1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 UIA
3. Bilangan Murid : 25/27 orang
4. Tarikh : 8 Ogos 2021
5. Hari : Ahad
6. Masa : 08:00 – 09:00 pagi
7. Tema : Sains, Teknologi dan Inovasi
8. Tajuk : Kehebatan Sains
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Membaca
10. Standard Kandungan
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
11. Standard Pembelajaran
2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera, dan karya bukan sastera.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i) Membaca sebahagian daripada petikan dengan nada, sebutan, intonasi dan jeda
dengan betul dan berkesan.
ii) Mengeluarkan 2 daripada tiga isi daripada bahan bacaan yang dibaca dalam bentuk
peta pokok dengan betul dan tepat.
iii) Menjawab 5 daripada 10 soalan kuiz bertajuk Balai Cerap di aplikasi Quizizz dengan
betul dan tepat.
13. Sistem Bahasa
• Tatabahasa: Morfologi- kata nama am
• Kosa kata: teleskop, binokular, balai cerap, astronomi
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Sains
• Nilai Murni: Berusaha, bertanggungjawab, prihatin
• Kemahiran Insaniah: Kemahiran komunikasi, kemahiran pemikiran kritis dan
kemahiran pembelajaran berterusan
2. • Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
• Kompetensi 6C: Pemikiran kritis, Pemikiran kreatif, Kolaborasi, Komunikasi,
Perwatakan
• Pedagogi Terkini: Komunikasi dan Kolaborasi, Literasi Teknologi, Maklumat
dan Komunikasi (TMK), Pemikiran kritis dan penyelesaian (KBAT)
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh
menyatakan fungsi balai cerap.
• Pembelajaran Abad ke-21: Talking Chips dan Think Pair Share
• Pengayaan: Menjawab soalan berdasarkan bahan rangsangan yang diberi.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• KB: mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber, mengaplikasi dan merumus isi pelajaran
• KP: verbal linguistik, interpersonal dan naturalis.
• BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui video yang
ditonton dan maklumat yang diterima.
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait kepentingan balai cerap di dalam
kehidupan masyarakat.
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.1.14 Boleh membina jaringan sosial: menjalin hubungan kerjasama
bagi mendapatkan maklumat
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Jumlah
1. Komputer riba
Alat elektronik (komputer riba, telefon bimbit, tablet dll)
1
27
2. Bahan multimedia
• Google Meet
• Video balai cerap
• Video fungsi balai cerap
• Google Slides
• Kuiz di aplikasi Quizizz
1
1
1
1
1
3 Bahan teks
• Lembaran Kerja 27
3. 17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah melihat alat-alat seperti teleskop atau binocular di dalam televisyen atau
secara maujud.
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
PENGURUSAN
BILIK DARJAH
(2 minit)
Kebersihan
persekitaran
Persediaan
murid untuk
belajar
Murid memastikan
persekitaran
bersih dan
mereka bersedia
untuk belajar.
Peralatan yang
sesuai
Set Induksi
(5 minit)
Paparan gambar
alat-alat yang
moden dan
canggih.
Soalan:
- Apakah
gambar yang
kamu lihat?
- Apakah nama
bagi alatan
ini?
- Apakah fungsi
alatan ini?
- Siapakah
yang
selalunya
menggunakan
alatan ini?
- Di manakah
terdapatnya
alatan ini?
Murid dipaparkan
dengan gambar
fenomena alam.
Murid dipaparkan
dengan gambar alat-
alat moden dan
canggih.
Murid menyatakan
perkara yang dilihat
oleh mereka.
Murid menyatakan
fungsi alat-alat yang
mereka lihat.
Murid dan guru bersoal
jawab.
Murid mengaitkan
perkara yang dilihat
oleh mereka dengan
PdP pada hari ini
sambil dibimbing oleh
guru.
TMK
Gambar alat-alat
yang digunakan
untuk mencerap
fenomena alam.
PAK21
Talking chips
TKP
Kecerdasan
interpersonal,
verbal linguistik,
naturalis
EMK
TMK- komputer
riba
PK
Menghubung kait
Nilai
Berusaha, rajin
Strategi
Berpusatkan bahan
4. - Di manakah
lokasi balai
cerap yang
kamu tahu?
Jangkaan
jawapan:
- Saya melihat
fenomena
alam seperti
gerhana
matahari,
gerhana bulan
dan hujan
meteor.
- Binokular,
kamera dan
teleskop.
- Melihat bulan,
bintang atau
benda yang
jauh.
- Ahli
astronomi, ahli
Sains, ahli
falak.
- Balai cerap.
- Saya tidak
tahu/ Balai
Cerap Teluk
Kemang, Port
Dickson,
Negeri
Sembilan.
Teknik
Soal jawab
https://docs.google.com/presentation/d/1-
zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
5. Langkah 1
(10 minit)
Melihat nota
mengenai balai
cerap.
Murid melihat nota
mengenai balai cerap.
Murid menyatakan
perkara yang difahami
oleh mereka.
Murid menonton video
mengenai balai cerap.
Murid dan guru bersoal
jawab mengenai video
yang ditonton.
TMK
Nota mengenai
balai cerap, video
mengenai balai
cerap.
PAK21
Talking chips
TKP
Kecerdasan
interpersonal,
verbal linguistik,
naturalis
EMK
TMK- komputer
riba
PK
Menghubung kait
Nilai
Berusaha, rajin
Strategi
Berpusatkan bahan
Teknik
Latih tubi
(Objektif 1)
https://docs.google.com/presentation/d/1-
zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
https://youtu.be/vQ9UEphkAdY
https://youtu.be/qOqEKN1vsUU
6. Langkah 2
(18 minit)
Membaca petikan
bertajuk Balai
Cerap.
Membina peta
pokok.
Murid membaca petikan
bertajuk Balai Cerap
dengan nada, sebutan,
intonasi dan jeda yang
betul dan baik secara
berselang-seli.
Bacaan murid
diperbetulkan oleh guru
sekiranya kurang tepat.
Murid menyatakan
perkara yang mereka
faham mengenai
petikan yang dibaca.
Murid dan guru bersoal
jawab.
Murid membincangkan
jawapan bersama-sama
guru.
Murid membina peta
pokok bertajuk Balai
Cerap di dalam buku
pemahaman.
BBM
Petikan bertajuk
Balai Cerap
PAK21
Talking chips
TKP
Kecerdasan
interpersonal,
linguistik, naturalis
EMK
TMK – komputer
riba
Nilai
Rajin, berusaha
Strategi
Berpusatkan murid
Teknik
Latih tubi
(Objektif 1dan 2)
https://docs.google.com/presentation/d/1-
zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/presentation/d/1-
zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
7. Langkah 3
(23 minit)
Aktiviti 1: Murid
membaca petikan
bertajuk
Astronomi Cilik
Aktiviti 2: Murid
menjawab soalan
di aplikasi Quizizz
Murid membaca petikan
bertajuk Astronomi Cilik
dengan nada, intonasi,
jeda dan sebutan yang
betul dan tepat secara
bergilir-gilir.
Bacaan murid
diperbetulkan oleh guru
sekiranya kurang tepat.
Murid menyatakan
perkara yang difahami
oleh mereka.
Guru dan murid bersoal
jawab.
Murid membina peta
pokok bertajuk
Astronomi Cilik.
Murid menjawab soalan
mengenai bahan
bacaan yang dibaca di
aplikasi Quizizz.
https://quizizz.com/join
?gc=54219110
BBM
Google Slides, buku
kerja
PAK21
Talking chips
TKP
Kecerdasan
interpersonal,
verbal linguistik
EMK
TMK- komputer
riba
Nilai
Rajin, berusaha
Strategi
Berpusatkan bahan
Teknik
Latih tubi
Penyelesaian
Masalah
Menyelesaikan
tugasan yang
diarahkan guru
Kompetensi 6c:
• Pemikiran
kritis
• Kolaborasi
• Komunikasi
• Perwatakan
Kemahiran
Insaniah:
• Komunikasi
• Pemikiran
kritis
https://docs.google.com/presentation/d/1-
zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
8. Aktiviti
Pengukuhan
Murid membuat latihan
di dalam lembaran
kerja.
• Pembelajara
n
Berterusan
• Berkerja
dalam
pasukan
• Kepimpinan
Aktiviti
Pengukuhan
(Objektif 1,2 dan 3)
Penutup
(5 minit)
Penutup Kognitif
Rumusan isi
pelajaran
Penutup Sosial
Pujian atas usaha
dan kejayaan
Murid dan guru bersoal
jawab tentang rumusan
isi pelajaran di dalam
bilik darjah.
Murid menyatakan apa
itu balai cerap, fungsi
balai cerap dan alat-alat
yang berada di dalam
balai cerap.
Guru memberikan
pujian atas sikap
murid yang rajin dan
tekun belajar.
Murid saling
mengucapkan terima
kasih kepada murid
yang lain.
Ilmu
Pendidikan Moral
KP
Merumus,
menghubung kait
Nilai
Tekun, rajin
berusaha,
menghargai,
kerjasama
TKP
Verbal linguistik,
Intrapersonal,
Interpersonal.
Strategi
Berpusatkan murid
Kaedah
Linguistik
9. 18. Refleksi
PdP pada hari ini berjalan dengan lancar. Murid-murid memberi kerjasama yang baik. Guru
juga kelihatan lebih bersedia berbanding sebelum ini. PdP pada hari ini dijalankan secara
bersemuka selama 1 jam.
Kebaikan PdP pada hari ini ialah murid mendapat banyak ilmu pengetahuan
mengenai Sains. Murid berasa teruja untuk mengetahui lebih lanjut mengenai balai cerap
dan alat-alat yang berada di balai cerap. Selain itu, video yang ditunjukkan oleh guru berjaya
menarik minat murid. Hal ini kerana, murid-murid akhirnya tahu kaedah cerapan bulan untuk
mengetahui sambutan perayaan di Malaysia seperti Hari Raya Aidilfitri, Hari Raya Aidiladha,
Hari Deepavali dan lain-lain. Tambahan pula, murid-murid sangat tertarik dengan
penggunaan aplikasi Quiziz. Murid terlibat secara aktif semasa sesi menjawab kuiz
berlangsung.
Kelemahan PdP pada hari ini ialah murid-murid masih lagi membuka mikrofon
walaupun tidak bercakap. Hal ini menyebabkan timbulnya bulu yang kurang menyenangkan.
Antara cadangan penambahbaikan ialah guru haruslah mengingatkan murid mengenai
peraturan kelas sebelum memulakan kelas. Selain itu, guru juga boleh menekan butang mute
yang terdapat pada Google Meet untuk murid-murid yang membuka mikrofon sesuka hati.
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
PdP pada hari ini berjalan dengan lancar dan baik. Aktiviti yang terdapat pada langkah 1,2
dan 3 bersesuaian dengan objektif yang terdapat pada Rancangan Pengajaran Harian
(RPH). Objektif PdP pada hari ini tercapai.
12. Perkara yang terdapat di dalam balai cerap
https://docs.google.com/presentation/d/1-zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
Video suasana di balai cerap
https://youtu.be/vQ9UEphkAdY
13. Video kaedah mencerap bulan
https://youtu.be/qOqEKN1vsUU
Petikan bertajuk Balai Cerap
https://docs.google.com/presentation/d/1-zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
14. Peta pokok bertajuk Balai Cerap
https://docs.google.com/presentation/d/1-zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
Petikan bertajuk Astronomi Cilik
https://docs.google.com/presentation/d/1-zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
15. Peta pokok bertajuk Astronomi Cilik
https://docs.google.com/presentation/d/1-zeYm00ucBL7iYl_s-EvBr4gxyt0j7vlTQk-
4hCZDjc/edit?usp=sharing
Soalan di aplikasi Quizizz
https://quizizz.com/join?gc=54219110