SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Сабақтың тақырыбы: Қырық өтірік, өтірік өлең.
Сабақтың мақсаты: білімділік – ертегінің басқа ертегілерден айырмашылығы мен
ұқсастығын ажырата білуге үйрету, ертегіні қаншалықты меңгергенін байқау;
дамытушылық – иллюстрациялық суреттер бойынша әңгі- мелете отырып,өз ойларын
еркін жеткізе білуге үйрету, дүниетанымын кеңейту,шығармашылық қабілеттерін
жетілдіру;
тәрбиелік – тазша бала бей- несі арқылы қысылтаяң шақта жол таба білетін
тапқырлыққа, байқампаздыққа,шешендікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: интеграциялық сабақ.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, қазақ тілі.
Сабақтың өтілу әдісі:сурет бойынша әңгімелесу,топпен жұмыс,ой қозғау іздендіру,
салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: «Қырық өтірік» ертегісі бойынша иллюстрациялық суреттер, 40
санына байланысты мақал-мәтел, әдет-ғұрып т.б. берілген сызбанұсқа , Венн
диаграммасы.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу; сабаққа әзірлігін тексеру.
Үй тапсырмасы.
а) ертегіден антоним, синоним, омоним сөздерді тауып келу тапсырылған болатын.
Антоним: аш-тоқ , бар-жоқ , рас-өтірік.
Омоним: 1) аш адам, 2) есікті аш;
1) асыл жар, 2) жар шақырыпты, 3) жар шетіне жақындама.
Синонимдер: кідірмей, мүдірмей.
Сөздің тура мағынасы Ауыспалы мағынасы
Гүлжан сахнада биледі
Сержан ойыншық әперді.
Асылзат – адал жар.
Халықты хан билепті.
Ойыншық болыпты
Жар шақырыпты
ә) «Қырық» сөзіне қатысты мақал-мәтел,әдет-ғұрып т.б.тауып келгендерін оқыту.
Жаңа сабақ.
Көрініс. Оқушылар ортаға шығып, бірі хан,екіншісі тазша бала кейіпінде, уәзірлер т.б.
болып ертегінің басталуынан көрініс көрсетеді.
Суретпен жұмыс.Оқушыларды тақтаға шығарып,суреттік иллюстрация-бойынша
қалаған жерін мазмұндату.
Оқулықпен жұмыс.
Хан мен тазша балаға мінездеме беру.
қатыгез жауыз кедей тапқыр
мейірімсіз шешен қилы жүрек ақылды
Сабақты қорытындылау.
Балалар, өздерің байқағандай «қырық» сөзі қазақта киелі сан екен.
ХАН ТАЗША БАЛА
Қырқынан шығару Қызға қырық үйден тыю,
(сәбиді) Қала берсе қара күңнен тыю.
Қайтыс болған Қыздың қырық жаны бар.
адамның қырқын Қырық жыл қырғын болса
беру да ажалды өледі
Қырық жеті 40(қалыңмал) Қырықтың бірі – Қызыр.
Қырықошақ
(жер аты) Әйелдің айласы – қырық есек
жүк.
Ханның 40 уәзірі
30 күн ойын, Қымыздан артық ас жоқ .
40 күн тойын Қырықтан артық жас жоқ
Қалай ойлайсыңдар, ертегідегіде айтылған бейнесіндегі аадамдар бар ма бүгінде?...
Бұл ертегі өміршең ертегі екен.Байқап қарасақ, ортамызда тазша бала- ның кебін киіп
жүргендер де, байлықтың буына пісіп,не істерін білмей жүр- гендер де баршылық
екен.Қазақ халқы жастарды қысылған жерде жол тауып,қиындықты ақылмен жеңе білуге
үйреткен . Олай болса, балалар, бүгінгі заманда шыдамды, ақылды,тапқыр бола білейік!
Венн диаграммасы бойынша «Қырық өтірік» пен «Аяз би» ертегісін салыстыру.
Қырық өтірік
1.Шыншыл ертегі
2.Басты кейіпкер-
тазша бала
3.Тазша бала мұратына
жетеді
Е
Р
Т
Е
Г
І
Аяз би
1.Шыншыл ертегі
2.Басты кейіпкер – жарлы
адам
3.Жарлы мұратына жетеді
Үйге тапсырма: а)ертегіні бүгінгі күнмен байланыстырып аяқтау; ә)өтірік өлең
шығару.
Оқушыларды бағалау.

More Related Content

What's hot

What's hot (20)

үйшік ертегісі
үйшік ертегісіүйшік ертегісі
үйшік ертегісі
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
1235858
12358581235858
1235858
 
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
 
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
 
3223кеккекекууу
3223кеккекекууу3223кеккекекууу
3223кеккекекууу
 
5 45
 5 45 5 45
5 45
 
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
 
254вввававы
254вввававы254вввававы
254вввававы
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
Ормандағы оқиға
Ормандағы оқиғаОрмандағы оқиға
Ормандағы оқиға
 
сабақ жоспары
сабақ жоспарысабақ жоспары
сабақ жоспары
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
Еңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктерЕңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктер
 
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
Ыбырай Алтынсарин "Баланың айласы"
Ыбырай Алтынсарин "Баланың айласы"Ыбырай Алтынсарин "Баланың айласы"
Ыбырай Алтынсарин "Баланың айласы"
 

Similar to фф

Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
Serjan Kasen
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
Serjan Kasen
 

Similar to фф (20)

тех.карта а.к
тех.карта а.ктех.карта а.к
тех.карта а.к
 
асанова чынара сабақf
асанова чынара  сабақfасанова чынара  сабақf
асанова чынара сабақf
 
кыдырмоллаева
кыдырмоллаевакыдырмоллаева
кыдырмоллаева
 
пед совет презентация
пед совет презентацияпед совет презентация
пед совет презентация
 
менің сүйікті ертегім баурсақ
менің сүйікті ертегім баурсақменің сүйікті ертегім баурсақ
менің сүйікті ертегім баурсақ
 
самал
самалсамал
самал
 
Ертегіде қонақта
Ертегіде қонақтаЕртегіде қонақта
Ертегіде қонақта
 
Абай, Шәкәрім өлеңдеріндегі ой үндестігі
Абай, Шәкәрім өлеңдеріндегі ой үндестігіАбай, Шәкәрім өлеңдеріндегі ой үндестігі
Абай, Шәкәрім өлеңдеріндегі ой үндестігі
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
 
аааа
аааааааа
аааа
 
Ggggs
GgggsGgggs
Ggggs
 
ертегіде қонақта (жоба)
ертегіде қонақта (жоба)ертегіде қонақта (жоба)
ертегіде қонақта (жоба)
 
яяя
яяяяяя
яяя
 
сабақ
сабақсабақ
сабақ
 
Кім неден күшті?
Кім неден күшті?Кім неден күшті?
Кім неден күшті?
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
 
S12
S12S12
S12
 
на сертификат
на сертификатна сертификат
на сертификат
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)
 

More from Nurlan Abilhanov

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

фф

  • 1. Сабақтың тақырыбы: Қырық өтірік, өтірік өлең. Сабақтың мақсаты: білімділік – ертегінің басқа ертегілерден айырмашылығы мен ұқсастығын ажырата білуге үйрету, ертегіні қаншалықты меңгергенін байқау; дамытушылық – иллюстрациялық суреттер бойынша әңгі- мелете отырып,өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету, дүниетанымын кеңейту,шығармашылық қабілеттерін жетілдіру; тәрбиелік – тазша бала бей- несі арқылы қысылтаяң шақта жол таба білетін тапқырлыққа, байқампаздыққа,шешендікке тәрбиелеу. Сабақтың типі: интеграциялық сабақ. Сабақтың түрі: бекіту сабағы. Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, қазақ тілі. Сабақтың өтілу әдісі:сурет бойынша әңгімелесу,топпен жұмыс,ой қозғау іздендіру, салыстыру. Сабақтың көрнекілігі: «Қырық өтірік» ертегісі бойынша иллюстрациялық суреттер, 40 санына байланысты мақал-мәтел, әдет-ғұрып т.б. берілген сызбанұсқа , Венн диаграммасы. Сабақтың барысы. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу; сабаққа әзірлігін тексеру. Үй тапсырмасы. а) ертегіден антоним, синоним, омоним сөздерді тауып келу тапсырылған болатын. Антоним: аш-тоқ , бар-жоқ , рас-өтірік. Омоним: 1) аш адам, 2) есікті аш; 1) асыл жар, 2) жар шақырыпты, 3) жар шетіне жақындама. Синонимдер: кідірмей, мүдірмей. Сөздің тура мағынасы Ауыспалы мағынасы Гүлжан сахнада биледі Сержан ойыншық әперді. Асылзат – адал жар. Халықты хан билепті. Ойыншық болыпты Жар шақырыпты ә) «Қырық» сөзіне қатысты мақал-мәтел,әдет-ғұрып т.б.тауып келгендерін оқыту. Жаңа сабақ. Көрініс. Оқушылар ортаға шығып, бірі хан,екіншісі тазша бала кейіпінде, уәзірлер т.б. болып ертегінің басталуынан көрініс көрсетеді. Суретпен жұмыс.Оқушыларды тақтаға шығарып,суреттік иллюстрация-бойынша қалаған жерін мазмұндату. Оқулықпен жұмыс. Хан мен тазша балаға мінездеме беру. қатыгез жауыз кедей тапқыр мейірімсіз шешен қилы жүрек ақылды Сабақты қорытындылау. Балалар, өздерің байқағандай «қырық» сөзі қазақта киелі сан екен. ХАН ТАЗША БАЛА
  • 2. Қырқынан шығару Қызға қырық үйден тыю, (сәбиді) Қала берсе қара күңнен тыю. Қайтыс болған Қыздың қырық жаны бар. адамның қырқын Қырық жыл қырғын болса беру да ажалды өледі Қырық жеті 40(қалыңмал) Қырықтың бірі – Қызыр. Қырықошақ (жер аты) Әйелдің айласы – қырық есек жүк. Ханның 40 уәзірі 30 күн ойын, Қымыздан артық ас жоқ . 40 күн тойын Қырықтан артық жас жоқ Қалай ойлайсыңдар, ертегідегіде айтылған бейнесіндегі аадамдар бар ма бүгінде?... Бұл ертегі өміршең ертегі екен.Байқап қарасақ, ортамызда тазша бала- ның кебін киіп жүргендер де, байлықтың буына пісіп,не істерін білмей жүр- гендер де баршылық екен.Қазақ халқы жастарды қысылған жерде жол тауып,қиындықты ақылмен жеңе білуге үйреткен . Олай болса, балалар, бүгінгі заманда шыдамды, ақылды,тапқыр бола білейік! Венн диаграммасы бойынша «Қырық өтірік» пен «Аяз би» ертегісін салыстыру. Қырық өтірік 1.Шыншыл ертегі 2.Басты кейіпкер- тазша бала 3.Тазша бала мұратына жетеді Е Р Т Е Г І Аяз би 1.Шыншыл ертегі 2.Басты кейіпкер – жарлы адам 3.Жарлы мұратына жетеді Үйге тапсырма: а)ертегіні бүгінгі күнмен байланыстырып аяқтау; ә)өтірік өлең шығару. Оқушыларды бағалау.