SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
БҚО , Қаратөбе ауданы ,Мұхит атындағы орта 
жалпы білім беретін мектебінің қазақ тілі мен 
әдебиеті пәнінің мұғалімі Батырова Алтын 
Жақсыбайқызы 
Күні: Бекітемін: 
Сабақтың тақырыбы: А. Құнанбаев "Ескендір" поэмасы 
Сабақтың мақсаты: Поэманың идеясын түсіндіре отырып, идеялық - тақырыптық негізін, ой 
астарын түсіндіру 
Сабақтың міндеті: б) Көркем туындыны түсіне білуге, мәнерлеп оқуға, ақынның образ жасау 
шеберлігін ұғынуға жол ашу 
д) Поэманы талдай білуге төселдіру, өзіндік пікір қалыптастыруға дағдыландыру, сөйлеу 
мәдениетін жетілдіру 
т) Оқушылардың дүниетанымын, адамгершілік қасиеттерін дамыта отырып, рухани имандылыққа 
тәрбиелеу 
ҮІ. Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру 
ҮІІ. Сабақтың түрі: аралас сабақ 
ҮІІ. Сабақтың әдісі: сөз әдісі, талдау әдісі, тест алу(бақылау) 
ҮІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Флипчарттар, дәйексөздер, Абай шығармалары 
Сабақтың барысы: 
1) Ұйымдастыру бөлімі: (2 минут) 
Топқа бөлу.1-топ : «қатаң» 
2-топ: « Ұяң » 
3-топ « Үнді » 
Ұран : «Бәріміз біріміз үшін , біріміз бәріміз үшін » әр топ қол ұстасып , хормен айтады. 
Бағалауды түсіндіру : 9- 10 тапсырма жоғарғы -5 ұпай 17-20ұпай - «5» 
7-8 тапсырма жақсы - 4ұпай 13-16 ұпай -«4» 
5-6 тапсырма орташа - 3ұпай9-12 ұпай -«3» 
0-8 ұпай – «2» 
1) Үй тапсырмасы .Өткен тақырып бойынша тест. 10-сұрақ 
1.Абай өмір сүрген жылдарды тап: 
а/ 1841-1900ж ә/1842-1901ж б/1843-1902ж в/1845-1904ж 
2.Әкесі Абайды неше жасында Семей қаласына оқуға береді? 
а/ 7 жас ә/ 8 жас б/ 10 жас в/ 9 жас 
3.Абай алғаш өлеңдерін қай ақынның атынан жариялап отырды? 
а/Көкбай ә/Барлас б/Жамбыл в/Байкөкше 
4.Әкесі Абайды неше жасынан бастап ел билеу ісіне тәрбиеледі?
а/18 ә/13 б/20 в/12 
5.Абай қай рудан шықты? 
а/Арғын ә/Найман б/Тобықты в/Шекті 
6.Абайды жеңгелері кім деп атаған? 
а/Телқара ә/Кенжем б/Сұлу жігіт в/Шырақ 
7.Абайға «Қазақтың бас ақыны » деп баға берген кім? 
а/М.Әуезов ә/А.Байтұрсынов б/С.Сейфуллин в/С.Торайғыров 
8.Абайдың аяқталмай қалған поэмасын тап: 
а/ «Әзімнің әңгімесі » ә/ «Масғұт» б/ «Ескендір» 
9.Абайдың неше қара сөзі бар? 
а/40 ә/41 б/43 в/45 
10.Абайдың өзі шығарған қанша өлең-әні бар? 
а/21 ә/20 б/19 в/10 
Жауабы: 1. В 2. Б 3. А 4.ә 5.б 6.а 7.ә 8.а 9.в 10.ә 
Бағалау парағына түсіру 
Абай –ұлы ақын. Видеоролик 
- Жақсы, балалар, Абайдың неше поэмасы бар?- Дұрыс, балалар, Абайдың 3 поэмасы бар екен. 
Абай поэмалары 
"Ескендір", "Масғұт", "Әзім әңгімесі" 
Біз бүгін сол поэмалардың бірі "Ескендір" поэмасымен танысамыз. 
- Жалпы, балалар, поэма дегеніміздің өзі не? 
-"Поэма" - грек сөзінен шыққан, "туынды" деген мағынаны береді, өлеңмен жазылады. 
Жаңа сабақ: 
"Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған 
француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы 
аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып - жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да 
қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты - жөнін, әкесін, тұрған жері 
мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. 
а) «Осы жұрт Ескендірді біле ме екен?» – деп Абай айтқандай, Ескендір туралы оқушылардың не 
біліп, не білмейтінін анықтау 
2.Шығарманың композициялық құрылысы: 
1. Сюжеттің басталуы. Филипп патша қайтыс болған соң Ескендірдің таққа отыруы. Әскер жиып 
көрші елдерді жаулауы. 
2. Сюжеттік байланыс. Елсіз шөлге тап болуы. Өлдім - талдым дегенде мөлдір бұлаққа кездесуі. 
3. Шиеленісуі. Алтын қорған. «Бұл – Құдайға бастайтын қақпа» деп ашпай қоюы. Қақпаның ар 
жағынан алған сый. 
4. Шарықтау шегі. Алғаш сыйдың қу сүйек екенін біліп ашуға булығу. Аристотельдің ақылы. 
Таразыға түскен қу сүйек. 
5. Шешімі. Хакім Аристотельдің жауабы: Жеміт көз жер жүзіне тоймаса да, 
Өлсе тояр көзіне құм құйылғанда. 
6. Жанр түрі – поэма (дастан) 
7. Шумақ саны – 42 
8. Тармақ саны – 168 
9. Буын саны – 3 бунақты
10. Ұйқас түрі – қара өлең ұйқасы (ааба) 
3.Ескендір бейнесі. Видеоролик. 
Шығарма кейіпкерлерін талдау 
Венн диограммасы 10 
Ескендір 
Мақтаншақ 
Қызғаншақ 
қанішер 
Ұқсастығы 
Адам 
Аристотель 
Данышпан 
Философ 
Ақылы мол 
Абай дастанында әділдік, данышпандық, жауыздықтар сөз болады. Бірақ мұндағы әділ де, 
данышпан да, философ та Ескендір емес, Аристотель. Дастанда екі образ бар. Бірі - Ескендір, 
екіншісі - Аристотель. Көлемінің шағындығына қарамастан, дастанның идеясына сәйкес, екеуі де 
көркем жасалған образдар. 
Абай Аристотель есімін құрметпен айтады, «ақылы мол», «жеке - дара», «хакім адам» деп 
бағалайды. 
Ал Ескендір болса, дәріптелмей, сыналады. «Мақтан сүйгіш, қызғаншақ, қанішер, тойымсыз, 
қаһарлы, өзімшіл, тоқтау көрмей өскен жан, даңғой, долы, кекшіл, есер» деп суреттеледі. 
4. Түсіндірме сөздік 
1.Жеміт – қанағатсыз, тойымсыз, обыр 
2.Араны ашылды – тойымсыз, ашқарақ, қанағат тұтпау, құнығу 
3.Даңғой – елірме, есер, желікбас 
4.Долы – ыза кернеген, булықпа, ызақор 
5.Кәпір – мұсылман дінінен басқа діндегілер, құдайсыз, дінсіз 
6. Хакім - ғалым 
7. Данышпан - оқымысты 
8. Ғибрат - үлгі 
9. Араны - көз тоймау 
10.Жеміт – қанағатсыз, тойымсыз, обыр 
Қорыту: "Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы тиіс, Абайды таныту арқылы біз 
Қазақстанды әлемге танытамыз" Н. Назарбаев 
V. Үйге: «Ескендір », «Масғұт», «Әзім әңгімесі» дастандарын оқу.«Рухани биіктік – ең жоғарғы 
биіктік» тақырыбына эссе жазу. 
VI. Бағалау парағын толтыру

More Related Content

What's hot (20)

Gabitg
GabitgGabitg
Gabitg
 
Mugalf
MugalfMugalf
Mugalf
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
 
счч
сччсчч
счч
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
6124ууу
6124ууу6124ууу
6124ууу
 
3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt
 
695rddddddd
695rddddddd695rddddddd
695rddddddd
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
 
621а
621а621а
621а
 
ыыыыы
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
 
Cccc
CcccCccc
Cccc
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 

Similar to Dvdvvd

абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыабай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыBilim All
 
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңіАбай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңіNurlan Abilhanov
 
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикаoquzaman
 
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptxssuser7a793e
 
Қара өлеңнің аңсадым дара шыңын...”
Қара өлеңнің аңсадым  дара шыңын...”Қара өлеңнің аңсадым  дара шыңын...”
Қара өлеңнің аңсадым дара шыңын...”sanvia
 
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017oquzaman
 
Сәбит Мұқанов
Сәбит МұқановСәбит Мұқанов
Сәбит МұқановBilim All
 
материал для конкурса белхаирова
материал для конкурса белхаироваматериал для конкурса белхаирова
материал для конкурса белхаироваAsem Sarsembayeva
 
жәнібек пен жиренше шешен
жәнібек пен жиренше шешенжәнібек пен жиренше шешен
жәнібек пен жиренше шешенDan41k
 
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptxssuser7a793e
 
№15 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№15  «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№15  «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№15 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptxssuser7a793e
 

Similar to Dvdvvd (20)

абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыабай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
 
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңіАбай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі
Абай «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі
 
бес асыл іс өзін өзі ықпалдастыру
бес асыл іс өзін өзі ықпалдастырубес асыл іс өзін өзі ықпалдастыру
бес асыл іс өзін өзі ықпалдастыру
 
барышева л.№32мг
барышева л.№32мгбарышева л.№32мг
барышева л.№32мг
 
256fd
256fd256fd
256fd
 
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирика
 
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
 
Қара өлеңнің аңсадым дара шыңын...”
Қара өлеңнің аңсадым  дара шыңын...”Қара өлеңнің аңсадым  дара шыңын...”
Қара өлеңнің аңсадым дара шыңын...”
 
урок акмолдина
урок акмолдинаурок акмолдина
урок акмолдина
 
Zac
ZacZac
Zac
 
урок жумабекова
урок жумабековаурок жумабекова
урок жумабекова
 
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
 
Сәбит Мұқанов
Сәбит МұқановСәбит Мұқанов
Сәбит Мұқанов
 
материал для конкурса белхаирова
материал для конкурса белхаироваматериал для конкурса белхаирова
материал для конкурса белхаирова
 
киелі аспап қобыз
киелі аспап   қобызкиелі аспап   қобыз
киелі аспап қобыз
 
Abaikunanbaiuly
AbaikunanbaiulyAbaikunanbaiuly
Abaikunanbaiuly
 
жәнібек пен жиренше шешен
жәнібек пен жиренше шешенжәнібек пен жиренше шешен
жәнібек пен жиренше шешен
 
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
15-сабақ. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
 
М. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығыМ. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығы
 
№15 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№15  «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№15  «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№15 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

Dvdvvd

  • 1. БҚО , Қаратөбе ауданы ,Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Батырова Алтын Жақсыбайқызы Күні: Бекітемін: Сабақтың тақырыбы: А. Құнанбаев "Ескендір" поэмасы Сабақтың мақсаты: Поэманың идеясын түсіндіре отырып, идеялық - тақырыптық негізін, ой астарын түсіндіру Сабақтың міндеті: б) Көркем туындыны түсіне білуге, мәнерлеп оқуға, ақынның образ жасау шеберлігін ұғынуға жол ашу д) Поэманы талдай білуге төселдіру, өзіндік пікір қалыптастыруға дағдыландыру, сөйлеу мәдениетін жетілдіру т) Оқушылардың дүниетанымын, адамгершілік қасиеттерін дамыта отырып, рухани имандылыққа тәрбиелеу ҮІ. Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру ҮІІ. Сабақтың түрі: аралас сабақ ҮІІ. Сабақтың әдісі: сөз әдісі, талдау әдісі, тест алу(бақылау) ҮІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Флипчарттар, дәйексөздер, Абай шығармалары Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру бөлімі: (2 минут) Топқа бөлу.1-топ : «қатаң» 2-топ: « Ұяң » 3-топ « Үнді » Ұран : «Бәріміз біріміз үшін , біріміз бәріміз үшін » әр топ қол ұстасып , хормен айтады. Бағалауды түсіндіру : 9- 10 тапсырма жоғарғы -5 ұпай 17-20ұпай - «5» 7-8 тапсырма жақсы - 4ұпай 13-16 ұпай -«4» 5-6 тапсырма орташа - 3ұпай9-12 ұпай -«3» 0-8 ұпай – «2» 1) Үй тапсырмасы .Өткен тақырып бойынша тест. 10-сұрақ 1.Абай өмір сүрген жылдарды тап: а/ 1841-1900ж ә/1842-1901ж б/1843-1902ж в/1845-1904ж 2.Әкесі Абайды неше жасында Семей қаласына оқуға береді? а/ 7 жас ә/ 8 жас б/ 10 жас в/ 9 жас 3.Абай алғаш өлеңдерін қай ақынның атынан жариялап отырды? а/Көкбай ә/Барлас б/Жамбыл в/Байкөкше 4.Әкесі Абайды неше жасынан бастап ел билеу ісіне тәрбиеледі?
  • 2. а/18 ә/13 б/20 в/12 5.Абай қай рудан шықты? а/Арғын ә/Найман б/Тобықты в/Шекті 6.Абайды жеңгелері кім деп атаған? а/Телқара ә/Кенжем б/Сұлу жігіт в/Шырақ 7.Абайға «Қазақтың бас ақыны » деп баға берген кім? а/М.Әуезов ә/А.Байтұрсынов б/С.Сейфуллин в/С.Торайғыров 8.Абайдың аяқталмай қалған поэмасын тап: а/ «Әзімнің әңгімесі » ә/ «Масғұт» б/ «Ескендір» 9.Абайдың неше қара сөзі бар? а/40 ә/41 б/43 в/45 10.Абайдың өзі шығарған қанша өлең-әні бар? а/21 ә/20 б/19 в/10 Жауабы: 1. В 2. Б 3. А 4.ә 5.б 6.а 7.ә 8.а 9.в 10.ә Бағалау парағына түсіру Абай –ұлы ақын. Видеоролик - Жақсы, балалар, Абайдың неше поэмасы бар?- Дұрыс, балалар, Абайдың 3 поэмасы бар екен. Абай поэмалары "Ескендір", "Масғұт", "Әзім әңгімесі" Біз бүгін сол поэмалардың бірі "Ескендір" поэмасымен танысамыз. - Жалпы, балалар, поэма дегеніміздің өзі не? -"Поэма" - грек сөзінен шыққан, "туынды" деген мағынаны береді, өлеңмен жазылады. Жаңа сабақ: "Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып - жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты - жөнін, әкесін, тұрған жері мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. а) «Осы жұрт Ескендірді біле ме екен?» – деп Абай айтқандай, Ескендір туралы оқушылардың не біліп, не білмейтінін анықтау 2.Шығарманың композициялық құрылысы: 1. Сюжеттің басталуы. Филипп патша қайтыс болған соң Ескендірдің таққа отыруы. Әскер жиып көрші елдерді жаулауы. 2. Сюжеттік байланыс. Елсіз шөлге тап болуы. Өлдім - талдым дегенде мөлдір бұлаққа кездесуі. 3. Шиеленісуі. Алтын қорған. «Бұл – Құдайға бастайтын қақпа» деп ашпай қоюы. Қақпаның ар жағынан алған сый. 4. Шарықтау шегі. Алғаш сыйдың қу сүйек екенін біліп ашуға булығу. Аристотельдің ақылы. Таразыға түскен қу сүйек. 5. Шешімі. Хакім Аристотельдің жауабы: Жеміт көз жер жүзіне тоймаса да, Өлсе тояр көзіне құм құйылғанда. 6. Жанр түрі – поэма (дастан) 7. Шумақ саны – 42 8. Тармақ саны – 168 9. Буын саны – 3 бунақты
  • 3. 10. Ұйқас түрі – қара өлең ұйқасы (ааба) 3.Ескендір бейнесі. Видеоролик. Шығарма кейіпкерлерін талдау Венн диограммасы 10 Ескендір Мақтаншақ Қызғаншақ қанішер Ұқсастығы Адам Аристотель Данышпан Философ Ақылы мол Абай дастанында әділдік, данышпандық, жауыздықтар сөз болады. Бірақ мұндағы әділ де, данышпан да, философ та Ескендір емес, Аристотель. Дастанда екі образ бар. Бірі - Ескендір, екіншісі - Аристотель. Көлемінің шағындығына қарамастан, дастанның идеясына сәйкес, екеуі де көркем жасалған образдар. Абай Аристотель есімін құрметпен айтады, «ақылы мол», «жеке - дара», «хакім адам» деп бағалайды. Ал Ескендір болса, дәріптелмей, сыналады. «Мақтан сүйгіш, қызғаншақ, қанішер, тойымсыз, қаһарлы, өзімшіл, тоқтау көрмей өскен жан, даңғой, долы, кекшіл, есер» деп суреттеледі. 4. Түсіндірме сөздік 1.Жеміт – қанағатсыз, тойымсыз, обыр 2.Араны ашылды – тойымсыз, ашқарақ, қанағат тұтпау, құнығу 3.Даңғой – елірме, есер, желікбас 4.Долы – ыза кернеген, булықпа, ызақор 5.Кәпір – мұсылман дінінен басқа діндегілер, құдайсыз, дінсіз 6. Хакім - ғалым 7. Данышпан - оқымысты 8. Ғибрат - үлгі 9. Араны - көз тоймау 10.Жеміт – қанағатсыз, тойымсыз, обыр Қорыту: "Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы тиіс, Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз" Н. Назарбаев V. Үйге: «Ескендір », «Масғұт», «Әзім әңгімесі» дастандарын оқу.«Рухани биіктік – ең жоғарғы биіктік» тақырыбына эссе жазу. VI. Бағалау парағын толтыру