Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
рзм. складання тексту опису
1. Українська мова
Клас: 3
Тема: РЗМ. Складання тексту-опису
Мета:
• навчити учнів усно складати текст-опис за поданим планом;
• розвивати увагу, спостережливість, зв’язне мовлення.
• виховувати любов до природи, птахів.
Обладнання: підручник, мультимедійний апарат, ілюстрації птахів.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення
Хід уроку
1. Організація класу до уроку
1.1. Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
СЛАЙД
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань учнів.
- Що таке текст? (Текст – це об’єднані за змістом речення, які складають
зв’язну розповідь).
- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, заключна
частина).
- Які є види текстів? (Розповідь, опис, міркування)
3. Повідомлення теми і мети уроку.
3.1. Слово вчителя
На нашому сьогоднішньому уроці, ми будемо працювати з текстом-описом,
тобто будемо описати когось. Ну а дізнатися, про кого буде йти мова, ви зможете
коли будете розгадувати кросворд.
3.2. Розгадування загадкового кросворда.
Ш П А К
Д Я Т Е Л
С О В А
Д Р О Х В А
С И Н И Ч К А
1. Перший я приніс весну, пробудив усе від сну. Заспіваю під вікном, а
зовуть мене … (шпаком)
2. Хто комах з кори виймає, про здоров’я лісу дбає? (дятел)
3. Уночі гуляє, вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі (сова)
4. Який птах найважчий в Україні? (дрохва)
5. Пташка невеличка,
в неї білі щічки,
2. сірі лапки, чорна шапка,
фартушок жовтенький,
голосок тоненький.
Та ж ця птиця невеличка
Називається … (синичка)
3.3. Повідомлення вчителя.
Отже, діти наш урок буде присвячений птахам. СЛАЙД
3.4. Робота над демонстраційним матеріалом.
Діти, які птахи зображені на цих малюнках?
(Ластівка, шпак, соловей, журавель, лелека).
- Що це за птахи? (перелітні).
3.5. Робот аз підручником.
А тепер відкрийте підручник на сторінці 176.
Розгляньте, що це за пташка (сойка).
Прочитайте текст-опис сойки (діти читають).
4. Складання тексту – опису
4.1. Створення проблемної ситуації
Отже, тільки що ви ознайомлювались з текстом-описом сойки. Тепер ми
спробуємо описати іншого птаха. А якого, ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Довгі, ноги, довгий хвіст
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має
Жабам рахунок знає.
(Лелека) СЛАЙД
- Молодці! Для початку послухайте уривок з книжки В.Скуратівського
«Берегиня» і запам’ятайте, якими ще словами в народі називають лелеку.
«… Одвічна людська любов і шана до лелек. В народі їх називають: боцюн,
боцян, бузько, булел, веселик, гайстер, чорногуз».
Василь Скуратівський
- А тепер відпочинемо.
Фізкультхвилинка
Руки вгоду, руки вниз
На сусіда подивись
Руки вгоду, руки в боки.
Руки вгору підніміть
А тепер їх опустіть
Плесніть діти кілька раз
До роботи все гаразд.
- Діти, ми спробуємо описати лелеку. Але, щоб нам було легше це зробити для
початку складаємо план.
СЛАЙД
3. - відкрийте ваші зошити. Пишіть сьогоднішнє число, РЗМ і тему: Складання
тексту-опису, «Лелека». І по середині ПЛАН.
4.2. Складання плану тексту-опису
(Разом з вчителем учні складають план і записують
його на дошці та в зошиті).
П л а н :
1. Як називається птах?
2. Який її зовнішній вигляд (хвіст, голівка, дзьоб, колів пір’я, крил).
3. Де живе птах?
4. Що він їсть?
4.3. Складання тексту – опису за планом
1. Отже, як називається птах? СЛАЙД
Лелека – великий і гарний птах.
2. Який зовнішній вигляд птаха?
Лелека має довгий прями дзьоб, загострений на кінці. Цей птах білого кольору,
а кінці крил – чорні. Дзьоб та ноги у лелеки червоного кольору.
3. Де живе птах? СЛАЙД (2)
Лелека влаштовує гніздо на стріхах, на деревах поблизу осель, водонапірних
баштах. Гнізда великі.
4. Що він їсть? СЛАЙД
Живиться лелека жабами, ящірками, комахами, рибою.
- Молодці!
А тепер хтось спробує описати лелеку з початку і до кінця.
Лелека – великий і гарний птах.
Лелека має довгий прями дзьоб, загострений на кінці. Цей птах білого кольору,
а кінці крил – чорні. Дзьоб та ноги у лелеки червоного кольору.
Лелека влаштовує гніздо на стріхах, на деревах поблизу осель, водонапірних
баштах. Гнізда великі.
Живиться лелека жабами, ящірками, комахами, рибою.
5. Підсумок уроку
5.1. Робота над текстом (про лелеку).
Де живе лелека – там щастя живе. Бо лелека сонячний птах. Він зустрічає сонце
вранці й проводжає його на спочинок увечері. На зорі лелеки піднімаються з гнізда
й злітають високо в небі. Там радісно клекочуть – вітають сонце.
Василь Сухомлинський
- Як називає автор лелеку? (Сонячний птах)
5.2. Читання прислів’я
Де лелека водиться, там щастя родиться. СЛАЙД
- Які слова з уривка відповідають прислів’ю?
(Де живе лелека – там щастя живе)
4. 5.3. Хвилинки-цікавинки
Чи знаєте ви, що …
- лелеки живуть близько 20 років;
- зимують на берегах Середземного моря;
- дорослі птахи голосу не мають;
- відкладають навесні 3-6 білих яєць, з яких через місяць з’являються
безпорадні пташенята.
- лелеченята мають голос – пищать;
- лелеки поїдають шкідливих комах, жаб, мишей;
- лелеку занесено до Червоної книги України.
5.4. Оцінювання учнів. (всіх учнів)
5.5. Домашнє завдання
Скласти текст-опис ластівки. План записати в зошиті. СЛАЙД