Rph kursus bm kssr tahun 6-kemahiran membaca untuk kelas belakang
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Kemahiran membaca
Mata Pelajaran & Kelas: Bahasa Malaysia Tahun 6
Biangan Murid 30
Tema/Tajuk: Sekolahku/ Rajin Belajar
Masa: 7.00 – 8.00 a.m.
Standard Pembelajaran: 2.6.1 Membaca bahan sastera untuk menghasilkan idea baru
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Melafaz pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul dan tepat.
ii. membina serangkap pantun yang betul.
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK):
Ilmu- pendidikan moral
Nilai Murni –kerajinan
KBT- kreativiti dan inovasi, menjanakan idea
Bahan Bantu Belajar: Komputer, projektor LCD, kad manila, lembaran
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran:
1. Murid dapat melafaz pantun dengan sebutan dan intonasi yang tepat.
2. Murid dapat membina serangkap pantun yang betul.
Refleksi: __ daripada ___ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran dan akan
diberi aktiviti pemulihan. Bagi yang dapat mencapai objektif pembelajaran
akan diberi latihan pengukuhan.
2. Langkah
/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Menonton klip video
1. Guru menayangkan video orang berpantun.
2. Murid memerhatikan intonasi dan gaya orang
tersebut.
3. Guru kaitkan video dengan isi pelajaran hari ini.
BBB: komputer,
projektor LCD
Langkah 1
(10 minit)
Melafaz pantun
1. Guru mengagihkan lembaran pantun “Rajin
Belajar” kepada semua murid.
2. Murid melafaz pantun secara kumpulan.
3. Guru meminta beberapa orang murid berdiri
untuk berpantun dengan gaya dan intonasi yang
sesuai.
BBB: Lembaran
pantun
Langkah 2
(15 minit)
Mencari makna
pantun
1. Murid duduk dalam kumpulan.
2. Murid mencari makna pantun dalam setiap
rangkap dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang
cara membina pantun.
3. Langkah 3
(15 minit)
Membina pantun
1. Berdasarkan pantun yang telah dibaca, murid
diminta membina serangkap pantun berkaitan
dengan tajuk “rajin belajar” dalam kumpulan
masing-masing.
2. Murid menulis pantun mereka di kad manila yang
disediakan.
BBB: kad manila,
pen marker
Langkah 4
(10 minit)
Melafaz pantun 1. Setiap kumpulan murid diminta melafazkan
pantun yang dibina oleh mereka di hadapan
kelas.
BBB: Pantun
ciptaan kumpulan
Penutup
(5minit)
Rumusan 1. Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.
2. Guru menayang klip video sekali lagi.
4. Pantun Rajin Belajar
Pohon kelapa tumbuh berjajar
Tumbuh berjajar di tepi pantai
Barang siapa rajin belajar
Tentu dia lekas pandai
Buah kelapa dibelah-belah
Bawa ke pasar dalam pedati
Barang siapa malas sekolah
Bila besar menyesal nanti
Kelapa muda beli di pasar
Dapat dibuat makanan lazat
Masa muda rajin belajar
Supaya selamat dunia akhirat
Pohon kelapa tampaknya biru
Tampak biru di pinggir kota
Barang siapa banyak berguru
Baik berilmu daripada berharta
Batang arau dibelah-belah
Untuk pagar keliling sekolah
Jangan hiraukan letih dan lelah
Agar berhasil kita sekolah