого стовпчика. Запишіть вислови, ставлячи означення у
відповідній граматичній формі.
1. (Добрий) людина завжди…
2. (Добрий) всі ( добрий )…
3. (Добро ) справу роби…
4. Для приятеля (новий )…
5. Скарб – не друг, зате…
6. Річ краще ( новий ) ,…
• … а дружба ( старий ).
• … не пускайся друга(старий)
• … а лихому всі ( лихий ).
• …( людська ) шану приймай.
• … а дружба (старий ).
• … знайде ( добра ) людей.
Означення
узгоджені неузгоджені
Має такий самий рід,
число, відмінок, що
й означуване слово
Пов`язується з
означуваним словом
способом керування
або прилягання
Стояла дзвінка осінь.
Нові квіти на килимах
рука дівчини вишиває.
11. 1.Скласти твір – роздум на тему
”Риси доброти і скромності”,
“Будь милосердним”,
використовуючи означення (12 б)
2. Вправа №79 (10 б),
§ 10