1. ПЛАН-КОНСПЕКТ
уроку в 2-му класі
Тема:Тварини та домашні улюбленці
Мета:повторитита активізувати лексичні одиниціз теми: Тварини та домашні
улюбленці;
навчити описувати тваринок,
розвиватимовну здогадку, готовність до практичного застосування
знань;
Розвиватинавички читання, говоріння, письма й аудіювання;
прищеплювати любов до тварин.
Тип уроку: Комбінований
Обладнання:картинки тварин, іграшкові тварини, відео, презентація.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
1) Привітання
T. :Good morning, dear children!
Ps :Good morning, dear teacher!
2)Вчитель запрошує дітей стати у коло і привітатися до свого сусідата
запитати про його почуття.(Вчитель стоїть разом з дітьми у колі і розпочинає
діалог). 3 хв.
T.: Hi, Bohdan! How are you today?
P1: Hi! I’m fine, thank you.
Hi, Mary! How are you?
P2: Hi! I’m so-so, thank you.
Hi, Liuda! How are you today?
T.: Thank you for your work. Sit down, please.
3)Фонетична зарядка
Промовляння звука [æ]. Вчитель промовляє римівку сама , учні уважно
слухають і промовляють самостійно. 2 хв.
T: ” A black cat sat on a mat and ate a fat rat” ( слайд 1)
4)Повідомлення теми і мети уроку.
2. T. Children, what animals can you name in this rhyme?
Ps: A black cat and a fat rat.
T. Yes, you are right. Todaywe will talk about animals and pets. (слайд 2)
Основна частина.
5)Мозковий штурм
Учні називають зображенутваринку на екрані
T.And now look at the screen of our TV and name animals and pets. What animals
can you see?( cлайд 3- 24) (a tiger ,an elephant, a bear, a lion, a fox, a cow, a dog, a
mouse, a horse, a pig, a cat, a turtle, a snake, a giraffe, a zebra, a hamster, a monkey,
a frog, a rabbit, a crocodile, a bird) 2 хв.
P1. I can see a tiger.
P2.I can see an elephant.
6) Письмо.
Учні записують першу пропущену букву у назві тварин, записаних на дошці.
Потім знаходять відповідну картинку тваринки і прикріплюють на дошці під
назвою. 5 хв.
T. Now, children, go to the blackboard and write down the first letter in the name of
animal and then stick the picture and read the word.
... ear, ...iraffe,...nake,...urtle,....ox,...ion,...at,...og,...orse,...ouse
Answers: bear, giraffe, snake, turtle, fox, lion, cat, dog, horse, mouse
7)Виконаннязавдання.
Вчитель пропонуєучням знайти слова, які записані у формі змійки, що
допоможуть описатитваринку.
A word-snake
Bigsmallangrynicelovelybadclevershortlongbeautifulfunny
Учні розділяють ,зачитують слова і кажуть якій тваринці підходить це слово.
4 хв.
T.Pupils, let’s play “Word-snake”. Find the words and divide them from each other
and read. Then say what animal is like.
Big/small/angry/nice/lovely/bad/clever/short/long/beautiful/funny
P1 -Big. A bear is big.
3. P2- Small. A mouse is small.
P3- Angry. A tiger is angry.
P4- Nice. A giraffe is nice.
P5- Lovely. A dog is lovely.
P6- Bad. A lion is bad.
P7- Clever. A dog is clever.
P8- Short. A mouse is short.
P9- Long. A snake is long.
P10- Beautiful. A hamster is beautiful.
P11- Funny. A horse is funny.
8) Діалогічне мовлення. Роботав парах.
Учні запитують одинодного і відповідають , використовуючи картинкитварин
на дошці. ( слайд 25) 4 хв.
T. Now, pupils, make up a dialogue. Look at the example on the screen: Is this fox
big? -Yes, it is /-No, it is not.
P1-Is this bear big?
P2-Yes, it is
P1-Is this snake long?
P2-Yes,it is
P1- Is this dog bad?
P2-No, it is not
9) Play a game.
Один з учнів вибирає картинку тварини , але не показує іншим дітям. Учні
мають запитати і вгадати тварину , використовуючиструктуру: Have you got a
cat ?( a horse, an elephant, a dog, a rabbit) Той учень, який вгадав стає лідером гри
і вибираєіншу тваринку. ( слайд 25) 5 хв.
P1.Have you got a cat?
P2- No
P1- Have you got a lion?
P2-Yes
10)Фізкультхвилинка.
4. Учні виконують вправи з музичним супроводом:пісенька-зарядка ”Wag your
tail” 3 хв.
T.-Children, stand up and be ready for physical activities.
11)Аудіювання. (слайд 27)
1) Учні ознайомлюються із звуками тварин і вгадують хто так говорить. 5 хв.
Вчитель використовуєкартинки тварин: a dog, a cat,a bird ,a fish ,a mouse,a lion.
T. Pupils, lets guess who says: Woof, tweet, glub, miow, roar,squeak.
2) T.- Listen to the song and do the task
3) Учні вибирають правильні звуки тварин. Учні працюють індивідуально.
T.-Match the animal with its sounds ( слайд 28)
A dog miow
A cat glub
a bird woof
a fish roar
a mouse tweet
a lion squeak
12) Читання
1) Спочатку вчитель запрошує дітей на серединукласу і пропонує учням
вибрати картки з зображенням тваринок, але нікому не показувати. Потім діти
ходять по класу і промовляють звуктваринки, яку отримали і таким чином
вибирають своюгрупу.( 5 груп 1- dog, 2- cat, 3- lion, 4- moo, 5-mouse) 2 хв.
T.-Children, take a picture of one animal but don’tshow it to other children. Then
make sounds of chosenanimals and find your groups. (a cat, a dog, a horse, a cow, a
lion)
2)Кожна група отримує невелий текст про тваринку,але кожне речення на
невеличких смужках, які поділені. Учні шукають початокі кінець речення,
щоб дізнатися про яку тваринку іде мова а потім вибирають відповідну іграшку
на вчительськомустолі. 5 хв.
T. Pupils , work in groups. Match the beginnings and ends of the sentences, and
choosethe toy-animal on my desk.
3)Читання 5 хв.
T.Children , let’s read your texts.
5. Text 1 (слайд 29)
1.A horse is a big and / strong animal.
2.It has got a big head / and body.
3.It has got two / eyes, two ears, a big mouth and a nose.
4.It has got a long / neck and legs.
5.It has got a long / tail.
6.A horse can / run and jump.
Text 2 (слайд 30)
1.A dog is a clever / and nice pet.
2.It has got a head / and a body.
3.It has got / two eyes, two ears, a big mouth and a nose.
4.It has got a long / neck and four legs.
5.It has got a long / tail.
6.A dog can /run and jump.
Text 3 (слайд 31)
1.A cow is a big / animal.
2. It has got a big head / and body.
3. It has got / two eyes, two ears, a big mouth and a nose.
4. It has got a long / neck and four legs.
5. It has got a long / tail.
6.A cow can / walk and run.
Text 4 ( слайд 32)
1.A cat is a small / and funny animal.
2. It has got a head / and body.
3. It has got / two eyes, two ears, a mouth and a pink nose.
4. . It has got a / neck and four legs.
5. . It has got a long / tail.
6.A cat can / run, jump and climb the trees.
Text 5 (слайд 33)
1.A lion is a strong / animal.
6. 2. It has got a big head / and body.
3. It has got / two eyes, two ears, a big mouth and a nose.
4.It has got a short / neck and long legs.
5. It has got a long / tail.
6.A lion can / run and jump.
13) Підсумок уроку.
1)T.- Do you like pets and animals?
P.-Yes/no
Do you like our lesson?
P.-Yes/no
2) Домашнє завдання
T. Draw one animal or one pet and tell about it