1. Таємниці поетичної Марини (за поезією лесі Українки «Тиша морська»)
Мета:розкрити особливості поетичного таланту митця – уміння поєднати у
творчості слова, музику й барви 4 удосконалювати навички виразного читання
аналізу ліричних творів; сприяти розвитку естетичних почуттів.
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання.
Виправте помилки у твердженнях(роздатковий матеріал)
Псевдонім Лариси Косач-Олена Пчілка. Серед інших дітей виділялася
музичними та літературними здібностями. У 7 років написала перший вірш.
Дитячі роки письменниці минали на Полтавщині. Леся- творча , непересічна
особистість.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда. Укладання схеми «Творча людина».
А чи складно бути творчою людиною?
Які риси їй притаманні?
Що надихає людину на творчість?
А ви творчі?
Чи можете ви у звичайних явищах природи порбачити незвичайне?
3. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми спробуємо дослідити звичайні явища у незвичайних поетичних
рядках Лесі «Тиша морська».
4. Опрацювання теми.
1. Виразне читання твору . Протягом уроку працюємо, використовуючи поняття:
символ, метафора, метафори стичність, мореністика, марина.
Додаток 1
2. Орієнтовний перелік питань. Створення схеми «Особливості побудови поезії
«Тиша морська».
До чого привертає увагу поетеса?
Чому вона обрала жанр поезії? (Лірика - чуттєвий, емоційний сплеск)
Що зворушує ліричну героїню? (Морські краєвиди)
Про яку рису характеру говорять її вчинки, дії? (Уміння бачити, відчувати
прекрасне)
Які образи постають перед читачем? ( Море, пісок, чацки, вітер тощо)
Чому автор не називає місце перебування героїні? ( За описом пейзажу читач
бачить Україну)
Які асоціації у вас викликають ці еспекти?
Який краєвид привертає найбільшу увага героїні?
Як ви вважаєте, що символізує море? Яку лексику добирає автор?
Спробуйте визначити, які відчуття( зору, слуху, дотику, нюху, смаку) є в поезії.
2. Поетеса говорить про те, що море спокійне, тихе? А ви чули тишу моря, адже
зазвичай, воно багатоголосне?( Пропонуємо дітям послухати море – мушля або
ж аудіо запис)
У яких поезіях ви чули море?
Особливості побутови поезії
Автор + Ліричний герой + Особистість
Опис переважань Зміст Опис природи
Художні засоби
Зменшено- пестлива лексика Образи символи
Метафоричність поезії
( поезію сприймаємо через образи- символи)
Ідея
(відтворення внутрішнього світу героїні через картини природи)
3.завдання за вибором
Створіть сенкан, тематично споріднений із твором Лесі Українки.
Наприклад:
Море,
Бурхливе, буйне,
Хвилоюється, б’ється об стелі, сумує
Печалюсь я разом з водою
І грім не дає спокою…
Створіть кольорову веселку поезії(кожне слово свій колір, намалюйте вірш).
Опишіть свій настрій, навіяний віршем.
5. Узагальнення.Виставлення оцінок.
6. Домашнє завдання. Напишвть лист до автора (5-7 речень), висловивши
думки про прочитане (захоплення, подяка, побажання).
Презентація малих жанрів УНТ
Назва жанру .Для чого народ створив цей жанр?
У яких ситуаціях ви використовуєте дані твори?
Для якого віку призначені?
Акторське виконання твору.
Особливості ( одяг, форма, художні образи, засоби, лексика).