1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 2 Bestari
Bilangan Murid : 35 orang
Masa : 10.30 – 11.30 pagi (1 jam)
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk : Sayangi Sungai Kita
Standard Kandungan : 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar,
sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran : 2.3.1 Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan
yang jelas, intonasi yang betul, dan berjeda
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Membaca kuat ayat penyata dengan lancar.
ii. Membaca kuat ayat penyata dengan sebutan yang jelas,
intonasi yang betul, dan berjeda.
EMK : Kreativiti dan Inovasi: Amalan mengekalkan kebersihan sungai
Keusahawanan: Menarik pelancong
ENT : Kemahiran Berfikir – Menghubung kait dan penyelesaian
masalah
Kecerdasan pelbagai – interpersonal, kinestatik
Sistem Bahasa : Tatabahasa: Sintaksis: ayat penyata
Sebutan dan intonasi – Berdasarkan petikan dan puisi.
Ilmu : Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan
Nilai : Kasih sayang, menghargai alam sekitar, prihatin
BBB : Video pencemaran alam, Lagu ‘Anak ikan’, Petikan ‘Sungai kami’
dan Pantun ‘Pantai’
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah berhadapan dengan situasi pencemaran alam dan
mempunyai pengetahuan berkaitan cara mengatasi masalah
pencemaran
2. Langkah/
Masa
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan Klip Video
Contoh soalan:
Apakah yang kamu
nampak berdasarkan
tayangan video
tersebut?
-Apakah jenis
pencemaran alam
yang kamu tahu.
1. Guru menayangkan klip
video berkaitan pencemaran
alam “Ikan Oh Ikan”.
2. Murid diminta menyanyi
berpandukan seni kata yang
dipaparkan dalam klik video
3. Murid bersoal jawab
berdasarkan tayangan video.
Video lagu
pencemaran alam
(Ikan Oh Ikan)
Nilai: Prihatin
ENT: Kemahiran
berfikir
Langkah 1
(10 minit)
Membaca petikan
“Sungai Kami”
Lirik lagu
1. Guru memaparkan petikan
“Sungai Kami” di LCD.
2. Beberapa orang murid dipilih
secara rawak membaca teks
tersebut.
3. Guru membimbing bacaan
murid supaya lancar, sebutan
yang jelas, intonasi, dan jeda
yang betul.
Petikan “Sungai
Kami”
LCD
Nilai : Kerjasama
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti Teater
Pembaca
1. Guru memilih beberapa
orang murid untuk
melaksanakan aktiviti teater
pembaca.
2. Guru memberi penerangan
tentang kaedah pelaksanaan
teater membaca
3. Murid yang dipilih diminta
membaca kad yang diberikan.
Ketika membaca murid
hendaklah melangkah satu
langkah ke hadapan.
4. Murid yang dipilih diminta
Kad ayat
KB : Penyelesaian
masalah
EMK: pelancongan
Saya seekor ikan.
Nama saya Sitam.
Saya tinggal di
Sungai Bertam.
Kawan baik saya
bernama haruan.
Dahulu kami sering
bermain di celah-celah
batu. Namun
hari ini keadaan
telah berbeza. Air
sungai telah
tercemar.
Kehidupan kami
makin terancam.
3. membaca menggunakan
sebutan yang jelas, intonasi
yang betul, dan berjeda
5. Murid diminta menyatakan
beberapa kesan pencemaran.
Langkah 3
(15 minit)
Membaca dan
melakukan simulasi
berdasarkan ayat
yang dipilih
Contoh:
i. Kita dilarang
membuang sampah di
dalam sungai.
ii. Hidupan air banyak
yang mati
1. Guru meminta murid yang
dipilih secara rawak memilih
sampul yang dipaparkan
melalui power point dengan klik
butang arahan.
2. Setiap pilihan akan
dipaparkan satu ayat penyata.
3. Murid diminta membaca
mekanis ayat penyata tersebut.
4. Beberapa orang murid
diminta melakukan simulasi
berdasarkan ayat tersebut
Kontekstual :
menghubung kait
dan menjana idea.
Paparan elekronik
KB : penyelesaian
masalah
Langkah 4
(10 minit)
Membaca ayat
penyata
Pentaksiran
Penilaian guru terhadap
kelancaran, intonasi dan jeda
bacaan pelajar menggunakan
borang yang sesuai.
Pengayaan
Murid melakukan bacaan luas
bahan yang diberikan berkaitan
ayat penyata. Guru
memberikan alamat laman
sesawang bahan yang boleh
diperoleh melalui internet.
Pemulihan
Murid membaca secara latih
tubi kad ayat penyata.
Bacaan Mekanis
Teknik Latih Tubi
Kad Ayat
4. Penutup
(5 minit)
Kognitif : kepentingan
menjaga kebersihan
sungai.
Sosial: Lagu ‘Anak
ikan’
1. Guru membuat rumusan
pengajaran tentang
kepentingan menjaga
kebersihan sungai di negara
kita.
2. Guru mempamerkan lirik
lagu ‘Anak ikan’ dan murid
dikehendaki menyanyikan lagu
tersebut dengan iringan muzik.
Nilai : Menghargai
alam sekitar
Refleksi:
Ulasan guru pembimbing
Ulasan pensyarah penyelia
5. TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK KELUARGA SAYA
FOKUS
UTAMA
Standard
Kandungan
1.2 Mendengar, mengecam dan
menyebut bunyi bahasa iaitu
abjad,
suku kata, perkataan, frasa dan
ayat
dengan betul.
Standard
Pembelajaran
1.2.4 Mendengar, memahami,
menyebut
dan mengeja perkataan yang
mengandungi dua atau tiga
suku
kata, diftong, vokal berganding,
digraf, konsonan bergabung
dengan
sebutan yang betul.
FOKUS
SAMPINGAN
Standard
Kandungan
2.2 Membaca dan memahami
perkataan
frasa dan ayat daripada pelbagai
sumber dengan sebutan yang
betul.
Standard
Pembelajaran
2.2.1 Membaca dan memahami
perkataan yang mengandungi
dua
atau tiga suku kata, diftong, vokal
berganding, digraf, konsonan
bergabung dengan sebutan
yang
betul.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. mendengar, menyebut dan mengeja
perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi
suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan
tepat.
2. membaca perkataan berkaitan keluarga yang
mengandungi dua atau tiga suku kata terbuka dan
6. tertutup dalam ayat dengan sebutan yang betul.
PENGISIAN
KURIKULUM
1. Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang
KBT : Kecerdasan Pelbagai, konstruktivisme
SISTEM
BAHASA
Kosa kata : ibu, bapa, abang, kakak, adik, keluarga
MEDIA Slaid lirik lagu, kad suku kata, kad perkataan, kad
gambar
Strategi P & P
AKTIVITI PENGISIAN
KURIKULUM
CATATAN
Set Induksi
1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’
dengan bimbingan guru.
Media : Paparan
Komputer
Nilai : Kerjasama
KBT : Kecerdasan
Pelbagai
Aktiviti 1
Lampiran 1
Lirik lagu
‘Keluarga
Saya’ (melodi
lagu ‘Burung
Kakak Tua’
Langkah 1
1. Murid melihat lirik lagu ‘Keluarga Saya’.
2. Murid diminta menyebut perkataan
berkaitan dengan ahli keluarga yang
terdapat dalam lirik lagu.
Contoh : ibu, bapa, kakak, abang dan adik.
3. Murid diminta menyanyi semula lagu
tersebut secara kumpulan dan kelas dengan
sebutan yang betul.
Media : Paparan
Komputer
Nilai : Kasih
sayang
KBT : Kemahiran
mendengar dan
menyebut
Aktiviti 2
Lampiran 1
Lirik lagu
‘Keluarga
Saya’ (melodi
lagu ‘Burung
Kakak Tua’
Langkah 2
Aktiviti 3
7. 1. Murid diminta mengeja dan menyebut
kad suku kata yang dipamerkan di slaid.
(Sama seperti Lampiran 2)
2. Murid diminta memadankan suku kata
tersebut menjadi perkataan bermakna dan
memadankannya dengan kad perkataan
yang disediakan.
Media : paparan
komputer, kad
suku kata, kad
perkataan.
Lampiran 2
Kad
perkataan
Langkah 3
1. Murid melihat gambar yang
dipamerkan oleh guru yang berkaitan
dengan ahli keluarga seperti ibu, bapa,
kakak, abang dan adik.
2. Murid mengeja dan membaca serta
memahami perkataan tersebut dengan
bimbingan guru.
3. Murid membaca secara individu
perkataan-perkataan tersebut.
Media : Kad
gambar, kad
suku kata dan
Kad perkataan.
KBT :
Konstruktivisme
Aktiviti 4
Penutup
1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’
Nilai : Kerjasama
KBT : Kecerdasan
Pelbagai
Pentaksiran
1. Murid diminta menandakan perkataan
yang didengar pada lembaran kerja.
2. Murid menyebut perkataan berkaitan
keluarga berdasarkan gambar.
Aktiviti 5
Lembaran
kerja 1
Pemulihan
1. Murid dibimbing menyebut dan
mengeja suku kata dan perkataan.
2. Murid memadankan gambar dengan
Aktiviti 6
Lembaran
kerja 2
8. perkataan.
Pengayaan
1. Murid diminta bercerita tentang ahli
keluarga mereka kepada rakan berdasarkan
ahli keluarga mereka.
Aktiviti 7
Lampiran 3
Gambar ahli
keluarga
9. Lampiran 1
LAMPIRAN 1
SENI KATA LAGU
KELUARGA SAYA
Saya ada ibu
Ibu saya mana?
Saya ada bapa?
Bapa saya mana?
Ibu,ibu,ibu o..la..la…
Bapa,bapa,bapa o..la..la…
Ibu,bapa saya o..la..la…
Sayang ibu, bapa.
Saya ada datuk
Datuk saya mana?
Saya ada nenek
Nenek saya mana?
Datuk, datuk, datuk o..la..la
Nenek, nenek, nenek o..la..la
Datuk, nenek saya o..la..la
Sayang datuk, nenek.
11. Lampiran 3
Gambar –gambar Ahli Keluarga
Ceritakan tentang ahli keluarga kamu.
12.
13. Lembaran Kerja 1
Nama:.................................................
Tahun:..................................................
Arahan.
Tandakan (/) pada perkataan yang disebutkan oleh guru.
1. ibu ( ) mama ( )
2. ayah ( ) bapa ( )
3. datuk ( ) tok wan ( )
4. mak tok ( ) nenek ( )
5. Saya sayang ayah ( )
Saya sayang papa ( )
14. Lembaran Kerja 2
Nama:.................................................
Tahun:.................................................
Arahan.
Suaikan suku kata. Tuliskan semula menjadi perkataan.
i
pa
-------------------------------
ba
bu
-------------------------------
ne
tuk
-------------------------------
da
nek
-------------------------------