1. Руськівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Мукачівської районної ради Закарпатської області
Конспект
дистанційного уроку
з української мови у 5 класі
на тему
«Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі-»
2022
2. Тема: Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі.
Мета:
формувати мовні компетентності з теми «Вимова і написання префіксів пре-,
при-, прі-», уміння правильного написання префіксів та їх вживання в усному і
писемному мовленні;
сприяти розвитку мислення, уваги, пам'яті, культури усного і писемного
мовлення;
формувати усвідомлення багатства виражальних засобів української мови, її
значення для людини, збагачувати їх словниковий запас.
Тип уроку: урок-реклама.
Форма уроку: дистанційна, онлайн-урок через електронну пошту gmail,
синхронне навчання.
Методи і прийоми: «Очікування…», «Мозковий штурм», «Дослідження»,
«Мікрофон», рефлексія, словникова робота, творчий диктант.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Єдиний скарб у тебе – рідна мова.
П. Куліш
ІІ. Оголошеннятеми й мети уроку.
Вчитель озвучує тему уроку.
(Метод «Очікування…»)
На сьогоднішньому уроці я хочу: поглибити знання про…
навчитися правильно писати…
вміти використовувати…
Вчитель озвучує мету уроку.
Проведемо цей урок у незвичній формі - урок-реклама.
То що ж таке «реклама»?
Реклама – популяризація товарів, видовищ, послуг та іншого з метою
привернути увагу покупців, споживачів, глядачів, замовників, поширення
відомостей про кого-небудь чи що-небудь для створення популярності.
ІІІ. Актуалізація мовних компетентностей.
Отож, РЕКЛАМА №1!
Всім, всім, всім, хто любить рідну нашу солов'їну мову, її багатство та красу,
хто хоче бути освіченою людиною та грамотно висловлюватися і писати ,
закликаємо разом пригадати: (метод «Мозковий штурм»)
- Розділ науки про мову, що вивчає будову слова ( Будова слова).
- Значущі частини слова – це… ( Префікс, корінь, суфікс, закінчення)
- Корінь – це… (головна значуща частина слова).
- Закінчення – це …(змінна значуща частина слова, яка виражає його граматичне
значення).
- Суфікс –це… (значуща частина слова, яка стоїть після кореня і надає словам
нового лексичного значення або нового відтінку).
- А що ж таке префікс? ( Префікс – це значуща частина слова, яка стоїть перед
коренем і надає словам нового лексичного значення або нового відтінку.)
3. ІV. Формування мовних компетентностей.
РЕКЛАМА №2!
(Метод «Дослідження»)
Увага! Увага! Хто буде уважним, той зможесам вивести правила про вживання і
написання префіксів пре-, при-. Бо ми вчимося визначати префікси, в тому числі
і для того, щоб вміти без помилок писати слова з ними.
Пропоную прочитати слова, визначити у них префікси. Наскільки чітко
вимовляються ненаголошені голосні у префіксах?
Прийти, прибережний, приклеїти, присолити, пресмачний, прехитрий,
премилий.
( Так, префікси пре-, при- вимовляються нечітко :
[ п р и ͤ й т и], [п р и ᵉб е р е ж н и й], [п р иᵉ к л е й і т и ], [п р и ͤ с о л и т и ], [п р
е ᴻ с м а ч н и й ], [п р еᴻ х и т р и й ], [п р еᴻ м и л и й]).
Утворити від поданих слів за допомогою префікса пре- нові слова. Якого
значення надає словам префікс?
Тихий, добрий.
Пояснити, якого значення надає словам префікс при-?
Притишити, придобритися.
Порівняймо пари слів і зробімо висновкипро значення префіксів.
Претихий – притишити.
Предобрий – придобритися.
(Учні)
Префікс пре- вказує на вищу міру ознаки (його можна замінити прислівником
дуже)
Префікс при-вносить у значення словавідтінок приєднання, приближення,
неповноти дії й ознаки .
(Робота з підручником).
Відкриємо підручник на с. 83, параграф 14 і прочитаємо правила (Діти
читають.)
То чи правильного висновкуви дійшли?
Молодці, ви впоралися із завданням!Ви справжні мовознавці!
Але ми нічого не сказали про префікс прі-.
Запам’ятайте! З префіксом прі- потрібно писати слова прізвище,
прізвисько та прірва.
(Словникова робота).
- А чи знаєтеви різницюміж словами «прізвище»і «прізвисько»
Прізвище – спадковеродинненайменування, яке додається до імені людини.
Прізвисько – назва, дана людині за якоюсь характерною рисою, властивістю.
Зверніть увагу!
Префікс пре- пишемо також у словах: презирство, презирливий,преосвященний,
преподобний, превелебний, престол.
V. Виконаннявправ та завдань длязакріплення мовнихкомпетентностей.
РЕКЛАМА №3! Хто зрозумів матеріал, який ми вивчаємо, той з легкістю
впорається з цим завданням і буде грамотно писати слова з префіксами при-,
пре-, прі-. Переконаймося в цьому!
Уставте потрібні букви. У кожномурядку підкресліть зайве слово.
1. Пр…звище, пр…звисько,пр…рва, пр…віт.
4. 2. Пр…міський, пр…великий, пр…красний, пр…цікавий.
3. Пр…погано, пр…крити, пр…шити, пр..йти.
Перевіримо!
1. Прізвище, прізвисько, прірва, привіт.
2. Приміський, превеликий, прекрасний, прецікавий.
3. Препогано, прикрити, пришити, прийти.
(Зоряна фізкультхвилинка дляочей).
РЕКЛАМА №4! На нас очікує завдання творчогохарактеру. Давайте покажемо,
що ми творчіучні!
Творчийдиктант.
Завдання:замінити слова і словосполученнясловамиз префіксами при-,
пре-.
Місцевість біля Карпат (Прикарпаття). Невеликий мороз (Приморозок). Дуже
поганий (Препоганий). Лягти на кілька хвилин (прилягти). Дуже високий
(Превисокий). Крайбіля моря (Приморський). Дужеглибокий (Преглибокий).
Повернення птахів (Приліт).
РЕКЛАМА №5! «Народ скаже, як зав'яже!» Торкнімося багатстваукраїнської
мови та збагатімо свій словниковийзапас. Наше мовлення говорить про нас все,
і які ми освічені в тому числі.
Запишіть прислів'я, відновлюючи пропущеніслова із префіксами при -,
пре -, прі -. Скористайтесь довідкою. Обґрунтуйте написанняпрефіксів.
До чужого рота… ворота.
Один скаже, а другий…
Яке … такий і чоловік.
То гарне життя: як собаці…
… як дівка на виданні.
Довідка: не приставиш, прикаже, прізвисько, на прив'язі, прехороший.
Перевіримо!
До чужого ротане приставиш ворота.
Один скаже, а другийприкаже.
Яке прізвисько, такий і чоловік.
То гарне життя: як собаці на прив’язі.
Прехороший як дівка на виданні.
РЕКЛАМА №6! «Книги - морськаглибина, хто в них пірне аж до дна, той, хоч
і труду мав досить, дивнії перли виносить…». Самостійно впораєтьсятой, хто
найкраще засвоїв тему уроку.
Робота з підручником.
Виконаємо вправу 166.
Додавши до слів префікси пре- або при-, запишіть утворені слова у дві колонки.
Розподільнаробота.
..дунайський, ..великий, .. чудово, .. лягти, ..азовський, ..морський, ..будувати,
..хороший, ..мружити, ..гарячий, .. вітати, ..дивний, ..дорожний, ..клеїти,
..зелений, ..єднати.
5. Перевірмо!
Придунайський Превеликий
Прилягти Пречудово
Приазовський Прехороший
Приморський Прегарячий
Прибудувати Предивний
Примружити Презелений
Привітати
Придоржний
Приклеїти
Приєднати
VІ. Підбиття підсумку уроку.
Повторимо!
А тепер я пропоную вам створитирекламу.
Вправа «Мікрофон»:
Мої очікування справдились, бо….
Я засвоїв (ла), що….
Я запам’ятала (ла), що…
Я зрозумів (ла)….
VІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити за підручником п.14.
2. Виконати вправу169.
3. Творчезавдання:скласти і записати три-чотириречення-компліменти з
використанням слів із префіксом пре- (за бажанням).
Рефлексія.
І наостанокще однареклама – «Єдинийскарб у тебе – рідна мова». Тож
бережімо його, вивчаймо рідну мову, щоб бути багатими, грамотними,
освіченими людьми. Пам’ятаймо: все залежить лише від нас.
Дякую за увагу! Бувайте здорові!
І до нових зустрічей в онлайншколі.
6. Список використанихджерел:
1. Українськамова. 5-9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних
закладів з українськоюмовою навчання. – К.: Видавничий дім
«Освіта»,2013 (зі змінами, затверджениминаказом Міністерства освіти і
науки України від 07.06.2017 № 804).
2. Котусенко О.Ю., Шелехова Г.Т., Гнаткович Т.Д. Оцінювання навчальних
досягнень учнів 5-9 (10-11) класів з українськоїмови та літератури:
Методичні рекомендації. – Ужгород:Гражда, 2015.-52 с.
3. Підручник: Українськамова5кл.: підруч. для закладів загальної
середньої освіти/ О.П.Глазова.-Вид.2-ге. -К. : Видавничий дім «Освіта»,
2018. — 240 с.
4. Онлайн-енциклопедія Вікіпедія.
5. Українськийосвітній онлайн-портал для вчителів «На урок».
6. Франко І.Я. Зібрання творів у 50-и томах.—К.:Наукова думка, 1976 р.,
т.2, с.202.
7. МорозоваЛ.Г. Українськамова. 5клас: Плани-конспекти уроків. 2-е
видання. - Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002.- (с.252)
8. Куліш, П. А. Хуторна поезія [Електронна копія]. — Електрон. текст. дані
(1 файл : 74,2 Мб). — У Львові: Накладом авт., 1882 (Київ:НБУ ім.
ЯрославаМудрого, 2018).